wonen4 Verscholen achter Nederlands trotse Sterjasmijn Plarit de sterjasmijn naast de voordeur, bij wijze van geurig welkom In Japan is het al eeuwen in gebruik, nu wint washi in ons land terrein. Het 'Japans papier' doet het goed als alternatieve raambekleding, ontdekte Caroline Cöttgens. Lichtdoorlatend, maar zonder inkijk. sast PZC Zaterdag 2 februari 2008 wonen@wegener.nl I 024-3650509 z Zoals de stadsmens de neiging heeft ieder vogeltje voor een vink of een mus uit te schelden, zo heet een plant met trechtervormige bloemen in de volks mond al gauw een lelie. Heeft een plant witte bloemen die ook nog geuren, dan is er grote kans dat hij het etiket jas mijn krijgt opgeplakt. Zo hebben we minstens drie jasmijnen: de struik die in de voorzomer bloeit en die naar de botanische naam van Phila- delphus luistert, de klimplant Jasminum die tegen muren en pergola's geplant kan worden en die ook weieens langs een hoepel van ijzerdraad geleid als kamerplant wordt aange boden, en een groenblijvende klimplant met geurende witte bloemen die op piepkleine molentjes lijken: de sterjasmijn, Trachelospermum jasminoides. Dit is de plant die je in Italiaanse steden vaak ziet als scherm rondom terrassen in drukke straten, waar de geur van de sterjasmijn zich mengt met die van uitlaatgassen. Niet al leen in de binnensteden van Toscane kom je de sterjasmijn tegen. Het is een plant die met weinig tevreden is. Hij kan ook lang zonder water. Dat is dan ook de reden dat je hem vaak ziet aangeplant waar andere klimplanten niet gedijen, zoals aan de droge voet van een muur. Trachelospermum is verwant aan maagdenpalm en dat is ook wel te zien aan de bloemvorm en aan het glimmende blad. Alleen is bij maagdenpalm weinig van geur te merken. Het feit dat de plant op maagdenpalm lijkt, zou mensen op het idee kunnen brengen de sterjasmijn niet alleen als klim plant te gebruiken maar ook, net als maagdenpalm, als bo dembedekker. Het idee dat een klimplant moet klimmen, is ons kennelijk zo ingeprent, dat we zelden op de gedachte ko men een klimplant op het horizontale vlak toe te passen. De sterjasmijn wordt vaak verkocht als kuipplant, maar op een wat beschutte standplaats doet hij het goed in de tuin. Zolang hij 's winters maar droog staat, kan hij een tempera tuur van to tot 15 graden onder nul met gemak weerstaan. Bij nog lagere temperaturen vriest hij tot aan de grond toe af Dat wil niet zeggen dat hij dan in het voorjaar niet meer uitloopt. Er bestaan een stuk of vijftien soorten, waarvan er maar twee in de handel zijn. De minst mooie, Trachelospermum asiaticum met crèmewitte bloemen, is de meest winterhar de. Het blad van deze soort, dat 's zomers donkergroen is, loopt in de winter rood aan. De sterjasmijn die we in Italië zo vaak tegenkomen, is Trachelospermum jasminoi des. Deze soort komt van oorsprong uit het zuidoos ten van de Verenigde Staten, waar hij Confederate Jasmine wordt genoemd. De bloemen beginnen wit en verkleuren bij het verouderen naar crèmegeel; de uiteinden van de vijf bloemblaadjes buigen tijdens de bloei steeds verder naar achteren. Trachelospermum heet een klimplant te zijn. Hij kan inderdaad met veel effect tegen muren, schuttin gen en pergola's worden geplant. Zorg wel voor dra den waaraan de sterjasmijn kan worden aangebon- den, want erg goed in zichzelf vasthouden, is hij niet en bij storm laat hij al snel los. Met wat moeite kan de plant ook als een boompje worden opgekweekt, al zal dit tot op middelbare leeftijd een stok als steun nodig hebben. Voor een plant in een pot is deze boomvorm aan te raden. De geur van de bloemen is sterk en zoet, daarom is het een goed idee de sterjas mijn in de buurt van een terras te planten. Of misschien naast de voor deur, bij wijze van geu rig welkom. Van Trachelospermum jas minoides bestaat een bontbladige vorm: 'Vari- egatum', waarvan het grijsgroene blad een wit te rand heeft die 's win- Trachelospermim jasminoides. ters naar gamalenroze foto Romke van de Kaa verkleurt. Foto links: Raambekleding uit de Luxaflex Japanese Design Collection. Foto boven: Washi is ook toepas baar in vochtige ruimtes. Perforation uit de collectie van Wood Washi. Foto rechts: De banners van Wood Washi. foto's CPD I V, j i i t Tulpentrend: een compositie van witte Silver Dollar-tulpen op drie gelijke glazen vaasjes. foto's CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 116