In dracht met de tijd mee Partijdigheid is te voorkomen Van boost tot slim, smart of partner in crime Journalist moet vóór alles geloofwaardig blijven. PZC Zaterdag 2 februari 2008 1 3 DE JONG! De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internetwww.pzc.nl EVEN Frankrijk is een mooi land, maar het is jammer dat er Fransen wo nen? Was getekend Annemarie Jor- ritsma. Een opmerking die erg ge neraliserend is en waar je het erg mee oneens kan zijn. Maar tegelijkertijd kan je er wel weer van leren dat mensen bij de keuze van hun vakantiebestem ming letten op de schoonheid van een land en de aard van de bevol king. Daaraan moest ik deze week den ken toen ik het artikel over toeris me in Veere las. Toerisme in de plattelandskustgemeente kan een impuls krijgen door met twee erf goederen naar buiten te treden: de paalhoofden langs de Walcherse kust en de Grote Kerk van Veere. De afzonderlijke kernen krijgen de boodschap mee om hun eigen kwaliteiten verder te onderzoeken en die grondig te benutten. Dat zijn enkele aanbevelingen uit een rapport van de VW Walcheren en Noord-Beveland. Ik vind ze prachtig, die paalhoof den en de Grote Kerk is ook in drukwekkend, maar zet je daar door de gemeente Veere op de we reldkaart? Dat denk ik niet. Daar is iets anders voor nodig. Naar Walcheren ga je voor de stranden met inderdaad de unieke paalhoofden. Naar Walcheren ga je voor de goede muziek, voor de culturele en sportieve evenemen ten en dan bezoek je ook het stad je Veere en de Grote Kerk. De gemeente Veere biedt veel. Veel meer dan alle gedachten die je krijgt bij Walcheren by the Sea. Volgens de onderzoekers is dat eer der een nadeel dan een voordeel. Want om de hele gemeente als toe ristisch product te verkopen, is vol gens hen geen optie. Dat betwijfel ik na het zien van een prachtig beeld dat me al de he le week achtervolgt. Een vrouw-op-leeftijd, in klederdracht gehuld, liep ter hoogte van Koude- kerke en deed aan Nordic Wal king. Ze liep voornaam en gra cieus tegelijk. Dat beeld zet heel Veere op de wereldkaart. Een heer lijk land, waar bijzondere mensen wonen. Ubent de eerste die dat vraagt. Dat is het stan daard-antwoord van Frank Balkenende, chef van de PZC-redactie Bevelan- den-Tholen op de vraag of hij fa milie is van Jan Peter. Het is cy nisch bedoeld, want de neef van de minister-president wordt bijna dagelijks met de vraag geconfron teerd. Het is leuk om te weten dat Jan Peter en Frank neven zijn. Maar het is tegelijk een vraag met een se rieuze ondertoon. Want betekent die familieband ook dat Frank min der kritisch zal schrijven over Jan Peter Balkenende? „Ik heb niet zo veel te zoeken in het Torentje in Den Haag. Maar als Jan Peter Bal kenende in onze regio op bezoek is, dan stuur ik iemand anders om er verslag van te doen", zegt hij. Hij gaat niet zelf op pad omdat hij elke schijn van partijdigheid wil vermijden. Ook al weet hij van zichzelf dat hij Jan Peter Balkenen de geen voorkeursbehandeling geeft. „Het heeft met geloofwaar digheid te maken; hoe het artikel overkomt bij de lezers." Het is onder journalisten een van zelfsprekendheid dat zij niet schrij ven over kwesties die 'hen te na staan'. Uit voorzorg dat zij worden beticht van vooringenomenheid. In Eindhoven woedde afgelopen week een stevige discussie over de verslaglegging van het Eindhovens Dagblad (het ED) over het burge meestersreferendum. Enkele lezers lieten hun onvrede blijken. Zij insi nueerden dat het ED Rob van Gij zel steunde. De andere burgemees terskandidaat, Leen Verbeek, zou minder aandacht krijgen. En dat zou komen doordat Robs broer verslaggever is bij het ED. Een van de stadsverslaggeefsters zou bovendien haar voorkeur voor Van Gijzel hebben uitgesproken in een interview met een verslagge ver van Radio 2. Bevriende journalisten van concurrerende media stelen geen nieuwtjes van elkaar De lezersredacteur van het ED nam de kwestie onder de loep en concludeerde dat de verwijten geen grond hebben. Journalisten hebben rekening te houden met hun eigen banden en die van hun familie en vrienden. Partners van journalisten kunnen bijvoorbeeld bij concurrerende me dia van de PZC werken. Over de berichtgeving van de krant of om roep wordt thuis aan de eettafel heus gerept, maar als ze professio neel zijn, maken ze met elkaar de afspraak dat ze niet van elkaar zul len stelen. Voor de journalist speelt mee dat hij of zij geloofwaardig en be trouwbaar moet zijn voor zijn ei gen bedrijf Verslaggevers moeten niet in een emotionele spagaat gedwongen worden. Het is voor iedereen beter als journalisten van een zaak wor den gehaald als hun zakelijke en privéleven met elkaar gaan wrin gen. Partners van PZC-redacteuren, die bij een instelling werken die nega tief in het nieuws komt, worden vaak behoedzaam geïnformeerd over de kwestie door de directie. Uit vrees dat zij zouden lekken naar hun partner, dus naar de krant. Tegenwoordig zijn er ontzettend veel Engelse woorden in ge bruik, schrijft Monique Sturm uit Waterlandkerkje. Ze stuur de haar verzameling van een week spitten door naar de PZC-redactie. Ze moest wel erkennen dat ze lang niet alle woorden gevonden had in de PZC. Ze 'shopt' wel eens buiten de deur. „Van sommige woorden weet je echt de betekenis niet. Ik heb ook al eens het Engels woordenboek geraadpleegd om de juiste be tekenis van in Nederland gebruikte woorden op te zoeken." Het is ook de moeite waard om er andere woordenboeken op na te slaan. Een barbarismenwoordenboek bijvoorbeeld, waarin woor den zijn opgenomen, die zonder noodzaak en min of meer letter lijk uit andere talen zijn overgenomen in het Nederlands. Sturm heeft te doen met de 'de echte senioren', die de veranderin gen in de taal maar moeilijk bij kunnen benen. „Wat moet het voor hen zijn om een tiende van wat je leest niet te begrijpen?" Ze kwam tot: „Boost, laptop, trigger, the fifties, bytes, deleten, uploa- den, weblog, impact, drive, Sierra Hotel India Tango (Shit), cocoo nen, air bag, partner in crime, coat, fleece, hype, hyves, tissue, cof feeshop, tearoom, poll, pimpen, pumps, policy, never a dull day, VIP, slim en smart."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13