Moet de werkgever betalen voor dure benzine? Commotie over 'drugsvideo' Ledger Ethan Hawke voor derde keer vader Prins Philip ziet Cate aan voor tv-monteur Verwarde Britney moet naar ziekenhuis PZC Vrijdag 1 februari 2008 1 9 RECHT KROM door René van Baal g ledereen klaagt over de hoge benzinekosten. Maar wat doe je als je baas weigert de kilometervergoeding voor zakelijke ritten aan die hoge kosten aan te passen? Een werknemer rijdt elke dag met zijn auto naar zijn werk. Tijdens zijn werk gebruikt hij zijn ei gen auto ten behoeve van het bedrijf waarvoor hij werkt. Voor het vervoer krijgt hij een kilometervergoeding van 0,28 euro per kilometer. Omdat de brandstofprijzen zo langzamerhand de pan uitrijzen, wil de werknemer een hogere kilo metervergoeding om zijn kosten te dekken. De werkgever wil echter niet mee werken aan een verhoging van de vergoeding en weigert dan ook. 'Dan niet', denkt de werknemer en kondigt vervolgens aan dat hij zijn privé-auto niet meer wil ge bruiken voor zakelijk verkeer. Hij laat zijn baas weten dat hij wel be reid is met het openbaar vervoer te reizen. Dat gaat zijn baas te ver. Hij accepteert het gedrag van zijn werknemer niet en wil dat hij uit dienst treedt. In principe kan een werkgever een werknemer niet verplichten zijn privé-auto voor zakelijk vervoer te gebruiken. Kennelijk is echter in onderling overleg in de loop der ja ren de situatie ontstaan dat dit toch gebeurt. Dat de werknemer voor het zake lijk vervoer een vergoeding krijgt van 0,28 euro per kilometer, is in feite stilzwijgend deel gaan uitma ken van de arbeidsovereenkomst. Zij het onder de voorwaarde dat de vergoeding voor de werknemer kostendekkend moet zijn. Nu de medewerker vanwege de ho ge brandstofprijzen weigert zijn au to voor zakelijk vervoer te gebrui ken, kan de werkgever hem niet verplichten dit wél te blijven doen. Op basis van artikel 611 illustratie Pluis Boek 7 van het Burgerlijk Wet boek moeten werkgever en werk nemer zich als een goed werkge ver en een goed werknemer tegen over elkaar gedragen. Dat betekent onder meer dat als een werkgever voor het bedrijf iets wil vervoeren, hij het vervoermiddel aan de werk nemer ter beschikking moet stel len. Of de werkgever moet de kos ten van de werknemer voor het ter beschikking stellen van zijn pri vé-auto vergoeden. Hoe de werknemer op zijn werk komt, is echter een zaak van de werknemer. Het ontslaan van de werknemer op grond van het feit dat de werknemer zijn privé-auto niet meer voor zakelijk vervoer wenst te gebruiken, gaat wel erg ver en zal in de ogen van de rech ter vermoedelijk geen genade vin den. Als de werknemer besluit toch zijn privé-auto voor zakelijk ver voer te blijven gebruiken, kan hij niet zomaar van de werkgever ver langen dat de kilometervergoeding wordt verhoogd. Een dergelijke wijziging in de arbeidsovereen komst dient in onderling overleg plaats te vinden. Alleen als een deel van de arbeids overeenkomst dermate onredelijk is, bijvoorbeeld omdat een deel van de overeenkomst door het tijdsverloop (lees: de gestegen ben zineprijzen) niet meer van deze tijd is, kan de werknemer in uiter ste instantie wijziging van de ar beidsovereenkomst verlangen, op grond van onvoorziene omstandig heden als bedoeld in artikel 6:258 Burgerlijk Wetboek. Als de werkgever in onderling overleg niet bereid is tot verhoging van de kilometervergoeding, kan de werknemer dit alleen voor de rechter afdwingen. Of dit de goede verstandhouding zal verbeteren, is natuurlijk zeer de vraag. Met medewerking van Trip Advoca- ten Notarissen. Heeft u opmerkin gen over deze rubriek, stuur dan een e-mail naar geld@wegener.nl ALLEMENSEN In Amerikaanse media is een oud videofilmpje opgedoken waarop de onlangs overleden ac teur Heath Ledger drugs lijkt te gebruiken. De beelden zouden twee jaar geleden op een feestje in Los Angeles zijn gemaakt, op de avond nadat Ledger twee film- onderscheidingen voor Broke- back Mountain was misgelopen. Volgens de Daily Telegraph lijkt Ledger een 'cocaïne-achtige' sub stantie tot zich te nemen. Het is nog steeds niet duidelijk waar aan de jonge acteur op 22 janua ri is gestorven. De Amerikaanse acteur Ethan Hawke (Dead Poets Society en Training Daywordt weer vader. Dat bevestigde Hawke's woord voerder gisteren. Eerder kreeg hij een zoon en dochter met zijn toenmalige echtgenote, actrice Uma Thurman. Hawke's huidige vriendin is Ryan Shawhughes, het voormalige kindermeisje van zijn eerste twee kinderen Maya en Levon. De 37-jarige Hawke was zeven jaar getrouwd met Thurman. Ze wonen op loopafstand van elkaar in New York. Ben je als actrice twee keer geno mineerd voor een Oscar, ziet prins Philip je voor een techneut aan. Dat overkwam Cate Blanchett toen ze werd voorge steld aan de Hertog van Edin burgh. Blanchett vertelde de prins dat ze 'in de filmindustrie' zat. De 86-jarige echtgenoot van koningin Elizabeth II begon zich te beklagen over zijn dvd-speler: „Er hangt aan de achterkant een kabel uit, waar zou die in moe ten?" Daarop legde de filmster maar uit dat ze actrice is. Zangeres Britney Spears is giste ren per ambulance naar een zie kenhuis gebracht. Ze had hulp nodig, aldus de politie. De arties te is met haar ex-man verwik keld in een heftige strijd om hun twee kinderen. Ze zou daarbij troost zoeken in drank en drugs. De met 26 jaar al tanende ster be landde kort na de jaarwisseling ook al een keer in het hospitaal, maar nooit werd helemaal duide lijk waarom. Volgens de website TMZ.com is Spears nu in het UCLA Medical Center. Ze zou een 'gevaar voor zichzelf en an deren' kunnen zijn. De door pa parazzi medogenloos achtervolg de Spears werd uit haar huis ge haald op advies van haar psychia ter, die het beter vond haar ter observatie op te nemen. Spears werd via een zij-ingang uit haar huis ge loodst. fe life Britney Spears. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19