'Slechte bajesboten moeten dicht' 31 GBS: een op de vijf kinderen maakt gebruik van opvang Huisarts ziet weinig in e-consult OP DE OPRUIMING extra korting Bijna tweehonderd scholen keren zich tegen urennorm LAAGSTE PRIJZEN van de reepe KNMI: zeer zware windstoten DEN HAAG - SP-jongeren demonstreren tegen de hen toe. Van de 650 middelbare scholen hebben ren. Staatssecretaris Van Bijsterveldt vindt dat zij 'onhaalbare' 1040 urennorm. Om de actie te on- bijna tweehonderd zich aangesloten bij een initia- de scholen al tegemoet is gekomen door 40 uur dersteunen laat een aantal scholieren zich 'ophok- tief tegen de minimumnorm voor het aantal lesu- in de norm niet langer voor alle leerlingen ver ken' op het Plein in Den Haag. Een 'leraar'spreekt ren, aldus het Landelijk Aktie Komitee Scholie- plicht te stellen. foto Frouwkje Bijlstra/GPD Europees comité kraakt wijze van detentie in Nederland. DEN HAAG - Nederland moet zo snel mogelijk de detentieboten voor illegale vreemdelingen slui ten. De leefomstandigheden op de boten zijn niet geschikt om men sen langdurig vast te houden en kunnen niet gemakkelijk worden verbeterd. Dat concludeert het Europees Co mité ter voorkoming van onmen selijke bestraffing (CPT). Het comi té heeft vorig jaar diverse gevange nissen in Nederland aan een in spectie onderworpen, waaronder de detentieboten Stockholm in Rotterdam en Kalmar in Dor drecht. Gedetineerden die op de schepen in de isoleercel zitten, heb ben volgens het CPT op de buiten plaats nauwelijks toegang tot frisse lucht. Dat is volgens het comité 'to taal onacceptabel'. Ook kunnen vreemdelingen in buitenruimtes niet schuilen voor slecht weer. Daar komt bij dat de ventilatie op de boten slecht is. Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie heeft geen plannen om de detentieboten op korte termijn te sluiten, zo schrijft hij in een reac tie. Wel is Groot-Brittannië geïnte resseerd om de Stockholm te ko pen. De Kalmar, vorig jaar in ge bruik genomen, volgt pas in 2012. Hij voldoet aan de eisen, aldus Hirsch Ballin. Wel past het minis terie de luchtplaatsen op beide bo ten aan, zodat de gedetineerde vreemdelingen meer beschutting hebben. De buitenruimtes voor mensen in de isoleercel zijn al ver beterd. Het CPT zegt ook dat de politiecellen op Aruba en Neder landse Antillen in erbarmelijke staat verkeren. De ministers van Justitie hebben beloofd de situatie te verbeteren. PZC Donderdag 31 januari 2008 5 Een op de elf gebruikt internet voor advies aan patiënten. UTRECHT - Huisartsen lopen niet warm voor de mogelijkheid om pa tiënten via e-mail te adviseren. Dit blijkt uit onderzoek in het blad Medisch Contact. Een derde van de huisartsen neemt een afwachtende of weiger achtige houding aan, stelt onder zoeker Nicol Nijland. De Neder landse Vereniging voor e-Health en de Technische Universiteit Twente schreven tweeduizend huisartsen aan, een derde reageer de. Niet meer dan 9 procent ge bruikt e-consult, terwijl patiënten graag op deze manier zorgvragen aan de huisarts willen voorleggen. De artsen zijn vooral bang dat de consulten leiden tot extra werk. De drempel om een vraag te stel len, wordt immers lager, redene ren ze. De artsen verwachten niet dat het e-consult het reguliere bezoek zal vervangen en vrezen voor verlies aan kwaliteit van zorg. Veel proble men zouden zich niet lenen om vanachter het beeldscherm af te handelen. Ze zijn bang voor een verkeerde inschatting, ook omdat ze niet al hun patiënten goed ken nen. Desondanks denkt twee derde van de huisartsen e-consult de komen de jaren op een of andere manier te zullen gebruiken. Opruiming Laatste Ronde scaoïsrss: i Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl www.joosseinterieurs.nl verlichting, banken, fauteuils, bedden bedbodems nTjJv' 1 Joosse Interieurs Langstraat 2, Arnemuiden. tel. 01 18-601273 DE BILT - Het KNMI geeft een voor- waarschuwing af voor zware wind stoten die vandaag over het land kunnen razen. Het meteorologisch instituut in De Bilt verwacht in de loop van de middag zware tot zeer zware windstoten in het noord westelijk kustgebied. De wind zal daar snelheden bereiken van meer dan 100 kilometer per uur. In het binnenland worden windstoten verwacht van 90 kilometer per uur. De avondspits ondervindt vandaag vrijwel zeker hinder van het zware weer. De wind neemt in de loop van de avond weer af Rijk draagt 845 miljoen euro bij aan de kosten van 1,8 miljard euro. VOORBURG - In 2006 gingen 490.000 kinderen onder de 13 jaar naar een kinderdagverblijf, de bui tenschoolse opvang of gastouders. Dat komt neer op een van de vijf kinderen in die leeftijdscategorie. Opa's en oma's passen ook veel op. Dat meldde het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren. De meeste kinderen in de kinder opvang gingen nog niet naar school. Driehonderdduizend kin deren waren jonger dan 4 jaar. De ze kinderen gingen naar een kin derdagverblijf of naar een gastou der. De kinderen vanaf 4 jaar gin gen naar de buitenschoolse op vang of een gastouder. Niet alleen grootouders zijn druk met de opvang van kinderen. Ook Kinderopvang Kinderopvang in Nederland naar leeftijd en soort opvang (in 2006) Totaal HHHHHHI42 19 Speelzaal Informeel (opa/oma) Formeel infographic: ANP - bron: CBS wordt vaak een beroep gedaan op de buurvrouw. In totaal wordt twee keer meer een beroep gedaan op de 'informe le' kinderopvang dan op de forme le opvang. Van de bijna zeshon derdduizend 10- tot 12-jarigen werd een kwart regelmatig door de buurvrouw of grootouder opge vangen. Slechts 5 procent ging voor of na schooltijd naar de bui tenschoolse opvang of werd door een gastouder opgevangen. Ouders kunnen van het Rijk een toeslag ontvangen voor de kosten van de formele kinderopvang. De hoogte van de kinderopvangtoe- slag is afhankelijk van het inko men en van de hoogte van een eventuele werkgeversbijdrage. Het rijk compenseerde in 2006 via de toeslag kinderopvang voor 410.000 kinderen ruim 45 procent van de kosten. De overheid droeg ruim 845 miljoen euro bij aan de opvangkosten van 1,8 miljard euro. Dat betekent dat voor acht op de tien opgevangen kinderen het rijk de kosten deels compenseerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5