Sjietbergske of gewoon Kerkstraat? Straatnamen houden geschiedenis levend, maar kunnen ook bron zijn van vermaak. Je zal als PSV-fan maar in de Ajaxlaan wonen... En als je vaak je straatnaam moet spellen, is die dan wel handig gekozen? We moeten het ermee doen, al nemen straatnamencommissies hun taak zeker serieus en blijven burgers alert, zo bemerkte Folly van Dijk. Blindeliedengasthuissteeg Eendekotsweg Fort Kijk in de Potstraat Verliefd Laantje Achter den Engelse wonen@wegener.nl wonen KI 024-3650509 PZC l!"l Zaterdag 2 februari 2008 Straatnamen en num mers werden systema tisch ingevoerd in de ne gentiende eeuw. Vaak werd het de naam die in de volksmond al gebruikt werd. Veel straatnamen waren wijkge- bonden, zoals een kruidenbuurt, vogelbuurt of schilderswijk. De vijf meest voorkomende straatna men zijn Kerkstraat, Schoolstraat, Molenstraat, Dorpsstraat en Mo lenweg. Gemeenten kunnen zelf beslissen wat voor namen zij hun (nieuwe) straten geven, daartoe geadviseerd door een straatnamencommissie. Het kan ook anders, zoals bijvoor beeld in Eindhoven. Voor de wijk Strijp S nodigt het bestuur van die stad alle inwoners uit de straatnamen op dit voormalige Philipsterrein te bedenken. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft een aantal richt lijnen vastgesteld en adviseert om verwarring, verbastering en dub belzinnigheid te voorkomen. Een Patrijsstraat en een Parijsstraat zo als in Den Haag, is vragen om pro blemen. Breda veranderde het St. Fiacriushof in Hofhage, omdat Fia- crushof volgens de toekomstige bewoners zou worden verbasterd tot Viagrahof. Als straten naar personen worden genoemd, moeten die van onbe sproken gedrag zijn geweest. Eni ge eerbied is geboden: een dwars- steegje kan natuurlijk niet naar een groot staatsman worden ver noemd. Op leden van de konink lijke familie na, krijgen doorgaans alleen personen die minimaal tien jaar geleden zijn overleden, een straatnaam. Afgelopen zomer doorbrak Hilversum deze regel door straten rond het Mediapark te vernoemen naar Mies Bouw man, Willem Duys en Joost den Draaijer. Een opmerkelijk advies van het VNG: bij gelijke geschikt heid gaat de vrouw voor. Er valt kennelijk nog het nodige in te ha len. Straatnamen moeten ook niet te lang zijn, bij voorkeur (in ver band met automatisering) maxi maal 24 posities (de langste straat naam is de Burgemeester Baron van Voerst van Lyndenstraat in Gramsbergen; de kortste zijn A en B in Ottoland. Verder moet de naam goed uit te spreken zijn, niet te moeilijk gespeld (dus niet zoals Dircxken van Meghenstraat) Luc Deimann, straatnamendes- kundige. „Het Anne Frank plant soen afkorten tot het A Frankplnts is een belediging." foto Vincent van den Hoogen en prettig klinken, zoals het Nijn- tje Pleintje in Utrecht. Gemeen ten willen de sfeer van de omge ving weerspiegeld zien in de straatnamen. Historische en/of na tuurlijke elementen zijn daarbij van belang. We hebben ook al lang niet meer alleen straten, we gen en lanen maar ook hofjes, hoeven, dreven, vennen of gaar den. Of de uitgangen worden hele maal weggelaten en een adres is simpelweg Zwenkgras of Klom penmaker. www.wikipedia.nl www.kennislink.nl www.straatnaambord.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl De man achter de site Allesoverstraatnamen Straatnamen die worden afge kort, waardoor ze nauwelijks nog herkenbaar zijn. Luc Deimann, maker van de site Allesoverstraat namen, kan zich er enorm over opwinden. Al dertig jaar trekt hij ten strijde tegen deze afbraak van het cultureel erfgoed, zoals hij het noemt. „Het Anne Frank plantsoen afge- korten tot het A Frankplnts is een belediging", zegt hij. „Dat da teert van 1978, toen het eerste postcodeboek verscheen. Adres sen mochten daarin niet meer dan zeventien tekens bevatten. Vandaar de overdaad aan inkor tingen. Onze Predikant Swildens- straat werd op poststukken Swil- densstr. Daar protesteerde ik fa natiek tegen. Organisaties die een poststuk aan ons volledig adresseerden, kregen een brief met compliment, wie het fout deed een boze brief." „Straatnamen zijn cultureel erf goed", vervolgt Deimann. „In de oorlog droegen de Duitsers ge meenten op straatnaamborden met namen van de koninklijke fa milie te verwijderen. Hetzelfde gebeurde met joodse straatna men. In mijn brieven haalde ik dat wel eens aan als voorbeeld. Dat ging wel ver, maar waarom zou de automatisering wél een stuk van onze cultuur mogen la ten verdwijnen? Een verkeerd ge automatiseerd adres is een kwes tie van structuur. Dat kan anders. Maar die bewustwording is een erg traag proces." www.allesoverstraatnamen.nl Kwestie van smaak? Een straatpoll van omroep BNN wees in 2005 uit dat de Hoere- jacht in Enkhuizen de lelijkste straatnaam van Nederland is. Le lijk of mooi, er zijn genoeg straat namen die zorgen voor opgetrok ken wenkbrauwen, zoals de Wip- straat in Groningen (die verwijst naar de galg) of de Poepskade in Barsingerhorn. j£MHj redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Nieuwe voorjaarswoonbeurs Woonidee NL in Jaarbeurs Nederland is een woonbeurs rijker. Van 27 februari tot en met 2 maart heeft in de Jaarbeurs Utrecht de voorjaarswoonbeurs Woonidee NL plaats (www.woonideenl.nl). Interac tie met de bezoeker staat volgens de organisatie centraal. Zo zijn er doorlopend metamorfoseshows, waarbij stylisten aan het publiek de invloed van kleuren, meubels, acces soires en stoffen laten zien. Make laars geven advies over het verko pen van een woning. Tuin-, terras- of balkonadviezen worden op het 'buitenkamerplein' gegeven. Nederlanders staan in de rij voor een kluswoning. foto GPD Populariteit kluswoningen blijkt nu ook in Den Haag Rotterdam had ze al eerder, maar nu heeft ook Den Haag elf zoge naamde kluswoningen. De apparte menten verwisselden voor slechts 15.000 euro van eigenaar. De bedoe ling is dat de bewoners hun woning zelf renoveren. Voor de elf wonin gen in Den Haag meldden zich hon derden belangstellenden. De enor me populariteit van klussen blijkt ook uit een onderzoek van Fortis ASR. Maar liefst 46 procent van de mensen op huizenjacht wil dat in hun nieuwe woning voldoende mo gelijkheden zijn om te verbouwen. Nederlanders hebben meer behoefte aan besloten wonen Nederlanders willen steeds liever be sloten wonen, zo staat in de Consu mentengids van deze maand. Dan gaat het niet om - vaak luxe - hui zen achter grote hekken en slagbo men, zoals je in de Verenigde Staten en Spanje veelvuldig aantreft. Maar om woningen die omgeven zijn door groene grenzen. Als voorbeeld van besloten wonen wordt in de gids de woonwijk Ithaka genoemd, die momenteel in Almere wordt ge bouwd. In die wijk zijn de huiseige naren ook (deels) eigenaar van de gemeenschappelijke binnentuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 119