Politiek Hulst wijst aanpak Scharnier af Contacten met anderen Bonden zien af van staking bij Yara Sluis doet niets aan betreding Hoompje Kruiwagen Piet Mangnus overleden 26 I Donderdag 31 januari 2008 pzc Meerderheid in raad wil eerst beloofde ontsluitingsweg BACK. door Harold de Puysseleijr hulst - De gemeenteraad van Hulst ziet geen heil in de voorge stelde oplossing voor de verkeers problemen op kruispunt het Schar nier in Hulst. De aanpassing van de voorrangssi tuatie kan in de ogen van de mees te raadsfracties geen genade vin den. Daarnaast is er twijfel over het verleggen van de oversteek plaats voor fietsers en over de ver plaatsing van de afritten van het parkeerterrein. De verkeersknoop in de Absdaalse- weg met het Havenfort en de Sta tionsweg is volgens WD-woord- voerder George d'Haens pas goed op te lossen als de beloofde ont sluitingsweg van het winkelcen trum BACK aan het Stationsplein er ligt. De liberalen willen vooruit lopend daarop met beperkte mid delen alleen de oversteekplaats voor fietsers en voetgangers beter markeren. Ook Progressief Hulst heeft weinig goede woorden over voor het ver beterplan dat is gemaakt onder ver antwoordelijkheid van wethouder Clen de Kraker. „Wij doen niet mee aan deze lapmiddelen", zegt De gemeenteraad van Hulst ziet geen heil in de voorgestelde aan passingen voor verbetering van het kruispunt het Scharnier. De raad vraagt een aangepast plan. door Wout Bareman sluiskil - De dreigende staking bij kunstmestproducent Yara in Sluis kil is afgewend. Gisteravond laat bereikten de vakbonden en een de legatie van Yara International een akkoord over de pensioenopbouw van de werknemers. Daaraan wordt niet meer getornd. De directie en bestuurders van FNV Bondgenoten, de Unie en de CNV Bedrijvenbond schoven om vier uur gistermiddag aan tafel en waren er pas een kleine zeven uur later uit. Bestuurder Leen van der Liest van FNV Bondgenoten: „We hebben de hoogte van de pensioe nen op langere termijn veiligge steld en hebben voor een aantal groepen voor de komende twee jaar ook een premiekorting van honderden euro's kunnen bewerk stelligen. We gaan onze leden de komende dagen tijdens vergaderin gen adviseren het eindresultaat po sitief te beoordelen." De bonden hielden al geruime tijd rekening met acties, variërend van werkonderbrekingen tot een sta king. Er was al een actiecomité ge vormd, dat ruim een week geleden vrij mandaat kreeg om vanaf vol gende week de barricaden op te gaan. De bonden verzetten zich te gen het voornemen van Yara min der geld uit te geven aan de pen sioenen. De directie wilde de pen sioenopbouw dit jaar met ander half miljoen korten (4 procent van de loonsom). De bonden weiger den met het oog op die dreigende maatregel met Yara te praten over een nieuwe cao. Die gesprekken worden binnenkort alsnog gestart. ZEEUWSE ALMANAK „Goed idee!" zei de reïntegratie- eoach toen de ontslagen bankmede werker uit Middelburg opmerkte dat een baan bij de gemeente mis schien wel iets zou zijn. En hij Tip? redactie@pzc.nl voegde eraan toe: Heb je een krui wagen? Dat helpt vast." Bevreemd keek de werkzoekende hem aan. „Ik dacht niet direct aan de plantsoenendienst." Alex de Rechter namens de fractie. „Geef ons eerst duidelijkheid wan neer die ontsluiting van het BACK-terrein er komt. Dat kan nog wel tien jaar duren." Denis Steijaert (CDA) spreekt van een 'noodverband' dat het college nu voorstelt. Ger van Unen (SP) en Marina Strooband (Algemeen Belang Groot Hulst) zijn zelfs bang dat de aanpassingen alleen nog maar grotere verkeersproble men geven. De PvdA schaart zich als enige fraaie met een positief advies achter het collegevoorstel. Wethouder De Kraker hamert er vooral op, dat het kruispunt zoals het er nu bij ligt 'levensgevaarlijk' is, vooral voor fietsende kinderen. Hij houdt de raadsfracties voor dat het beter is actie te ondernemen voordat er vandaag of morgen een verkeersongeval plaatsheeft. De meeste raadsfracties lijken on danks de oproep van De Kraker, niet geneigd op hun standpunt te rug te komen. Ze hebben de wet houder gevraagd een aangepast plan te maken. De strekking daar van moet zijn dat alleen de veilig heid van de oversteekplaats met minimale middelen wordt verbe terd. Dat aangepaste voorstel moet er binnen twee weken liggen. Dan vindt namelijk definitieve besluit vorming plaats in de gemeente raadsvergadering. De Kraker ziet het nut van zo'n aangepast plan zelf niet zo. In zijn visie is heel goed nagedacht over de nu voorgestelde verbeteringen van de verkeerssituatie op het kruispunt het Scharnier. Maandelijks warme lunch voor 1 euro in Open Kring Oostburg. door René Hoonhorst OOSTBURC - De Adviesraad Sociale Zaken klaagde vorig najaar dat steeds meer inwoners van Sluis ge bukt gaan onder 'schrijnende ar moede'. Als de vergoeding voor een warme lunch van één naar twee euro gaat, laten veel mensen ontmoetingscentrum de Open Kring in Oostburg links liggen tij dens de maandelijkse maaltijddag, verwachtten de adviseurs. Op de eerste ontmoetingsochtend van 2008 zijn gisteren opmerkelijk minder eters dan anders. Dat komt niet door de prijs, want die is nog steeds een euro. Laurine Vandepitte, die ook wel met haar deftige naam Laureane wordt aan gesproken, denkt dat het aan de heersende griep ligt dat slechts veertien lunchers aanschoven. „Er gaven zich 23 mensen voor de maaltijd op en slechts één persoon heeft zich afgemeld." Vandepitte is coördinatrice van de woensdagse ontmoetingsdagen en tevens de vaste kok van de maaltij den. Ze zet vaak in op - vrij naar heer van stand Olie B. Bommel - 'eenvoudige, doch voedzame maal tijden' uit de wereldkeuken. Van daag is het macaroni met gehakt en Italiaanse groenten. Als toetje staat zelfgemaakte appelmoes met vruchtjes, desgewenst voorzien van een toefje slagroom, op het menu. Laurine heeft aanvankelijk het idee dat de prijs van de maaltijd het succes bepaalt. Zij ontvangt meestal rond de 25 mensen, maar 'Ik geef altijd al twee euro, de maaltijd is het gewoon dubbel en dwars waard' tijdens de twee gratis maaltijden schoven vorig jaar 36 en 38 men sen aan. Maar dat waren een paas- en een kerstbrunch. De kokkin - geholpen door enkele bestuursleden van het Platform So ciale Zaken - concludeert dan ook dat tijdens die hoogtijdagen men sen nog meer op zoek zijn naar sa menkomst en gezelligheid. Want Laurine Vandepitte (links) zorgt samen met bestuursleden van het Platform Sociale Zaken voor de maaltijden. het contact met andere al dan niet gelijkgestemden is voor de meeste bezoekers de belangrijkste reden om aan te schuiven. Ze komen ook als alleen bingo, handwerken of gewoon gezellig koffieleuten op het programma staat. Als de prijs van de maaltijd wordt verdubbeld, zitten de meeste gas ten ook volgende maand weer aan tafel. „Ik geef altijd al twee euro. Niet omdat ik geld zat heb, maar ik vind de maaltijd het gewoon dubbel en dwars waard", zegt de 73-jarige Joke Verweij uit Breskens. Ook Ans en Henk van Dorselaer uit Hulst en Eduard de Rooy uit Eede zouden hun bezoek aan de Open Kring niet staken als de maaltijden duurder worden. Ze ko men vooral voor de onderlinge contacten naar Oostburg. Niet dat zij uitgesproken eenzaam zijn, maar gezellig kletsen bij een bakkie koffie komt er niet vaak van. Ans vindt het wel jammer dat veel anderen hun handwerk, teke ningen of andere creatieve werk niet vaak meenemen. „Het is juist zo leuk om creatieve gedachten en vondsten met anderen te delen." Alleen William de Cock laat we ten dat de prijs wel invloed heeft op zijn bezoeken. Hij zegt niet dat een prijsverhoging hem weghoudt bij de Open Kring, maar geeft te kennen dat hij er toch wel even over zou denken. „We gaan met zijn tweeën, mijn vrouw en ik. Het eten is met twee euro nog niet duur, maar we zijn ook ruim der tien euro kwijt aan het openbaar vervoer vanuit Aardenburg." De Cock heeft een beetje hetzelfde ge voelens als leden van de Advies raad Sociale Zaken: slechts in ver kiezingstijd is iets bij de politiek te halen. Het Platform Sociale Zaken, het particuliere forum met kerkelijke banden, dat de ontmoetingsdagen in het kerkcentrum op poten zet, is minder cynisch. Secretaris Nico Peterse gelooft niet dat Sluis min der aan armoedebestrijding doet dan andere gemeenten. Maar - weet ook voorzitter Frans Hage naars - veel armoede blijft nog im mer verborgen en zien ze ook bij de Open Kring niet. kloosterzande - In zijn woon plaats Kloosterzande is op 80-jari- ge leeftijd Piet Mangnus overle den. Mangnus zat 24 jaar in de ge meenteraad van de voormalige ge meente Hontenisse. Van 2982 tot en met 1992 was hij wethouder. Mangnus kwam na de gemeentelijke herindeling in 1970 samen met Jan Menu in de ge meenteraad van Hontenisse. De partij heette toen nog Gemeente belangen. Na die eerste raadsperio de ging Mangnus verder met de lijst Piet Mangnus. In 1994 zei hij de politiek vaarwel, na een tegen vallende verkiezingsuitslag. Mangnus was na zijn attieve perio de als voetballer ook jarenlang se cretaris van de voetbalvereniging Hontenisse. De uitvaartdienst vindt vandaag om 14.00 uur plaats in de parochie kerk van de H. Martinus aan de Groenendijk in Kloosterzande. Daarna vindt de crematiebijeen komst plaats in besloten kring. Betreden perceel is zaak van eigenaar villa en de onbevoegde bezoekers. door Frank van Cooten sluis - Het dagelijks gemeentebe stuur van Sluis ziet bestuursrech- terlijk geen mogelijkheden op te treden tegen mensen die zich on bevoegd op het terrein van de ver vallen villa 't Hoompje in Sluis be vinden. De Provinciale Commissie Zee land van de Bond Heemschut kaartte dit probleem eerder aan. Deze commissie komt op voor be scherming van cultuurmonumen ten. Om het terrein staat een omhei ning. Nieuwsgierigen laten zich echter niet tegenhouden, blijkt uit de praktijk. Ook de raadsfractie van Gemeente belangen maakt zich hier zorgen over. De politie heeft geconsta teerd dat deze omheining niet vol ledig is afgesloten. De gemeente heeft daarom borden met 'verbo den toegang' geplaatst. De politie kan de boel echter pas goed in de gaten houden bij uit dunning van de bossage aan de voorkant. Gezien het uitzicht dat dan ontstaat, de vervallen villa is geen visitekaartje voor Sluis, vindt het college dat niet wenselijk. „Wij beklemtonen dat het betreden van het perceel en het pand door de aanwezige omheining en bebor- ding volledig voor rekening is van de betreders en de eigenaar", laat het college in een brief aan de Bond Heemschut weten. Het gemeentebestuur van Sluis is niet van plan de bossage voor 't Hoompje uit te dunnen om overtreders beter in de gaten te kunnen houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50