Pleidooi voor superdijken ÜfSbSn 'Saeftingedok is overbodig' Meer erfenisfl minder belasti Elfduizend pagina's op site erbij Bus door Terneuzen geen goed alternatief voor treinverbinding 31 Klimaatprof breekt lans voor 300 meter brede dijken op 10 meter NAP. Actiecomité Doel vindt groeiplan Antwerpse haven 'megalomaan'. 'De Piraat' Drie nieuwe kranten toegevoegd aan krantenbankzeeland.nl. College Terneuzen: verbinding met andere steden kan beter. Netwerk Notarissen PZC Vrijdag 1 februari 2008 door Marcel Modde BRUINISSE - Klimaatprofessor Pier Vellinga van de Universiteit van Wageningen windt er geen doek jes om. „De Zeeuwen moeten gaan inzien dat ze hier niet voor al tijd kunnen blijven wonen. Tenzij er serieuze maatregelen worden ge nomen. Niet in de toekomst. Dat moet nu beginnen." Volgens Vellinga, internationaal be schouwd als autoriteit op het ge bied van de klimaatverandering, ligt de oplossing meer voor de hand dan dat waar alle experts sa men naar zoeken. „Maak de dijken zo'n twee- tot driehonderd meter breed op een hoogte van tien me ter NAP. Daarop kan van hartelust worden gewoond, gerecreëerd en gewerkt. Dan kunnen we makke lijk zat weer honderd jaar verder", betoogde hij gisteren tijdens een conferentie in Bruinisse van het Kennisnetwerk Delta Water (KNDW). „Kómt er een keer met een spring vloed een beetje water overheen, dan valt dat wel te overzien. Bre ken zullen ze niet." Veel ruimte hoeven de eigentijdse terpen niet te kosten, aldus Vellin ga. „Sterker nog, je wint aan ruim te, want nu mag je niet op de dij ken bouwen. Dat is pas innovatie! Niks theoretisch, gewoon boeren verstand." Met de 'nodige bestuurs kracht' ligt heel Nederland binnen dertig jaar achter die brede dijken, verwacht Vellinga. De Zeeuwse gedeputeerde Frans Hamelink (SGP) ziet wel wat in het idee. „In feite doen we met het plan Waterdunen in West-Zeeuws-Vlaanderen al het zelfde. Je creëert een brede be schermingszone waar ook recrea tie en meer mogelijk is." Maar voor welke aanpak ook wordt gekozen om de zeespie gelstijging te weerstaan, de Zeeuwen zelf zullen een belang rijk aandeel moeten krijgen in die keuze, vindt Hamelink. Daarbij moet de nadruk komen te liggen op nieuwe kansen. De pro vincie gaat substantieel investeren in voorlichting en inspraak op dat NV Aanleg van driehonderd meter brede terpdijken waarop kan wor den gewoond en gerecreëerd lost volgens klimaatprofessor Vel linga het klimaatprobleem op. gebied. Rinus Platschorre van de Deltacommissie staat sceptisch te genover het idee van Vellinga. „De consequenties zullen enorm zijn. Wat doen we met onze havenge bieden?" Hij pleit voor een spoedige bunde ling van alle wilde ideeën en plan nen door de Deltacommissie. En ook commissaris van de koningin Karla Peijs hamerde op de nood zaak van een integrale aanpak. Zeeland kan daarin als geen ande re regio een voortrekkersrol spe len. Met de inwoners voorop, stel de Peijs nadrukkelijk. „Tot dusver is de bevolking niet ge hoord in deze discussie. Dat is heel jammer, dat is fout geweest. De wensen van de Zeeuwen in de ze zijn buitengewoon belangrijk!", aldus de commissaris van de ko ningin. GOES - Verzekerden van CZ Zorg verzekeringen kunnen hun eigen risico van 150 euro gespreid beta len. Het Klaverblad, platform voor Zeeuwse zorggebruikers, heeft dat afgesproken met CZ. ledereen heeft per dit jaar een eigen risico van 150 euro. Ouderen en chro nisch zieken zijn dit bedrag gega randeerd kwijt, maar kunnen het geld meestal niet in een keer mis sen. Afspraken over regelingen gaan via debiteurenbeheer van CZ (013-5949891). Mensen met een an dere zorgverzekeraar kunnen Het Klaverblad tijdens werkdagen om advies vragen: 0113-212783. door Wout Bareman DOEL - De Antwerpse havenbaron nen zijn de trappers kwijt. Woord voerder Jan Creve van het actieco mité Doel 2020 is daar heilig van overtuigd. Het comité, dat ijvert voor het be houd van het polderdorp Doel op de linker Scheldeoever, spreekt in een reactie op de plannen voor de aanleg van het Saeftingedok tus sen het nieuwe Deurganckdok en het Land van Saeftinge, van 'mega lomane plannen zonder finan cieel, maatschappelijk of juridisch draagvlak'. Havenschepen Marc Van Peel van Antwerpen pleitte eerder deze week, bij de presentatie van de ha- vencijfers over 2007 en van toe komstige havenplannen, voor snel le besluitvorming over de aanleg van het Saeftingedok. De containerhaven, die nog groter zou moeten worden dan het huidi ge Deurganckdok bij Doel, zou bijna reiken tot de grens bij Kieldrecht/Nieuw Namen. Van Peel verwacht dat het Deurganck- - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle dok in 2014 aan z'n topcapaciteit zit. Dan biedt het Saeftingedok de oplossing. Creve van Doel 2020: „Maar het Deurganckdok draait momenteel op eenvijfde van de to tale capaciteit. En nü al kreunt de hele regio onder het toenemende verkeer!" Hij vindt wat dat betreft gouver neur André Denys van Oost-Vlaan- deren naast zich. Die vindt dat eerst het dreigende verkeersinfarct rond de Waaslandhaven op de lin keroever moet worden aangepakt; pas daarna kan worden gepraat over een verdere uitbreiding van de haven. GOES - De Ierseksche- en Thoolse Courant zijn sinds gisteren te raad plegen op www.krantenbankzee- land.nl Daarmee zijn in één klap elfduizend pagina's toegevoegd aan de website. De Thoolse Courant (1883-1885), de Ierseksche- en Thoolse Courant (1885-1932) en de Thoolse Courant (1932-1950) zijn de voorlopers van de huidige Eendrachtbode. De krant verscheen aanvankelijk een maal in de week, maar na 1914 tweemaal per week. De eerste krant die digitaal te raad plegen is, was de Zierikzeesche Nieuwsbode. Binnenkort verschij nen ook het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad en de Goesche Courant op de kranten bank. De krantenbank werkt net zo een voudig als een zoekmachine. Bin nen enkele seconden wordt op zoekwoorden een compleet over zicht gegeven van alle krantenpagi na's door alle jaargangen heen waarop de zoekterm voorkomt. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De huidige kwaliteit van busverbindingen in en door de gemeente Terneuzen is abso luut geen waardig alternatief voor de trein. Burgemeester en wethou ders van Terneuzen stellen dat in reactie op het Provinciaal Ver- keers- en Vervoersplan Zeeland (PWP). In dat plan staat dat grote delen van Zeeland niet met de trein te bereiken zijn. De bus is hiervoor in de ogen van de provincie het al ternatief Maar voor Terneuzen gaat dat niet op. „Met name de ver bindingen naar de drie andere Zeeuwse steden en Gent is voor verbetering vatbaar", stelt het colle ge. „Om een en ander te bereiken is samenwerking met de gemeente Terneuzen en andere belangheb bende partijen gewenst. Mogelijk dat het Regionaal Overleg Ver- 1^ Terneuzen stelt dat er nog veel winst is te halen in het openbaar vervoer als er maar rekening wordt gehouden met aansluitin gen en kortere reistijden. keersveiligheid Zeeuws-Vlaande- ren (ROW) hierin een rol kan spe len." Volgens Terneuzen moet voor het busnetwerk niet alleen gelden dat er ieder uur een bus rijdt. Ook de reistijd moet korter. „Er kan ieder uur een bus rijden, maar als deze in vergelijking met de auto een veel langere reistijd kent is er geen sprake van een concurrentieposi tie. Met name in spitsperioden wanneer schoolgaande jeugd en in mindere mate woonwerkverkeer gebruik maakt van het openbaar vervoer moet meer worden inge zet op snelle verbindingen." Het college is ervan overtuigd dat er nog veel winst in het openbaar ver voer te halen is als rekening wordt gehouden met aansluitingen en reistijden. Wat het vrachtverkeer betreft zijn B en W verbaasd dat de Langeweg (N258) is opgenomen in het kwali- teitsnet goederenvervoer. Dit staat haaks op het beleid om vrachtver keer via Kapellebrug te weren. „Wij zijn dan ook van mening dat enkel de Langeweg geen onderdeel van genoemd netwerk kan uitma ken. Uiteraard is dit wel mogelijk indien de gehele route via Lange weg naar de Expresweg in Vlaande ren wordt aangewezen." Schenken is gunstig voor een ieder die zijn toekomstige erfgenamen successierecht (eenmalige erfenisbelasting) wil besparen. Wij denken en rekenen graag met u mee, Neem contact met ons op voor de mogelijkheden. GOES Frantzen Et Van Sisseren Notarissen T (0113) 23 25 20, E info@notaris-zeeland.nl MIDDELBURG Janse de Jonge Et Van Wouwe Notarissen T (0118) 65 96 00, E middelburg@jmwnotarissen.com THOLEN Knook Et Schot Notarissen T (0166) 60 22 54, E notarissen@knookschot.nl ZIERIKZEE Klaassen Notarissen T (0111) 69 81 81, E info@klaassennotarissen.nl www.netwerknotarissen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33