'Het is op deze Zeeland Rijschool Vader Veere betaalt extra voor panoramaweg na dreigement ministerie Na de hooimijten op zoek naar de boerderij Jeugdraad Veere heeft moed en geduld nodig Vele tientallen namen voor brede school 26 Vrijdag 1 februari 2008 PZC Zonder bijdrage van gemeente geen geld voor kustversterking. Gemeente neemt extra maatregelen tegen uitstoot van fijn stof. Lessen tegen goedkoop tarief IMu voor schoolverlaters nog voordeliger! Lessen in Goes nu ook mogelijk Archeologische vondst bij onderzoek voor N57 buiten Serooskerke. W door Maurits Sep DOMBURG - Westkapelle krijgt zijn panoramaweg en daarmee een sterkere kust. Als de gemeenteraad van Veere gisteravond niet 200.000 euro extra had uitgetrok ken voor de weg, had het ministe rie van Verkeer geen geld gegeven voor de zeewaartse kustverster king zoals de gemeente die wil. „We staan met de rug tegen de muur", erkende wethouder van fi nanciën Wim van Tatenhove (CDA). „Als we nu niet besluiten om geld te geven voor de panora maweg en dus voor de ruimtelijke kwaliteit rond Westkapelle, geeft het ministerie de 20 miljoen euro voor de kustversterking niet. Dan komen we in dezelfde situatie als Vlissingen: uitstel van de kustver sterking voor tenminste een jaar. Want als we vandaag dit project niet kunnen aanbesteden, moet er een nieuw plan komen en dan kunnen we niet beginnen voor het stormseizoen op 15 november begint. Dan wordt het dus 2009." Op Dorpsbelangen en Toerisme Veere na legde de gemeenteraad zich morrend neer bij de situatie. Alle partijen hadden immers eer der al ingestemd met de aanleg van de panoramaweg in het ver lengde van de Westkappelse Zee dijk over de duinen richting Dom burg. Zij vinden dat een belangrij ke impuls voor het toerisme en de economie van het dorp. Dat veran dert niet nu de weg voor de ge meente duurder wordt, vond de meerderheid. Dat Veere meer moet betalen, komt doordat belangrijke subsidies niet doorgaan. Waterschap Zeeuw se Eilanden (12 procent) en de pro vincie Zeeland en de gemeente Veere (elk 44 procent) hadden af gesproken de meerkosten voor hun rekening te nemen. Het CDA gebruikte de opstelling van het ministerie over de panora maweg (als de regio niet betaalt voor de ruimtelijke kwaliteit, be taalt het ministerie niet voor de kustversterking) om de discussie over de kustversterking bij Zoute- lande te heropenen. De kust moet daar aan de binnenkant worden verstevigd. CDA-fractievoorzitter Karin Wouters heeft daar een cam ping en heeft dus te maken met de gevolgen van het project. Het CDA is altijd voor een zeewaartse ver sterking bij Zoutelande geweest. De andere partijen voelden echter niks voor een nieuwe discussie over dat deel van de kustverster king, omdat ten aanzien van Zou telande geen nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen. Door het wegvallen van subsi dies kost de aanleg van de pano ramaweg bij Westkapelle de ge meente Veere ruim 200.000 eu ro meer dan verwacht. DOMBURG - Niet te veel vergade ren, vooral leuke evenementen ver zinnen en de échte gemeenteraad ongevraagd adviezen geven. Die opdrachten heeft de gisteren geïn stalleerde Jeugdraad Veere gekre gen van het gemeentebestuur. De gemeente miste nog een stem namens de jeugd en daarom is het zo mooi dat de Jeugdraad er nu is, zei burgemeester Rob van der Zwaag, voordat hij zijn voorzitters hamer uitleende aan voorzitter Jo- ram van Sluijs van de Jeugdraad. Alle fracties toonden zich ver heugd over hun jonge collega's. Wel waarschuwden zij hen ervoor niet te snel teleurgesteld te raken als hun adviezen door de gemeen teraad niet worden overgenomen. Peter Louwerse wenste hen na mens PvdA/GroenLinks 'moed en geduld' toe. Abraham Wisse (SGP/ChristenUnie), zelf met 27 jaar het jongste raadslid, spoorde de jongeren aan zich niet van de wijs te laten brengen door raadsle den en ambtenaren. „Laat je niet met een kluitje in het riet sturen." WD'er Kees Roelse wilde van wet houder Jaap Melse nog wel weten hoe lang een jongere in de Jeugd raad mag zitten. Eén periode van vier jaar en maximaal één herver kiezing voor nog eens vier jaar. Daar zou menig lid van de grote gemeenteraad een voorbeeld aan kunnen nemen. door Dewi Gigengack MIDDELBURG - Met mooi weer zit hij altijd op de stoep voor zijn win kel, en zelfs dan heeft hij nergens last van. Christopher van Iersel van spellenwinkel De Burcht in Middelburg staat eigenlijk hele maal niet stil bij fijnstof Terwijl hij wat luchtvervuiling betreft op een 'beruchte' plek zit: aan de Lon- densekaai. „Je zit er inderdaad bovenop hier. De hele dag komen er auto's langs. Maar ik merk er niks van. Klanten hoor ik er ook nooit over", zegt Van Iersel. Spontaan beginnen twee klanten te kuchen. „Ja, na tuurlijk zou ik liever ergens zitten waar minder verkeer langs komt. Maar de overlast valt echt mee." Toch zijn de gezondheidsrisico's van fijnstof groot. Het gaat in je longen en zelfs in je bloed zitten. Astma, hart- en vaatziekten, meer ziekenhuisopnamen en een hoger sterftecijfer zijn het gevolg. Jaar lijks sterven 12.000 tot 24.000 mensen door langdurige blootstel ling aan fijnstof. De gemeente Mid delburg komt daarom met een ac tieplan. Want de uitstoot van fijnstof is te hoog in Middelburg. Vooral de 'kaaienroute' (Stationsstraat, Lon- densekaai en Rouaansekaai) zit bo ven de wettelijk toegestane gren zen. „We nemen nu al maatrege len die vooruit lopen op het nieu we plan", zegt Jan Minderhoud van de gemeente. „We zijn bijvoor beeld bezig om oude auto's van de gemeente te vervangen door voer tuigen met een aardgasmotor." Ook bussen zouden op aardgas Fijnstof moeten rijden, vindt de gemeente. Daar hoort dan wel een aardgas tankstation bij. Mensen die zelf een aardgasauto willen aanschaf fen, zouden daar ook gebruik van kunnen maken. Samen met de pro vincie onderzoekt de gemeente of deze plannen haalbaar zijn. Een grote hulp voor het verbete ren van de luchtkwaliteit is de N57. Als het verkeer naar Veere niet meer over de kaaienroute hoeft, neemt de hoeveelheid scha delijke stofdeeltjes af tot onder de wettelijke limiet. Tegelijk met de aanleg van de N57 wil Middelburg het parkeerverwijs- systeem 'dynamiseren'. Dat sys teem moet automobilisten verwij zen naar de dichtsbijzijnde par keergarage, en aangeven hoeveel plaatsen er nog zijn. Duur is het wel: ongeveer 800.000 euro. 'Hoe ongezond is het in de zijstraten en de achtertuinen?' „Ik ben blij dat er zoveel aandacht voor is", zegt Lia Hector, eigenares se van Galerie T aan de Turfkaai. „Je ruikt of ziet het niet, maar het is natuurlijk niet gezond leven op deze manier. Ze woont haar hele leven al aan een drukke straat, dus ze is niet anders gewend. „Ik zou hier nooit weg willen, dus eigen lijk heb ik geen keuze." Hector merkt tijdens het werken in de galerie niets van de luchtver vuiling. „Maar hoe ongezond is het in de zijstraten en de achtertui nen? Daar ben ik écht nieuwsgie rig naar. Er wordt altijd gesproken over de kaaien, maar in de zomer leven we hier allemaal in de tuin. Daar hoor je nooit iets over." Fijnstof (PM10) is een vorm van luchtvervuiling die vrijkomt bij verbran dingsprocessen. Vooral verkeer en industrie zorgen voor fijnstof. PM10 is altijd schadelijk voor de gezondheid. Het dringt door tot in luchtwegen en longen. De kleinste deeltjes komen zelfs in het bloed. Bij te hoge concentraties fijnstof kunnen acute klachten optreden, zoals hoesten, benauwdheid en astma-aanvallen. Dit gebeurt vooral bij mensen met hart- en vaatziekten, astma-patiënten, ouderen en kinderen. www.rijschoolvader.nlrijschoolvader@zeelandnet.nl tel./fax: 0118 - 477 221 mob.: 06 - 229 37 333 door Maurits Sep SEROOSKERKE - Opwinding maakt zich meester van archeoloog Lou- rens van de Fijst. Hij heeft bij Serooskerke twee hooimijten uit de vroege middeleeuwen gevon den. Er moet dus ook een boerde rij in de buurt liggen, zegt hij hoopvol. Van de Fijst vermoedt dat die 'enkele meters of tientallen meters' verderop moet hebben ge staan. Hij hoopt die met het ver volgonderzoek te vinden. „Walcheren was dus toch geen leeg eiland", stelt Van de Fijst en thousiast vast. „Dat werd altijd ge dacht. Er is wel veel bekend over de ringwalburchten. Daar vlucht ten de mensen heen vanuit het land eromheen. Maar wat er in die periode op dat land is gebeurd, daar is weinig over bekend. Daar om leidt deze vondst tot consterna tie." De hooimijten zijn gevonden bij de Wattelsweg tussen Serooskerke en Gapinge. Er liggen twee kring greppels van vier meter doorsnee. Rond deze afwateringsgreppels stonden houten paaltjes. Die zijn in de loop der eeuwen verrot. De gaten die ze achterlieten, zijn opge vuld met aarde van een andere kleur dan die eromheen. De ar cheologen houden dus niks anders over aan hun opgravingen. De aar de wordt steeds een stuk verder af gegraven. Wat dat aan gegevens op levert, wordt op papier uitgete kend. „Eigenlijk vernietigen wij al les", lacht Van de Fijst. „Maar dat gebeurt toch wel als hier de N57 wordt gelegd. Daarvoor moet ook veel worden afgegraven." De locatie van de opgravingen Archeologen graven proefsleuven voor historisch onderzoek bij de Wattels weg bij Serooskerke. foto Ruben Oreel houdt direct verband met de ge plande route voor de N57. Rijkswa terstaat heeft de archeologen op dracht gegeven de bodem te onder zoeken. Van de Fijst is vooral blij dat hij veel ruimte krijgt om zijn werk te doen. „Dat is wel eens an ders." Omdat de hooimijten zijn gevon den, moet er de komende twee we ken veel gebeuren. Nu graven de archeologen proefsleuven van vier meter breed en veertig meter lang. Vervolgens is het nodig hele vlak ken van 25 bij 40 meter bloot te leggen. Gevoegd bij de vondsten die archeologen vorig jaar hebben gedaan ten noorden van Seroosker ke, ook vanwege de aanleg van de N57, ontstaat een steeds completer beeld van de geschiedenis van het dorp. MIDDELBURG - Estuarium, Het Ge tij, De Krik (vanwege de vorm van van het gebouw). En veel sugges ties met stroom of stroming. Er zijn tientallen suggesties binnenge komen bij het wijkondersteunings- punt voor de naam voor de brede school die in de Stromenwijk in Middelburg komt. Tot vandaag kunnen namen wor den ingestuurd voor de multifunc tionele accommodatie aan de Keet enstraat. Andrea Ingelse van de wijkbeheergroep west schatte het aantal inzendingen gisteren op zes tig. „Ze komen ook van buiten de wijk en er zit er zelfs een bij uit Til burg." De inzendingen worden beoor deeld door een commissie, waarin de gemeente, Woongoed, de wijk- beheersgroep west en de twee scholen zitten. Die scholen, Bever- burch en Cederhof, houden overi gens hun eigen naam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62