Gezondheid Dood bleek I PZC Vrijdag 1 februari 2008 21 Een op de vijf mensen die succesvol gereanimeerd wordt, beleeft tijdens deze paar minuten 'dood zijn' een indrukwekkende en intense ervaring: een bijna-dood- ervaring. „Daarna zag ik alles anders: er komt iets na de dood en het is goed." door Cindy Cloïn illustratie Wouter Gresnigt niet dood te zijn Pim van Lommei Onbeschrijfelijk mooie kleuren, mu ziek, een ontmoe ting met een overle den familielid, een tunnel met licht, een uitgebreide terugblik op het eigen leven. „De menselijke taal schiet schromelijk tekort om de volle omvang, de diepte en de andere dimensie die ik gezien heb adequaat over te brengen. In feite is het met geen pen te beschrijven wat ik mee maakte", vertelt iemand in het boek Eindeloos bewustzijn van car dioloog Pim van Lommei. Het boek verscheen kortgeleden en gaat over bijna-dood ervaringen; het staat vol met verhalen van mensen die het overkwam en een wetenschappelijke onderbouwing. Daarmee spreekt het boek veel mensen aan: het boek is inmiddels al aan de achtste druk toe. U bent cardioloog en doet al meer dan twintig jaar onderzoek naar bijna-dood ervaringen. Vanwaar die fascinatie? „Artsen houden zich eigenlijk niet bezig met de dood, maar juist met het leven. De dood is geen onder werp dat tijdens de opleiding wordt besproken. In 1969 was ik pas arts in opleiding en werkte op een van de eerste hartbewakingsaf- delingen in Nederland, in Utrecht. We hadden met succes een man Alles wordt anders na een bijna-doodervaring Mensen die een bijna-dooder- varing hadden, zeggen dat hun leven voorgoed is veranderd. Belangrijke veranderingen zijn: Geen angst meer voor de dood. Sterke verantwoordelijkheid ten opzichte van de wereld en het milieu. Verhoogde intuïtieve gevoelig heid en ervaringen. Een andere religieuze beleving. Een positiever zelfbeeld en een andere visie op mens en samenleving. gereanimeerd, waar het team na tuurlijk enorm blij mee was. Maar tot onze grote verbazing bleek de patiënt diep teleurgesteld toen hij weer bijkwam. Hij wilde terug naar waar hij vandaan kwam. Hoe wel zijn verhaal grote indruk op mij maakte, ben ik er pas jaren la ter wat mee gaan doen. Dat was naar aanleiding van een boek van George Ritchie, een arts die een bijna-doodervaring heeft meege maakt. De verhalen waren zo in tens, dat kon geen verzinsel zijn. Maar volgens de medische weten schap was het eigenlijk iets wat niet kon; de ervaring vond plaats op het moment dat iemand kli nisch dood was. Ik heb vanaf 1986 aan al mijn patiënten die een hart stilstand hebben overleefd, ge vraagd of ze nog iets wisten van de korte periode waarin ze kli nisch dood waren. In twee jaar tijd vertelden twaalf mensen me over hun bijna-doodervaring. Dat was reden een grote studie te star ten die tien jaar duurde. Hieruit bleek dat van de 344 patiënten 18 procent een bijna-doodervaring had gehad. Daar blijft het niet bij: in heel Nederland gaat het om meer dan 600.000 mensen." Mensen zien, voelen en ervaren dus dingen terwijl ze in coma zijn? „Inderdaad. Er wordt bewustzijn ervaren terwijl de hersenen op dat moment aantoonbaar niet functio neren. En juist op dit moment heb ben ze een heel helder bewustzijn, in een ruimte zonder tijd en plaats. Er zijn mensen die buiten hun lichaam zijn getreden en din gen hebben gezien en gehoord waar ze naderhand over vertelden en dat bleek volledig te kloppen." Wat betekent dit volgens u? „Het kan niet anders dan dat ons bewustzijn zich ook buiten onze hersenen bevindt. Anders zou je namelijk niets kunnen ervaren op het moment dat je hersenen niet functioneren. Ik geloof dat het be wustzijn overal aanwezig is. Dat noemen we een non-lokaal be wustzijn. Non-lokaliteit is een fe nomeen dat bekend is vanuit de kwantumfysica; er is geen tijd of plaats en alles is onderling verbon den. De werking van je hersenen zou je kunnen vergelijken met een mobiele telefoon. De stemmen zit ten natuurlijk niet in de telefoon zelf, het apparaat zorgt ervoor dat je de stemmen kunt horen. Zo werkt het ook met de hersenen: ze faciliteren alleen maar." Welke mensen krijgen een bijna- doodervaring? „Wie wel en wie niet, bleek in ons onderzoek volstrekt willekeurig. Het was dus niet afhankelijk van hun geslacht, leeftijd, de duur van het klinisch dood zijn, hun geloofs overtuiging, medicijngebruik of wat dan ook." Wat doet zo'n ervaring met mensen? „Het is het meest mooie maar ook het meest lastige dat ze ooit heb ben meegemaakt. Veel mensen durven het in eerste instantie niet te vertellen. Een jonge moeder die net was bevallen van haar kind wilde eigenlijk terug naar die mooie wereld waar ze een kijkje mocht nemen. Daar voelen ze zich schuldig over. Vaak wordt er ook afwijzend gereageerd. Artsen of fa milie doen hun verhaal af als on zin. Maar daarnaast krijgen ze een enorm levensinzicht. Ze worden zorgzamer, socialer, hechten min der belang aan materiële zaken. Opvallend is ook dat ze spiritueler worden na zo'n ervaring, maar juist minder vaak naar de kerk gaan. Ze hebben de kerk niet meer nodig als houvast om te geloven. Dood is niet dood. Ze hebben de absolute liefde gevoeld. Ze geloven niet dat er meer is, ze wéten het." Gelooft u dan ook in paranormale zaken of contact met overleden perso nen door bijvoorbeeld het medium Char? „Ik spreek me daar niet over uit. Het woord paranormaal neem ik niet in de mond. Wat ik wel kan zeggen is dat er buiten de bijna- doodervaring heel veel ervaringen zijn van mensen die bijvoorbeeld een overleden partner ontmoeten tijdens hun slaap. Ongeveer de helft van de mensen die een part- ner verloor, ervaart op enig mo- ment zo'n aanwezigheid. Dat kan geen wensgedachte of toeval meer i zijn. Ik vind dat je dat soort erva- ringen serieus moet nemen." I Daar zijn veel van uw collega's het vast niet mee eens. Krijgt u veel kri- tiek op uw boek? „Dat valt reuze mee. Het onder- f zoek dat wij hebben gedaan, is ge- j publiceerd in het medisch tijd schrift The Lancet. Dat lukt alleen j wanneer je goed werk hebt gele verd. Er kwam wel wat kritiek om- i dat de bijna-doodervaring niet past binnen ons materialistische wereldbeeld. Volgens een aantal critici is zo'n ervaring niet te bewij zen, dus willen zij niet accepteren dat het bestaat. Ik wil daar juist wel voor openstaan. Je kunt niet wetenschappelijk bewijzen dat ie mand bewustzijn heeft. Hoe kun je aantonen wat de inhoud van ge voelens en gedachten is? Maar dat wil niet zeggen dat het niet zo is." Enig idee waarom uw boek zo'n suc ces is? „De dood, het leven, de vraag of er een vorm van voortbestaan is na de dood, het fascineert mensen. Er bestaat duidelijk behoefte aan zin geving, levensinzicht. Mijn boek geeft daar een klein beetje ant woord op. En veel mensen herken nen zich in de verhalen." Bent u, na al de verhalen die u heeft gehoord, zelf nog bang voor de dood? „Ik ben mijn angst voor de dood zo goed als kwijt. Ik hou van rei zen naar onbekende plekken, zo als het hooggebergte in Tibet. Dat geldt voor het hier en nu, maar ook voor straks. Ik vind het heel spannend wat er staat te gebeuren als ik doodga, als mijn lichaam doodgaat. Het is voor mij een gro te reis naar een onbekende bestem ming." m Pim van Lommei: Eindeloos bewust- zijn - een wetenschappelijke visie op de bijna-doodervaring (BDE). Uitge verij Ten Have, 404 blzz. 29,90 euro B www.merkawah.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21