Iedereen op de bres voor wagenclubs 'Wij vinden juist de 'Vervolgonderzoek naar schappenfusie is nodig' jfeiliflil Progressief Hulst zinspeelt op stop samenwerking Terneuzen 'Leefbaarheid onder druk' Door brand gedupeerde wagenbouwers krijgen massaal steun. Happy Birthday Voordeel van fusie is gebaseerd op aannames, menen CDA-fracties. 26 I Vrijdag 1 februari 2008 PZC door Sheila van Doorsselaer HULST - Op het rekeningnummer van rampenfonds Brandfonds Magdalenastraat zijn in minder dan een dag tijd al duizenden eu ro's gestort. Carnavalsclubs uit Bra bant, Limburg en Gelderland bie den gratis praalwagens aan en het bruidspaar van de Boerenbruiloft in Hulst wenst dinsdag geen ludie ke huwelijkscadeaus, maar enve loppen met inhoud ten bate van de wagenbouwers. De Stichting Hulster Buutreedners doneert haar opbrengsten aan het Brand fonds en de leerlingen van de ba sisschool in Sint-Jansteen maakten voor elke wagenbouwersclub een tekening als troost. „Dat doet ons goed, het is hartverwarmend", zegt Angelo de Brouwer van bouw club De Bochtverkes uit Heikant. Het nieuws dat elf praalwagens door de brand in de bouwloods in Heikant woensdagmiddag zijn ver woest of onbruikbaar zijn gewor den, heeft velen in het hart getrof fen en her en der zijn hulpacties opgezet. De stoet van Hulst lijkt zondag in lengte gehalveerd, maar de gedu peerde wagenbouwers geven alle maal aan tóch mee te doen. „Al moeten we op een boerenkar zit ten." Sommigen zullen als loop groep de hun toegewezen plaats in de stoet innemen, anderen maken gebruik van hen aangeboden leen- door Sheila van Doorsselaer HULST - Progressief Hulst wil de sa menwerking met de gemeente Ter- neuzen desnoods opzeggen. De Hulster partij vindt dat Terneuzen zich opstelt als concurrent van Hulst en broodroof pleegt. Fractievoorzitter Annelies Hegger is om te spetteren. „Met stijgende verbazing verneem ik allerlei voor nemens van Terneuzen rondom de skibaan. Daar zou eerst een lei- surecentrum komen, maar inmid dels blijkt dat het de opzet is dat daar retailbedrijven ofwel groot schalige detailhandel komt. Ons bekruipt steeds meer het gevoel dat dit van meet af aan de opzet is geweest van Terneuzen." Hegger vindt het 'schandalig' dat de Terneuzense wethouder Adhe- Pup July van dat Zierikzeese gezin windt zich niet gauw op. Maar van één ding wordt ze wild: de ver jaardagskaart die Happy Birthday van Stevie Wonder speelt. Defami- wagens door carnavalsverenigin gen elders in het land. De Hulster carnavalsstichting AHC De Vossen heeft volgens keizer en voorzitter Jan Kant besloten een 'schooiwa- gen' in te zetten. Vanuit een gratis beschikbaar gestelde geluidswagen zal het publiek worden gevraagd een donatie ten bate van het Brandfonds te doen. De scouting heeft veertig collectebussen gedo neerd en leden van de getroffen wagenclubs zullen aan de kop van de stoet zelf rondgaan met de col lectebussen. Het prijzengeld voor de stoet blijft ongewijzigd. Het staat de bouwers van de winnen de wagens natuurlijk vrij (een deel van) het prijzengeld te doneren aan het Brandfonds. Ook de opbrengst van de veiling van het eerste vat bier, vanavond in brasserie De Halve Maan in Hulst, gaat naar het Brandfonds. Inmiddels begint het aangekondig de benefietbal van Het Feest vorm te krijgen. Den Dullaert heeft toe gezegd gratis de grote zaal en per soneel beschikbaar te stellen en Bennie Hek en de Houdoe's ver zorgen gratis een optreden. Het bal wordt zaterdag 8 maart gehou den. Wie de getroffen wagenclubs ook wil steunen, kan een donatie stor ten in het Brandfonds via reke ningnummer 63.08.62.397. Op allerlei manieren wordt door verenigingen en particulieren geld bijeen gebracht om het leed van de door de brand gedupeer de wagenbouwers te verzachten. Basisschool De Zeemeeuw in Terneuzen geeft al veertig jaar katholiek onderwijs. Ruimdenkend, dat wel. Moet ook wel, want de school mag zich met recht multicultureel noemen. door Raymond de Frel Lekker, doe maar een bak je koffie. Directeur Edie Bogaert van De Zee meeuw maakt meteen een voorbehoud. „Dat moeten we nog maar afwachten", zegt hij met een knipoog. „We heb ben hier sinds het afschaffen van de Melkertbanen geen conciërge meer, dus zetten de leerlingen van groep acht altijd koffie. Dat bete kent dat het ene bakje het andere niet is. Dan heb je weer een sterke pot en het volgende bakje is weer wat slap." Op De Zeemeeuw kijken ze al lang niet meer op een verschilletje meer of minder. Toen Bogaert 32 jaar geleden de militaire dienst ver ruilde voor een klas met zesjarige leerlingen, was De Zeemeeuw niet anders dan andere scholen. „Het was een spierwitte school. Een wereld van verschil met nu. Terneuzen is veranderd en wij dus ook. De Zeemeeuw heeft nu kin deren uit alle werelddelen. Sri Lan ka, Afghanistan, Duitsland, Polen, Turkije, Marokko, België en Neder land zijn op onze school vertegen woordigd. En al die kinderen gaan prima met elkaar door één deur. Echt, wij zien een multiculturele samenstelling als een pluspunt. Het is een verrijking voor onze school. Toch houden we ook vast aan onze katholieke achtergrond. We beginnen de dag met een ge bed en bieden gelegenheid om de eerste communie en het vormsel te doen. En in deze tijd houden we ons bezig met carnaval. Maar we besteden ook aandacht aan 'Het was ooit een spierwitte school. Een wereld van verschil met nu' stromingen als de islam en het hin doeïsme. Zonder tegenstellingen aan te scherpen. Nee, wij probe ren juist de gelijkenissen in reli gieuze verhalen te vinden en te ac centueren", zegt Bogaert. Een directe oorzaak voor de veran derde samenstelling van het leer mar van Waes zonder toestem ming van de provincie (grootscha lige) detailhandel wil toestaan. In het Ecorysrapport, een basisdo cument voor de Zeeuws-Vlaamse samenwerking, zijn voor elke ge meente de economische peilers toebedeeld. Terneuzen moet zich richten op procesindustrie, logis tiek en toeleverende dienstverle ning. Hulst 'krijgt' detailhandel en lichte bedrijvigheid. Hegger: „Voor ons wordt steeds duidelijker dat hier sprake is van elkaar beconcur reren. Ik noem het broodroof Als het zo moet, kunnen we beter de samenwerking opzeggen." Hegger wil van het Hulster college horen hoe gedacht wordt over de ze gang van zaken en hoe Hulst gaat reageren naar Terneuzen. WÉÈÊÈÈSË Tip? redactie@pzc.nl lie is bezorgd. Straks is July groot en - al is de kans miniem - je moet er toch niet aan denken: een zin gende Stevie Wonder die aanbelt in Zierikzee. Die kan 't shaken. TERNEUZEN - De drie gemeentera den in Zeeuws-Vlaanderen willen dat de provincie besluitvorming over de toekomst van de Zeeuwse waterschappen opschort. Het voorstel van de Zeeuws- Vlaamse CDA-gemeenteraadfrac- ties kreeg gisteravond unanieme steun van de andere partijen. De fracties zijn van mening dat op ba sis van de recent uitgevoerde quickscan naar de efficiëntie van de schappen geen gedegen besluit kan worden genomen. Zou dat wel gebeuren, dan wordt dat vol gens de CDA'ers gedaan op basis van onvolledige gegevens en aan names. De constatering in het nog gehei me onderzoek van gedeputeerde Frans Hamelink (waterschappen) dat een fusie een besparing van vijf procent (vier miljoen euro) op levert, is zo'n aanname. De fracties vrezen dat een snelle besluitvor ming in Middelburg op verkeerde gronden leidt tot foute keuzes. De Zeeuws-Vlaamse raden en de dagelijkse gemeentebesturen zul len het provinciebestuur laten we ten dat er alsnog een gedegen on derzoek moet komen naar de ge volgen van een samenvoeging van de twee organisaties. De waterschapsverkiezingen gaan in november van dit jaar gewoon door, waardoor er voldoende tijd is om de implicaties van een even tuele fusie goed te onderzoeken. „Zonder risico kan er een aantal maanden uitgetrokken worden voor een zorgvuldige rapportage op basis waarvan dan Provinciale Staten in de loop van 2008 alsnog een besluit kunnen nemen." lingenbestand kan de schooldirec teur niet geven. Het is gewoon van lieverlee zo ontstaan, niet meer en niet minder. „We vieren ons veer tigjarig bestaan met tal van activi teiten, maar eigenlijk heb ik geen behoefte om lang stil te staan bij het verleden. Je hoort veel negatie ve geluiden over veranderingen in het onderwijs, maar daar wil ik niet aan. Ik geniet nog elke dag van deze school. Ook al zijn we sinds de oprichting teruggelopen van tweehonderdvijftig leerlingen (exclusief kleuters) naar zestig kin deren (inclusief kleuters). Natuur lijk baart die ontwikkeling ons zor gen, maar aan de andere kant zijn we heel springlevend. We zijn ver rassend veelzijdig, hyperactief en hebben veel aandacht voor taalon derwijs." Zo, dat is natuurlijk een promotie praatje van jewelste. Maar het is te gelijkertijd ook bittere noodzaak. De Zeemeeuw heeft namelijk veel vuldig te maken met kinderen met een taalachterstand. Bogaert: „Thuis spreken ze alleen hun moe dertaal, waardoor hun kennis van het Nederlands beperkt is. Al in de peutertijd geven wij daarom taallessen. En op initiatief van de gemeente Terneuzen doen we ook mee aan een project waarin ouders les krijgen. Prachtig om te zien, al die volwassen mensen in kinderbankjes die hun uiterste best doen. Dan denk ik weieens: waarom rept heel Nederland over de film van Geert Wilders? En waarom haalt Rita Verdonk de lan delijke pers als ze beledigd is als ie mand haar geen hand geeft? Wij begrijpen dat. Ik heb het zelf ook al eens gehad. Ging ik uit beleefd heid met uitgestrekte hand naar een moslimvrouw. Zij wilde mij geen hand geven, maar boog be leefd. Geen punt toch? Weet je wanneer je in de gaten hebt als een buitenlander de Nederlandse taal begrijpt? Als hij om grapjes gaat lachen. Dan gaat het echt de goede kant op." De school trapte zijn jubileumjaar gisteren af met een receptie en taartenbakwedstrijd. Op 18 april is er een jubileumvoorstelling in mid delbare school De Rede. WESTDORPE - De leefbaarheid van de kleinere kernen in de Kanaalzo ne komt steeds zwaarder onder druk te staan. De gemeente Ter neuzen moet op zeer korte ter mijn een beleid ontwikkelen dat gericht is op het keren van de de mografische ontwikkelingen van de laatste jaren. Voorzitter Dick Er- kel van de dorpsraad Westdorpe gaf die boodschap deze week mee aan burgemeester Jan Lonink van Terneuzen. Westdorpe verliest al jaren enkele tientallen bewoners per jaar. Dat is op zich het ergste niet, maar wel de bijkomende effecten zoals de leegstand van woningen en het verdwijnen van winkels en ban ken. „De gemeente moet die terug gang zien te stoppen. Zeeuws- Vlaanderen is het waard om weer op de kaart te zetten. Deze regio is geen Oost-Groningen", vindt Er- kel. Hij drong voorts aan op een subsidiebeleid voor het opknap pen van (kleine) dijkwoningen. De Zeemeeuw rond 1970: een 'spierwitte' school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50