'Gratis schoolboeken spekt kas van rijken' Binnenland Fraudejager kreeg weinig boven tafel Alleen bij SieMatic: uw woonstijl ook in de keuken 'Fysiotherapie moet terug in basispakket' PZC Donderdag 31 januari 2008 7 den haac - De regering zou fysio therapie moeten terugbrengen naar het basisverzekeringspakket. Alle Nederlanders, met name ouderen, zouden dan zonder pro blemen gebruik kunnen maken van de fysiotherapeut. Dat zegt de Nederlandse Patiënten Consumen ten Federatie (NPCF). De NPCF reageert op berichten dat veel ouderen in de problemen dreigen te komen, omdat hun ver zekeringspolis te weinig dekking biedt voor fysiotherapie. Veel ver zekeraars zouden in de nieuwe po lis voor de aanvullende verzekerin gen voor 2008 hebben bezuinigd op de vergoedingen voor fysiothe rapie. Veel ouderen zouden hun polis hebben verlengd zonder dat zij in de gaten hadden dat de voor waarden waren veranderd. Verzekeraars bepalen zelf welke voorzieningen zij in hun aanvul lende verzekering aanbieden. Ver zekerden moeten daar apart voor bepalen. De prijs varieert per pak ket. De basisverzekering, voor me disch noodzakelijke zorg, is bij alle verzekeraars hetzelfde. De regering heeft de fysiotherapie enkele jaren geleden overgeheveld van het basispakket naar de aanvul lende verzekering. Met name voor ouderen en chronisch zieken is fy siotherapie vaak een belangrijke voorziening om zelfstandig te kun nen blijven wonen. Eenling en antipoliticus Paul van Buitenen heft Europa Transparant op. door Hans Gertsen en Maurits Sep DEN HAAG - Paul van Buitenen, de zelfbenoemde 'fraudejager' in het Europees Parlement, heeft giste ren aangekondigd dat hij zijn par tij Europa Transparant opheft en in 2009 niet meer zelfstandig mee doet aan de Europese verkiezin gen. De hoofdreden is dat hij de af gelopen jaren weinig of niets be reikt heeft in Straatsburg en Brus sel. Tot de volgende verkiezingen blijft Van Buitenen europarlementariër, zo liet hij gisteren weten. Hij doet onderzoek naar Olaf, de Europese antifraudedienst, die volgens hem niet naar behoren functioneert. Mogelijk vindt de zeer gelovige in woner van Breda daarna aanslui ting bij de Christenunie. In Brussel werd het nieuws giste ren voor kennisgeving aangeno men. Voor veel waarnemers rond het Europees Parlement was het al lang duidelijk dat de voormalige klokkenluider in het parlement zijn draai niet had gevonden. Inte gendeel zelfs. De enige keer dat Van Buitenen de afgelopen jaren echt van zich deed spreken was in september 2004, toen hij keihard uithaalde naar de Nederlandse eurocommissaris Nee- lie Kroes. Hij beschuldigde haar er van het Nederlandse parlement voorgelogen te hebben, betrokken te zijn geweest bij diverse dubieu ze zakelijke deals en een geheime bankrekening in Zwitserland te hebben. Maar hij kon geen van die zware beschuldigingen hard ma Raad van State toont zich erg kritisch over wetsvoorstel. den haag - Van het wetsvoorstel om schoolboeken gratis te maken, profiteren vooral de hogere inko mens. Volgens de Raad van State, het adviesorgaan dat wetgeving toetst, geeft staatssecretaris Van Bij- sterveldt van Onderwijs een hoop geld aan mensen die de boeken best zelf kunnen betalen. De raad noemt het wetsvoorstel 'vrijgevig' en moeilijk te begrijpen in het licht van de financiële krap te in het onderwijs, en adviseert het wetsvoorstel te heroverwegen. Het kabinet volgt dat advies echter niet op. Gezinnen met lage inkomens kun nen op dit moment al een bijdra ge van de overheid krijgen in de schoolkosten. Zij gaan er per saldo niet of nauwelijks op vooruit. De nieuwe bijdrage gaat af van de reeds omvangen subsidie. Rijke ouders die geen bijdrage ontvin gen, krijgen straks het volledige be drag. Volgens het ministerie van Onder wijs profiteren ook lage inkomens wel degelijk van de maatregel. Bo ken. Van Buitenen weigerde ech ter zijn excuses aan te bieden aan Kroes. De wijze waarop Van Buitenen van leer trok tegen Kroes, zette al om kwaad bloed in het Europees Parlement. „Van Buitenen is door het ijs gezakt", zo vond WD-dele- gatieleider Jules Maaten destijds. „Het is niet de taak van een euro parlementariër om een doorgeef luik te zijn voor roddel en achter klap. Hij heeft een poging gedaan tot karaktermoord." Na de misluk te aanval op Kroes werd er van Van Buitenen de afgelopen jaren weinig meer vernomen, behalve verhalen over voortdurende ruzies Staatssecretaris Van Bijsterveldt vendien behoren de huishoudens met inkomens tot 32.000 euro per jaar juist tot de groepen die vol gens de staatssecretaris hulp nodig hebben om de snel gestegen schoolkosten op te kunnen breng en. Het kritische advies was voor 2 Armere gezinnen kunnen al een bijdrage van de overheid krijgen voor schoolboeken en zij gaan er niet of nauwelijks op vooruit, aldus de Raad van State. binnen de tweemansfractie van Europa Transparant. Van Buitenen en de nummer twee van zijn lijst, Els de Groen, besloten uiteindelijk uiteen te gaan vanwege grote ver schillen van inzicht over de te vol gen koers. Van Buitenen wilde na drukkelijk geen politicus zijn of worden en hij wilde zich alleen maar bezighouden met het aan de kaak stellen van fraude, terwijl De Groen vaak meestemde met de groene fractie, waar Europa Trans parant deel van uitmaakte. Het dieptepunt was dat De Groen de fraude jager in 2005 zelf van fraude en gesjoemel met declaraties be schuldigde. de ministerraad geen reden het wetsvoorstel aan te passen, zegt een woordvoerder van het ministe rie van Onderwijs. Met het boekengeld wil het minis terie de schoolkosten voor ouders verlagen en de concurrentie tus sen uitgevers van educatief materi aal bevorderen. De maatregel kost 290 miljoen euro. De kern van het wetsvoorstel is dat scholen van de overheid een bijdrage krijgen. Van dat geld ko pen zij schoolboeken die ze gratis verstrekken. Omdat de nieuwe wet is vertraagd, heeft het kabinet besloten dit jaar ouders 308 euro boekenbijdrage te geven. De WD ziet zich door het advies van de Raad van State bevestigd in haar verzet tegen de wet en vindt het 'verschrikkelijk' dat de staatsse cretaris het negatieve advies naast zich neerlegt, zegt Kamerlid Ineke Dezentjé. SP en PvdA, traditioneel de partijen die opkomen voor mensen met een kleine beurs, staan onverminderd achter de gra tis boeken. „Het is een vorm van beschaving dat schoolboeken gra tis zijn. Bovendien zijn die kosten juist voor de middeninkomens een zware belasting", zegt SP'er jasper van Dijk. Van Buitenen werd een bekende Europeaan doordat hij in 1999 een belangrijke rol speelde in de val van de Europese Commissie on der voorzitterschap van de Luxem burger Jacques Santer. Die moest aftreden omdat de Franse commis saris Edith Cresson goedbetaalde onderzoeksopdrachten aan vrien den had gegund. De zaak kwam mede door toe doen van Van Buitenen aan het rollen. In 2004 verbaasde hij vriend en vijand door vrijwel van uit het niets twee zetels in het Eu ropees Parlement te veroveren met zijn partij. Waarschijnlijk ver baasde hij zichzelf nog het meest. De eenling en antipoliticus Van Buitenen heeft zich in het parle ment nooit echt thuis gevoeld en bitter weinig weten te bereiken. „Ik vind het wel heel eerlijk dat hij dat nu zelf heeft vastgesteld", al dus Kathalijne Buitenweg van GroenLinks. „Meer wil ik er niet over zeggen." „We voelden dit al een tijdje aan komen", reageert Wim Steketee van Middelburg Transparant. „Van 'Na de mislukte aanval op Kroes werd er van hem weinig meer vernomen' Buitenen is geen geboren partijlei der. Bij de Tweede Kamerverkie zingen zijn we ook onvoldoende zichtbaar geweest." Voor de Mid delburgse lokale partij Middelburg Transparant betekent het opheffen van Europa Transparant niets, zegt Steketee. „Wij zijn verbonden aan Nederland Transparant en dat blijft gewoon bestaan. Wij dus ook." Als u woont in een combinatie van modern en klassiek of antiek, dan kunnen wij nu ook uw keuken in die stijl ontwerpen. Met de BeauxArts Collection, de compleet nieuwe keukens van SieMatic. Uniek en zeer persoonlijk. Geïnspireerd door grote klassieke architectuur stijlen, gecombineerd met Amerikaanse high-tech design apparatuur. Keukens met een interessant verhaal, dat we u graag vertellen. Welkom! GOES Plieger (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Tel. 0113- 246464 www.piieger.nl MIDDELBURG SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a (naast de Baderie) Tel. 0118-629522 www.siematicmiddelburg.nl TERNEUZEN BouwCenter L0GUS - De Hoop Kennedylaan 32 Tel. 0115 -680612 www.logus-dehoop.nl wij adviseren: SOLITAIRE' Europarlementariër Paul van Buitenen archieffoto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7