Economie 'Controle veetransport faalt' Mattel zet fors om in speelgoed Vodafone boven verwachting Sterke vraag stuwt resultaten van fabrikant. Actieve ondernemer te koop Olieconcern boekt hoogste resultaat ooit door Europees bedrijf. Dierenarts alarmeerde de politiek al in 2004 voor misstanden. m 38 Vrijdag 1 februari 2008 PZC NEW YORK - 's Werelds grootste speelgoedfabrikant Mattel heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar een nettowinst geboekt van 328,5 miljoen dollar. Dat komt overeen met 89 cent per aandeel, meer dan de 73 cent die analisten hadden verwacht. In dezelfde periode vo rig jaar bedroeg de winst 75 cent per aandeel. De omzet steeg met 4 procent naar 2,19 miljard dollar, eveneens boven verwachting. Mattel profi teerde van een sterke internationa le vraag naar de populaire Hot Wheels-autootjes en naar de Fis- herPrice-productlijn. De resultaten zijn inclusief de kos ten en afschrijvingen voor het te rugroepen van speelgoed in het na jaar van 2007. Deze kosten bedroe gen circa 42 miljoen dollar. Mattel riep miljoenen stuks voornamelijk in China geproduceerd speelgoed terug, onder meer omdat de verf te veel lood zou bevatten. Belas tingvoordelen ter waarde van 47,3 w w "y® Jf=g A van de speelgoedfabrikant juist op. Winst Shell naar recordhoogte In 200werd Shop Around the Clock BV opgericht door een I O-tal, meest Zeeuwse, ondernemers, met .als doel experimentele e-commerce projecten in de markt te zetten. Om ruimte te maken voor nieuwe ideeën bie den we projecten die zich hebben bewezen nu Voor een jonge, actieve ondernemer (of duo) is dit een kans om te starten met een bestaande omzet. De meeste bekendheid geniet zeelandzakelijk.nl Dit project is uit te breiden met rotterdamzakelijk.nl, amsterdamzakelijk.nl etc. Kijk voor andere aangeboden projecten op: noordzeehotels.nl botenwereld.nl campingszeeland.nl bedrijfsruimtezeeland.nl Belangstelling? Reageer met een CV naar ben@florad.nl bij florad marketing group LONDEN - Het Britse telecombe- drijf Vodafone, 's werelds grootste aanbieder van mobiele telefonie (in omzet gemeten), heeft in het derde kwartaal van het gebroken boekjaar 2007/2008 een omzetstij ging van 15,8 procent gerealiseerd. De stijging was groter dan ver wacht. De totale omzet kwam uit op 9,2 miljard pond sterling (12,3 miljard euro). Vodafone profiteer de van overnames in India en Tur kije. Het aantal klanten groeide vooral sterk in Oost-Europa, het Midden-Oosten, Afrika en Azië. Het totale klantenbestand nam met bijna 11 miljoen toe tot 252 miljoen. In Nederland passeerde Vodafone de 4 miljoen klanten. Zij belden in het derde kwartaal bij el kaar ruim 2000 miljoen minuten. DEN HAAG - Voor het vijfde jaar op rij is de olie- en gasproductie van Shell gedaald. Door aanhoudende onrust in Nigeria zal de productie ook dit jaar dalen. Dankzij de ho ge olieprijzen wist Shell afgelopen kwartaal toch de hoogste winst in de geschiedenis van het concern te halen, bleek gisteren bij de presen tatie van de jaarcijfers van de olie gigant. Shell mocht in de laatste drie maanden maar liefst 6,7 miljard dollar (4,6 miljard euro), elf pro cent meer dan een jaar eerder. De oliereus maakte in die periode om door Dylan de Gruijl DEN HAAG - Gepensioneerd dieren arts Hugo de Vries uit Eibergen vat zijn kritiek op de controle van veetransporten in Nederland kern achtig samen: „De wijze waarop wordt gekeurd is een farce." Nee, verbaasd is hij niet over de harde conclusies in het rapport over de Voedsel- en Warenautoriteit (VWA), dat deze week uitlekte via de stichting Varkens in Nood en Dier en Recht. Onderzoekers ma ken daarin korte metten met de manier waarop controles van veetransporten plaatsvinden. Transporteurs kunnen straffeloos regels overtreden, door afgekeurd vee of te grote aantallen pluimvee te vervoeren. En dierenartsen die gerekend net iets meer dan drie miljoen dollar winst per uur. Over heel 2007 steeg het resultaat negen procent tot 27,5 miljard dollar (19 miljard euro). De productie van Shell staat al lan ger onder druk. Rebellen in Nige ria - waar het bedrijf ongeveer tien procent van zijn olie wint - willen meeprofiteren van de olierijkdom men van het land. Zij kidnappen met enige regelmaat Shell-mede- werkers en plegen aanslagen op in stallaties van het bedrijf Vooral in de olierijke Delta-regio De winst van olieconcern Shell is vorig jaar gestegen naar een hoogterecord ondanks een lage re productie, hogere belastingen en kosten. namens de VWA de beesten keu ren, ontberen kennis van ingewik kelde regelgeving en worden soms 'behoorlijk geïntimideerd door boeren en transporteurs'. Gek ge noeg heeft de nota een jaar in de la van ambtenaren op het ministe rie van Landbouw gelegen. Het zou slechts een 'intern conceptrap portje' betreffen, maar minister Gerda Verburg is geschrokken en laat de zaak onderzoeken. De Tweede Kamer wil noodmaatrege len om meer misstanden te voor komen. De Vries, die jarenlang var kenstransporten controleerde, waarschuwde het VWA in 2004 al. Hij maakte zich zorgen over de toen veranderde regelgeving. Die stelt dat dierenartsen varkens niet meer keuren tijdens het inladen, maar vooraf op de boerderij. Ook wordt de vrachtwagen geïnspec teerd als die nog leeg is. Zijn waar schuwing had geen effect. is de situatie onveilig. Door een brand afgelopen november in een raffinaderij in Canada - waar Shell olie haalt uit teerzanden - viel de productie daar eveneens tegen. Bo vendien heeft Shell - net als alle oliereuzen - moeite met het vin den van omvangrijke nieuwe olie velden om de slinkende reserves aan te vullen. Afgelopen jaar daalde de productie van Shell daardoor met ruim vier procent, tot 3,3 miljoen vaten olie per dag. In 2002 wist het concern nog meer dan vier miljoen vaten olie en gas te produceren. Dit jaar zal de productie opnieuw licht da len, stelt financieel directeur Peter Voser in een toelichting op de cij fers. Desondanks noemt Shell-topman Is dat de bron van de misstanden die het rapport beschrijft? „Ja, de regelgeving is onder druk van de sector veranderd. Vroeger keurden we de varkens bij de klep van de vrachtwagen. Als er dan te veel varkens of zieke dieren wer den ingeladen, zeiden we gewoon: Ho! Tegenwoordig zie je niet meer of afgekeurde beesten toch worden ingeladen. Of dat een wagen wordt overladen. Het transport onttrekt zich aan het zicht." Is het aantal incidenten volgens u toegenomen „Ik heb inderdaad het idee dat za ken als overlading vroeger minder vaak voorkwamen. Wat dat betreft is dit een heel realistisch rapport. Het is opvallend dat veel zaken die ik in 2004 signaleerde, nu ook in het rapport staan. Maar er zijn krachten die niet willen dat daarin verandering komt." Jeroen van der Veer de productie 'heel redelijk'. Tot 2010 geeft het bedrijf geen expliciete doelstellin gen meer. Van der Veer: „We produceren ge woon zoveel mogelijk." Niet alleen de productie viel tegen. De kosten in de olie-industrie blij ven stijgen door de grote vraag naar materieel en personeel. Ook moet Shell steeds meer winst afstaan aan de landen waar het concern zijn olie en gas wint. Eerder moest het al zijn meerder heidsbelang in het Russische olie- en gasproject Sachalin afstaan aan het Russische staatsbedrijf Gaz prom. In Canada moet het bedrijf sinds afgelopen jaar meer royalty's beta len. Waarom zou de manier van controle ren zijn veranderd „Vanwege geld, dat wordt ook in dit rapport duidelijk. Ik begrijp best dat er moet worden bezui nigd, maar de VWA kan niet ver wachten dat dierenartsen meer keuringen doen, in minder tijd en voor minder geld. Nascholing door de VWA is de laatste jaren ook minimaal. Eigenlijk zou er een systeem moeten komen dat de dierenartsen controleert." Hoe groot is volgens u het probleem? „Ik wist precies wie altijd de ran den van de regels opzocht, en er dus overheen ging. Dat was onge veer twintig procent van de trans porteurs. Dat is nog steeds een he leboel. Met de rest was prima te werken. Maar de goeden lijden on der de slechten. Boeren klagen wel dat dit weer slechte publiciteit is, maar de zwarte schapen moeten een keer worden aangepakt." Shell-topman Jeroen van der Veer geeft tijdens de persconferentie in Den Haag een toelichting op de jaarcijfers van 2007. foto Evert-Jan Daniels/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74