Spanning stijgt in Tsjaad Dat wordt dringen! €20 gm (orginele prijs 50, - 100,-) €30,- (vanaf 100,- orginele prijs) SLA UW SLAG - OP IS OPI Spaanse regering zet Basken vlak voor verkiezingen buitenspel Oplossing voor crisis in Kenia lijkt nabij Duitse vrouw redt tijgerwelp Leger raakt slaags met naar N'Djamena oprukkende rebellen. Kof! Annan meldt akkoord tussen strijdende partijen. 'eu-y- Twee partijen zouden verlengstuk zijn van verboden Batasuna. Krokodillen slaan toe in Mozambique Aankomend leraar dreigt met bloedbad 'Monnik' berooft op vastenavond bank Kinderen Gaza zitten zonder schoolboeken Keten haalt meisjesbed met naam Lolita terug PZC Zaterdag 2 februari 2008 I 1 1 N'DJAMENA - In Tsjaad zijn opstan delingen en het regeringsleger gis teren slaags geraakt even buiten de hoofdstad N'Djamena. Beide par tijen claimden de overwinning. De generale staf meldde de volledi ge vernietiging van een konvooi van de rebellen enkele tientallen kilometers ten noordoosten van NAIROBI - De Keniaanse regering en de oppositie onder Raila Odin- ga zijn het gisteren eens geworden over een gezamenlijk plan om het geweld in het land te beëindigen. De crisis kan in vijftien dagen op gelost zijn, zei voormalig VN-secre- taris-generaal Kofi Annan in Nairo bi na overleg met afgevaardigden van beide kampen. „Beide partijen zijn het eens ge worden over een agenda om zowel kwesties op korte als lange termijn op te lossen", aldus Annan. Eerder op de dag liet VN-secretaris-gene- raal Ban Ki-moon weten dat hij 're delijk bemoedigd' was door de wil van de politieke leiders om een einde te maken aan de politieke crisis in Kenia. De strijd tussen beide partijen over wie de presidentsverkiezin gen van eind december heeft ge wonnen, heeft geleid tot een explo sie van etnisch geweld. Die zou al bijna duizend mensen het leven hebben gekost. De Britse staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken, Mark Malloch-Brown, suggereerde dat Kenia wellicht het leger moet inzetten om een einde te maken aan het geweld. de hoofdstad. Woordvoerder Ab- deraman Koulamallah van de re- bellenalliantie zei dat de aanval was afgeslagen. De Verenigde Naties trekken intus sen alle niet essentiële personeels leden terug uit N'Djamena. Het gaat om 160 mensen. Frankrijk stuurt intussen 150 extra militai ren naar zijn voormalige kolonie om de Franse staatsburgers te be schermen. De Europese Unie, die een missie van 3700 militairen naar het oos ten van Tsjaad stuurt om daar vluchtelingen uit de Sudanese re gio Darfür te beschermen, is ge stopt met het sturen van troepen. Rebellenwoordvoerder Koulamal lah verklaarde dat hun konvooi van driehonderd voertuigen door het leger was aangevallen. „De re geringstroepen hebben onze posi ties aangevallen. We hebben ze te ruggeslagen en op dit moment trekken wij op naar de stad Massa- guet", zei hij. De stad ligt op 80 ki lometer van de hoofdstad. Rebel lenleider Timan Erdimi zei dat de volgende slag in N'Djamena zal zijn. De drie betrokken rebellengroe pen sloten in december een allian tie waarna zij een vredesverdrag met president Idriss Deby verbra ken. Volgens Tsjaad krijgen zij steun van de Sudanese regering, die dat overigens ontkent. Khar tum beweert juist dat Deby rebel len in Darfur steunt. De alliantie trok eerder deze week Oost-Tsjaad binnen vanuit Sudan. in Veere verkoopt dameskleding van o.a. Josephine Co, The Barn, Part Two, MAC en Point Virgule. VANDAAG en MORGEN ruimt haar laatste stuks winterkleding op voor: Dus b.v. een prachtige Josephine-colbert van 170,- nu voor 30,- of een MAC-broek van 89,- nü voor 20,- Nóg meer smullen: de nieuwe zomercollectie is én "stroomt" binnen. Kaai 33 - Veere - Tel. 0118 - 501299 - Open Vandaag en morgen van 11.00 - 17.00 Daarna 7 dagen per week 12.00 - 17.00 uur. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - De socialistische rege ring van Rodriguez Zapatero wil twee politieke partijen die een on afhankelijk Baskenland nastreven, uitsluiten van de algemene verkie zingen op 9 maart. De rechter is ge vraagd om de twee groepen nog vóór de gang naar de stembus ille gaal te verklaren. Samen hebben ze meer dan tweehonderdduizend kiezers achter zich staan. Ze wor den er van verdacht een verleng stuk te zijn van Batasuna, de illega le politieke vleugel van de ETA. In Baskenland wordt de actie van Zapatero als 'pervers' en 'electoraal opportunisme' betiteld. Niet al leen de beide radicale partijen ver zetten zich tegen de inmenging door Madrid. Ook de gematigde politici in Baskenland, inclusief de regerende PNV (Baskische Natio nalistische Partij), ziet het als een schending van de democratische grondrechten. Zondag gingen vijftigduizend Bas- ken de straat op om hun 'institu ties te verdedigen'. De aanleiding was de veroordeling in hoogste in stantie van drie Baskische Kamer leden, onder wie de parlements voorzitter, wegens 'ongehoorzaam heid'. Zij hadden geweigerd om de fractie van Batasuna de toegang tot het Baskische parlement te ont zeggen. De rechter vond dit een impliciete erkenning van Batas una. De Basken leggen de aanval van justitie, in opdracht van de rege ring in Madrid, uit als een persoon lijke belediging van de bestuurders en zien het als 'een wraakoefe ning'. Ze beschuldigen Zapatero er van dat hij kort voor de verkiezin gen bij de conservatieve kiezers een wit voetje wil halen. De vraag is inderdaad waarom Za patero de twee partijen niet eerder illegaal heeft laten verklaren. Het vredesproces dat hij bij zijn aantre den vier jaar geleden heeft opge start, is jammerlijk mislukt na de bomaanslag door de ETA een jaar geleden op het vliegveld van Ma drid. Dat Zapatero zo lang heeft ge wacht zou erop kunnen duiden dat hij misschien nog had gere kend op een heropening van de vredesbesprekingen met de ETA. Als dat voor de verkiezingen was gelukt, had hem dat geen windeie ren gelegd. Een van de aangeklaagde partijen, de ANV, heeft aangekondigd dat zij gewoon aan de verkiezingen meedoet, hoe de uitspraak van de rechter ook zal uitpakken. HALLE - Een 24-jarige Duitse ge- neeskundestudente heeft onver wacht praktijkervaring opgedaan door het leven van een tijgerwelp te redden met mond-op-muilbea deming. Het diertje dreigde te stik ken in een stuk vlees dat hij pro beerde te verorberen. Janine Bauer was met haar eenjari ge zoontje op bezoek in de dieren tuin van de plaats Halle. Toen zij de kooi met het tijgertje passeerde zag zij wat er aan de hand was. Bauer bood de radeloze oppasser direct hulp aan. „We kregen het stuk vlees uit zijn bek, maar hij ademde niet, dus begon ik met be ademing en hartmassage. Godzij dank kwam hij na enkele minuten weer bij." Het voorval speelde zich enkele weken geleden af maar de dieren tuindirecteur gaf er gisteren pas ruchtbaarheid aan tijdens een bij eenkomst om Bauer te bedanken. De tijgerwelp is vernoemd naar haar zoon Johann. MAPUTO - Honger, water en ziektes zijn niet de enige gevaren die de bevolking van het door waters nood getroffen Mozambique be dreigen. Krokodillen hebben vrij spel nadat rivieren buiten hun oevers waren getreden in centraal Mozambique. Zeker drie mensen zijn verslonden door reptielen. Het dodental dit jaar als gevolg van aanvallen door krokodillen is opgelopen tot zes. Tienduizenden mensen zijn op de vlucht voor de watersnood die delen van Mozam bique maar ook Malawi, Zambia en Zimbabwe heeft getroffen. INCOLSTADT - De Duitse politie heeft op een middelbare school in het Beierse Ingolstadt een leraar in opleiding opgepakt die had ge dreigd een bloedbad aan te rich ten. De reden voor de bedreiging waren de slechte beoordelingen die hij kreeg. De 40-jarige man had een proefles voor een klas met leerlingen gege ven. In de bespreking achteraf kraakten de vakdocenten die ook aanwezig waren zijn prestaties he lemaal af. Daarop schreeuwde de man: „Er zal bloed vloeien!" RAVENSBURC - Het personeel van een bank in het Duitse Ravens- burg kreeg de schrik van zijn leven toen een als monnik verklede man het filiaal binnenkwam en geld eis te. Hij ging er met enkele duizen den euro's vandoor, aldus de poli tie gisteren. De man kwam donderdagavond gekleed in een monnikspij het fili aal binnen en bedreigde het perso neel. De politie vermoedt dat de man vlak voor het binnengaan de pij had aangedaan en die na zijn vertrek snel heeft uitgetrokken. GAZA - Tweehonderdduizend kin deren in de Gazastrook beginnen de tweede helft van hun school jaar zonder lesboeken, doordat Is raël de import van papier lange tijd heeft tegengehouden. Het kost nog zeker 45 dagen voor dat de boeken klaar zijn, aldus het VN-agentschap voor Palestijnse vluchtelingen gisteren. Israëlische autoriteiten hebben zware beperkingen opgelegd op de import van goederen naar de Ga zastrook, die in handen is van de anti-Israëlische Harnas. LONDEN - De Britse warenhuiske ten Woolworths heeft een meisjes- bed met de naam Lolita van de markt gehaald na protesten van bo ze ouders. Lolita is de titel van de beroemde roman van de Russisch-Ameri- kaanse schrijver Vladimir Nabo kov uit de jaren vijftig. Het gaat over de obsessie van een volwas sen man voor een 12-jarig meisje. Volgens de Britse internetsite www.raisingkids.co.uk is de naam voor het roze meubelstuk 'onge looflijk smakeloos'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11