Recensieweb leest wel elk boek 7*f Nederlandse schrijvers publiceren gezamenlijk tussen de twee- en driehonderd nieuwe boektitels per jaar. Alleen Recensieweb, een initiatief van Amsterdamse letterenstudenten, bespreekt ze allemaal. Henk Schutten doet zijn boekje open. SS media@wegener.nl 53 media 91024-3650570 pZC Zaterdag 2 februari 2008 De afgewezen film is toch te zien op televisie Sommige documentaires, reporta ges en tv-series worden nooit ver toond omdat omroepen het niet de moeite waard vinden erin te investe ren. Deze producties krijgen alsnog een kans op het festival van de Afge wezen Film dat van 13 tot en met 16 maart in Amsterdam plaatsvindt. HollandDoc toont in aanloop naar dit evenement alle documentaires die tijdens het festival te zien zijn. El www.hollanddoc.nl Komen Brooke en Ridge ooit weer bij elkaar? In Nederland lopen we ver achter bij Amerikaanse soaps. Wat hier op televisie is te zien, is daar al geschie denis. Wie wil weten hoe het de per sonages in The Bold And The Beauti ful en As The World Turns in de toe komst vergaat, kan de verhaallijnen alvast lezen op de site van de Ameri kaanse televisiezender CBS. Op de ze Engelstalige site kan je ook afle veringen terug kijken. El www.cbs.com/daytime Alleen voor kijkers met stalen zenuwen In de spannende actieserie Deadline die sinds 19 januari op zaterdag avond bij de Vara te zien is, voert een anti-terreurteam strijd tegen de dreiging van terroristische aansla gen. Via een geheime toegang op de website van Deadline kunnen bezoe kers mee strijden tegen het grote kwaad. Wie het snelst vijf bommen vóór de deadline onschadelijk kan maken, maakt kans op een prijs. El deadline.vara.nl Herinneringen aan een rijk theaterverleden Het Nederlands theater kent grote persoonlijkheden, zoals Mary Dres- selhuys, Wim Sonneveld, Ko van Dijk, Ellen Vogel, Willem Nijholt, Ton Lutz, Alexandra Radius, Johnny Kraaijkamp en Henk van Ulsen. Op de historische site eenlevenlangthea- ter.nl staan van deze grote theater mensen niet eerder vertoonde beeld- en geluidsfragmenten, maar ook biografieën en recensies. El www.eenlevenlangtheater.nl Leuke, interessante of JJLpSi spraakmakende websites en digitale televisiekanalen redactie.media@wegener.nl 024-3650570 De macht van boekre- censenten is groot. Ze kunnen gevestig de reputaties maken en breken. Minder bekende schrijvers wacht soms een nog gruwelijker lot: ze worden genegeerd. De medewerkers van Recensieweb wonen niet in ivoren torens. „On ze kracht is dat we niet selecteren", zegt Daan Stoffelsen. „Wij laten de selectie aan de lezer over." Student klassieke talen Stoffelsen (26) is al drie jaar de drijvende kracht achter de site. Deze begon ooit met zijn bespre king van Hafid Bouazza's Pavarion. Stoffelsen wil met de website het pu bliek 'een gefundeerde en onbe vooroordeelde mening' geven over alle Nederlandse romans. De lezer kan zo zelf bepalen wat lezenswaar dig is en is daarvoor niet afhanke lijk van de traditionele media. „We willen ons onderscheiden van an dere recensiewebsites. Recensies van het web plukken kan iedereen. Wij willen iets origineels bieden." Aanvankelijk timmerde Stoffelsen de site zelf in elkaar. Maar met sub sidie van het Prins Bernard Cul tuurfonds en het VSB Fonds ziet Recensieweb er professioneler uit. De redactie telt enkele tientallen onbezoldigde medewerkers, voor namelijk letterenstudenten. Vorige maand werd de vijfhonderd ste recensie gepubliceerd, een be spreking van De komst van Joachim Stiller van Hubert Lampo. Een uit zondering, zegt Stoffelsen: „Onze website richt zich vooral op nieu we Nederlandse literatuur. Dat is onze grote kracht: dat we ook boe ken bespreken waar verder door niemand anders aandacht aan wordt besteed." Jaarlijks verschijnen tussen de twee- en driehonderd Nederlands talige romans, veel te veel voor de beperkte ruimte die de recensen ten in de geschreven media tot hun beschikking hebben. Veel boe ken vallen daarom over de rand. Recensieweb bespreekt ze alle maal. „Voor sommige schrijvers illustratie Ben Vosseberg zijn we de enige informatiebron", zegt Stoffelsen. „Maar we bespre ken ook nieuwe boeken van geves tigde auteurs." Recensieweb durft daarbij een ei gen stem te laten horen. Een boek als Komt een vrouw bij de dokter van Kluun, vrijwel unaniem in kranten en tijdschriften neergesa beld, kreeg een zeer welwillende bespreking. Kritiek is er ook. Zo be toogde auteur Herman Stevens on langs in een opiniestuk in NRC- Handelsblad dat goede literaire re censies per definitie niet op inter net te vinden zijn. Omdat Recensieweb volgeschreven wordt door vrijwilligers, voegt hun mening niets toe aan het literaire debat, vindt Stevens. 'Criticusje spelen', noemt hij de recensies op internet. 'De meeste stukjes ontstij gen nauwelijks het niveau van een boekverslag. Wat ontbreekt is de verbeelding die nodig is om een boek in alle levendigheid aan de le zer te presenteren. Dat is niet het zelfde als braaf het verhaal navertel len. Wat verder ontbreekt is bele zenheid. Een kwestie van leeftijd.' Mogelijk dat Stevens zijn gram wil de halen voor de matige beoorde ling ('sentimenteel', 'totaal over the top') die zijn roman Moederziel kreeg op Recensieweb, stelde lezer Marieke Withagen in een reactie. Pijnlijk dat een schrijver als Ste vens zo over zijn lezers spreekt, vindt Daan Stoffelsen. Webrecen senten bieden volgens hem wel de gelijk iets wat de professionele boekbesprekers niet kunnen bie den: een frisse blik. „Ze lopen niet alle literaire borrels af zoals de pro fessionele boekrecensenten. On line is er ook ruimte voor onafhan kelijkheid, voor afwijkende menin gen. Ruimte voor talent, voor ont wikkeling, voor een frisse kijk. Ruimte voor recensies die door de één te braaf, door de ander te kri tisch worden gevonden." Dat webrecensies door auteurs wor den gevreesd, bleek op een door Recensieweb georganiseerde discus sieavond over debutanten en literai re kritiek. Debutante Aliefka Bijls- ma vroeg of de medewerkers zich wel realiseren hoeveel invloed een slechte webkritiek op de verkoop van een boek kan hebben, omdat de teksten vaak bovenaan Goog- le-lijsten opduiken. Na drie jaar lijkt Recensie web duidelijk in een behoef te te voorzien. De website wordt dagelijks door ruim duizend mensen bezocht. Dat maakt het een interessant adverten tiemedium voor uitgeverijen die hun boeken willen promoten, maar daar wil de redactie (voorlo pig) niet aan. Stoffelsen: „Op inter net zijn reputaties snel gebroken. Bij een positieve bespreking moet de lezer niet aan onze onafhanke lijkheid twijfelen omdat de uitge ver op onze site adverteert." Meedogenloos is Recensieweb zel den. TXveederde van de recensies is volgens Stoffelsen overwegend po sitief. „Dit jaar hebben we zes de butanten gehad met vijf sterren." Of Recensieweb al reputaties heeft gevestigd, betwijfelt hij. „Met een boek als Boven is het stil van Ger- brand Bakker waren we de eerste. Maar dat boek is gewoon goed. Ook zonder onze hulp zou dat boek het goed hebben gedaan." www.recensieweb.nl Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 127