Noord-Ierland tolereert geen abortus Iraaks gas voor Europa mmsm Topman van Al Qaida is in Afghanistan gedood Ulster handhaaft nog steeds de Victoriaanse regelgeving van 1861. Brussel hoopt zo minder afhankelijk te zijn van Rusland. Morgen pen dag Veel slachtoffers bij brand in illegale vuurwerkfabriek PZC Vrijdag 1 februari 2008 7 APK? ga naar: voordeligkeuren.nl DUBAI - Een belangrijk lid van het terreurnetwerk Al Qaida in Afgha nistan is gedood. Dat meldde giste ren een website die vaak wordt ge bruikt door radicaalislamitische groepen. Een westerse functiona ris bevestigde de dood van Abu Laith al-Libi, meldde de Ameri kaanse nieuwszender CNN. Libi was deed niet ver onder in be langrijkheid voor de twee hoogste Al Q_aida-leiders, Osama bin La den en Ayman al-Zawahiri, aldus de westerse functionaris op ano nieme basis. door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - Wekelijks reizen zo'n vij fentwintig vrouwen uit Noord-Ier land naar Engeland om een abor tus te ondergaan. Hoewel beide ge bieden deel uitmaken van het Ver enigd Koninkrijk en vallen onder dezelfde wetgeving, wijkt de abor tuswet van Noord-Ierland af; rooms-katholieken en protestan ten zijn eensgezind tégen. „Ik weet nog dat ik me erg ner veus voelde toen ik de overtocht naar Engeland maakte. Het is een eenzaam proces, waar veel Ierse vrouwen doorheen gaan. Gelukkig heb ik een vriendin in Londen wo nen, die me begeleidde naar de kli niek. Anders had ik er alleen voor gestaan." Voor Clare (47) uit Belfast is het alweer twintig jaar ge leden dat ze een ongewenste zwan gerschap liet beëindigen. „De tijd heeft niet stilgestaan, de abortus wetgeving wel. Het is oneerlijk dat Noord-Ierse vrouwen nog altijd hetzelfde moeten doormaken, ter wijl abortus in de rest van het Ver enigd Koninkrijk gewoon zijn toe gestaan." Het onderwerp is taboe. Clare is via de organisatie Alliance for Choice bereid gevonden te pra ten, maar haar achternaam houdt ze liever geheim: ze heeft er nooit met haar ouders of zussen over ge sproken. „Ik raakte rond de kerst in verwachting, het was onge pland en ongewenst. Gelukkig was het een vakantieperiode; ik kon naar Londen gaan zonder dat thuis vragen werden gesteld. Veel meiden moeten zich in allerlei bochten wringen, ook financieel, om 'de oversteek' te maken." Noord-Ierland staat bekend om de strijd tussen protestanten en ka tholieken, maar Sinn Fein en de DUP, de twee politieke aartsriva len die sinds mei vorig jaar rege ren, vormen een eenheid in hun oppositie tegen abortus. Het is de reden waarom Ulster nog steeds de Victoriaanse regelgeving van 1861 hanteert, terwijl de rest van het Verenigd Koninkrijk al veertig jaar het abortusrecht kent. „Onze wet volgt altijd die van het Verenigd Koninkrijk, maar kort na dat in Londen het abortusrecht werd aanvaard, brak hier de strijd tussen katholieken en protestan ten uit", vertelt Goretti Horgan, op richter van de Alliance for Choice. „De wet is daarom nooit bezegeld in Belfast, omdat het zelfbestuur hier werd ontbonden. Het gevolg is dat we in het verleden zijn blij ven steken." Het vredesproces in Belfast is nog zo fragiel dat contro versiële onderwerpen als abortus liever worden gemeden, zegt ze. „Dus wordt met twee maten geme ten. Artsen mogen patiënten wel naar Engeland doorverwijzen voor een hart- of heupoperatie, maar niet voor een abortus." Vorig jaar bezochten 193.700 vrou wen in Engeland en Wales een abortuskliniek. Van hen waren ruim vijfduizend afkomstig uit Ier land en bijna dertienhonderd uit Noord-Ierland. Horgan: „We advi seren vrouwen ook over klinieken in Nederland en België omdat die goedkoper zijn en de zorg daar be ter is. Nederland is behulpzaam in het regelen van afspraken die een dagretour voor ons mogelijk ma ken, wat de verblijfskosten drukt. België hanteert speciale tarieven voor Ierse vrouwen." Volgens de activiste is het vooral een verhaal over arm en rijk. „Wie het kan be talen, telt 700 pond (1000 euro) 'De tijd heeft niet stilgestaan, de abortuswetgeving wel' neer voor een abortus in een privé- kliniek, wie behoort tot de ruim 50 procent Noord-Ieren die leeft onder de armoedegrens, heeft geen keus. Velen lijden in stilte." Aartsbisshop van Westminster Co mae Murphy-O'Connor zegt dat Noord-Ieren zich helemaal niet moeten willen spiegelen aan het Britse abortusrecht. „De wet was bedoeld om amateur-abortussen te beëindigen, wat indertijd een grote doodsoorzaak onder vrou wen was." Hij noemt het spijtig dat abortus nu op grote schaal wordt gebruikt 'als alternatief voor anticonceptie'. Horgan zegt dat amateurabortus sen in Noord-Ierland nog altijd aan de orde van de dag zijn, en dat onduidelijk is hoeveel vrouwen kort na het ontdekken van een zwangerschap overlijden als gevolg van een thuisingreep of zelf moord. „Vrouwen gooien zich van de trap, bestellen middelen op in ternet die hen ziek maken, of ge bruiken breinaalden en beschadi gen zich inwendig." Eén vrouw durfde pas zeven jaar na een ama teurabortus om hulp te vragen. „Ze had een abortus opgewekt door een kleerhanger in haar baar moederhals te steken en er twee uur lang op te zitten. De jaren er na negeerde ze oproepen voor uit- strijkjes en andere medische pro blemen uit angst dat de dokter haar zou aangeven bij politie. De Alliance for Choice heeft haar uit eindelijk begeleid." Onderzoek heeft aangetoond dat 11 procent van huisartsen in Ulster de gevolgen van thuis-abortussen hebben gezien en behandeld. „On danks dat de regering pleit voor meer patiëntenkeuze, mogen art sen in Noord-Ierland zelfs de wan hopigste vrouwen niet naar Enge land sturen voor een abortus op de staatszorg, een medisch sys teem waar we wel allemaal aan meebetalen." BRUSSEL - Irak wordt een belangrij ke energieleverancier van de Euro pese Unie. Dat zijn Iraakse en Eu ropese functionarissen gisteren in Brussel overeengekomen. De EU hoopt zo haar afhankelijkheid van Russische olie en gas te verklei nen. De energiesamenwerking maakt deel uit van een omvangrijker pact over handel en samenwerking op allerlei terreinen, dat de EU en Irak mogelijk snel ondertekenen. De overeenkomst handelt ook over mensenrechten, terreurbestrij ding, het milieu en douanekwes ties. Het wordt het eerste contract tussen de EU en Irak. De Iraakse minister van Olie, Hus sein al-Shahristani, zei dat Irak Eu ropa alle energie wil leveren die het nodig heeft, niet alleen olie maar ook gas. De regering in Bag dad heeft plannen om nieuwe olie velden te openen en het gasveld Akkass te ontwikkelen, dat bij de grens met Syrië ligt. Irak zou gas kunnen leveren aan de nog aan te leggen pijpleiding die van Egypte naar Turkije moet lopen. Irak heeft de op twee na grootste voorraad van ruwe olie ter wereld: naar schatting 115 miljard vaten. Zowel de EU als Irak denkt voor deel te kunnen halen uit een ener giepartnerschap. Irak wil de pro ductie opschroeven en nieuwe markten betreden. Europa, het continent dat het meest afhanke lijk is van olie- en gasimport, is op zoek naar nieuwe energieleveran ciers om zijn afhankelijkheid van Rusland te verkleinen. Sinds de invasie in Irak van 2003 hebben Europese regeringen hon derden miljoenen euro's aan hulp gegeven voor de wederopbouw van het land. Irak heeft de op twee na groot- ste voorraad van ruwe olie ter wereld. Het land wordt binnen kort een belangrijke energieleve rancier van de Europese Unie. 1 3 - 15.uur ISTANBUL - Zeker twintig mensen zijn om het Ie- bul. De brand brak gisterochtend uit op de vierde woestte een enorme explosie het gebouw.Onder ven gekomen en naar schatting honderd anderen verdieping van een pand van vijf verdiepingen in de doden zijn acht mensen die van een afstand gewond geraakt als gevolg van een brand in een de voorstad Davutpasa. Er was een illegale vuur- op een parkeerterrein naar de brand keken toen illegale vuurwerkfabriek in de Turkse stad Istan- werkfabriek in gevestigd en korte tijd later ver- het pand explodeerde. foto Ibrahim Usta/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7