9 spectrum mmrn PZC Zaterdag 2 februari 2008 steeds dat hij die divisie te kort heeft ge leid. Zijn krachtige leiderschap maakte grote in druk op de topmannen van destijds, Wisse Dekker (1982-1986) en Cor van der Klugt (1986-1990). Mede dankzij hun steun won Timmer de strijd rond de opvolging van Van der Klugt. Verrassend genoeg laat Tim mer bij het vallen van die naam ineens het hart spreken. Buitengewoon lovend is hij over zijn twee voorgangers. „Met beiden heb ik nog contact. Voor Van der Klugt vind ik het nog altijd spijtig dat hij op een ongelukkige manier weg moest", doelt hij op het vertrek van de president in mei 1990. De financiële wereld voelde zich destijds misleid door Van der Klugt, die enkele maanden daarvoor te optimistisch was ge weest over de gang van zaken. „Zowel Dek ker als Van der Klugt en de andere presi denten hebben hun sporen verdiend." Timmer zelf boekte in zijn periode bij Phi lips succes, maar oogstte ook kritiek. Bij voorbeeld door het mislukken van projec ten als de DCC-speler of CD-I. Ook na zijn periode bij Philips ging het nog een keer mis, bij Sport 7. Als commissaris sprak hij het Nederlandse publiek toe, vlak voor de zender uit de lucht ging. Dat Sport 7 mis schien een paar jaar te vroeg kwam, hoeft van Timmer niet in de krant. „Ik hoef als bijna 75-jarige niet mijn gelijk nog een keer te halen, daar ben ik echt te oud voor geworden", spot hij met zichzelf. Timmer heeft genoeg over het verleden ge zegd, vindt hij. Is hij in de toekomst nog voor specifieke klussen te porren? Komt er ooit nog een commissie-Timmer? Hij blijft het antwoord schuldig. „Op mijn leeftijd sta je niet meer bij iedereen op het net vlies. Laatst kwam ik in Rotterdam voor een lezing. Ik stelde mij voor aan een da me bij de balie. Ze vroeg me of ik me kon legitimeren. Ze had nog nooit van Jan Tim mer gehoord. Prachtig. Dat had ik in jaren niet meegemaakt. Een zeer louterende er varing. Ik ben ook maar een mens. Wel heb ik me altijd gerealiseerd dat mensen me aardig vonden omdat ik de baas van Philips was. Doe je dat niet, dan kun je on voorstelbaar de mist ingaan." leeftijd kan vervullen. Ik heb commissaris sen gezien die het werk niet meer aankon den. Door ouderdom vielen ze tijdens ver gaderingen in slaap of ze snapten niet waar het over ging. Heel pijnlijke situaties, die ertoe leidden dat je mensen soms op non-actief moest stellen. Het is ook de re den waarom ik een leeftijdsgrens voor commissarissen ondersteun. Niet omdat iedereen op zijn 70ste of 72e afgeschreven is, wel omdat een deel op die leeftijd onge schikt is." Hij laat er geen enkel misverstand over be staan hoe het met zijn eigen gezondheid is. „Jong", luidt zijn antwoord, terwijl hij zijn relaas over commissarissen wil vervol gen. Doorvragen leert dat hij zelf volop werkt aan zijn fysieke en mentale toe stand. „Natuurlijk heb ik een aantal jaren roofbouw op mezelf gepleegd. Toch wan del en fiets ik nog altijd vaak. De omge ving met vennen en bos biedt daarvoor ook ruimschoots de gelegenheid." Over zijn eigen loopbaan: „Ik heb enorm veel geluk gehad. Na mijn periode in Ethio pië werd ik teruggehaald naar Eindhoven. Daar uitte ik kritiek op de ontwikkeling van het jonge management. Vervolgens riep Van Riemsdijk me bij zich en vroeg me om die klus zelf te gaan klaren. Hon derden, zo niet duizenden Philips-mensen heb ik in die tijd leren kennen. Een enorm netwerk, waar ik dankbaar gebruik van heb gemaakt." Timmer maakte naam in Eindho ven. Voor zijn aanstelling als top man was hij al eerstverantwoor delijke bij dochter Polygram en Philips Consumer Electronics. Timmer leg de tijdens zijn bewind bij Polygram de kiem voor de later zo succesvolle beurs gang van het concern. De ontwikkeling van de cd bij Philips via Polygram („via klassieke artiesten als Pavarotti en Domin go is het verzet tegen de cd gebroken") vormde de redding voor de muziekindus trie. Philips verdiende er via Polygram mil jarden mee. Bij Consumer Electronics stel de Timmer al voor de Centurion-operatie orde op zaken in de strijd tegen Japanse elektronicareuzen. Zelf vindt hij nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 155