Zeeland Agrimuda verkast naar Nieuwvliet Eenduidig onderhoud Sluise sportvelden De Tirolerjurkjes zijn Verzet tegen kas blijft overeind 'Info over brug via omroep' Raad te horen op website Landbouwmuseum over in particuliere handen. Windmolens Carnaval vieren in Mega Mindy-outfit is het helemaal. Actiegroep Groene Parel gelooft niets van 'minimale lichthinder'. 3 O I Zaterdag 2 februari 2008 PZC door René Hoonhorst NIEUWVLIET - Het nieuwe land bouwmuseum van Sluis komt aan de Sint Bavodijk in Nieuwvliet, in een schuur van de familie Van Mel- le. Het landbouwmuseum komt in de plaats van Agrimuda in Sint An na ter Muiden. Burgemeester en wethouders heb ben gekozen voor een locatie dicht bij de (toeristisch aantrekkelijke) kust. Daarnaast is het een groot voordeel dat het nieuwe museum bijna tegen museumcafé Het Koe koeksnest aan staat. De uitbaters van beide musea - Piet van Melle en Ronald Spiessens van het Koe koeksnest - hebben de koppen bij- elkaar gestoken en zijn al druk be zig ideeën uit te wisselen. Deson danks duurt het nog een jaar voor het nieuwe landbouwmuseum zijn deuren opent. Ambtenaren werken nog aan de inventarisatie van de huidige collectie van Agri muda. Mensen die spullen in bruikleen hebben gegeven, moe ten toestemming geven om hun ei- Kezandse Kamer en standbeeld landarbeider krijgen ook in nieuw museum ereplaatsen. Sa menwerking met Koekoeksnest geeft toeristische meerwaarde. door René Hoonhorst SLUIS - De voetbalverenigingen Sluis en Aardenburg krijgen geen nieuwe maaimachines van de ge meente. Burgemeester en wethou ders zien de veroudering van het materieel als een goede aanleiding om het verenigingsbeleid in de he le gemeente te harmoniseren. De velden van de clubs uit de voor malige gemeente Oostburg - net als die van Sluis en Aardenburg ge meentelijke sportvelden - worden al onderhouden door gemeente werkers. Ambtenaren bereiden nu een voorstel voor over de harmoni satie. „Gelijke monniken, gelijke kappen", meldde wethouder Ma ria le Roy deze week tijdens de raadsvergadering. „Het is niet meer dan logisch dat alle velden door de gemeente worden onder houden. In Sluis, Aardenburg en Eede maaien vrijwilligers het gras tot nu toe. Clubs draaien op de in zet van vrijwilligers, dus is het mooi dat die mensen straks tijd hebben om zich voor andere za ken dan het maaien in te zetten", voegde ze er aan toe. Het college neemt binnenkort een besluit over het nieuwe maaibe- leid. Maar voordat de gemeente het maaien overneemt, volgt over leg met de besturen van de drie voetbalclubs. ALMANAK De oudere man uit Terneuzen stap te, hoewel het regenachtig was, op de fiets. Hij kwam uiteindelijk terecht in de Koegorspolder, waar hij vaststelde dat een groot aantal pas geplaats te windmolens lustig draaide, maar een aantal ook niet. 'Onderhoud', lieten monteurs we ten. Tip? redactie@pzc.nl Er kwam een man naast hem staan, die vroeg waarom al die an dere windmolens als een gek draai den en die ene op een heel lang zaam tempo. De fietser had het antwoord snel gevonden: „Kijk, die snelle molens zijn voor Delta, want die willen snel geld verdienen, en die langza me... die is voor spaarlampen." gendom ook elders te exposeren. Ook moet nog worden bepaald welke collectiestukken van Sint Anna ter Muiden naar Nieuwvliet verhuizen en welke gereedschap pen en werktuigen terug naar hun eigenaar gaan. Het staat in elk ge val vast dat de Kezandse Kamer in zijn geheel naar het nieuwe mu seum gaat en ook het standbeeld van de landarbeider krijgt een ere- plek, belooft wethouder Maria le Roy. Sinds het landbouwmuseum van Heille naar de gemeente Sluis ver huisde, daalde het aantal bezoe kers gestaag. De exploitatie ver toonde jaarlijks een tekort van on geveer twintig mille. Maar bezuiniging was niet de be langrijkste reden om het huidige landbouwmuseum Agrimuda af te stoten. Het museum moet de cul tuurhistorie van plattelandsge meente Sluis uitdragen. Een parti culier kan dat beter doen, omdat het mes dan aan meer kanten snijdt. Een agrariër haalt neven inkomsten uit het museum en zal bijvoorbeeld eerder flexibele ope ningstijden hanteren. Naast Piet van Melle had ook een landbouwer uit Schoondijke be langstelling voor exploitatie van een landbouwmuseum. De gemeente heeft nog geen be stemming gevonden voor de bin nenkort leegstaande schuur in Sint Anna ter Muiden. door Sheila van Doorsselaer HULST - Naast de optocht, het hos sen en een spreekwoordelijke over vloed aan drank is carnaval vooral ook een feest van kijken en beke ken worden. Ook het zottenfeest is aan mode grillen onderhevig. Voor iedereen is er wel een hip pakje: van een El- vis-kostuumpje voor een knaapje van een jaar (een wit, met edelste nen versierd overalletje met uitlo pende pijpjes), tot de gouwe ouwe kiel met boerenzakdoek voor knaapjes van tachtig. Eric en Gaëtane Buysse van feest winkel Partymax in Hulst zijn in middels wel wat gewend aan druk te rondom carnaval, maar dit jaar is het volgens Buysse 'van de gek ke'. „Het is echt ontzettend druk, ik heb daar eigenlijk geen verkla ring voor." De kostuums en acces soires vliegen over de toonbank en het echtpaar Buysse heeft zodoen de een goede kijk op wat dit jaar 'in' is. „Mega Mindy is het dit jaar helemaal; zowel voor jonge meis jes als voor de, zeg maar, wat oude re meisjes." De knalroze pakken van de Belgische superheldin wor den zelfs door mannen gekocht. Dat is op zich niet zo raar, want tij dens carnaval krijgt bij veel man nen de innerlijke drang ook eens queen te zijn, alle ruimte. 'Mannen willen mooie jurken en sjieke accessoires, zoals lange handschoenen' Buysse: „Dan moet je niet denken dat mannen zich als een ordinaire vrouw kleden, nee, dan willen ze mooie jurken en sjieke accessoires zoals lange handschoenen." De Tirolerjurkjes zijn dit jaar niet Op de afdeling met carnavalskleding bij Party Max is het dit jaar drukker dan anders. foto Camile Schelstraete door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Actiegroep De Groe ne Parel uit Westdorpe is niet van plan het verzet tegen het glastuin- bouwproject te staken. De groep twijfelt sterk aan de beweringen van de Terneuzense wethouder Adhémar van Waes dat glastuin ders in de Kanaalzone straks al leen daglicht nodig hebben om hun groenten te telen. Van nachtelijke lichthinder blijft de Kanaalzone volgens Van Waes gevrijwaard. Voorzitter Richard Bleijenberg van de Groene Parel gelooft daar geen biet van. Actiegroepleden zijn re centelijk op verschillende plaatsen in Nederland gaan kijken of in de nieuwe, moderne kascomplexen nog kunstlicht gebruikt wordt. Dat was het geval. Van volledige af scherming was nergens sprake. Of wethouder Van Waes erin sla gen zal het kunstlichtgebruik van de glastuinders tot een minimum te beperken, hangt af van de on derhandelingen met WarmCo (Ya- ra en andere bedrijven) voor de le vering van warmte, energie en C02. Over de leveringsvoorwaarden zijn nog steeds geen overeenkom sten gesloten. Dat is een probleem, omdat tuinders die zich in de Ka naalzone willen vestigen, nu einde lijk wel eens willen weten of zij energie en C02 tegen aantrekkelij ke voorwaarden van derden kun nen betrekken, of dat zij zelf met warmtekrachtkoppelingcentrales borg moeten staan voor die pro ductiefactoren. Wethouder Van Waes rekent er op binnen veertien dagen met WarmCo tot een vergelijk te kun nen komen. Volgens wethouder Van Waes ge- bruiken glastuinders in de Kanaal zone straks alleen daglicht. De Groene Parel denkt echter dat kunstlicht onvermijdelijk is. aan te slepen. Wie denkt in een dirndl origineel te zijn, heeft het mis. Ze zijn er al in de allerklein ste maatjes, voor peutermeisjes. Rock 'n rolloutfits zijn eveneens niet aan te slepen en de felgekleur de of met glitters bestrooide cow boyhoeden zijn al jaren een hit. Partymax is geopend sinds decem ber 2001. De eerste jaren werkte Buysse met twee leveranciers voor feestartikelen. Inmiddels zijn dat er acht en is de winkel vorig jaar een flink stuk uitgebreid. Geen pakje te gek of Buysse heeft het in de winkel hangen. Dus ook de grappige uitschieters: zo kan men dit jaar naar carnaval als struisvo gel of als 'big mama' - inclusief te- pelflosjes. Hoewel de pakken kant en klaar te koop zijn en de outfit helemaal af kan worden gemaakt met bijbeho rende accessoires, zijn de meeste klanten wel wat creatiever. „Het is een beetje van henzelf en een beet je van Maggi, zo weten ze zeker dat ze origineel zijn." Pubermeiden gaan dit jaar volgens Buysse kort en sexy gekleed. Korte dirndls, het pakje van Roodkapje met een minirokje, als het maar uitdagend is. Jongens van acht tot zestien jaar gaan nog altijd voor de witte overall die ze 'pimpen' met felle spuitbusverf en die ze laten signeren door klasgenoten. Zoals altijd gaan veel vriendengroe pen hetzelfde gekleed. Zo gaan ze veilig op in de massa en lopen ze niet in hun eentje in een piraten pak voor Jan met de korte achter naam. Wie zich altijd al afvroeg waar de échte Hulster carnavallers toch die mooie kiel met een rode Reinaert de Vos vandaan halen (want die zijn niet kant en klaar te koop) volgt hier het geheim: Buysse heeft de vossenmal, hij knipt de vos uit speciale rode stof en met een beetje huisvlijt kan iedereen zo'n authentieke Hulster kiel aan. Alaaf! TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen en Rijkswaterstaat onderzoe ken of het technisch mogelijk is om vanaf maart via de lokale radio zender Terneuzen FM inwoners te informeren over de werkzaamhe den aan de zeesluis. De omroep wil mensen tijdig vertellen of de tweede brug open of dicht is, zo dat files worden beperkt. TERNEUZEN - Politiek geïnteresseer den of belanghebbenden bij speci fieke agendapunten hoeven voortaan niet meer de deur uit om discussies in de gemeenteraad en raadscommissies van Terneuzen te volgen. Het zinnetje 'Dat heb ik niet zo ge zegd' is in het Terneuzense ge meentehuis voortaan uit den bo ze, want alle discussies in vergade ringen zijn voortaan op internet te horen. Een week na een vergade ring staat het audioverslag op www.terneuzen.nl. De discussies zijn ook per item te beluisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34