Buitenland Edwards en Giuliani stappen op Heil Hitier en alaaf gingen hand in hand in de nazitij d Afghaanse Senaat wil .Duitse nudi^en Italië krijgt mogelijk executie van journalist naakt vliegen interimregering kunnen weldi4*! PZC Donderdag 31 januari 2008 9 Bij Democraten draait het om Hillary Clinton en Barack Obama. washington - De verkiezings strijd in de Verenigde Staten heeft zich toegespitst na de voorverkie zingen in de staat Florida. Een be langrijke presidentskandidaat bij de Democraten, John Edwards, be sloot na een zwak optreden uit de race om het presidentschap te stap pen. Bij de partij draait het nu al leen nog om Hillary Clinton en Ba rack Obama. Een ooit gedoodverfde winnaar bij de Republikeinen, Rudy Giuliani, beraadt zich na zijn onverwacht grote nederlaag in de Sunshine Sta te. Voor Edwards verliepen de voor- verkiezingen de afgelopen weken teleurstellend. Tijdens de eerste voorronde, begin januari in lowa, eindigde Edwards nog als tweede. Hij kwam na Barack Obama, maar nog voor Hillary Clinton. Hij wist daarna evenwel in geen enkele staat meer hoge ogen te gooien. In Florida bereikte hij een derde plaats met 14 procent van de stem men. Edwards was eerder senator voor North Carolina. Tijdens de presidentsverkiezingen van 2004 was hij de 'running mate' van de Democratische kandidaat John Kerry. Het koppel verloor de ver kiezingen van George Bush en Dick Cheney. De Republikein Giuliani zinspeel de gisteren op het einde van zijn De Democraat John Edwards en de Republikein Rudy Giuliani ver laten de race om het president schap na tegenvallende resulta ten in de voorverkiezingen. campagne voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De voor malige burgemeester van New York wist met 15 procent slechts de derde plaats te behalen in Flori da, na John McCain en Mitt Rom- ney. Hij had eerdere voorverkiezin gen in andere deelstaten aan zich voorbij laten gaan om zich volle dig op Florida te kunnen richten. Deze strategie heeft echter ver keerd uitgepakt voor hem. In zijn speech sprak hij in de verle den tijd: „Ik ben er trots op dat we positief bleven tot het einde en een campagne voerden over idee ën zonder persoonlijke aanvallen." Volgens de Amerikaanse nieuws zender CNN wil Giuliani zich ach ter McCain scharen. Bij de Democraten versloeg Hilla ry Clinton haar rivaal Barack Oba ma ruimschoots: 50 tegen 33 pro cent. De overwinning in Florida is vooral symbolisch en dient als steuntje in de rug voor 'superdins dag' op 5 februari, als ruim twintig staten naar de stembus gaan. De winst levert namelijk geen gedele geerden op omdat de Democraten in Florida zonder toestemming de voorverkiezingen vervroegden. kabul - De Afghaanse Senaat heeft gisteren het doodvonnis te gen de 23-jarige student journalis tiek Sayed Parwez Kaambakhsh be krachtigd. Die werd vorige week ter dood veroordeeld wegens het verspreiden van een document dat volgens de rechters beledigend is voor de islam. De zaak stond gisteren niet op de agenda, maar senatoren stonden erop over de zaak te debatteren. Na het debat namen zij een verkla ring aan waarin zij zich achter het vonnis schaarden. In het document stond onder meer de vraag waarom mannen volgens een gangbare islamitische opvatting vier vrouwen kunnen nemen, maar vrouwen niet meer dere mannen. De Senaat toonde zich ook kritisch over de interna tionale druk in deze zaak. De Nederlandse minister Verha gen van Buitenlandse Zaken be vond zich vorige week onder de buitenlanders en internationale mensenrechtenorganisaties die hun zorg over de rechtsgang in de zaak hebben geuit. Mensenrechten groepen hebben zich tegen het vonnis uitgesproken en de Af ghaanse autoriteiten verzocht het ongedaan te maken. Kaambakhsh is tegen het vonnis in beroep gegaan. De instemming van de Senaat be tekent geen defenitief vonnis. De uitspraak moet bekrachtigd wor den door een hoger gerechtshof en ondertekend worden door pre sident Hamid Karzai. erfurt - Duitse naturisten kun nen binnenkort hun hart ophalen. Reisbureau OssiUrlaub uit Erfurt biedt belangstellenden aan om naakt in het vliegtuig naar een nu- distenplek in Usedom aan de Balti- sche Zee te vliegen. De dagtrip op 5 juli kost 499 euro. „Het is duur, maar dat is omdat het een heel klein vliegtuig is en niet omdat de mensen naakt vliegen", aldus be drijfsleider Enrico Hess van het reisbureau. De 55 passagiers mo gen pas uit de kleren als ze aan boord zijn en moeten zich weer aankleden voordat ze uitstappen. De bemanning blijft 'uit veilig heidsoverwegingen' tijdens de vlucht gekleed. Hess denkt ook aan bloot busvervoer van de lucht haven naar de vakantieplaats. Kans op hervormingen in de kieswet ten gunste van grotere partijen. rome - De Italiaanse president Giorgio Napolitano heeft gisteren de voorzitter van de Senaat, Fran co Marini, gevraagd te onderzoe ken of een interimregering ge vormd kan worden. Zo'n interim- regering zal waarschijnlijk regeren totdat een herziening in de kies wet is aangenomen. Na die herzie ning kunnen dan verkiezingen ge houden worden. Afgelopen donderdag bood Roma no Prodi zijn ontslag aan als pre mier, nadat diens brede centrum linkse coalitie haar meerderheid in de Senaat verloor. Zijn regering heeft het twintig maanden uitge houden. Napolitano heeft de afgelopen vier dagen gesprekken gevoerd met po litieke leiders om te bepalen hoe de politieke crisis opgelost moet worden. Sommige partijen, waar onder de conservatieve flank van Silvio Berlusconi, wilden zo snel mogelijk verkiezingen. Andere wil den eerst hervormingen in de kies wet laten doorvoeren door een in terimregering. De Napolitano zei al dat de kies wet voor welke verkiezing dan ook hervormd moet worden. De huidi ge kieswet werd gevormd in de na dagen van de regering van oud-pre mier Berlusconi en wordt bekriti seerd omdat kleine partijen naar verhouding veel macht hebben. Een wagen uit de Rosenmontag-optocht in 1935. Een pop met een grote neus, de nazi-karikatuur van een Jood. Na zi-laarzen trappen op zijn stropdas. foto NS-Dokumentationszentrum der Stadt Köln/CPD Keulen doorbreekt stilzwijgen rond 'bruin' carnavalsverleden. door onze correspondent Achille Prick keulen - „Nergens in Duitsland is carnaval zo belangrijk voor de be volking als in Keulen", zegt histori cus Carl Dietmar. „Het bindt de sa menleving en verleent de Keule naar zijn identiteit als onbreekbaar feestbeest. Een groter taboe dan het naziverleden van de Keulse car navalsverenigingen was er hier dan ook niet." Onder de titel 'Heil Hitier en Alaaf! - Carnaval in de nazitijd' heeft Dietmar samen met Thomas Förster de eerste documentaire ge maakt over het Keulse carnaval in de jaren dertig. Waar eerdere po gingen stuitten op gesloten archie ven en zwijgende ooggetuigen, ontkomt Keulen niet meer aan de werkelijkheid van toen. Het Keul se carnaval was een politiek werk tuig van de nationaalsocialisten. „Keulen heeft altijd willen geloven in de 'Narrenopstand' van 1935", zegt de 58-jarige Dietmar. „De na zi's wilden carnaval in eigen hand nemen, maar zij ondervonden gro te tegenstand. Vooral van Thomas Liessem, de centrale figuur van het Keulse carnaval. Hij had een dran kenhandel en deed met carnaval goede zaken. Dat gaf hij niet graag uit handen. Toen hebben de nazi's de zelfstandige carnavalsverenigin gen toch maar laten bestaan." Het was voor de nazi's zonder risi co, want om hun carnaval niet in gevaar te brengen, hadden de Keul se verenigingen het volksfeest al vanaf 1933 uit eigen beweging een bruine kleur gegeven. „Hier zie je een wagen uit de Rosenmontag-op tocht in 1935", zegt Dietmar bij een videoscherm in het Keulse Carnavalsmuseum. „Een pop met grote neus, de nazi-karikatuur van 'In archieven zaten carnavalsfoto's uit die tijd in dozen die verzegeld waren' een jood. Laarzen trappen op zijn stropdas. Het sloeg op de rassen wetten van Neurenberg. In 1934 had je al de Palestina-wagen, ook met joden en de tekst 'de laatsten trekken weg'." Dietmar schreef als redacteur van de Kölner Stadt-An- zeiger in de jaren negentig al eens over het bruine carnaval. „Ik werd opgebeld en uitgemaakt voor sme rig varken, of ze vroegen hoeveel de joden me betaald hadden." Dietmar en andere onderzoekers stuitten lang op ontkenning en zwijgzaamheid. „In archieven za ten carnavalsfoto's uit die tijd in verzegelde dozen, verboden om te openen. Ooggetuigen zeiden sim pelweg dat carnaval niets met na zisme te maken heeft gehad. In no tulen waren de jaren dertig eruit gescheurd." Ook de Keulse histori cus Markus Leifeld merkt dat er iets is veranderd. „In de verenigin gen heeft een generatiewisseling plaatsgevonden. Voor de huidige bestuurders ligt de oorlog niet meer zo gevoelig. Ze willen dat op helderen." Net als Leifeld krijgt ook Dietmar geen negatieve reacties. „Integen deel. In de film zegt de voorzitter van het centrale feestcomité voor het eerst hardop: 'We moeten ons schamen'. Ik krijg daar zelfs com plimenten voor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9