spectrum 10 'Wilders is een prima debater' Niemand heeft er nog een minuut van gezien, toch is Geert Wilders' Koran-film nu al de meest besproken rolprent van het jaar. Al twee maanden staan de media bol van vrees voor rellen, aanslagen en het verlies van 's lands tolerante imago. Premier Balkenende spreekt zelfs van een 'crisis'. Hoe slaagt de voorman van de Partij voor de Vrijheid er toch steeds weer in de pers zo in zijn greep te houden? PZC Zaterdag 2 februari 2008 Hoe Wilders de media regisseert door Serge Sekhuis foto's Evert-Jan Daniels/Hollandse Hoogte en ANP Ongekend en onbegrijpelijk, noemt mediahistoricus Huub Wijfjes de massale manier waarop kranten, ra dio en televisie sinds eind november berichten over een film waar van niet eens zeker is of die er überhaupt wel komt. „Journalisten zijn er om het nieuws te volgen, niet om het te maken." Omdat de 'hoofdrolspeler' er in alle tu mult het zwijgen toe doet, weet niemand exact wat Wilders in zijn Koran-film zal la ten zien. Behalve dan dat hij 'velen de ogen zal openen'. Over elkaar heen tuime lend in bezorgdheid over verdere 'verwil dering' en verwijdering tussen het allochto ne en autochtone volksdeel, wordt het ge vreesde effect van de rolprent steeds gro ter. Steeds meer kenners twijfelen er niet aan dat Wilders op z'n minst een exem plaar van het heilige boek gaat verbran den. De Deense cartoonrellen zullen ver bleken bij wat deze film wereldwijd aan boze reacties zal losmaken, luidt alom de verwachting. „Wat me nog het meest verbaast in de he le hype, is dat bijna niemand zich afvraagt waar, hoe en door wie die film eigenlijk wordt gedraaid. Ik neem toch aan dat Wil ders niet zelf achter de camera gaat staan. Is er een script, heeft hij acteurs inge huurd? Vorige keer, met Submission van Theo van Gogh en Ayaan Hirsi Ali, was dat duidelijk. Nu weten we niets. Dat zou de pers aan het denken moeten zetten: la ten we wachten tot die film er écht is. We rennen kritiekloos mee in een door een po pulistische politicus geregisseerd circus van stemmingmakerij", aldus Wijfjes. Zo beschouwd hoeft Wilders zijn aan klacht tegen de 'fascistische' Koran en die 'gewelddadige en intolerante' islam niet eens meer te maken. „Zijn missie is al vol bracht", vinden ook mediasocioloog Peter Vasterman, die een boek schreef over me- diahypes, en Otto Scholten, directeur van het Persinstituut. „Vakmatig buitengewoon knap om louter met een aankondiging iedereen zo lang in je ban te houden. Meer nog dan Van Gogh is Wilders erin geslaagd het begrip film de betekenis van een 'politiek pamflet' mee te geven", zegt Scholten. Het is niet voor het eerst dat de voorman van de Partij voor de Vrijheid de media zo in de houdgreep heeft. Regelmatig scoort hij met scherpe uitspraken, vol verwijten naar vooral de gevestigde macht en de 'oude politiek'. Hij noemde minister Ella Vogelaar van Integratie 'knettergek', duid de Maxima's uitlating over dé Nederlander die niet bestaat als 'politiek correcte priet praat', vergeleek de profeet Mohammed met Adolf Hitier en waarschuwde voor een 'tsunami van islamisering'. Zijn oneli ners zijn zelden genuanceerd, maar ze blij ven wel in veel hoofden hangen. Wijfjes herkent in Wilders' strategie die van boer Koekoek met zijn Boerenpartij uit de jaren zestig, de tactiek van Hans Jan maat, leider van de Centrum Democraten en de intellectuelere 'gewiekstheid' van Pim Fortuyn. Allemaal zochten ze bewust de confrontatie en slaagden ze erin om, met snelle statements, de aandacht op zich te vestigen én te houden. Meer dan tot hun collega-Kamerleden richtten ze zich, via het podium van het parlement, direct tot het in de 'beroepspolitici' teleurgestel de deel des volks: de 'zwevende' kiezers en 'thuisblijvers'. „Ook Geert Wilders poneert vooral stellin gen, waar anderen dan weer op moeten reageren. Omdat ze direct door hem wor den uitgedaagd of erop worden bevraagd door de pers", constateert Louk de la Rive Box, rector van het Centre for Social Stu dies in Den Haag. „Voor diepgang en nuan ce is in de groeiende concurrentie om le zers en kijkers steeds minder tijd. In de waan van de dag regeert de snelle quote. Wilders weet dat en maakt er, handiger dan wie ook, gebruik van. Steeds weer slaagt hij erin vooral zijn onderwerpen in de etalage te krijgen. Zo zeer zelfs, dat er voor andere geluiden minder en minder plek blijft." Misbruikt de PW-leider op zijn uitgekien de wijze de media? Nee, oordelen de des kundigen eensgezind. „De media laten zich gebruiken. Ze trappen telkens op nieuw in zijn val. Vooral omdat ze niet het zelfde verwijt willen krijgen als in de da gen van Fortuyn. Die bitste de pers toe hem en zijn ideeën, volgens peilingen goed voor tientallen Kamerzetels, bewust te negeren. Uit linkse arrogantie. De media zouden hem zelfs 'demoniseren', een aan slag op zijn leven zou hun schuld zijn." Na de moord op Fortuyn, op 6 mei 2002, ging het journaille bij zichzelf te rade. Er volgde een 'louteringsproces', nog eens ver sterkt na de gewelddadige dood van Theo van Gogh op 2 november 2004. Inmiddels vindt de pers dat 'zo goed als al les' mag en kan worden gezegd. Vaker dan vroeger worden dingen bij de naam ge noemd. Zo weet nu iedereen dat proble men in armere wijken van onze steden di rect verband houden met de vele Turken en Marokkanen die er wonen. En dat, vol gens PW'er Hero Brinkman, de Antilliaan se politiek 'een grote boevenbende' is. En als een imam weigert de minister een hand te geven, staat dat op alle voorpagi na's. „Ik ben bang dat we in die 'loutering' zijn doorgeslagen. Te veel van wat Wilders, maar ook Rita Verdonk met haar 'Trots op Nederland'-geluid roept, is bijna vanzelf sprekend groot nieuws", vindt mediasocio loog Peter Vasterman. „Ook al omdat een artikel over 'zich misdragende moslimjon geren die met familie en al het land uit moeten' nu eenmaal sneller is geschreven en beter scoort dan een doorwrochte ana lyse van een nieuwe wet." Wijfjes: „Je ziet dat Wilders goed heeft gekeken naar Fortuyn. Net als Pim wen telt Geert zich graag in de positie van underdog, van de door de se rieuze politiek genegeerde eenling. Ook Wilders heeft al eens geroepen dat de me dia hem 'demoniseren'. Wat een onzin, ze verheerlijken hem. Hij wordt zelfs uitge roepen tot politicus van het jaar. De media hebben het moeilijk met Wilders, zoals ze het altijd al lastig hadden met extreme figu ren op rechts. Dat zag je al met de NSB in de jaren dertig, waar een ongeschreven af spraak om er niet over te schrijven wél werkte." Anders dan toen, krijgen de media nu geen vat op Wilders. „Hij heeft de pers als het ware gegijzeld", meent Vasterman, die waarschuwt voor het gevaar van een 'zich zelf versterkend fenomeen'. „Hoe vaker de media melden dat er 'een probleem is met de integratie als gevolg van moslims die zich niet willen aanpassen', hoe belangrij ker én bedreigender dat nieuws in de ogen van steeds meer mensen wordt. Percepties veranderen. Lezers realiseren zich lang niet altijd wat hun krant hen onthoudt Ge matigder standpunten bijvoorbeeld. Dat er een heleboel moslims zijn die wél prima integreren en graag hun stem willen laten horen. Daar is steeds minder tijd en plek voor in de pers, die het te druk heeft met het door de PW 'aangedragen' nieuws. Zo zie je gematigder geluiden verstommen: als onze mening niet meer telt, houden we die wel voor ons. Langzaam schuift de he le publieke opinie op, waarbij vergeten wordt dat Wilders' aanhang dan wel ne gen zetels groot is, maar een nóg groter deel van de nieuwsconsumenten over een heleboel dingen genuanceerder denkt." 'Issue ownership' noemt Wijfjes de 'kunst' die Wilders zo prima verstaat. „Je dwingt anderen keer op keer om op jouw stand punt in te gaan, die reacties worden weer nieuws op zich, waardoor het al gauw ner gens anders meer over lijkt te gaan dan Het zijn niet zozeer de media, maar vooral zijn collega's in de Tweede Kamer die Wilders veel te veel ruimte geven, be toogt Roderik van Grie ken, directeur van het Nederlands Debatinsti tuut. „Zij laten hem te vaak weg komen met zijn oneliners, gaan het debat niet aan. Omdat het niet past bij de ver wachting van hun ach terban. „Met Wilders ga je niet serieus in discus sie, is daar het idee. Zo weet hij steeds weer te 'ontsnappen', hoeft hij zelden inhoudelijk uit leg te geven. Neem zo'n oproep als het verbie den van de Koran. Dat kan wettelijk helemaal niet, het zou betekenen dat je de vrijheid van godsdienst schrapt." Volgens Van Grieken ontbreekt het onze volksvertegenwoordi gers van oudsher aan voldoende kwaliteiten om sterk inhoudelijk te debatteren. „In het Brit se parlement, met zijn talrijke welbespraakte lieden, zou Wilders het een stuk moeilijker heb ben", denkt Van Grie ken, die zelf Kamerle den traint. „Wat je ook van zijn standpunten vindt, hij is een prima debater. Hij zet zijn punt helder en kort uiteen. Behalve Wilders en Marijnissen, beheersen niet zoveel Kamerleden die kunst. Zo valt hij op, ook bij de pers."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 156