Voetballers als willoze handelswaar Voetballer wint bij CAS NAC zoekt bourgoundiër FC Barcelona schaart zich achter Rijkaard 42 Donderdag 31 januari 2008 pzc Politiek en bonden moeten eind maken aan excessen. door Harry Hekkert den haag - De bizarre zaak rond spits Afonso Alves is geen inci dent. Voetballers lijken meer dan ooit speelbal tussen makelaars, ad vocaten en profclubs in een spel om veel knikkers. Een spel dat soms fraai voor een arbitragecom missie wordt blootgelegd. Smullen voor de buitenstaander, maar mis schien wel schadelijk voor het gangbare transfersysteem. Pim de Vos, advocaat van de Brazi liaan, schetste maandag voor de ar bitragecommissie van de KNVB het beeld van een voetballer als willoze pion, waar door clubs en zaakwaarnemers voor veel geld mee wordt geschoven. Volgens mr. Berry Bertels een rake, maar ge vaarlijke constatering. De Amster damse jurist volgt de ontwikkelin gen op de transfermarkt op de voet en meent dat het een kwestie van tijd is dat de politiek een eind maakt aan de absurde dans om miljoenen. „Wat er nu gebeurt is in strijd met het Europese recht. Dat kan zo niet doorgaan." In de winterse transferperiode le ken clubs meer dan voorheen het slachtoffer te zijn van spelers die koste wat kost wilden verkassen. Bruno Silva was teleurgesteld toen FC Groningen hem niet naar Ajax wilde laten gaan en weigerde te trainen. Afonso Alves is officieel speler van Heerenveen, maar mijdt al een maand het Friese veld. Dat gekrenkte spelers macht hebben is maar schijn, meent sportrechtjurist Bertels. „Alves en Silva zijn Zuid-Amerikaans jon- Afonso Alves (rechts) en zijn advocaten Pim de Vos (links) en Luis Fernando Ribeiro voorafgaand aan de zitting van de arbitragecommissie, afgelopen maandag. foto Marco de Swart/ANP gens, die reageren wat meer met emotie. Maar ik denk niet dat zij het voor het zeggen hebben. De macht ligt bij de clubs en de men sen om de voetballers heen." Voetballers zijn handelswaar, al werken ze daar zelf graag aan mee. Bertels vergelijkt voetbalclubs met vastgoedjongens. „Voetballers zijn handelsobjecten. De clubs lijken niets meer dan vastgoedhandela ren, die snel huizen kopen en weer verkopen. Dat is absoluut niet in de geest van het Bosman-ar- Voetbalclubs zien hun spelers vaak als handelswaar. Ze hebben weinig invloed op de plaats waar ze terecht komen. Dat is in strijd met het Bosman-arrest. rest." Heerenveen kocht bijvoor beeld Alves voor 6,5 miljoen euro en kan binnen anderhalf jaar het drievoudige voor hem beuren. En dat valt volgens de jurist niet meer te rijmen met het Bosman-arrest. „Dit is gewoon handel. Deze trans fersommen moeten worden ge zien als schadevergoeding en tege moetkoming in de opleidingskos- ten, maar ze zijn buiten proportie. Maatregelen kunnen niet uitblij ven." Bertels geniet wel van de arbitrage zaken in de Zeister bossen. Vanuit zijn professie volgde hij vele tien tallen geschillen. Hij herinnert zich nog het getouwtrek om Frank Rijkaard, die in de jaren tachtig zo wel bij Ajax als PSV een contract had getekend. „Rijkaard tekende voor die welbekende stereotoren ook nog een contract bij PSV. De zaak was ook complex, net als de ze van Alves." Voor de arbitragecommissie ko men details naar voren die anders verborgen blijven. Volgens zijn ad vocaat kent Alves zijn eigen pinco de niet (Bertels: „Ik weet dat Alves niet de enige voetballer is"), heeft hij met grote moeite de lagere school afgemaakt en had hij ook geen idee welke Engelse versie van het contract hij eind december met AZ ondertekende. Zijn zaak waarnemers, Ziller en Tiburcio, hebben bovendien geen Fifa-licen- tie en mogen helemaal geen trans fers begeleiden. Het is een publiek geheim dat veel clubs daar noodgedwongen aan meedoen. Bertels: „Anders komen er helemaal geen transfers tot stand. Dan kan AZ wel zes keer zeggen dat ze het allemaal eerlijk spelen, maar zij zijn hier toch bij betrokken? Het klopt niet. AZ speelt hoog spel, want dit is een zaak waar veel aandacht voor is. Ik kan me niet voorstellen dat de Fifa stil blijft zitten als haar eigen re gels met voeten worden getreden. Daarnaast is het wachten op de po litiek, die zich ermee gaat be moeien en de bonden maant maat regelen te nemen om deze absur de transfers te stoppen." Pearce assistent Capello bij Engeland londen - Stuart Pearce gaat bonds coach Fabio Capello assisteren bij het Engelse voetbalelftal. De natio nale bond (FA) kondigde gisteren aan dat de voormalig international zijn taken gaat combineren met zijn functie als bondscoach van het nationale team voor spelers tot 21 jaar. Capello debuteert volgende week woensdag met een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Zwitserland. Voetballers Bayern krijgen gedragscode münchen - Bayern München heeft voor zijn spelers gedragscodes op gesteld. In de handleiding staat hoe Mark van Bommel en zijn teamgenoten zich in het openbaar moeten opstellen en hoe ze met el kaar moeten omgaan. „Om misverstanden te voorko men, het gaat hier om een gedrags code en niet om een catalogus met strafregels", stelt een woordvoer der van de Duitse club. Platini waarschuwt Polen en Oekraïne zagreb - Michel Platini heeft giste ren Polen en Oekraïne gezegd meer haast te maken met de voor bereidingen op het EK voetbal van 2012. De voorzitter van de Uefa vindt dat de ontwikkelingen te wensen overlaten. De Fransman zei nog niet dat de landen het risi co lopen de organisatie kwijt te ra ken. „Maar de komende vier maan den moet het één en ander in een stroomversnelling komen." Eto'o schiet Kameroen naar kwartfinales amale - Kameroen en Egypte heb ben gisteren de kwartfinales van de Afrika Cup bereikt. Kameroen won in Tamale in groep C met 3-0 van Sudan. Samuel Eto'o maakte twee treffers, Mohamed Ali Khi- der passeerde zijn eigen doelman. In dezelfde groep speelden Egypte en Zambia met 1-1 gelijk. Amr Zaki zette Egypte op voor sprong, Chris Katongo scoorde te gen. Egypte werd groepswinnaar. Namibië wil door met bondscoach Schans sekondi - De voetbalbond van Na mibië wil het contract van bonds coach Arie Schans (57) verlengen tot juni 2010. De Nederlandse trai ner moet in die periode met het land de kwalificatiereeks voor het WK van 2010 in Zuid-Afrika én de volgende Afrika Cup in Angola af werken. Op de Afrika Cup in Ghana werd het land in de eerste ronde uitge schakeld. Sportribunaal: speler mag na drie jaar van contract af. hoofddorp - Een voetballer mag zijn nog doorlopende contract na de zogenaamde beschermde perio de van drie jaar verbreken. Het in ternationale sporttribunaal CAS heeft dit gisteren bepaald. Het CAS bevestigde hiermee de eerde re uitspraak die de wereldvoetbal bond Fifa in de zaak rond Andy Webster heeft gedaan. De Schotse dub Heart of Mid lothian sloot Webster uit van het spelen van wedstrijden nadat hij een nieuw contract had afgewe zen. De huidige speler van Wigan Athletic stapte hiermee naar de Fi fa en daarna naar het CAS. Volgens de Nederlandse spelers vakbond WCS is de betekenis van deze beslissing groot, omdat al le spelers van de wereld nu na drie jaar van hun contract afkunnen zonder daarvoor geschorst te wor den. Een speler die van zijn con tract af wil, dient wel een vergoe ding aan zijn werkgever te betalen. De hoogte wordt bepaald aan de hand van de restwaarde van het nog doorlopende contract. „Dit is na de zaak rond Bosman weer een grote dag voor de spe lers", aldus WCS-directeur Louis Everard. „Hun rechtspositie is we derom sterk verbeterd." Volgens hem is de uitspraak ook positief voor de clubs. „Grote winst is dat zowel club als speler nu de finan ciële concequenties van een dergelij ke stap vooraf kunnen overzien." barcelona - FC Barcelona heeft zich gisteren bij monde van voor zitter Laporta achter trainer Frank Rijkaard geschaard. De preses sprak mediaberichten over een gedwongen vertrek van de coach met klem tegen. „Rij kaard is al vijf jaar bij ons en ver trekt wanneer hij dat wil", beklem toonde Laporta. „Rijkaard staat nog tot 2009 onder contract en hij is een prima coach die in uitstra ling bij de club past. Hij is rustig, gevoelig, capabel, werkt hard en heeft gevoel voor humor." FC Barcelona staat momenteel tweede in de Primera Division. De achterstand op koploper Real Ma drid is negen punten. Opvolger Brandts moet aan uiteenlopende voorwaarden voldoen. breda - De nieuwe trainer van NAC moet een bourgondiër zijn. „Dat zal een knipoog zijn naar het carnaval", reageert Foppe de Haan, de voorzitter van de vereniging van betaaldvoetbalcoaches CBV. Als De Haan hoort dat het er se rieus staat tussen de andere kern waarden 'zelfbewust, saamhorig en tegendraads', valt hij zowat van zijn stoel. „Die andere dingen kan ik plaatsen, dat bourgondische niet. En ik denk ook niet dat het een onderdeel wordt op de cur sus." Technisch-directeur Earnest Stewart stelt deze week een profiel schets op, aan de hand waarvan NAC de opvolger van Ernie Brandts gaat zoeken. 'Bourgon disch' slaat volgens hem niet op het voetbaltechnische vlak. Meer kan hij er niet over kwijt. Duidelijk is wel dat NAC een lijst je van vijf a zes kandidaten heeft opgesteld. De namen van Gertjan Verbeek en Robert Maaskant staan erbij. Die van Erwin Koeman niet. Gertjan Verbeek is in ieder geval blij te horen dat de fans in een in- ternetpoll massaal op hem hebben gestemd. „Van NAC heb ik nog niets gehoord. Van andere clubs trouwens ook niet. Het is nog vroeg. De carrousel moet nog gaan draaien." De bij Heerenveen ver trekkende oud-bokser heeft wel zin in NAC. „Ie bent altijd op zoek naar een uitdaging. Maar Ajax zoekt ook nog een trainer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74