i5 spectrum Samen in de kas: tomaat en tilapia PZC Zaterdag 2 februari 2008 Een tomaatje bij de vis is lekker. Dat gaat niet alleen goed samen op het bord, maar ook in de tuinbouwkas. De combinatie tilapia en tomaten bespaart water en energie en is beter voor het milieu. door Peter de Jaeger foto Robin Utrecht/ANP Steeds meer mensen eten vis. Niet alleen omdat het zo gezond is, maar ook omdat er steeds meer monden te voeden zijn. Om de zeeën niet leeg te vissen, is viskweek de oplossing. Dat gebeurt op zee in afgesloten delen. Maar de toedie ning van geconcentreerd visvoer vervuilt het milieu. Bovendien is er het risico van ontsnapping en vermenging met popula ties wilde vissen. Op het land gebeurt viskweek in bakken. Probleem daarmee is dat het water regel matig ververst moet worden, dus vindt lo zing plaats op het riool of oppervlaktewa ter. Dat is evenmin goed voor het milieu. „Dat euvel is op te lossen door visteelt te combineren met groentekweek", zegt Wil lem Kemmers van Priva te De Lier. Dit be drijf in meet- en regeltechniek voor de glas tuinbouw begon vorig jaar samen met drie partners het project Eco-Futura. „Doel is een gesloten kringloopsysteem, waarbij het opgevangen regenwater, be doeld voor de tomatenteelt, eerst als viswa ter wordt gebruikt. Na het gebruik voor de vissen wordt het water volledig herge bruikt als voedingswater voor de planten. Een mini- ecosysteem in de kas, met duur zame visteelt als resultaat." Omdat tomaten en andere groentegewas sen tegenwoordig in goten op substraat groeien en niet meer in de grond, is er ruimte onder de plantenbakken. Op die plek zijn in de kas langwerpige visbassins gegraven. „Daardoor heb je dubbel ruimte gebruik." De vissen krijgen voer en poepen dat na vertering deels uit. Hierdoor is het water rijk aan voedingsstoffen. Voordat het wa ter naar de planten gaat, wordt het eerst mechanisch gezuiverd. Een filter haalt on der meer de voerresten eruit. Vervolgens wordt het gezuiverd via biolo gische filtering. Dit filter zet het schadelij ke nitriet om in nitraat en zorgt er zo voor dat er opnieuw zuurstof in het water komt. Een deel van het water gaat terug naar de visbassins, de rest gaat naar de planten. Een uv-bestraling geeft tenslotte zekerheid dat alle schadelijke stoffen emit zijn. Na toevoeging van wat extra planten voeding, wordt het water naar de planten geleid. „De tomaten groeien er goed op", zegt Wil lem Kemmers, na een jaar proefdraaien. „De productie is hoog en de smaak blijft hetzelfde. Dat is belangrijk. We mogen geen enkele concessie doen naar op brengst of kwaliteit. Dat geldt natuurlijk ook voor de visteelt." Het viswater wordt continu op 28 graden Celsius gehouden. Dat gebeurt met restwarmte van een gasgenerator die elek triciteit opwekt voor de gebruikte groei- lampen in de kas. Normaal blijft die ener gie onbenut. Naast de watertemperatuur worden ook het zout- en nitraatgehalte en de zuurgraad nauwlettend in de gaten ge houden. Het consortium wil bewijzen dat de combi natie vis en groente een nieuwe teeltstan daard kan worden. De bedrijven betalen de helft van het project, de andere helft wordt opgehoest door het ministerie van Economische Zaken en de provincie Zuid-Holland. Na een jaar proefdraaien op kleine schaal (6oo vierkante meter kas) is het tijd voor opschaling naar de praktijk. Voordat het zover is, moet het proces worden verbe terd. Kemmers: „Nu levert een kuub viswa ter genoeg voor 30 vierkante meter toma ten. Komend jaar gebruiken we om die ver houding te optimaliseren, zodat we meer viswater kunnen plaatsen op dezelfde hoe veelheid gewas." Eind dit jaar wil Eco-Futura een praktijk proef starten op een paar duizend vierkan te meter. Dat is vier keer zo groot als nu. Naast tilapia met tomaten zijn andere com binaties denkbaar. „Het hangt af van de markt. Welke vissen doen het goed? Meer val of baramundi zijn een optie, maar ook andere zoetwatervissen zijn mogelijk. Het moet in elk geval een gewas zijn dat veel water verdampt, dus met een groot bladop pervlak, zoals komkommer of paprika."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 161