Oeso bepleit soepeler ontslagrecht Sony boekt recordwinst m Obligatieverzekeraar boekt miljardenverlies Cijfers kledingketen H&M vallen tegen Arcadis moderniseert Poolse spoorlijn Winkels in Duitsland verkopen minder Westerse organisatie brengt rapport uit over economie in ons land. If® fife® lb Ilif 11 %01111 PZC Vrijdag 1 februari 2008 I 39 ARMONK - MBIA, 's werelds groot ste obligatieverzekeraar, heeft in het vierde kwartaal 2,3 miljard dol lar verlies geleden. Dat is het groot ste kwartaalverlies voor het bedrijf ooit. Een jaar eerder werd nog een winst geboekt van 181 miljoen dol lar. MBIA heeft door de hypotheekcri sis in de Verenigde Staten 3,4 mil jard dollar moeten afboeken op de door het bedrijf gegarandeerde hy- potheekgerelateerde beleggings portfolio's. STOCKHOLM - De Zweedse kleding keten Hennes Mauritz heeft in het vierde kwartaal van het gebro ken boekjaar een winst voor belas tingen geboekt van 6,2 miljard kroon (656 miljoen euro), een stij ging van 14 procent ten opzichte van een jaar eerder. De omzet steeg met 17 procent tot 22,8 mil jard kroon. De winst viel lager uit dan verwacht. De winkelverkoop in december nam met 1 procent af. ARNHEM - Advies- en ingenieursbe- drijf Arcadis gaat in Polen samen met Koltech Company het spoor moderniseren. Met de opdracht is 4,4 miljoen euro gemoeid. Het werk omvat de supervisie op de modernisering van een 65 kilome ter lang traject tussen Warschau en Nasielsk. Het project loopt vier jaar. De modernisering is gericht op het vergroten van de snelheid van de treinen en op uitbreiding van de capaciteit van het spoor. WIESBADEN - De detailhandelsver kopen in Duitsland zijn in decem ber met 0,1 procent afgenomen ten opzichte van een maand eer der. Vergeleken met een jaar eer der namen de verkopen met 6,9 procent af Dat blijkt uit cijfers van het Duitse bureau voor de statis tiek. Analisten rekenden op een stijging van de detailhandelsverko pen in december met 1,5 procent vergeleken met de voorgaande maand. TOKIO - Het Japanse elektronica concern Sony heeft in het derde kwartaal van zijn gebroken boek jaar een recordwinst geboekt van 200 miljard yen (1,26 miljard eu ro). Dat is 25 procent meer dan in dezelfde periode een jaar eerder. Ook stelde Sony zijn prognose voor de nettowinst over het hele jaar naar boven bij. De omzet steeg in de afgelopen drie maan den met 9,6 procent naar 2,86 bil joen yen. Het concern dankt de ho gere winst en omzet aan een ster ke verkoop van digitale camera's en zijn spelcomputerdivisie. De kwartaalcijfers van Sony zijn beter dan verwacht. Het concern denkt over het hele boekjaar, dat loopt tot en met maart, een nettowinst te behalen van 2,1 miljard euro. DEN HAAG - De Oeso, een organisa tie van westerse landen, pleit in het jaarlijkse rapport over de Ne derlandse economie voor versoepe ling van ontslagrecht en verhoging van de AOW-leeftijd. Om de problemen van de vergrij zing op te vangen, moet ons land meer inzetten op vergroting van de arbeidsparticipatie, oftewel meer verrichting van betaald werk. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (Oeso) wijst erop dat sinds de in voering van de AOW, in 1957, de AOW-leeftijd nooit gewijzigd is. Inmiddels is de levensverwachting toegenomen met meer dan zes jaar. De Nederlandse regering wil de AOW-leeftijd niet aanpassen, maar de Oeso doet toch de sugges tie om de pensioenleeftijd in stap pen te verhogen naar 67 jaar. De ontslagbescherming maakt de arbeidsmarkt in de visie van de Oe so veel te star. Vooral als mensen lang gewerkt hebben, valt de ont slagvergoeding hoog uit. De be scherming maakt het moeilijker om mensen te ontslaan, maar de keerzijde is dat mensen zonder baan minder kansen krijgen op de arbeidsmarkt. Minister Maria van der Hoeven van Economische Zaken nam het rapport gisteren in ontvangst en noemde dat verplichte kost voor de commissie-Bakker, die de rege ring gaat adviseren over vergroting van de arbeidsparticipatie. Ze maakte duidelijk dat het kabinet niet zal voorstellen om de AOW-leeftijd te verhogen. Vol- UJ De Organisatie voor Economi- sche Samenwerking en Ontwikke ling (Oeso) pleit voor versoepe ling van ontslagrecht en verho ging van de AOW-leeftijd. gens de CDA-bewindsvrouw is er nog veel te winnen als mensen niet stoppen met werken voor hun 65e. Ook wees zij erop dat er meerdere manieren zijn om de ar beidsparticipatie te verhogen. Als mensen anderhalf uur per week langer werken draagt dat ook flink bij aan de arbeidsparticipatie, al dus Van der Hoeven. Zij benadruk te het belang van een gematigde loonontwikkeling voor de concur rentiepositie van ons land. De maximale duur van de WW-uitkering is teruggebracht van vijf jaar naar 38 maanden, maar dat is in vergelijking met an dere landen nog altijd lang, aldus de Oeso. In het landenrapport staat ook dat de arbeidsparticipatie van ouderen in Nederland, on danks eerdere maatregelen, nog steeds laag is. Op oudere leeftijd doorgaan met werken wordt 'ontmoedigd' door de combinatie van een gunstige WW-regeling en de regeling voor vervroegd pensioen. Om te bevor deren dat mensen ook boven hun 65e blijven werken, zou ons land de verplichting aan werkgevers om loon door te betalen bij ziekte kunnen versoepelen voor oude ren. De Oeso suggereert om het belas- tingregime zo aan te passen, dat het voor vrouwen met deeltijdba nen aantrekkelijker wordt om lan ger te gaan werken. De Nederland se regering wil de zogeheten aan- rechtsubsidie in vijftien jaar af schaffen, maar dat is wat de Oeso betreft niet snel genoeg. Ook de Bijstandswet en de WAO/WIA kunnen aangescherpt worden, zodat meer mensen be schikbaar zijn voor de arbeids markt. Nederland zou het besluit om WAO'ers in de leeftijd van 45 tot 50 jaar soepeler te herkeuren moeten 'heroverwegen'. Ook noemt de Oeso het verontrus tend dat meer mensen instromen in de Wajong-regeling voor perso nen die van jongs af aan gehandi capt zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75