m Japans papier H 35 wonen W l:::l wonen@wegener.nl j 024-3650509 Wood Washi was jarenlang het spreekwoor delijke ene oog in het land der blinden. Ruim tien jaar geleden kreeg het Nederlandse bedrijf de mogelijkheid washi naar Neder land te importeren. Dit in Japan al eeuwen geliefde materiaal vero verde ons land beetje bij beetje. Nu komen ook andere bedrijven met een collectie en kan de con currentiestrijd losbarsten. Sinds kort kruist Wood 8c Washi de za kelijke degens met bijvoorbeeld Luxaflex, dat de lijn 'Japanese De sign' op de markt brengt. Waar om nu pas? „De simpele reden is dat we het pas sinds kort op de markt mó gen brengen. Dus haken we graag in op de trend", zegt Maartje Knipscheer, woordvoer ster van het bedrijf. Washi betekent letterlijk 'Japans papier'. Het is gemaakt van de zachte binnenbast van de Japan se Kozoplant, waaraan vezels van hennep en ceder toegevoegd zijn. De ingrediënten gaan in een kuip met wortellijm, die ervoor zorgt dat de vezels hechten. De massa zwelt op en wordt vervol gens gezeefd en geperst. De 'vel len' drogen in de buitenlucht. Eventueel zorgen bloesems, bla deren, draden, maar ook goud schilfers voor een decoratief ef fect. De Japanners passen washi toe in waaiers, dozen, kamerscher men en schuiframen. Het nadeel is dat het oorspronkelijke materi aal lichtgevoelig is en snel van kleur verandert. Op de moderne variant is daar om een laagje pvc aangebracht, waardoor de nieuwe generatie washi bestand is tegen licht en vocht. Het is bovendien nauwe lijks van het oorspronkelijke pa pier te onderscheiden en kan ook in vochtige ruimtes worden toegepast. Schoonmaken is sim pel, gewoon een vochtig doekje eroverheen. Toch denkt Knipscheer dat was hi vooral populair is vanwege de lichtval. „Raambekleding van washi filtert het licht op een pret tige manier. Toch houd je vol doende privacy. Gordijnen zijn eigenlijk niet meer nodig", zegt ze. Ook het bedrijf Sunway in Nieu- wegein heeft sinds kort washi raambekleding in de collectie. Naast de laminated washi, het pa pier dat aan beide zijden is voor zien van een laminaatlaag, ver koopt Sunway woven washi. Dat natuurproduct bestaat uit fijne stukjes gedraaide washi, die door ragfijne garendraden geweven zijn. Beide kunnen worden ge combineerd in een paneelgor dijn. Daarnaast is een laminated plus versie verkrijgbaar, die extra sterk is. Zo sterk, dat het materi aal eventueel dienst kan doen als afscheiding tussen twee ruimtes. Wood 8t Washi heeft ook zoge naamde Panel Shades in de col lectie, een schuifsysteem dat in Japan shoji heet. De panelen zijn aan beide zijden bespannen met baleinen en kun nen worden geopend met een af standsbediening. Ook nieuw zijn de brede lamellen die als 'ban ners' op de markt verschijnen. Extra uitstraling krijgen de syste men door houten of aluminium baleinen toe te passen. Vooral wittinten zijn populair, maar er zijn ook voldoende andere kleu ren. Luxaflex heeft bijvoorbeeld ook twee tinten houtkleurig pa pier voor een extra oosters tintje. www.luxaflex.nl www.woodandwashi.com www.sunway.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl PZC Zaterdag 2 februari 2008 1^4*, redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Luxe in de keuken kent geen grenzen met warmhoudlade Keukenapparatuur wordt steeds luxer. Voelde je je tien jaar geleden al heel erg verwend als je een es pressomachine liet inbouwen, tegen woordig kijken mensen nauwelijks meer op van een stoomoven. Miele, toevallig ook de producent van een van die eerste ingebouwde espresso machines, heeft nu weer iets nieuws: een warmhoudlade. Het grootste probleem ter wereld is het niet. Toch vinden veel mensen het onaangenaam als het eten snel af koelt. Voor die groep heeft Miele de serviesverwarmer ontwikkeld. In de ze lade blijft de maaltijd op tempera tuur. Voor wie zich echt in een res taurant wil wanen, het apparaat is ook geschikt om borden vooraf op te warmen. Deze uitzonderlijke luxe is verkrijgbaar vanaf 500 euro. Meer info: www.miele.nl foto CPD »H> a Wokken kan nu ook aan linkerkant van gasfornuis Zit bij de meeste gasfornuizen de wokbrander in het midden, Siemens verschuift de pit naar links. De fabri kant, beroemd vanwege het stijlvol le design van zijn apparaten, speelt daarmee in op een nieuwe trend. Bij ongeveer een kwart van de vorig jaar verkochte gaskookplaten zit de wokbrander links. Dat is nu dus ook het geval bij de ER41453NL, die Sie mens te koop aanbiedt voor 999 eu ro. Volgens de Duitse producent is wokken in Nederland populair. Uit onderzoek blijkt dat zo'n 65 pro cent van de Nederlanders gas prefe reert boven elektriciteit. Dat heeft volgens Siemens alles te maken met de populariteit van wokken. Info: www.siemens.nl/huishouden of 070-3331234. foto CPD Iets ingewikkelder: een groot aantal tulpen op een hoge, brede vaas zet ten, waarbij de kopjes van de bloe men net iets boven de rand uitsteken, Hoe is de liefde tussen Nederland en de tulp eigenlijk ontstaan? Volgens Wikipedia, de bekende internet- encyclopedie, ontstond er in de zeventiende eeuw een bizarre ra ge rond de tulpenbol, ongeveer honderd jaar na de import van de eerste bollen. Het verzamelen van tulpenbollen werd zo populair dat de prijzen spectaculair stegen. Tenslotte kost te een enkele bol meer dan een Amsterdams grachtenpand en werden tulpenbollen op de beurs ingezet ais speculatieve handels waar. Gelukkig is van deze tulpen- manie vandaag de dag niets meer 'te merken en kunnen we voor een paar euro de-prachtigste va rianten kopen. Voor 2008 spelen, volgens Bloemenbureau Holland, drie tulpentrends een belangrijke P' 4/ gewikkelder. Een groot aantal ro- g\ de, paarse en witte tulpen wordt uit de bakken gehaaid, waarvan u* de lange stelen slordig bijeenge- W bonden worden. Het geheel y wordt op een hoge, brede vaas ge- - jfj zet waarbij de kop van de tulp net: iets boven de rand uitsteekt. Tip: Tulpen moet je niet aansnij den, maar recht afknippen. Zo ne- men ze minder water op en ver traag je het groeiproces. De vrolij ke bos staat prachtig op de eetta- rol in de Nederlandse huiska- fel en geeft tevens een frisse, len- mers: puur minimalistisch, felle teachtige uitstraling, kleurenmix in lange grote bossen De derde en laatste creatie wordt en nostalgisch deco. Om de eerste gevórmd door een oer-Hollandse ■.trend in beeld te brengen, kiezen combinatie. Een grappige Delfts we een compositie van witte Sil- blauwe vaas wordt gebruikt voor ver Dollar-tulpen op drie gelijke een bonte' combinatie.van ver glazen vaasjes. Het geheel ziet er schillende tulpensoorten. Het Strak uit. Leuk voor'op een, ver- wordt e'en'klassiek.'vallende' bos. der lege, glazen tafel bijvoorbeeld. Helemaal hip en.met een knip- Het volgende bloemstuk is iets in- oog naar het verleden. In de periode van januari tot en met april wordt ons land overspoeld door mil joenen tulpen in alle soor ten en maten. Hoewel het voorjaar nog op zich laat wachten, kun je op een eenvoudige manier je huis alvast in lentesferen bren gen met de nieuwste tul- pentrends. Renée Heuvelman be schrijft hoe je dat doet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 117