Zeeland Rara, waarom spijt het haar nu ineens? 'Oud college snapt het niet' Stokoude kerkkat kan terug naar huis komen 3 O Zaterdag 2 februari 2008 PZC Eeuwenoude mummie van Veers katje te koop bij Utrechtse antiquair. Vlissingse bestuurders grijpen terug op verkeerde argumenten. Rit met paardentram door Zeeuws landschap Thema-uitvoering turnvereniging Schrijfster Eiselin in De Drukkerij Schilderijen De Jonge in Vlissingse bieb Eerste paal voor Leger des Heils Middelburg Zeeuwse Koorschool in Wolphaartsdijk W door Emile Calon VEERE - „Deze kat moet terug naar Walcheren", aldus een stellige his toricus Tim Graas van de Stichting Kerkelijk Kunstbezit Nederland. Met 'deze kat' doelt hij op een eeu wenoud gemummificeerd katten- lijkje dat nu op een rood kussen in de winkel van de Utrechtse anti quair Jos te Water Mulder ligt. De mummie werd in 1953 bij de res tauratie van de Grote Kerk van Veere gevonden en belandde na ve le omzwervingen bij Te Water Mulder. De Utrechtse antiquair vindt ook dat de gemummificeerde kat op Walcheren thuishoort. Hoewel hij er gek op is, is hij bereid het voor 'de schappelijk prijs' van 2500 eu ro te verkopen aan het Zeeuws Mu seum. Want hij vindt dat het katje publiek bezit moet te zijn en niet thuishoort bij een of andere verza melaar. Het katje is volgens Graas een bouwoffer, bij de bouw in 1520 'Zo'n mooi en heel zeldzaam exemplaar moet zichtbaar zijn voor het publiek' van de Grote Kerk ingemetseld om zo de kwade geesten te verja gen en de middeleeuwse bouwvak kers te beschermen tegen ratten. Dat inmetselen van een bouwoffer gebeurde vroeger veel, zegt histori cus Peter Blom van het Zeeuws Ar chief „Het is iets dat in veel cultu ren werd gedaan." Vooral bij be langrijke gebouwen, maar ook bij woningen. Dan werd meestal zo'n bouwoffer onder de drempel be graven. In bijvoorbeeld Bolivia en Peru gebeurt zoiets nog steeds. De Grote Kerk van Veere werd rond 1520 als katholieke Onze Lie ve Vrouwe Kerk gebouwd. De kerk is volgens Blom een gebouw dat zich echt leende voor een bouwof fer. Hij herinnert zich dat ook bij de restauratie van het oude stad huis van Veere een bouwoffer is ge vonden. Dat was volgens hem ech ter niet zo'n gaaf exemplaar als dit katje. Volgens Te Water Mulder is het katje geen wrede dood gestorven. De nagels zijn namelijk onbescha digd 'zodat niets er op wijst dat het diertje zich verzette'. Hij ver moedt dat iemand de nek van het diertje heeft omgedraaid. Ook Het Veerse katje ligt in Utrecht bij een antiquair te wachten op een bod. foto Tim Craas/Stichting Kerkelijk Kunstbezit in Nederland (SKKN) denkt hij dat het diertje destijds een lijkwade droeg. Op de huid van het katje zijn namelijk sporen van een doek te vinden. Die dra den zitten volgens Te Water Mul der nog goed vast aan de vacht. Ook is het katje vervolgens met zorg ingemetseld. „Het ligt er mooi bij." Te Water Mulder heeft geen idee om welk kattenras het gaat. Het diertje is volgens hem be trekkelijk klein met 'uitzonderlijk lange poten'. Een halve eeuw na de bouw ging de kerk over in protestantse han den. Bij de restauratie in 1953 kwam het kattenlijkje weer tevoor schijn. Volgens de antiquair wil de het bestuur van de kerk des tijds niet 'dat katholieke katje' te rugplaatsen en kreeg burgemees ter Jonkheer De Beer Poortugael het. Uit contacten met de zoon van de burgemeester weet Te Water Mulder dat De Beer Poortu gael het enige tijd in zijn bezit heeft gehad. Waarom de burge meester het later van de hand heeft gedaan, is hem niet bekend. Het weet ook niet waar het alle maal geweest is. „Het is gaan zwer ven", vat hij die tijd van onzeker heid samen. Via een verzamelaar belandde het een tiental jaren terug bij de Utrechtse antiquair. Hij nam het mee om bij een beurs in Londen zijn stand wat te verfraaien, niet met de bedoeling het te verkopen. Een Britse verzamelaar bood ech ter voldoende geld om het toch af te staan, weet Graas. Die man raak te echter uitgekeken op het katje en verkocht het onlangs terug aan Te Water Mulder. Directeur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum, gisteren ge confronteerd met het verhaal van het katje, verhult niet dat hij wel interesse heeft in de mummie. Na tuurlijk moet hij het lijkje eerst zien, bekijken of het in de collectie van het museum past en ook het achterliggende verhaal controle ren. Maar voorzichtig laat hij wel al doorschemeren dat hij wel een plannetje heeft om die aankoop te financieren. Details wil hij echter nog niet prijsgeven. Peter Blom hoopt oprecht dat By vanck voldoende geld bij elkaar weet te vinden om het katje te ko pen. Het zou volgens hem een mooie aanwinst zijn en het hoort volgens hem ook thuis in de collec tie van Zeeland. Dat vindt ook Tim Graas. „Zo'n mooi en heel zeldzaam exemplaar moet zicht baar zijn voor het publiek. Het mag niet bij een verzamelaar te rechtkomen." En ineens waren daar de welgemeende excuses van wethouder Tineke Verhage. Zeven maanden te laat. Op een dinsdagochtend in juli vielen ze de kantoren van het Vlissingse stad huis binnen; de mannen in pak. Twaalf ambtenaren moest hun computers afstaan. Dossiers wer den uit de kasten gegrist. De amb tenaren moesten voor drie maan den met verlof, ze mochten het stadhuis niet meer in. De verbazing was groot. Hadden de ambtenaren écht gefraudeerd? Hoeveel geld hadden ze wel niet achterover gedrukt? Maar nee, het ging om gebrek aan informatie, zei Tineke Verhage. En dat was ook het enige dat ze erover zei. De verbazing werd alleen maar ANALYSE door Wendy van den Hurk groter toen de ambtenaren na ne gen dagen mochten terugkomen. Van hen werd verwacht dat zij 'weer gewoon' gingen werken. Met een wethouder die ze zonder pardon op straat had gezet en later ook nog eens met externe krach ten die het college had ingehuurd. Veel werk schijnt er niet meer te zijn verzet op het stadhuis. Raads leden raakten ongeduldig, vakbon den evengoed: Verhage moest haar excuses eens maken. Maar dat deed ze niet. Intussen zegde de on dernemingsraad het vertrouwen op in de directeur, Dorthe Schip- perheijn, en toen de vakbonden weigerden met Verhage te praten, deden de SP en GroenLinks het zelfde met het voltallige college. Eindelijk was daar de motie van wantrouwen, waar al weken over werd gefluisterd - en die werd nog aangenomen ook. Verhage had in tussen zelf het boetekleed kunnen aantrekken, ook al had ze mis schien gelijk. Maar deed dat niet. Ook niet nadat de bezwarencom- missie van de gemeente dat advi seerde. Verhage noemde het weg sturen een 'zakelijk verschil van in zicht'. En dat zou 'op zichzelf geen belasting hoeven te vormen voor de voortzetting van de werkrela tie.' Maar dat was het wél. Vier, vijf, zes - het exacte aantal blijft onbekend - rapporten later weet nog steeds niemand wie nou eigenlijk schuld had. Ja, het college weet het inmiddels wél. Voordat het in de openbaarheid komt, mocht die het Intégis-rapport vo rig weekend al eens doorbladeren. En ineens waren daar de excuses. Rara, hoe zou dat toch komen? door Miriam van den Broek VLISSINGEN - „Ze hebben geen plaat voor hun kop, maar een be tonblok!" Trix de Roos, fractievoor zitter van de SP in Vlissingen windt er geen doekjes om. „Het oude college van B en W snapt nog altijd niet waarom het is weg gestuurd." In de afscheidstoespraken van An neke van Dok, Ellie Walrave en Ti neke Verhage zeiden de oud-be stuurders de afgelopen maanden bij herhaling dat ze zijn wegge stuurd vanwege het conflict dat er intern was met ambtenaren. Wal rave noemde de val van het ge meentebestuur het gevolg van een 'ambtelijke staatsgreep'. Volgens Van Dok moesten ze weg 'omdat de sfeer was bedorven door een onderzoek waarvan nog moet blij ken of het wel of niet gegrond is'. 'Alsof wij alleen maar geluisterd hebben naar ambtenaren' En Tineke Verhage zei donderdag tegen de raad: „Uw emotioneel handelen op basis van macht en ei genbelang, hebben uw geloofwaar digheid aangetast." „Hoe kómt ze erop! Schandalig!", zegt De Roos, die van haar hart geen moordkuil maakt. „En dan haar opmerking over eigenbelang. Ik was pisnijdig." Samen met GroenLinks was de SP de initiatiefnemer van de motie van wantrouwen. „Wat voor eigen belang kan dat zijn?", reageert Peter Kruizinga van GroenLinks. „Die opmerking was beneden de gordel. Alsof wij alleen maar geluis terd hebben naar ambtenaren. Ons hoofdaspect was: het college laat zien dat het dit niet aankan. Dat ze de boel niet kunnen mana gen." Eén ding moet Kruizinga Verhage wel nageven. „Dat ze na dit alles toch nog als wethouder aanbleef om de stad te besturen tot er een nieuw college was. Dat vind ik heel professioneel. Dat je dat kunt!" OOSTKAPELLE - Museum Terra Ma- ris bij Oostkapelle houdt dit week einde twee activiteiten. Vandaag is er van 13.30 tot 15.30 een rit met een paardentram door het land schap rond het museum. Deelna me kost 12,50 (kinderen krijgen twee euro korting). Morgen is er om 13.00 uur een rondleiding door het museum en de tuin. De ze kost 4,50 euro. Aanmelden via 0118-582620. VLISSINGEN - De Vlissingse Turn vereniging houdt vandaag twee uit voeringen met als thema film en musical. Om 14.00 uur staan de jongste leden centraal. De voorstel ling van 19.00 uur is van leden van tien jaar en ouder. Het programma bestaat uit turnen, jazzdans, acro-gymnastiek en streetdance. De voorstellingen zijn in sporthal Baskensburg in Vlissingen. MIDDELBURG - Kinderboekenschrijf ster Judith Eiselin is morgenmid dag vanaf 15.00 uur in boekhandel De Drukkerij in Middelburg. Eiselin (1970) studeerde Neder landse taal- en letterkunde en schrijft recensies over kinder- en jeugdboeken voor NRC Handels blad. In 2004 verscheen haar de buut De ogen van Jesleia, in 2006 De 1001 geheimen van Eva Zout en in 2007 Het raadsel van groep 6. VLISSINGEN - De Middelburgse kun stenaar Johnny de Jonge exposeert vanaf maandag schilderijen in de bibliotheek in Vlissingen. In het werk van De Jonge zijn invloeden te zien van kubisme en strips. De Jonge (1979) is geboren in Kwa- dendamme. Hij studeerde aan de Academie voor Beeldende vor ming in Tilburg. De expositie in de bieb duurt tot en met 7 april. MIDDELBURG - Gisteren is aan de Stromenweg in Middelburg de eer ste paal geslagen voor het nieuwe korpsgebouw van het Leger des Heils op Walcheren. In het ge bouw worden volgens het Leger des Heils niet alleen kerkdiensten gehouden, er vinden ook activitei ten voor wijkbewoners plaats. Het korps Walcheren ontstond drie jaar geleden na samenvoeging van Middelburg en Vlissingen. WOLPHAARTSDIJK - Het jongens koor van de Zeeuwse Koorschool, onder leiding van Evert Wagter, zingt volgende week zondag tij dens de kerkdienst in de Nicolaus- kerk in Wolphaartsdijk. Tijdens de viering staat de profeet Nehemia centraal. Corine van Eek begeleidt de dienst in kerk aan de Oosterkerkstraat. Aanvang 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32