Gekkenhuis voor Bakx Een decennium vol wrijvingen bij Ajax Voetbaltrainers Zuid 1 hebben weer bestuur Tour de France en Olympische Spelen staan centraal bij Alberto Contador Karl Vergouwen en Adrie Franke Zeeuwse vertegenwoordigers. Delegatie De Graafschap zwaar onder de indruk van spel Vlissinger. Italiaans olympisch comité kan roet in eten gooien van Spanjaard. 42 Vrijdag 1 februari 2008 PZC Per 1 juli wordt in het Nederlandse voetbal een nieuw systeem voor trainerslicenties ingevoerd. Dit ter vervanging van de vele licenties met verschillende namen, zoals die vanaf de jaren zestig van de vorige eeuw ontstonden. Dit systeem sluit aan bij het door de Uefa gevoerde beleid. Niveau eredivisie eerste divisie hoofdklasse amateurs eerste klasse amateurs assistent betaald voetbal eredivisie vrouwen tweede klasse amateurs derde klasse amateurs vierde klasse amateurs hoofdklasse vrouwen vijfde klasse amateurs zesde klasse amateurs eerste klasse vrouwen en lager Behaald diploma Coach Betaald Voetbal Voetbaltrainer A Oefenmeester KNVB Oefenmeester I TC I senioren/jeugd B-diploma Kandidaat oefenmeester KNVB MDGOS&BI CIOS B Oefenmeester II •TC II C-diploma MDGOS&BII •CIOSC Oefenmeester II TC III senioren/jeugd D-en E-diploma Oefenmeester III •MDGOS&BIII CIOS D Nieuwe licentie UEFA Pro UEFA A UEFAC PZC I Rolant Quist bron KNVB Nieuw systeem trainerslicenties door Rudy Boogert GOES - Karl Vergouwen (Vlissin- gen) en Adrie Franke (Veere) ma ken deel uit van het nieuwe be stuur van de voetbaltrainersvak bond WON in het district Zuid 1. De Zeeuwse oefenmeesters funge ren samen met vijf anderen als in terim-bestuur, totdat de ledenver gadering het achttal officieel heeft benoemd. Het WON-district Zuid 1 zat al meer dan een jaar zonder bestuur. Begin 2007 werden de afdelingen van de trainersvakbond omge vormd tot districten zoals de voet balbond KNVB eerder had ge daan. Daardoor moest de afdeling Zeeland samengevoegd worden met Dordrecht, West-Brabant en een deel van Oost-Brabant. Dat ging niet zonder slag of stoot. In september vorig jaar had infor mateur en later formateur Adrie Franke vier kandidaten gerekru teerd. Nog voordat dit kwartet (on der wie Franke zelf) gekozen kon worden, trad het al terug. Het hoofdbestuur van de WON had geen vertrouwen in de beoogde voorzitter (Van Wamelen). Nu vier maanden later heeft het district wél een door de landelijke WON gesteund bestuur. Behalve Vergouwen (algemene zaken, aan spreekpunt Zeeland) en Franke (scholing vorming/communi catie) hebben daarin zitting: Peter Rademakers (voorzitter), Hans Ra- senberg, Roger Schouwenaar, Cock de ]ong, Tom Heijkoop en Cor Hollestelle. Het nieuwe districtsbestuur heeft zichzelf als doel gesteld dat aantal te vergroten. Tot op heden hebben zich met name trainers van eerste elftallen aan de vakbond verbon den. Het districtsbestuur van Zuid 1 wil alle trainers - senioren- én jeugd trainers - stimuleren aan te schui ven bij de WON Zuid 1. Bij zijn aantreden ligt er voor het districtsbestuur bovendien een rol als vraagbaak inzake het nieuwe trainerslicentiesysteem, dat per 1 juli 2008 wordt ingevoerd. 11^ De vakbond voor voetbaltrainers WON heeft na ruim een jaar weer een bestuur in het district. Karl Vergouwen en Adrie Franke zijn de Zeeuwse gezichten. door Barry van der Hooft VLISSINGEN - Na een doldwaze avond in Kortrijk volgde gisteren voor Istvan Bakx een dag vol hec- tiek. De Vlissinger was woensdag in het bekerduel met AA Gent (5-1) met drie doelpunten en een prachtige assist de absolute uitblin ker. Nog geen half etmaal later bleek de Belgische media massaal in hem geïnteresseerd. „Het was een gekkenhuis", zei Bakx gister avond. Het feest in Kortrijk hield hij woensdag opmerkelijk genoeg al snel voor gezien. „Want ik moest vanochtend (donderdagochtend) om half acht weer stage lopen", vertelde Bakx. Het werd geen rusti ge werkdag bij Stichting Door. „Er stonden daar twee journalisten van Belgische kranten aan de deur. En televisiezender VTM heeft bij mij thuis een reportage gemaakt. Ik moest onder meer op internet 'Google' intikken. Dat komt nu wel een beetje m'n neus uit." Bakx doelt op de manier waarop Kortrijk de Zeeuwse aanvaller afge lopen zomer binnenhaalde. Trai ner Hein Vanhaezebrouck zocht op het internet naar een linksbui ten, kwam de naam van Bakx te gen en legde hem na overleg vast. Het blijkt achteraf gezien een gou- door Cilya van der Kooy ALBUQUERQUE - De Ronde van Frankrijk en de Olympische Spe len in Peking staan dit jaar cen traal bij Alberto Contador. De Spaanse wielrenner zei dit in Ame rika waar hij met zijn nieuwe ploeg Astana een trainingskamp heeft belegd. „De verdediging van de gele trui in de Tour wordt dit seizoen mijn grote doel en ik wil naar Peking." den greep te zijn geweest, want de voormalig speler van onder meer Kloetinge, Sparta en Hoek scoorde in 21 competitieduels al negen keer. KV Kortrijk is mede daar door koploper in Tweede Klasse. De prestaties in het bekertoernooi zijn echter nog opmerkelijker. Na het uitschakelen van Excelsior Moeskroen en Zulte-Waregem lijkt de ploeg van Bakx nu ook af te rekenen met AA Gent. De re turn is op 27 februari. Bakx genoot gisteren nog uitge breid na van het duel. Hij maakte voor rust twee goals, leverde de as- sist bij de 3-0 en schoot zelf de 4-0 binnen. „Het was een heerlijke avond. We voetbalden goed, maar er lag ook wel heel veel ruimte ach ter hun verdediging. Daar hebben we van geprofiteerd. Dat ik drie keer scoor is prachtig, maar eigen lijk vond ik die assist met rechts het mooiste. Met mijn chocolade been zou je kunnen zeggen." De telefoon stond gisteren rood gloeiend. Ook enkele spelersmake laars maakten hun interesse in Bakx kenbaar. „Zo gaat dat hè", bleef hij nuchter. „Je speelt een goede wedstrijd, scoort drie keer en bent ineens 'hot'." Frank Schou ten, die tijdens zijn periode bij Met drie doelpunten en een as- sist tegen AA Gent is Istvan Bakx de gevierde man in Kortrijk. Hij maakt indruk op een delegatie van De Graafschap. Contador won vorig jaar de door schandalen geteisterde Ronde van Frankrijk. Het Italiaanse olym pisch comité Coni kan de plannen van de Spanjaard nog wel dwarsbo men. De Tour doet dit jaar Italië aan. Het Coni is echter bezig met een onderzoek naar de zaak rond de Spaanse dopingarts Fuentes en zou een starverbod op Italiaanse bodem kunnen uitspreken voor renners die hierbij betrokken zijn. Ook de naam van Contador wordt daarbij genoemd. Contador werkt bij Astana op nieuw samen met Johan Bruyneel, zijn ploegleider bij het inmiddels Sparta zijn zaken behartigde, bel de gisteren ook. Bakx: „Bij mijn overgang van Hoek naar Kortrijk heb ik alles zelf geregeld. Mocht ik straks weer een zaakwaarnemer nodig hebben, dan kies ik denk ik weer voor Schouten. Frank is een advocaat, die het niet voor het geld doet. Hij wil spelers echt hel pen, dat heeft hij bij Sparta ook voor mij gedaan." Tijdens het duel met AA Gent za ten achttien vrienden van Bakx in het vak met Kortrijk-fans. „Ik had kaarten geregeld en wist waar ze zaten. Na de eerste en tweede goal heb ik ze meteen even opgezocht. Prachtig!" Han Berger en Marcel Lötter, respectievelijk directeur voetbalzaken en manager scouting van De Graafschap, zaten ook in het stadion. Ze waren zwaar on der de indruk van het spel van Bakx. Gisteren raakte De Graaf schap spits Berry Powel nog kwijt aan FC Groningen. De naam van Bakx viel vervolgens meteen in Doetinchem. De 'Superboeren' zouden hem direct als opvolger van Powel hebben willen binnen halen. „Ik heb niets gehoord", zei Bakx gisteravond. „Ik betwijfel ook of het een verstandige stap zou zijn. Het gaat nu goed bij Kor trijk. Maar het is wel typerend: één goede wedstrijd en je bent in eens het mannetje." ■Wj voor beelden van Istvan Bakx zie www.pzc.nl opgeheven Discovery Channel. Bruyneel denkt niet dat Astana nog last zal hebben van de doping- gevallen van vorig seizoen rond onder anderen de Kazak Aleksan- der Vinokoerov. „Alleen de naam van de sponsor is hetzelfde geble ven. Verder hebben een compleet nieuw team met een ander mana gement, een nieuwe structuur en een andere filosofie." Bruyneel vreest ook niet voor een strijd om het kopmanschap tussen Conta dor, Levi Leipheimer en Andreas Klöden. „We hebben maar één ren ner die de Tour heeft gewonnen, dus hij is de kapitein." Dat Marco van Basten een eerste oriënterend gesprek heeft gevoerd met Ajax over het hoofdtrainerschap in Am sterdam, is geen verrassing. Hij stopt deze zomer na het EK voetbal als bonds coach, heeft de ambitie om door te gaan in het vak en hij heeft een verleden bij de club. Maar de valkuilen bij Ajax zijn le gio. Van Basten zag Ajax woensdag avond in de Arena ten onder gaan (0-2) tegen PSV, sportief gezien de best presterende Nederlandse club ANALYSE door Dick Sintenie in de afgelopen tien jaar. Bij Ajax is inmiddels een commissie aan het werk die het beleid van de Am sterdamse club sinds 1998 tegen het licht houdt. Volgende maand wordt de rappor tage verwacht. Als het op het voet- baltechnische vlak bij Ajax érgens heeft geschuurd en gebotst, dan is het wel tussen de technisch direc teur en de trainer, notabene de be langrijkste twee-eenheid in de club. Leo Beenhakker/Co Adriaan- se, Louis van Gaal/Ronald Koe man, Martin van Geel/Danny Blind en Martin van Geel/Henk ten Cate; het leverde vroeg of laat ongemakkelijke of zelfs onwerkba re situaties op. Het voornaamste werk van de technisch directeur en de trainer is het samenstellen van een selectie die op korte én lange termijn kan presteren. De ontelbare spelerswis selingen bij Ajax geven echter blijk van een grote instabiliteit. De volgorde van het aanstellen van de kopstukken in de organisa tie is cruciaal: éérst een technisch directeur die de rode draad be waakt (speelstijl, clubcultuur, doel stellingen), dan een trainer zoeken die die visie uit kan dragen en zijn team naar die visie kan laten spe len en vervolgens de spelersgroep formeren. Dat heeft in tien jaar tijd één keer goed gewerkt - Beenhakker/Koe man - en één keer bijna: het eerste jaar onder Van Geel en Ten Cate. Maar juist op het aankoopbeleid in hun tweede seizoen liep de (werk)relatie stuk. Ajax struikelde in de voorronden van twee Euro pese toernooien en Ten Cate week uit naar Chelsea. Terwijl de commissie achter de schermen haar werk doet, is de spelersgroep deze maand door Van Geel aangevuld met vier nieu we spelers, zijn twee spelers ver trokken en maakt interim-trainer Adrie Koster niét of slechts spora disch gebruik van het gros van de versterkingen die nog maar een halfjaar geleden zijn gehaald. Maar na de nederlaag van woens dagavond lijkt Ajax ook kansloos voor het kampioenschap, de enige competitie waarin de club nog meedoet. Het maakt de positie van Van Geel uiterst wankel, maar ondertussen is Van Basten gepolst voor de func tie van hoofdtrainer. De man die tot en met het EK al zijn tijd en aandacht kwijt is aan het Neder lands elftal en die zich dus nauwe lijks kan bezighouden met de zo veelste sanering van de selectie van Ajax.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78