Economie ïield Broomchemie klein Winkelbendes slaan vaker toe 'Schriftgeleerden' muggenziften over milieu Klachten vaak over garantie Eurozone ziet inflatie oplopen Brussel pluist prijsverschil uit Platform detailhandel vraagt om permanente aanpak winkelroven. Consument weet niet goed wat te doen bij vragen over product. PZC Vrijdag 1 februari 2008 I 3 7 door René Hoonhorst Geen weldenkend mens steekt een sigaret op of steekt een kaars aan in de buurt van een openstaand blik met vijf liter benzine. Maar hordes mensen laten de televisie op stand-by staan, zonder zich te reali seren dat ze iets gelijkaardigs doen, doceert scheidend directeur Johan van der Wal van Broomchemie. Veel Terneuzenaars zien de afgelo pen weken waar het op de slaap- stand zetten van een televisietoe stel toe kan leiden: een geheel uit gebrande woning. Het gapende gat in het dak van het huis aan de Beethovenhof (naast de parkeer plaats van Albert Heijn Zuidpol der) is waarschijnlijk niet ontstaan door een vergeten pakketje vuur werk op de verwarming, maar door kortsluiting in een stand-by staande beeldbuis. De brand in Terneuzen kostte ge lukkig geen mensenlevens. Maar vaak loopt het minder goed af Daarom zitten in televisietoestel len die in Groot-Brittannië wor den verkocht meer brandwerende materialen. „De Engelse overheid vindt het belangrijker dat jaarlijks vierhonderd mensenlevens wor den gespaard. De Nederlandse re gering geeft voorrang aan het mi lieu. Prima, maar leg dat de men sen wel uit", betoogt Van der Wal. Een imploderend televisietoestel dat in brand vliegt, genereert bin nen de kortste keren een hitte van elfhonderd graden. „Tegen zo'n temperatuur is niets meer te doen, alles in de nabijheid vliegt onher roepelijk in de hens. Maar door meer brandwerende materialen in het televisiehuis te verwerken, zorg je er wél voor dat het langer duurt voor het toestel in brand vliegt. In die tijd kun je de tv nog naar buiten gooien." Dat zulke feiten niet bij het grote publiek bekend zijn, wijt Van der Wal aan milieutheoretici en over heden. Allerlei gestudeerde 'schrift geleerden' muggenziften over mi nuscule - vaak nog niet aangetoon de - effecten op het milieu. „Maar oplossingen voor de echt grote pro blemen in de wereld zijn nog steeds niet gevonden. Wat te doen tegen natuurrampen als een tsuna mi, hoe krijgen we oorlog, honger, ziekte en armoede de wereld uit? Ik spaarde bijna zestig jaar geleden al zilverpapier voor de missie en maak nog steeds maandelijks geld over. Geholpen heeft het echter niet." DEN HAAG - Winkeliers zijn steeds vaker het slachtoffer van Oost-Eu- ropese en Nederlandse bendes. Jaarlijks veroorzaken die 220 mil joen euro schade met grootschali ge winkeldiefstallen, inbraken en ramkraken. Dat zegt het Platform Detailhandel. De brancheorganisatie is dan ook woest dat de politie stopt met de Bovenregionale Rechercheteams. Die werden vorig jaar gevormd om deze bendes aan te pakken. Criminelen kunnen zo weer onge hinderd rovend door Nederland trekken, zegt het platform. De loka le politie zou niet in staat zijn de landelijk opererende bendes te be strijden. In een brandbrief aan mi nister Hirsch Ballin van Justitie vraagt de branchevereniging om een permanent politie- en justitie- team, dat snel in actie kan komen als winkeliers er snel informatie over criminelen heen sturen. Dankzij de beveiligingscamera's die steeds meer winkeliers plaat sen ziet de detailhandel duidelijk dat de bendes vaker toeslaan. De politie heeft dat overzicht niet, waardoor veel bendeactiviteiten W* Winkeliers zijn steeds vaker slachtoffer van bendes. Jaarlijks veroorzaken die 220 miljoen eu ro schade met winkeldiefstallen, inbraken en ramkraken. worden afgehandeld als gewone winkeldiefstal. De daders worden dan minder snel vervolgd en de straffen zijn lager. Volgens Platform Detailhandel be staan de bendes soms uit tiental len personen die in wisselende sa menstelling door Nederland en West-Europa trekken. Ze kennen een goede organisatie, waarbij elk lid een eigen taak heeft, van het af leiden van winkelmedewerkers, het uitschakelen van de beveili ging tot het stelen van goederen. DEN HAAG - De meeste vragen of klachten van Nederlandse consu menten over producten gaan over de garantie. Vorig jaar kwamen hierover bij de Consumentenauto riteit 6000 meldingen binnen. Een woordvoerster van de toezichthou der op consumentenrecht en eerlij ke handel bevestigde gisteren een bericht hierover in het AD. Zo beweert een aantal winkeliers dat de garantie op een product is verlopen of ze sturen de consu ment naar de fabrikant. Sommige verkopers vertellen de klant dat ze maar extra garantie hadden moe ten kopen of dat de fabrieksgaran tie is verlopen. Nogal wat winkeliers blijken niet goed op de hoogte te zijn van de wet, aldus de Consumentenautori teit. Volgens de wet is de verkoper het aanspreekpunt als er iets mis is met het gekochte product. Maar ook de meeste consumenten we ten niet precies waar zij recht op hebben. De toezichthouder stelt een onder zoek in naar de bedrijven waar over de instelling de meeste klach ten ontvangt. LUXEMBURG - De inflatie in landen met de euro is in januari verder op gelopen. De prijzen zijn er nu ge middeld 3,2 procent hoger dan een jaar geleden. De voorgaande maand was dat nog 3,1 procent, in augustus nog 1,7 procent. Europees statistisch bureau Euro- stat heeft dat gisteren gemeld. Bekend is dat de prijzen oplopen door duurdere landbouwproduc ten en brandstof Grondstoffen als graan en melk zijn schaarser door grote vraag, onder meer uit China. Nederlanders merken er nog wei nig van, mede door prijzenslag in supermarkten: in december had ons land de laagste inflatie van alle 27 EU-landen. BRUSSEL - De Europese Commissie gaat onderzoeken waarom produc ten in het ene land goedkoper zijn dan in andere, ondanks de open grenzen tussen EU-landen. Brussel is stomverbaasd dat digita le camera's 30 procent in prijs ver schillen tussen EU-landen. Een vastetelefoonabonnement in België is 20 procent duurder dan in Nederland. Banken rekenen tussen de 0 en 80 euro voor het beheer van een reke ning. „De Europese interne markt heeft in vijftien jaar veel bereikt. Maar we geloven dat consumenten nog steeds niet krijgen wat ze verdie nen", zei Europees Commissaris Meglena Kuneva (Consumentenza ken) gisteren. Directeur Van der Wal vindt het logisch dat de productie van vlamvertragers op termijn wordt verboden. „Zorg wel dat je eerst alternatieven hebt." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73