spectrum 8 'Ik heb het zwarte gat en de geraniums nooit gezien' Voormalig Philips-topman Jan Timmer kijkt vlak voor zijn 75e verjaardag nog altijd vooruit. De krachtige leider die het elektronicaconcern door het turbulente begin van de jaren negentig rodste, ergert zich aan het gedrag van private 7 investeerders. Het Philips van ;de jaren negentig zou in het huidige tijdperk volgens hem voor een habbekrats overgenomen zijn. PZC Zaterdag 2 februari 2008 Hij stond aan de basis van de grootste om wenteling in de ge schiedenis van het Ne derlandse bedrijfsle ven. Meedogenloos re kende Jan Timmer vanaf 1990 bij Philips af met een cultuur waarin een baan bij het elektronicacon cern bijna synoniem stond voor werkze kerheid. De voormalig Philips-president wist dankzij operatie-Centurion een faillis sement van het concern af te wenden. Liefst 50.000 mensen bij Philips verloren door de ingreep hun baan. Heel Philips leefde tussen hoop en vrees. „De ontwikkelingen bij Philips stonden niet op zichzelf Centurion had alles te ma ken met de concurrentiekracht van het Verre Oosten. Die werd schromelijk onder schat door Europese en Amerikaanse mul tinationals. Ook IBM, Ford en General Mo tors kwamen daardoor in de problemen", zegt Timmer nu. „Rigoureus ingrijpen moest. We hebben er ruimschoots de tijd voor genomen om iedereen daarvan te doordringen. Dat verklaart dat Centurion relatief weinig weerstand heeft opgeroe pen. Het was frappant dat mensen begrip hadden voor de situatie waarin Philips zich bevond. Het had heel anders kunnen lopen, met stakingen en verzet." In het huidige tijdsgewricht zou de opera tie volgens Timmer nooit geslaagd zijn. „Als Philips toen geconfronteerd was met dezelfde agressiviteit van hedge funds als ABN Amro, was het bedrijf voor een hab- bekrats overgenomen." Jan Timmer wordt deze maand 75 jaar, een leeftijd waarop reflecteren soms macht der gewoonte wordt. Het hart van de oud-top man van Philips klopt nauwelijks voor het verleden. Zijn lezingen en presentaties gaan altijd over actuele thema's. Langdurig kan hij spreken over de opkomst van Chi na als economische grootmacht, het activis me van aandeelhouders of de schuldenlast van de Verenigde Staten. Toch valt aan te rugkijken niet altijd te ontkomen. „Hier spreekt de bijna 75-jarige", voegt hij er met enige zelfspot aan toe. „Ik heb het zwarte gat en de geraniums nooit gezien." In zijn huiskamer in Oisterwijk toont Tim mer geen enkele behoefte om te oordelen over de huidige strategie van Philips. Laat staan dat hij wil afrekenen met voormalige collega's van het concern, waar hij elf jaar geleden alle banden mee verbrak na een conflict met opvolger Cor Boonstra. „Nie mand mag de indruk krijgen dat ik een in terview gebruik om daarmee mijn gram te halen. Dat wil ik absoluut niet", zegt hij zonder een spoortje twijfel. De naam van Boonstra komt niet over de lippen van Timmer. Het boek Let's make things better van research-journalist Marcel Metze, waarin 'het conflict' uitvoerig be handeld wordt, heeft hij nooit gelezen. Timmer zit in zijn huiskamer het liefst in de stoel waarop hij kan uitkijken op het ven in zijn tuin. „Sommige mensen vin den dit het mooiste plekje van Oister wijk", stelt hij met enige trots. „Echt au thentiek. Het ven staat zelfs op landkaar ten." Op spaarzame momenten tijdens het vier uur durende gesprek is de krachtdadige lei der wat losser. „Ik heb veel geluk gehad", zegt hij een aantal keren. „Toen ik in 1952 bij Philips op de administratie binnen kwam, hebben twee van mijn bazen veel tijd aan mij besteed. Ze zagen dat ik het concern écht wilde leren kennen. Ik stelde continu vragen omdat ik nieuwsgierig was. Daarna ben ik als 26-jarige uitgezon den naar Ethiopië. Een ervaring waar ik mijn hele leven profijt van heb gehad. Ik heb ook het geluk gehad dat ik na mijn ver trek bij Philips een aantal interessante com missariaten kreeg", zegt Timmer. Zo komt het gesprek op het bestuur van ondernemingen en de boekhoudschanda len rond Enron, Ahold en Parmalat. „Ont staan door het gedrag van slechteriken. Menselijke tekortkomingen", stelt hij fel. „Vervolgens komt er een typisch bureau cratische beweging op gang, waarbij geke ken wordt of een incident in regels te van gen is. Dat kan niet, een slechte vorm van governance. Er is al een gruwelijke hoop re gels. Gierigheid en hebzucht kom je in elk politiek systeem tegen en zijn niet uit te bannen door regels. Een sterke raad van commissarissen kan voorkomen dat pro blemen ontstaan. Zet daar mensen neer die zich niet alles op de mouw laten spel den. Maar het blijft altijd mensenwerk." Timmer hekelt de grotere invloed die aan deelhouders de afgelopen jaren op het be leid van beursgenoteerde ondernemingen hebben gekregen. Met name de code-Ta- baksblat zorgde er in ons land voor dat ze zich meer met het beleid van ondernemin gen kunnen bemoeien. „Het middel is er ger dan de kwaal. Uit winstbejag en heb zucht worden verkeerde beslissingen geno men en naar de continuïteit wordt niet meer gekeken. Het is onthutsend dat een paar aandeelhouders zomaar spanningen kunnen veroorzaken, waardoor een heel concern gedwongen kan worden zichzelf op te splitsen. De strijd rondom ABN Amro is een goed voorbeeld. Ik vind dat de overheid heeft gefaald en te makkelijk een stuk nationaal prestige uit handen heeft gegeven. Ze waren roomser dan de paus. Je moet soms een gezond eigenbe lang nastreven. Denk maar niet dat de Fransen ooit Société Générale zullen opge ven, zelfs niet nu die bank zich in de nes ten heeft gewerkt. De problemen lossen ze zelf op, daar ben ik van overtuigd." Timmer verdenkt politici ervan dat ze met de code-Tabaksblat alleen maar de exorbi tante zelfverrijking van bestuurders aan banden wilden leggen. „Daar zijn de politi ci zelf niet in geslaagd, dus lieten ze het aan de aandeelhouders over. Een voor beeld van slecht management. Incidenten mogen niet zulke veranderingen inluiden. De hedge funds lachten in hun vuistje. Het jachtgebied is hun op een gouden schaal aangeboden. Kijk eens naar de salarissen van de directeuren bij die private investeer ders. Met een kleine groep strijken ze zo meer dan een miljard op. Die verdiensten lopen nog veel meer uit de klauwen dan de salarissen bij ondernemingen met een raad van commissarissen." Timmer is opvallend uitgesproken over ac tivistische aandeelhouders. Hij heeft geen goed woord over voor private investeer ders en hedge funds, die bedrijven opko pen, leegzuigen en weer van de hand doen. Het Philips van begin jaren negentig had zich nu niet kunnen wapenen tegen organisaties met dit soort bedoelingen, denkt Timmer. „We zouden nooit de kans hebben gekregen om het concern weer op de rails te krijgen." Het is een van de weinige keren dat hij het over Philips heeft. Telkens blijkt dat hij de periode waarin hij bij het concern werkte, van 1953 tot 1997, als afgesloten be schouwd. „Weg is weg, heb ik altijd ge zegd. En daar houd ik me aan." Geldt dat ook voor PSV? De club waar hij als commissaris tot twee jaar geleden nadrukkelijk zijn stempel op het beleid druk te. „Ik ben supporter", luidt zijn summiere commentaar. „Natuurlijk erger je je wel eens aan het spel op het veld, dat hoort er bij. In de bestuurskamer kan ik nog altijd binnenkomen." Timmer doet er wederom het zwijgen toe als hem gevraagd wordt naar een conflict uit het verleden. Even om het geheugen op te frissen: vier jaar geleden uitte hij kri tiek op Guus Hiddink en Harry van Raaij, de trainer en voorzitter die voor veel fans onschendbaar waren. Het kwam hem op veel kritiek van supporters te staan. „Afge sloten", zegt Jan Timmer en hij vervolgt in algemene zin. „Ik heb een enorm incasse ringsvermogen en dat is me altijd van pas gekomen." Ook na zijn loopbaan bij Philips. „Mensen onderschatten wat erbij komt kijken om als commissaris te kunnen functioneren. Het is geen baan waar je onderuitgezakt kunt zitten met een sigaar en een glas cog nac. Je moet kennis en ervaring hebben om niet het bos ingestuurd te worden. Als je alleen al ziet hoeveel regelgeving er bij voorbeeld op banken en verzekeraars af komt, echt ongelooflijk." Timmer vindt het niet jammer dat hij van wege zijn leeftijd niet meer in aanmerking komt voor commissariaten. „Het is een zware functie, die niet iedereen op hoge Timmer door Rik Elfrink en Chris Paulussen foto Marie-Therèse Kierkels V-v i v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 106