3 spectrum Van den Akker is te vakkundig opgeruimd PZC Zaterdag 2 februari 2008 Van den Akker bergt begin 1994 een deel van het bij Hansweert verongelukte binnenschip Rianca. Inzet: Duiker van Van den Akker. Scheepvaartkenner Cor Heijkoop uit Middel burg herinnert het zich als de dag van gisteren. Hij was op bezoek bij Van den Akker, hét transport- en bergingsbedrijf van Vlissingen. De legendarische Wout Mange was nog direc teur. „Weet je", zei hij, „als die Rotterdammers iets te dichtbij komen, is het met ons afgelopen." Met 'die Rotterdammers' doelde Mange op Smit Rotter dam, de aandeelhouder van Van den Akker. Mange ver trok eind 1986 na ruim dertig jaar trouwe dienst. Zijn op volger Leo de Graaff hield als man met een echt Van den Akker-hart het schip nog tot in de jaren negentig op koers. Tot 'die Rotterdammers' te dichtbij kwamen. Smit verkocht in een één-tweetje Van den Akker aan het Antwerpse sleep- en bergingsbedrijf URS. Eind 2002 ging het licht uit aan de Vlissingse Piet Heinkade, in het thuishonk van Van den Akker tegenover het NS-station. Een machtig gezicht was het altijd op de Piet Heinkade. Grote ankers. Beendikke ankerkettingen. Ze lagen er ge woon aan de straat. De bok van Van den Akker, een drij vende kraan voor het betere tilwerk, was een marke ringspunt in Vlissingen. Niets van dat alles is meer over. Zelfs de naam is van de gevel van het kantoor gehaald. Alles van waarde is ver kocht of naar Antwerpen gebracht. Van den Akker is vakkundig opgeruimd, zoals het bedrijf talloze scheeps wrakken op de Westerschelde heeft geborgen. Piet van der Vlies uit Vlissingen was bij veel van die wrakkenruimingen betrokken, als calamiteitencoördina tor van Rijkswaterstaat. Hij heeft de herinnering aan Van den Akker nooit losgelaten. Hij wist dat er nog er gens fotoboeken moesten zijn. Hij had ze zelf samenge steld, met foto's die bij Van den Akker zomaar in schoe nendozen zaten. In zijn vrije tijd plakte hij de foto's in en gaf de fotoboeken aan het bedrijf Waar zijn die gebleven? Van der Vlies ging op zoek en ze bleken nog bij URS in Antwerpen te zijn. Het Sleep- vaartmuseum in Maassluis wilde ze ook graag hebben. Van der Vlies wist daar een stokje voor te steken. Via de directie van URS slaagde hij er in de boeken naar Vlissin gen te krijgen, naar het maritiem Muzeeum in de bin nenstad, de plek waar ze naar zijn idee thuishoren. foto's uit fotoboeken Van den Akker Van der Vlies bladert door de fotoboeken. „Rijkswater staat had een vast contract met Van den Akker voor het onderzoeken en opruimen van wrakken in de Wester schelde", vertelt hij. „Dat was één van de kurken waarop Van den Akker dreef En Rijkswaterstaat had ook een waakvlamovereenkomst met Van den Akker, dat er di rect voldoende sleep- en bergingsmaterieel beschikbaar was als er iets op de Westerschelde gebeurde." In 1999 was dit afgelopen. Rijkswaterstaat liet in het ka der van de tweede verdieping van de Westerschelde alle mogelijke wrakken bergen. De overheid vond een waak vlamovereenkomst ook niet meer nodig. Zoveel ongeluk ken gebeurden er tenslotte niet meer. Van den Akker ging vervolgens kopje onder. „Aan de top van Smit zit ten geen bergers met hart en ziel, maar zakenlui die vooral in de gaten houden of de aandeelhouders tevre den zijn", durft Middelburger Heijkoop te stellen. Hij constateert nog iets 'wrangs'. „En nu wordt er weer ge sproken over een waakvlamovereenkomst voor de Wes terschelde, naar aanleiding van dat ongeval met het con tainerschip Fowairet eind september 2005. Het komt er maar niet van, omdat de overheid op twee gedach ten hinkt: veiligheid is belangrijk, maar het mag niet te veel geld kosten." Heijkoop is met Van der Vlies blij dat er iets van Van den Akker terug is in Vlissingen, in het Muzeeum. „Maar er moet nog zoveel meer zijn", weten beide mannen. „Log boeken, relatiegeschenken in Delfts Blauw, schilderijen en modellen van schepen. Hopelijk komen die ook nog boven water." Piet van der Vlies: 'Er moet nog zoveel meer over Van den Akker terug te vinden zijn', foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 101