spectrum n De Democraten Ontsnappen Dinsdag gaan de inwoners van twintig Amerikaanse staten naar de stembus voor de voorverkiezingen voor het presidentschap. Een kandidaat die wil winnen, moet toeslaan op deze 'super Tuesday', ook al omgedoopt tot 'tsunami Tuesday'. Alles draait om afgevaardigden. Een blik op het verkiezingssysteem van 'the greatest show on earth'. De stand PZC Zaterdag 2 februari 2008 Nieuws is onvoorspelbaar, maar twee gebeurtenissen dacht ik als correspondent in Belgrado toch vrijwel zeker te zullen verslaan: de arrestatie van Ratko Mladic, verdacht van genocide, en de onafhankelijkheid van Kos ovo, die bij mijn aankomst in 2005 al net zo onafwendbaar leek als nu. Als ik op reis ging om bijvoorbeeld de vogel griep in Roemenië te verslaan, liet ik vrien den plechtig beloven dat ze me zouden bel len bij het geringste teken dat een van de twee gebeurtenissen er écht aan zat te ko men. Hoon om zoveel geloof dat hier ooit iets zou veranderen, was mijn deel. Mijn eerste zinnen Servisch waren ontken ningen, want taxichauffeurs en buurvrou wen moesten bij kennismaking gerustge steld worden. Ik was niet in Servië om alleen negatieve verhalen te schrijven. Ik voelde me niet omringd door paramilitairen met messen tussen hun tanden. De keuze voor Belgrado was vrijwillig en ik had er geen spijt van. De lijdzame houding van veel Ser viërs werd iets om tegenaan te schoppen. Geen politieke partij is je stem waardig? Dan is het hoog tijd dat je er zelf een opricht. Al drie jaar werkloos? Waarom gebruik je die zee van vrije tijd niet voor een cursus Engels. Je woont nog bij je ouders in een modderig bergdorp, maar zie het toeristisch potentieel van al die onge reptheid. Niet lullen, maar poetsen. Met Hollandse nuchterheid er tegen aan, want vooruitgang laat zich niet te genhouden. Ze lieten zich het optimisme aanleu nen. Grappig voor de afwisseling. Ik zag mezelf steeds in mijn gelijk beves tigd. De Servische economie groeide de afgelopen jaren aardig. In de wijk waar ik woon, opende de ene na de an dere nieuwe, strak gestylde koffiebar. Backpackers omarmden het nachtle ven van 'sin city' Belgrado en snel in ternet werd iets betaalbaarder. Afgelo pen voorjaar was er zelfs onvervalst op timisme. Servië deed het goed op ten niskampioenschappen. Een vermoede- v ~gju lijk lesbische Servische met zigeuner- bloed won het Eurovisie songfestival en het hele land was onverdeeld trots op haar. Laatst liep ik de kennis tegen het lijf waar mee ik veel optrok in mijn eerste maanden Servië. „Wat doe je hier nog", vroeg ze. In haar leven was weinig veranderd, zoals ze op mijn eerste dag in Belgrado al had voor speld. Ik ging in gedachten mijn vrienden langs en werd niet vrolijk. Degenen met de meeste economische zelfstandigheid zitten nu in het buitenland. De wetenschappers met ambitie zoeken naar beurzen en onder zoeksprogramma's waarmee ze aan hun land kunnen ontsnappen. Een enkeling vecht verbeten voor een erfenis of bidt om een wonder. En wie blijft, probeert daar de voordelen van in te zien. „Wonen in een au tomuseum is leuk als je van oude auto's houdt", zegt Pedja, die in een kanariegele Wartburg rijdt die ongeveer tegelijk met hem op de wereld werd gezet. Nu ik alweer mijn koffers pak, gaan de mees te gesprekken al lang niet meer over Mladic, Karadzic en Kosovo. Politiek wordt gezien als iets waar ieder weldenkend mens met schone handen zich verre van houdt. Tsvetla- na raakte door vriendjespolitiek haar baan als lerares kwijt. Ze zag een vacature bij een ministerie, maar trok zich tijdens de sollicita tieprocedure al terug, uit angst voor besmet ting als ze voet zet binnen de overheid. De vraag of ze willen dat Kosovo bij Servië blijft, is voor twintigers en dertigers irrele vant geworden. De tijd lijkt stil te staan, zo lang dat soort grote politieke vraagstukken onopgelost zijn. „We willen door", zeggen mensen. Ze hopen dat hun eigen politici de Europese Unie niet te veel afschrikken. Ik hoop met ze mee. Maar ik ga wel weg. De spelregels van door Frank Hendrickx Aantal afgevaardigden Hillary Clinton 232 Barack Obama 158 John Edwards 62 Voor Barack Obama en Hillary Clinton draait het nog maar om één cijfer: het magische getal 2.025. De eindeloze rei zen door het land, het bede len om geld voor de campagne, de nooit aflatende aandacht van de media: uiteinde lijk zullen 2.025 personen straks op de Democratische partijconven tie in augustus de presidentskandi daat aanwijzen. Dat is de helft plus één van de in totaal 4.049 af- gevaardigden. De weg naar de conventie in Den ver is lang, maar de voorverkiezin gen van aanstaande dinsdag zijn niet voor niets omgedoopt tot 'tsunami Tuesday'. Op één dag gaan de inwoners van ruim twin tig staten naar de stembus, meer dan ooit tevoren. Er staan 1.678 gedelegeerden op het spel, 41 procent van het totaal. De gro te staten Califomië (441 afgevaardigden), New York (281), Illinois (185) en New Jer sey (127) zijn de hoofdprijs. Wie daar de De testrit is voorbij De voorverkiezingen van de afgelopen weken vallen in het niet bij Super Tues day. In Iowa, New Hampshire, Nevada en South Carolina haalde Obama 63 gedele geerden, Clinton 48 en John Edwards 26. De strijd in die staten was vergelijkbaar met de training voor een Formule i-race: het geeft aan welke deelnemer over een verkiezingen wint, is een eind op streek. Een definitieve beslissing zal waarschijn lijk niet vallen. De verschillen zijn zo klein dat een monsterzege voor Clinton of Oba ma niet voor de hand ligt. De Democrati sche partij kent een proportioneel systeem bij de verdeling van de afgevaardigden. Wie een staat wint, vergaart niet alle stemmen: een kandidaat die de helft van de stemmen krijgt, kan rekenen op ongeveer de helft van de afgevaardigden. Een kies drempel van 15 procent voorkomt dat ook de zwakkere kandidaten gedelegeerden wegkapen. Het kan zelfs zo zijn dat geen en kele kandidaat voor de conventie in Denver het magische getal van 2.025 afgevaardigden binnen heeft. Dan komt er een zogenoemde 'bro ker conventie', waarbij kandidaten en afge vaardigden deals moeten sluiten om één persoon aan de meerderheid te helpen. De afgelopen twintig jaar is dat niet meer voorgekomen. snelle, goede auto beschikt Op basis daar van zijn Obama en Clinton favoriet. Ze wonnen beiden twee staten. De derde kandidaat, ex-senator John Edwards, staakte zijn strijd. Hij kreeg veel minder gratis publiciteit Hij beschikte boven dien niet over het budget om in alle sta ten reclametijd te kopen voor tv-spotjes. De getallen op deze pagi na zijn geba seerd op de stand van de voorverkiezin gen per 31 januari 2008. Superafgevaardigden De voorverkiezingen draaien om gewo ne afgevaardigden. Daarnaast zijn er de superafgevaardigden: volksvertegen woordigers, gouverneurs, partijfunctio narissen, oud-presidenten en vicepresi- denten. In totaal 796 personen, bijna 20 procent van het totaal. Kandidaten proberen achter gesloten Gevecht om iedere afgevaardigde De verschillen zijn zo gering dat Clinton en Obama vechten om iedere afgevaar digde. Iedere staat is opgedeeld in een aantal districten, die allemaal hun eigen afgevaardigden aanwijzen. De stem van dunbevolkte districten telt in sommige gevallen relatief zwaarder deuren de stem te winnen van deze par tijbonzen. Hillary Clinton is daarin het succesvolst, ze heeft steun van 186 super afgevaardigden. Obama heeft er 90. Helemaal zeker is de steun van de partij bonzen nooit: een superafgevaardigde kan een dag voor de conventie van me ning veranderen. dan die van stedelijke gebieden. Een dis trict met 160.000 mensen kan net zoveel afgevaardigden hebben als een district met 100.000 inwoners. Tijdens de cam pagnes worden veel tijd en geld gespen deerd in districten waar relatief makke lijk afgevaardigden te halen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 158