Buitenland 'Afghanistan aan rand van afgrond' mm «Mp^fflSSgTfkuKEws. Sneeuw en kou ontwrichten leven in China CèPflèfèl^-TlJ^T Bemiddelaar Annan staakt overleg in Kenia na dood van oppositielid 'Westen ondermijnt mensenrechten' Onrust in oosten Tsjaad Vernietigend rapport over Amerikaans beleid in Aziatisch land. Aanhoudende winter bezorgt land steeds meer problemen. Elektrotechniek en Werktuigbouwkunde PZC Vrijdag 1 februari 2008 I 9 WASHINCTON - De macht van de Taliban groeit, de Verenigde Sta ten en de Navo werken langs el kaar heen en de Provinciale Recon structie Teams (PRT) doen maar wat. Kortom Afghanistan loopt het risico als staat te mislukken en een veilige haven voor het terroris me te worden als de internationa le gemeenschap niet snel stappen zet om de veiligheidssituatie in het land te verbeteren. Dat staat in een rapport van de Afghanistan Study Group, die wordt geleid door de voormalige Amerikaanse Navo-commandant generaal Ja mes Jones en de Amerikaanse ex-ambassadeur Thomas Picke ring. Hun conclusies zijn vernietigend voor het Afghanistan-beleid van de VS en hun Navo-bondgenoten, waaronder Nederland. Kijkend naar de veiligheid in Afghanistan constateren Pickering en Jones dat er te weinig buitenlandse troepen zijn. De opbouw van een Af- Lokkerdreef 10, 4879 ND Etten-Leur. Tel 076-5048800 www.janvansundert.nl Openingstijden Ma gesloten, Di t/m Do 9.30-17.30 uur Vrijdag 9.30-21.00 uur (koopavond) Za 9.30-17.00 uur "Actie geldig t/m zaterdag 2-2-2008 ghaans leger en een politiemacht stagneert. Bovendien wordt te wei nig op de kwaliteit van de man schappen gelet, schrijven ze. De Afghaanse overheid verkeert volgens beiden in een permanente crisis. Er zijn te weinig goede amb tenaren. Veel politici zijn berucht vanwege hun minachting voor de mensenrechten. Slecht betaalde PJJ De Afghanistan Study Group vindt dat het land er beroerd voor staat; de veiligheid van het volk kan niet gegarandeerd wor den en de opbouw stagneert. overheidsdienaren zijn gevoelig voor omkoping. Het feit dat de eco nomie grotendeels draait op de opiumteelt ondergraaft het over heidsgezag, zeker als topambtena ren de handelsroutes controleren. Tegelijk worden arme boeren ge confronteerd met gedwongen ver nietiging van hun papaveroogsten, zonder dat zij enige alternatieve broodwinning hebben. Ook de internationale inspannin gen zijn slecht gecoördineerd en gefinancierd. De buitenlandse hulp beloopt circa twee miljard eu ro per jaar, maar van enige coördi natie bij de besteding ervan is nau welijks sprake. Afghanistan staat op een kruispunt, constateren Pickering en Jones. Zij wijzen op de groeiende twijfel bij landen over de noodzaak om militairen in Afghanistan te houden. Als de troepen vertrekken, valt de rege- ring-Karzai en nemen de Taliban de macht weer over. Pickering en Jones zien maar één oplossing: het verdubbelen van de internationale inspanningen in de komende vijfjaar en een gezamen lijke visie en strategie van VN, VS, Navo, EU en Afghaanse overheid. door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - Bemiddelaar Kofi Annan heeft crisisoverleg tussen de strij dende partijen in Kenia opge schort na de dood van een parle mentariër. Het oppositielid werd neergeschoten in de westelijk gele den stad Eldoret, waar het geweld direct oplaaide. „We hebben de zitting uitgesteld, zodat de leiders hun aandacht kun nen schenken aan dringende za ken en met hun achterban kun nen bellen", zei de voormalige VN-secretaris-generaal in Nairobi. Het was de tweede dag dat verte genwoordigers van de partijen van president Mwai Kibaki en opposi tieleider Raila Odinga, die beiden de overwinning opeisen van de presidentsverkiezingen eind de cember, om de tafel zaten. Het oppositielid David Kimutai Too werd door een verkeersagent doodgeschoten even buiten Eldo ret, in het noordwesten van Kenia. Oppositieleider Odinga spreekt over een politieke moord, maar volgens een politiewoordvoerder was de dood van Kimutai Too het gevolg van jaloezie. De verkeers agent zou een relatie hebben met een vrouwelijke collega die hij er van verdacht een verhouding te hebben met Too. SJANGHAI - „Er is geen enkele ruim te voor optimisme." Het Chinees meteorologisch instituut laat er geen misverstand over bestaan. Het verwacht dat het strengste winterweer in vijftig jaar dat het land teistert, nog zeker tien dagen aanhoudt. De gevolgen van het slechte weer worden steeds dramatischer. Een Hoge ambtenaar in Peking waar schuwde gisteren voor voedselte korten, omdat de sneeuw een groot deel van de oogst in het zui den heeft vernietigd. De prijzen van groenten en fruit zijn al fors gestegen, doordat voorraden de winkels niet bereiken. Vrachtwa gens staan vast op de onderge sneeuwde snelwegen, net als hon derdduizenden automobilisten. Kooplui op de grootste voedsel- markt van Peking zeggen tien keer PARIJS - Tsjadische rebellen roeren zich in het oosten van het land en rukken op naar de hoofdstad N'Djamena, aldus inlichtingen diensten gisteren. Het Franse leger verhoogde daarop de staat van pa raatheid van zijn manschappen in het land. Een VN-hulporganisatie evacueerde tientallen van haar me dewerkers uit het gebied na aanval len van rebellen. De Amerikaanse ambassade noemde de situatie 'in stabiel' en meldde dat in N'Djame na tanks waren uitgerukt om het presidentiële paleis te bewaken. minder dan normaal aangeleverd te krijgen uit de getroffen streken. Guangzhou, een stad van 4,6 mil joen inwoners in het zuidoosten van het land, zit al een week zon der elektriciteit, verwarming, stro mend water en telefoon. Chirur gen opereren bij het licht van zak lampen. Artsen vrezen de uitbraak van besmettelijke ziektes onder de miljoenen gestrande reizigers, die al dagen zonder goede voorzienin gen overnachten op stations en vliegvelden. Op het treinstation van Sjanghai worden sinds giste ren mondkapjes uitgedeeld aan hoestende mensen en wordt de lucht voortdurend ontsmet. In Hangzhou, ten zuiden van Sjang hai, zijn psychologen ingezet om gestrande reizigers tot kalmte te manen. Het slechte weer in het midden, zuiden en oosten van het land duurt al bijna drie weken. Het do dental stond gisteren op 71. De to tale schade bedraagt nu al ruim 2 miljard euro. In zeventien provin- Een flauwgevallen passagier wordt afgevoerd. foto Vincent Yu/AP des is de stroom uitgevallen, door dat hoogspanningsmasten zijn be zweken onder de sneeuw. In ande re regio's heeft de overheid ener gie gerantsoeneerd. Fabrieken die veel verbruiken, moeten hun pro ductie deels of geheel staken. De export van kolen is, net als die van voedsel, verboden. 80 procent van China's energie komt uit kolen. Peking heeft een half miljoen mili tairen ingezet om wegen en spo ren sneeuwvrij te maken en hoog spanningsmasten te repareren. Als het winterweer eenmaal over is, gaat het nog weken duren voordat het trein- en wegverkeer weer nor maal kan rijden en er weer overal elektriciteit en stromend water is. 'Als het winterweer voorbij is, duurt het nog weken eer alles is genormaliseerd' De sneeuw kon niet op een slech ter moment komen, kort voor het Chinees Nieuwjaar, dat volgende week donderdag wordt gevierd. In de weken voorafgaand aan dat feest vindt een volksverhuizing van bijna 200 miljoen mensen plaats die naar hun geboortedorp afreizen. Velen proberen nu, voor dat het weer morgen opnieuw ver slechtert, alsnog op reis te gaan. Het advies van de overheid om dat niet te doen, wordt in de wind ge slagen. aak in deeltijd te volgen aan HogeschoolZeeland Kom morgen naar de Open Dag of kijk op onze website! Een achterstand op het: gebied van wis- of natuurkunde? Schakelcursus wiskunde start op 12 februari, natuurkunde op 6 mei. - www.hz.nl NEW YORK - De Verenigde Staten, de Europese Unie en andere demo cratieën accepteren gebrekkige en oneerlijke verkiezingen uit politiek opportunisme. Dat schrijft de Amerikaanse mensenrechtenorga nisatie Human Rights Watch in haar World Report 2008. De gevestigde democratieën steu nen autocraten die zich voordoen als democraten, maar ze eisen niet dat deze regimes de civiele en poli tieke rechten respecteren. Hier door lopen ze het risico de men senrechten wereldwijd te onder mijnen, aldus het jaarrapport van Human Rights Watch. Het gaat om landen zoals Kenia, Pakistan, Jordanië, Nigeria, Bah rein en Rusland. De staten clai men volgens HRW ten onrechte democratieën te zijn. „Het is nu te makkelijk voor autocraten om weg te komen met een schijndemocra- tie", aldus HRW-directeur Ken neth Roth.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9