'Spaarder weet niets van zijn pensioen' cnecH: ihChecK.nl Adviescommissie: pensioenfondsen zijn onduidelijk en gesloten. Amsterdam Airlines springt in gat Martinair Kogel door kerk in overname Composix Havenbedrijf sluit lening van 450 miljoen Opec denkt niet aan verhogen olieproductie Betaalrekening bij ABN Amro gaat geld kosten Goudprijs klimt naar een nieuw record mm 24 I Zaterdag 2 februari 2008 PZC door James McConigal DEN HAAG - Werknemers geven ge middeld eenderde van hun bruto- inkomen uit aan AOW- en pen sioenpremie (inclusief werkgevers bijdrage). Maar slechts weinigen weten wat zij daar op hun 65e voor terugkrijgen, of dat verande ringen, andere baan, echtscheiding of eigen bedrijf, flink doorwerken in de pensioenopbouw. „Tja, en te gen de tijd dat mensen doorheb ben dat het pensioen wel eens ste vig kan tegenvallen, is het te laat om er nog wat aan te doen", zegt Robin Linschoten, voorzitter van een commissie die minister Don- ner (Sociale Zaken) adviseert over het 'pensioenbewustzijn'. „Het is ook een verschrikkelijk moeilijk onderwerp, dat vooral voor jonge mensen ver achter de lorizon ligt. Die denken: het zit al lemaal wel goed. Zelfs mensen die elke euro twee keer omdraaien, blijken zich amper te interesseren voor het resultaat van de maande lijkse pensioenafdracht van vele honderden euro's", zegt Linscho ten. Daar komt bij dat de situatie in pensioenland de afgelopen jaren een stuk minder overzichtelijk is geworden. „In het pensioenrecht is veel veranderd. Er is ook meer keuze voor individuele regelingen, zelfs binnen collectieve pensioenaf spraken." Bovendien, zegt Linscho ten, verandert er tegenwoordig in het persoonlijk leven van mensen meer dan een aantal jaren geleden. „Vroeger werkte je een heel leven bij dezelfde baas en was je ge trouwd met dezelfde partner. Te genwoordig veranderen mensen voortdurend van werkgever en dus van pensioenregeling. Of ze worden zelfstandig en dan moeten ze het zelf regelen. Ook een echt scheiding kan er flink inhakken." De commissie van Linschoten Robin Linschoten richt de pijlen niet alleen op de ar geloze consument. „Pensioenfond sen zijn vaak gesloten bolwerken. Als die al informatie geven, is die vaak zo onbegrijpelijk, dat zelfs deskundigen aan het ontcijferen moeten slaan." Linschoten houdt dan ook een pleidooi voor veel inzichtelijker pensioenoverzichten, die nu wette lijk al elk jaar moeten worden ver strekt. „Belangrijkste is echter dat er een pensioenregister komt, waar alle pensioenfondsen en ver zekeraars duidelijk opgeven wie bij welke verzekeraar is verzekerd en voor wat. Uit dat register moet duidelijk blijken waar spaarders bij het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd recht op heb ben", stelt Linschoten. Het ministe rie van Sociale Zaken streeft er naar het pensioenregister per 2011 in te voeren. Het pensioenstelsel gaat uit van een inkomen na 65 jaar van zeven tig procent van het gemiddelde in komen gedurende het werkzame leven. Regelingen die gebaseerd zijn op zeventig procent van het laatste verdiende loon zijn bijna al lemaal wegbezuinigd. Die zeventig procent is altijd inclusief de AOW. „Als beide onderdelen tegenvallen, kijkt de gepensioneerde aan tegen een forse inkomensdaling", aldus Linschoten. AMSTERDAM - Amsterdam Airlines heet de nieuwe luchtvaartmaat schappij die dit voorjaar vanaf Schiphol wil gaan vliegen. Het be drijf wil in opdracht van tourope rators vakantiegangers vervoeren naar het Middellandse Zeegebied. Amsterdam Airlines springt daar mee in het gat dat Martinair ach terliet door te stoppen met de ver liesgevende vakantievluchten op Europese bestemmingen. ALMELO - Textielbedrijf TenCate heeft de overname van het Ameri kaanse bedrijf Composix afgerond. De aankoopsom is ongeveer zeven tig miljoen dollar. Composix maakt materialen voor de bepantsering van voertuigen, schepen en vliegtuigen en kogelwe rende vesten voor militairen. Het bedrijf haalde vorig jaar een omzet van meer dan honderd miljoen dollar. ROTTERDAM - Het Havenbedrijf Rotterdam heeft een grote lening afgesloten voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte en enkele an dere bouwwerkzaamheden. Het gaat om een overeenkomst voor 450 miljoen euro, die is verstrekt door de banken ING, Fortis en Ra bobank. Dat maakte het havenbe drijf gisteren bekend. Het is de der de grote lening die het bedrijf bin nen een maand heeft afgesloten. WENEN - De Opec houdt de pro ductie van olie voorlopig gelijk. Dat hebben de leden van de Orga nisatie voor Olie-Exporterende Landen gisteren besloten, zo meld den afgevaardigden. Met name de VS oefenden druk uit op de Opec om meer olie te produceren om de hoge olieprijs te dempen. Maar de Opec meent dat de prijs niet het gevolg is van een tekort op de markt. AMSTERDAM - ABN Amro brengt vanaf 1 april 3,75 euro per kwartaal in rekening aan klanten met alleen een betaalrekening. De kosten ko men bovenop de jaarlijkse bijdra ge van vijftien euro per betaalpas. Dat heeft de bank zijn klanten in een brief laten weten.Deze stap was nodig omdat de kosten van het particuliere betalingsverkeer niet dekkend zijn, zegt een woord voerder van de bank. LONDEN - De goudprijs heeft giste ren een nieuw recordniveau be reikt. De prijs van een ounce goud (31,1 gram) steeg op de metaal markt in Londen naar 934,70 dol lar. De goudprijs is dit jaar al twaalf procent gestegen door de malaise op de aandelenmarkten. Beleggers zien het edelmetaal in onzekere tijden als een veilige in vestering. Slim: eihe 3 laar een ih-A.P.K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24