gevolgen weer enorm Speuren naar de sporen :r+ Wellness Centre maakt MRI-scans 'Ik móet dit kunstwerk maken' 1953 Xtc-handelaar twee jaar cel in Sport voor ziek kind Voor MRI-scans van enkels en polsen hoefje niet de enge tunnel in. Tentoonstelling laat zien dat de ramp nog in alle hoeken en gaten is. Op een groot doek borduurt kunstenares Miep van Riessen uit Schagen de namen en geboortejaren van alle 1836 slachtoffers van de Ramp. Inzet: detail van het kunstwerk. foto's John Oud door Cornelleke Blok Het is een eerbetoon aan de slachtoffers van de watersnoodramp. Op een groot doek bor duurt kunstenares Miep van Ries sen uit Schagen (Noord-Holland) de namen en geboortejaren van al le 1836 slachtoffers. Ze werkt er al bijna vijf jaar elke dag aan. „Ik heb nog geen moment ge dacht: was het maar af Ik móet dit doen." Ze is dan wel geen Zeeuw se, maar Van Riessen voelt zich nauw betrokken bij de Ramp. „Mijn schoonfamilie maakte de ramp mee. Mijn schoonouders woonden in Oost-Souburg, de rest van de familie op Schouwen-Dui- veland. Een grootmoeder van mijn ex-man, twee tantes en kin deren uit Oosterbeek, die in Zee land logeerden, ze zijn allemaal verdronken. Ik kan me nog goed door Claudia Sondervan GOES - Zeeuwse patiënten die ang stig zijn voor de benauwdheid van de MRI-scanner kunnen vanaf maart terecht bij het Medisch Well ness Centrum Zeeland (MWCZ) in Goes. Mits zij een MRI-beeld nodig hebben van de 'kleine extre miteiten: de enkels, polsen en knie ën. De bijzondere MRI-scanner herinneren dat er evacués bij mij in de klas kwamen. Het leefde heel erg. Ik was al langer van plan om een kunstwerk over de waters noodramp te maken. Ineens kreeg ik een idee: ik ga iets met al die na men doen." Na de vijftigste herdenking van de ramp ging Van Riessen aan de slag. „Ik moest eerst achter alle na men van de slachtoffers aan. Daar na heb ik de Zeeuwse Eilanden ge schilderd op een doek van ander halve bij tweeënhalve meter. Met carbonpapier heb ik alle namen aangebracht. Toen ben ik aan het borduren geslagen. Het gaat steek je voor steekje. Soms doe ik uren over één naam. Als iemand Johan nes Cornelis Marinus heet, wat vaak voorkomt, ben je wel even be zig. Ik had 39 Aatjes met namen. Ik moet er nu nog iets meer dan vier, dus het einde komt in zicht." die de komende vier weken in het centrum van directeur Charles Ver- sluijs wordt gebouwd is de tweede van zijn soort in Nederland. „Het heeft de vorm van een autoband. De patiënt steekt zijn arm of been er doorheen en in een kwartier is het beeld gemaakt." De MRI, met een waarde van een half miljoen euro, werkt met een veel lichter magnetisch veld en is veel stiller dan de grote MRI in het Goese zie kenhuis, zegt Versluijs. Daar moet een patiënt twintig minuten tot drie kwartier stilliggen in een tun- Van Riessen verdiept zich ook in de verhalen achter de namen. „Ik lees er over. Tijdens het borduren denk ik aan al die mensen. Het ontroert me. De baby van het ge zin Van der Straten bijvoorbeeld. Het kindje is op de middag van de ramp geboren en heeft nog geen dag geleefd. De vader is gered, maar verloor zijn vrouw en vier kinderen. Het kind is nooit aange geven en er is geen officiële naam bekend. Ik heb de baby heel spe ciaal als laatste genoemd op het doek: '1835+1, Van der Straten, ge boren op 1 februari 1953'." Waar het kunstwerk komt te han gen, weet Van Riessen nog niet. „Dat vraagt iedereen, maar ik heb geen idee. Het is geen opdracht. Ik maak het omdat ik het belangrijk vind. Ik kan niet anders. Het kost even wat tijd, maar dit is mijn bes te idee ooit." nel die het lichaam gedeeltelijk overspant en die, hoewel verlicht en geventileerd, bij patiënten be nauwend kan werken. De kleine MRI is vooral geschikt bij onrusti ge patiënten en kinderen. Radiolo gen van het Oosterscheldezieken- huis leerden de apparatuur ken nen in Scandinavische ziekenhui- Goese commerciële kliniek en ziekenhuis werken samen om pa tiënten toegang te geven tot nieuwe, vriendelijker maar kost bare onderzoekapparatuur. GOES - De Watersnoodramp, dat is geschiedenis. Laten we het vooral hopen. Maar, al is het meer dan vijftig jaar geleden, het is het soort geschiedenis dat heel dichtbij is. Op de Bevelanden hoef je nooit ver te fietsen of lang te zoeken om stille of levende getuigen te vin den. En dat soort getuigen dragen nu eenmaal de geschiedenis het beste en het verste. Daarom heb ben de gemeenten Noord-Beve land en Goes met twee scholen voor voortgezet onderwijs, Ostrea Lyceum en Goese Lyceum, samen een reeks van activiteiten op touw gezet. Een tentoonstelling van de stille getuigen in het gemeente huis van Goes is er één van. De tentoonstelling, die de hele maand februari tijdens kantoor uren te bezichtigen is, werd gistera vond geopend door gedeputeerde F. Hamelink. Spullen, foto's en documenten zijn bijeengebracht om het verhaal te vertellen van de getroffen gebie den en mensen op Noord- en Zuid-Beveland. Door samen te werken met de grootste scholen voor voortgezet onderwijs in Goes, bereiken de twee gemeen tearchieven een heel breed pu bliek, te meer omdat de leerlingen van de lycea maquettes en anima tiefilmpjes hebben gemaakt. Het project behelst verder een les brief die leerlingen van het basis onderwijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs aanzet tot een 'Speurtocht naar de Ramp', de titel van het boekje. Het verloop van de rampnacht, de eva cuatie, de wederopbouw en de Del tawerken zijn er, rijk geïllustreerd met foto's en tekeningen van Dan ker Jan Oreel, in beschreven. Per dorp is de geschiedenis in heldere bewoordingen opgeschreven. Duidelijk wordt, dat er een schat aan informatie op belangstellende kinderen ligt te wachten. Niet al leen in de gemeentearchieven maar ook onderweg naar school, of in de herinneringen van een grootouder. De lesbrief vertaalt schijnbaar alle daagse zaken als de Zandkreek- dam, de talrijke monumenten, cou pures, uitheemse namen van dorpshuizen en de peilstenen op hun schrikbarende hoogte in ge vels, naar de geschiedenis: de Ramp. zen. Het MWCZ aan de Piet Hein- straat heeft meer moderne appara tuur waar de eigen implantologen en medisch specialisten en ortho- dontisten uit de omgeving graag gebruik van maken: de zogeheten cone-beam CT-scan. Een ct-scanner die tweedimensionale beelden van het hele aangezicht kan ma ken, wat de beoordeling van de kaakstand bij kaakchirurgie en het resultaat van kunsttand-implanta tie verbetert. De patiënt hoeft bo vendien niet te liggen tijdens de scan, maar zit rechtop. mmmm M M PZC Vrijdag 1 februari 2008 3 COMMENTAAR Uitgerekend aan de vooravond van de herdenking van de watersnoodramp, geselde een stormachtige wind het Zeeuwse land. Alsof de Zeeuwen herinnerd dienen te worden aan de kracht van de natuur en de kwetsbaarheid van de zeewering. Veel Zeeuwen herleven rond deze datum het leed, anderen proberen zich voor te stellen wat er - nu precies 55 jaar geleden - gebeurde. De herdenkingen zijn van een andere schaal dan die van vijf jaar geleden. Toen vond in Ouwerkerk de indrukwekkende nationale herdenking van de Watersnoodramp plaats. De schaal van die herdenking maakt de huidige niet minder relevant. Niet dat Zeeland een herdenking nodig heeft om zich te realiseren wat de vernietigende kracht kan zijn van beukende golven. Er zijn te veel overlevenden die slecht slapen als de windstoten de pannen op het dak laten dansen. De herdenkingen dienen een ander doel, ze vormen een ingetogen eerbetoon aan de slachtoffers, een arm om de schouder van de nabestaanden. 1953 staat gebeiteld in het collectieve geheugen van de Zeeuwen. DEN HAAG - Wegens grootschalige handel in xtc-pillen is een 26-jarige Goesenaar gisteren door het ge rechtshof veroordeeld tot tweeën half jaar gevangenisstraf waarvan een halfjaar voorwaardelijk. Dat is dezelfde straf als door de hofaan- klager was geëist. De man kreeg ook van de recht bank die straf, maar ging in hoger beroep omdat hij op een lagere straf hoopte. Hij bekende dat hij had gedeald, maar volgens hem was dat veel korter geweest dan de rechtbank bewezen achtte. GOES - Zo'n 350 Zeeuwen hebben zich aangemeld om mee te doen aan de manifestatie Sporten voor Sophia, die morgen in de Zeeland hallen wordt gehouden. Het gaat om een spinningmara- thon, waarbij de sporter zich laat sponsoren. De organisatie streeft naar een opbrengst van 25.000 a dertigduizend euro. Het geld gaat naar de longafdeling van het Sop hia Kinderziekenhuis in Rotter dam. Morgen en zondag wordt ook in Rotterdam gesport voor So phia. De liefdadigheidsmanifestatie in Goes duurt van 10.00 tot 21.00 uur. Drie SBS6-presentatoren stap pen 's avonds op de fiets. In de ochtenduren zijn nog enkele spin- ningbikes beschikbaar. Meer informatie is te vinden op: www.zeelandsportvoorsophia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3