Binnenland Protest tegen km-heffing komt boven Peter R. de Vries is groot nieuws in Verenigde Staten Man verdacht van verkrachten 3-jarig meisje Vijftig deskundigen geven visie op plannen van minister Eurlings. Drie nieuwszenders pakken uit over misdaadverslaggever. Terpstra bemiddelt bij conflict politie-cao Aanrander opgepakt door inzet lokagente Nicolaï kan toch naar Nationaal Museum Oud-Kamerlid Remak moet cel in voor fraude Omroepen mogen Deep Throat uitzenden Europees Parlement wil af van terraskachels □pen dag 2 februari 4 Vrijdag 1 februari 2008 PZC door Rudi Buis DEN HAAG - Over rekeningrijden wordt al twintig jaar gepraat in de politiek. De kilometerheffing, door minister Camiel Eurlings van Verkeer vorig jaar gelanceerd, moet er in 2011 voor vrachtwagens en vanaf 2012 voor personenauto's nu écht komen. Dat is geen eitje, zo hoorden de verkeersspecialisten van de fracties in de Tweede Kamer gisteren van circa vijftig deskundigen, die kwa men opdraven voor een hoorzit ting over de kilometerheffing. Het einddoel van de kilometerhef fing is dat eerlijk betaald zal wor den voor autorijden. Niet betalen voor het bezit, maar voor het ge bruik van de auto. Dat zou ook de files oplossen. Maar beetje bij beet je groeien de protesten. Minister Wouter Bos van Financi ën wil de aanschafbelasting bpm deels behouden, om te stimuleren dat kopers een zuinige auto aan schaffen. Een slecht idee, zei de 'geestelijke vader' van de kilome- terheffing en oud-ANWB-voor- man Paul Nouwen gisteren. „Om het vertrouwen van automobilis ten te winnen, is gezegd dat alle Pn De invoering van de kilometer- heffing is nog geen gelopen race. Steeds meer partijen en organisa ties beginnen te sputteren en vrezen dubbel gepakt te worden. vaste lasten moeten verdwijnen." Hij waarschuwt voor het risico dat de autorijder zich anders dubbel voelt gepakt: hij betaalt én een ki- lometerprijs én nog steeds belas ting. Dat dit jaar de vaste lasten nog om hoog zijn gegaan, noemen diverse partijen een 'slecht signaal' voor het opbouwen van vertrouwen bij autorijdend Nederland. En dan is er nog de privacy. Ruim 80 procent van de achterban van de ANWB maakt zich daar zorgen over, aldus directeur Guido van Woerkom. Ook de vrachtwagen lobby, 'in principe' nog voorstan der van de heffing, begint te sput teren. Brancheorganisaties vinden het 'onlogisch' dat zij als eerste aan de beurt zijn. „Je had ook op kenteken kunnen beginnen", zei voorzitter Alexander Sakkers van TLN. En de vierhonderdduizend Neder landse motorrijders willen in elk geval minder per gereden kilome ter betalen dan automobilisten. Minister Eurlings moet vooral haast maken, was het devies van Loek Hermans van MKB Neder land. „Politieke meerderheden ko men en gaan." Vóór 2011 moet hij de wet hebben aangepast, zodat te rugdraaien na dat verkiezingsjaar lastig wordt. Voormalig Philips-topman, hoogle raar en ondernemer Roel Pieper zei het gisteren treffend: „Hoe lan ger het invoeringsproces duurt, des te groter wordt de kans dat het er niet van komt." pagina 36: vijf vragen over IÏMJVAN STRAATEN REUVER - Een 55-jarige man uit het Limburgse Reuver wordt ervan verdacht dat hij vorig jaar septem ber in zijn woning een driejarig meisje heeft verkracht. Een week later zou hij een 13-jarig stiefzusje van de peuter hebben aangerand op een camping. De twee kinderen zijn pleegdochters van een gezin uit het Duitse grens- plaatsje Straelen bij Venlo. De 55-jarige was bevriend met de fa milie. door onze correspondenten Frank Hendrickx en Trix van Bennekom WASHINGTON - De drie grote Ame rikaanse nieuwszenders brachten de nieuwe ontwikkeling in de Hol- loway-zaak gisteren als 'breaking news'. Er was wel terughoudend heid over de waarde van de nieu we informatie. „We hebben al te vaak ons hoofd gestoten in deze zaak", zei Greta van Susteren, een misdaadverslaggeefster van Fox News die aankondigde dat twee verslaggevers op weg zijn naar Ne derland. „Laten we hopen dat er dit keer echt sprake is van een doorbraak." Het nieuws uit Nederland werd een paar keer per uur herhaald. Meestal kwam daarbij ook een fo to van Peter R. de Vries in beeld. De verdwijning van Natalee Hollo- way leeft sterk in Amerika. Op websites van de nieuwszenders stroomden onmiddellijk honder den reacties binnen op de nieuwe ontwikkelingen in de zaak. De nieuwszenders wezen erop dat de aanklager op Aruba, Hans Mos, twee maanden geleden ook al aan kondigde dat er nieuw bewijsmate riaal was. Daar bleek weinig van te kloppen. De nieuwszender Msnbc vroeg zich af waarom de nieuwe ontwikkelingen niet tot arrestaties hebben geleid. „Waarom bewaart deze verslaggever alles tot zon dag?", wilde presentatrice Monica Novotny weten. „Alleen maar voor de kijkcijfers? Het gaat hier wel om een moordzaak." Een ver slaggeefster van Msnbc omschreef 'We hebben al te vaak ons hoofd gestoten in deze zaak' De Vries vervolgens als een mis daadverslaggever met een lange carrière vol primeurs. „Hij wordt zeer gerespecteerd in Holland." Bronnen op Aruba meldden vol gens Msnbc dat het beeldmateriaal van Joran van der Sloots vermeen de bekentenis nog onderzocht wordt op authenticiteit. De Vries lijkt hard op weg een be roemdheid te worden in Amerika. Op de website van ABC News, een zender waar de journalist een interview aan gaf, was er veel lof voor de Nederlander. Eén kijker vroeg zich zelfs af of De Vries niet kon worden ingezet bij de speur tocht naar Osama bin Laden. Aruba wacht ondertussen in grote spanning af. Maakt De Vries zijn bewering waar dat hij het mysterie van de verdwijning van de blonde Amerikaanse tiener Natalee heeft opgelost? Nog geen maand nadat het Openbaar Ministerie op Aruba afzag van vervolging in de zaak-Holloway, is de mysterieuze verdwijning terug in het brand punt van de belangstelling. De Vries heeft aangekondigd dat hij zondagavond in een extra lange uitzending de oplossing van het mysterie gedetailleerd uit de doe ken zal doen. De Vries heeft de beelden die hij met een verborgen camera heeft opgenomen, aan de Arubaanse opsporingsautoriteiten laten zien die meteen een nieuw onderzoek zijn begonnen. Het Openbaar Ministerie wil nog geen inhoudelijke mededelingen doen. De Arubaanse oud-commissaris van politie Gerold Dompig hoopt dat de verborgen camera-actie van De Vries leidt tot de doorbraak in het onderzoek. Dompig was van augustus 2005 tot april 2006 onder zoeksleider van de speurtocht naar de Amerikaanse tiener. MISSCHIEN WH- JE £K JE WEU CVEE23-TEftUG DEN HAAG - Voormalig CNV-voor- zitter Doekle Terpstra zal bemidde len in het conflict over de poli tie-cao. Hij moet proberen het vastgelopen overleg tussen minis ter Guusje ter Horst van Binnen landse Zaken en de politiebonden vlot te trekken. Politieagenten voeren al maanden actie voor een betere cao. Zij we zen zowel het eerste loonbod van Ter Horst als het tweede af ZWOLLE - Een 47-jarige man uit Zwolle is gisterochtend opgepakt, nadat hij een agente had aange rand. De agente was ingezet als 'potentieel slachtoffer' om een reeks aanrandingen te stoppen. De vrouw maakte deel uit van een team van achttien mensen waarbij vrouwelijke agenten in burger door de stad fietsten. Beveiligers van de agente hielden de man aan. DEN HAAG - WD-Kamerlid Atzo Nicolai mag van het parlement toch voorzitter worden van de raad van toezicht op het Nationaal Historisch Museum in Arnhem. Een motie van Hans van Leeuwen van de SP om de benoeming te verhinderen, haalde het niet. Van Leeuwen noemde het onbe grijpelijk dat een zittende politicus zo'n 'politiek gevoelige' functie toe bedeeld had gekregen. AMSTERDAM - Oud-Tweede Kamer lid Patricia Remak heeft zes maan den gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, opgelegd gekregen door het gerechtshof in Amster dam. Bovendien moet de voorma lig WD-politica een werkstraf van 240 uur uitvoeren. Remak heeft zich volgens het ge rechtshof schuldig gemaakt aan uitkeringsfraude. DEN HAAG - Het staat de omroepen BNN en VPRO vrij om de porno film Deep Throat uit te zenden. In Nederland worden programma's niet vooraf verboden, aldus pre mier Jan Peter Balkenende gistera vond in een brief aan de Kamer. „De omroepen genieten een bij wet verzekerde vrijheid. Het is aan de omroepen om op verantwoor de wijze invulling te geven aan de ze vrijheid", aldus Balkenende. BRUSSEL - Het Europees Parlement heeft gisteren een voorstel aange nomen om te komen tot een ver bod op het verwarmen van terras sen. Straalkachels en zuilen met gasverwarming op caféterrassen zijn te milieuvervuilend, vindt het parlement in Brussel. De gemeen te Amsterdam heeft terrasverwar ming al verboden, dit tot ongenoe gen van de plaatselijke horeca. www.hz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4