gratis] iww «^C75 Federal Reserve verlaagt rente met 0,5 procentpunt In Kenia groeit roep om inzet leger 8 Donderdag 31 januari 2008 pzc Icm 2-jarig T-Mobile Relax 200 abonnement (200 belminuten) Samsung G600 Icm 1-jarig T-Mobile Relax 150 abonnement (150 belminuten) Icm 1-jarig T-Mobile Relax 150 abonnement (150 belminuten) Icm 1-jarig T-Mobile Relax 150 abonnement (150 belminuten) belminuten sms'jes VOOr y p/mnd Goes 0113-323555 Korte Kerkstraat 1 Vlissingen 0118-430290 Walstraat 99 Middelburg 0118-651691 Markt 65 Terneuzen 0115-616121 Havenstraat 28 Dordrecht 078-6351441 Voorstraat 266 Breda 076-5141945 Karrestraat 7 Etten-Leur 076-5441441 Markthof 7 Roosendaal 0165-521952 Roselaar 49 Bergen op Zoom 0164-233403 Wouwsestraat 18 - Oosterhout 0162-420033 Arendshof 5 RITEL.NL - Goes 0113-240740 Pearyweg 1 (geen bezoekadres) Chauffeur staakt zaak tegen ouders fietser haro - Een Spaanse zakenman heeft de rechtszaak gestaakt tegen de familie van een tiener die hij met zijn auto doodreed. Hij wilde van de ouders 20.000 euro omdat zijn Audi A8 daarbij beschadigd raakte. De aanklacht leidde tot een storm van protest. In de rechtbank klonk gisteren luid applaus toen bekend werd dat Tomas Delgado de aanklacht had laten vallen. OVSE dreigt Rusland Servische president met boycot verkiezing Tadic leidt in peilingen moskou - De Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Euro pa (OVSE), de belangrijkste waar nemersmissie voor de Russische presidentsverkiezingen van 2 maart, dreigt niet te gaan. Alleen als de waarnemers vanaf volgende week al Rusland in mogen, zal de OVSE toezichthouden. De Russen willen hen tot dusver pas drie da gen voor de stembusgang toelaten. Belgrado - De Servische presi dents Tadic heeft in de recentste peilingen een kleine voorsprong (honderdduizend stemmen) op zijn radicale opponent Nikolic. Er zouden zondag 4,2 tot 4,6 mil joen Serviërs in de tweede ronde gaan stemmen. Daarvan zouden er tussen de 2,1 en 2,35 miljoen op Tadic stemmen en 2 tot 2,25 mil joen op Nikolic. Amerikaanse centrale banken grijpen voor de tweede keer in week in. washington - Voor de tweede keer in amper een week tijd heeft de Federal Reserve - het stelsel van Amerikaanse centrale banken - gis teravond het belangrijkste renteta rief fors verlaagd, dit keer met 0,5 procentpunt tot 3 procent. Vorige week ging de rente al met 0,75 procentpunt omlaag, de groot ste verlaging in 25 jaar. De 'Fed' hoopt met deze ingrijpende maat regelen de onrust op de financiële markten, als gevolg van de krediet crisis, verder te beteugelen. De Amerikaanse beurzen reageer den positief op de nieuwe rente verlaging. De koersen van de fond sen schoten met enkele procenten omhoog. De Europese aandelenmarkten ein digden gisteren met verlies, mede door teleurstellende cijfers over de groei van de Amerikaanse econo mie. De nieuwe renteverlaging door de Fed werd pas na sluiting van de beurs bekend. De AEX-in- dex van de beuts in Amsterdam sloot met een verlies van 3,04 pun ten (0,7 procent) op 443,04 pun ten. De MidKap-index voor het middensegment zakte 5,04 punten (0,8 procent) naar 592,30 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs tekenden verliezen op van 0,3 procent tot 1,4 procent. Sinds september vorig jaar is de rente in de Verenigde Staten al met 2,25 procentpunt omlaagge- gaan. Normaal gaat de rente in Amerika met niet meer dan 0,25 procentpunt per keer naar bene is Voor de tweede keer in amper een week tijd heeft de Fed gister avond het belangrijkste renteta rief fors verlaagd. Dit keer met 0,5 procentpunt tot 3 procent. den, en in de regel wordt dat be sluit genomen tijdens een speciale, zogenoemde rentevergadering. Vo rige week gebeurde dat niet eens. Na dagen van verliezen op de aan delenmarkten herstelden de inter nationale beurzen zich in de loop van de vorige week enigszins. De onrust op de beursvloer hield de laatste dagen aan door aanhouden de berichten over banken - ook in Europa - die als gevolg van de kre dietcrisis in Amerika grote bedra gen versneld moeten afschrijven. Met de renteverlaging wil de Fed een economische recessie in de VS voorkomen en de financiële mark ten kalmeren. De Amerikaanse economie staat onder druk door de problemen op de Amerikaanse huizenmarkt en de kredietcrisis. pagina 16: zwak toezicht is riskant voor banken pagina 16: huizencrisis treft economi sche groei VS Stamlijnen verdelen de politie. Geldt dat ook voor het leger? door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - Steeds meer Kenianen willen dat het leger ingrijpt om de orde te herstellen. De politie kan niet overal tegelijk zijn en staat vaak machteloos. En zij is net als de bevolking ernstig verdeeld langs stamlijnen. Er zijn veel verha len over agenten die stamgenoten hielpen met plunderen of de ande re kant opkeken. Het Keniaanse leger is sinds het weekeinde twee keer op beperkte schaal opgetreden, maar het trok zich daarna direct terug in zijn ba rakken. Kofi Annan, de voormali ge VN-baas en nu bemiddelaar tus sen president Mwai Kibaki en op positieleider Raila Odinga, deed een oproep de Kenianen beter te beschermen tegen moordende bendes. Het leger geniet een goede reputa tie. Met regelmaat worden de strijdkrachten getraind door Ame rikanen of Britten. Een flink aantal van de ruim 45.000 Keniaanse militairen doet dienst als blauwhelmen in VN-vre- desmissies in Afrika, maar ook daarbuiten zoals in het voormalige Joegoslavië. De grote vraag is of het leger on partijdig is. Tijdens het 24-jarige bewind van oud-president Daniel Arap Moi liet hij veel leden van Kenia Recente etnische onlusten UGANDA zijn Kalenjinstam in de troepen macht opnemen. De Kalenjins stemden bij de verkiezingen van december vaak op oppositieleider 'Naast Kalenjins is het leger vooral samengesteld uit leden van herdersvolken' Raila Odinga, die na de omstreden telling van de presidentsverkiezin gen tot verliezer werd verklaard. Kibaki, sinds vijf jaar staatshoofd, lijkt tijdens zijn eerste periode als president niet rigoureus zijn eigen Kikuyuvolk te hebben gerekrute erd voor de strijdkrachten. Wel zorgde hij ervoor dat delen van het politiekorps en de presiden tiële garde inmiddels grotendeels bestaat uit Kikuyu's. Naast Kalenjins is het leger voor een groot deel samengesteld uit le den van herdersvolken zoals Soma li's, Maasai's, Samburu's en Turka- na's. Ook zij stemden veelal op de oppositie maar mengden zich niet of nauwelijks in het straatgeweld van de laatste maand. De huidige regering lijkt niet te vertrouwen op de onpartijdigheid van het leger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8