Binnenland Bonus voor plaatsen van zonnepanelen Onwillige jongeren blijven onbi iehandeld Kamer geschokt over controle vee 4 Donderdag 31 januari 2008 PZC www.hz.nl Weigering hulp leidt tot lange opnames in psychiatrische kliniek. door Floor Ligtvoet den haag - De wet die de gedwon gen opname regelt van jongeren met ernstig psychische klachten, levert problemen op bij de behan deling van onwillige jongeren. Dat hebben kinder- en jeugdpsychia- ters geconstateerd. Deze jongeren verblijven onbehandeld in de kli niek, waardoor opnames onnodig lang duren. Jongeren mogen tegen hun zin worden opgenomen in een psy chiatrisch ziekenhuis als zij door hun stoornis een gevaar zijn voor zichzelf of de omgeving. Maar als dat acute gevaar eenmaal is gewe ken, is het niet toegestaan hen in de kliniek nog te behandelen zon der dat zij daar zelf toestemming voor geven. Door de strenge wettelijke regels Gedwongen opname van jonge- ren met psychische klachten, le vert problemen op bij de behan deling van onwilligen. Zij verblij ven onbehandeld in de kliniek. krijgen jongeren die hulp weige ren niet de therapie of medicatie die zij nodig hebben, zegt Hans Michielsen, kinder- en jeugdpsy- chiater bij De Jutters, centrum voor Jeugd-GGZ in Den Haag. „Dit kan hun stoornis zelfs vererge ren." De wet Bijzondere Opnemingen in Psychiatrische Ziekenhuizen (BOPZ) schiet ook op een ander punt te kort, zo stelde een commis sie van psychiaters en rechters eer der vast. De wet staat namelijk niet toe om in te grijpen als een ge dwongen opgenomen kind zich niet aan de huisregels houdt en bij voorbeeld drugs gebruikt. Het kabinet is op de hoogte van deze problemen en zal ze aanpak ken, zegt een woordvoerder van het ministerie van Jeugd en Gezin. Een wetswijziging die meer moge lijkheden moet bieden voor ge dwongen behandeling, wordt me dio volgende maand door de Eer ste Kamer besproken. Het ministe rie van Jeugd en Gezin werkt ver der aan een wet die hulpverleners in de Jeugd GGZ (geestelijke ge zondheidszorg) de mogelijkheid geeft straks opvoedkundig op te treden. lilliiBAN STRAATEN Van der Hoeven komt vandaag met nieuwe regeling schone energie. door Ap van den Berg DEN HAAG - Wie één of meer zon nepanelen op het dak van zijn wo ning laat monteren, kan die inves tering binnen afzienbare tijd terug verdienen. Voor overtollige stroom die aan het elektriciteitsnet wordt geleverd, krijgen mensen van het kabinet een bonus van 33 cent per kilowattuur. Voor een huishouden kan die subsidie op lopen tot 1000 euro per jaar. Minister Maria van der Hoeven (CDA) van Economische Zaken maakt vandaag de nadere details bekend van de nieuwe regeling. Deskundigen van het ministerie van Economische Zaken hebben berekend dat zonnepanelen op die manier binnen tien tot vijftien jaar terug kunnen worden ver diend. De panelen kosten 10.000 tot 15.000 euro. Het initiatief van minister Van der Hoeven maakt deel uit van een groot pakket van maatregelen om de ontwikkeling van schone ener gie te stimuleren. Zij wil eveneens de toepassingen van windenergie, groengas en biomassa een duwtje in de rug geven. Op die manier wordt de uitstoot van broeikasgas sen (zoals kooldioxide) terugge drongen. Bij de start van het kabinet - bijna een jaar geleden - is aangekondigd dat milieu een speerpunt van be leid zou worden. Dat was opmer kelijk, omdat in 2006 door het toenmalige kabinet-Balkenende fors het mes is gezet in milieusubsi dies. Hier werd volgens de rege lt Met de nieuwe subsidieregeling van het kabinet moeten zonnepa nelen in vijftien jaar terug zijn te verdienen. De subsidie kan op lopen tot 1000 euro per jaar. ring veel gebruik van gemaakt - waardoor de kosten hoog oplie pen, terwijl het effect van zonne panelen en andere schone energie bronnen werd betwijfeld. De oude regeling kwam toen te vervallen. Tot dat moment kregen kopers van zonnepanelen, zonneboilers en warmtepompen een deel van de aanschafprijs terug van de over heid. In de laatste verkiezingscam pagne raakte het milieu weer 'in' en kwam het hoog op de politieke agenda. Het kabinet verwacht dat onge veer 44.000 mensen gebruik zul len maken van de nieuwe subsidie regeling. Er zou ongeveer 22 mil joen euro in kas zijn. PvdA-Kamerlid Samsom omarmt de nieuwe regels en wil 'hele da ken volleggen' met panelen. „Je wordt er niet rijk van, maar je pro duceert wel schone stroom." Het installeren van zonnepanelen is vooral bij nieuwbouw eenvou dig. Minister Verburg wil eerst onderzoek naar transporten afwachten. door Marcel Proos DEN HAAG - Inspecteurs moeten elk veetransport voor vertrek con troleren op misstanden. Deze noodmaatregel wil een Kamer meerderheid invoeren nu uit een uitgelekt rapport is gebleken dat het toezicht door de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) op het vervoer van levende dieren ernstig tekortschiet. Minister Gerda Ver burg van Landbouw voelt daar niets voor en wil eerst de resulta ten van een onderzoek afwachten. Alle partijen reageerden gistera vond geschokt op de inhoud van het rapport over de VWA, en op de manier waarop het naar buiten is gekomen. Want het is al een jaar geleden opgesteld; dinsdag lekte het uit. Verburg zegt het rapport pas toen te hebben gezien. „We moeten nu ijzer met handen breken", verwoordde PvdA-Kamer- lid Harm Waalkens de mening van veel partijen. Vervolgens eiste hij dat de minister per direct alle vertrekkende veetransporten laat controleren. De Christenunie, SP, D66, GroenLinks en de Partij voor de Dieren steunen zijn voorstel. „Er vinden incidenten plaats, waar door dieren doodgaan", aldus Ine- De Kamer wil controle op elk veetransport, nu is gebleken dat het toezicht op het vervoer te kortschiet. Minister Verburg van Landbouw voelt daar niets voor. ke van Gent van GroenLinks. Mi nister Verburg voelt echter niets voor een noodmaatregel. Zij her haalde nog eens geschrokken te zijn van het rapport. Ook gaf zij toe dat ze het had moeten kennen en dat zij ministerieel verantwoor delijk is. Maar zij wil eerst een on afhankelijk onderzoek laten uitvoe ren voordat zij maatregelen neemt. Uit dat onderzoek moet naar vo ren komen of het jaar oude VWA-rapport nog wel het goede beeld schetst. Het moet uiterlijk 5 maart zijn afgerond. De minister kreeg steun van het CDA, haar eigen fractie, en de WD. „De overtreders moeten worden aangepakt, maar de goedwillen- den moeten daar niet onder lij den", aldus CDA'er Joop Atsma. WAASOM <SA JE NIET WCEIAQUftRElLB-REN Hirsch Ballin bekijkt leeftijdsgrens hoeren den haag - Minister Hirsch Ballin van Justitie bekijkt of de leeftijds grens voor prostitutie moet wor den verhoogd. Het kabinet komt binnenkort met maatregelen om gedwongen prostitutie krachtiger te bestrijden. Minister Rouvoet van Jeugd en Ge zin stond eerder positief tegenover het voorstel van de PW de leef tijdsgrens voor prostitutie te verho gen van 18 naar 21 jaar. Nijmegen bespaart 8000 euro op borrels nijmegen - De gemeente Nijme gen bespaart dit jaar 8000 euro door de gemeenteraad minder vaak in besloten kring in het stad huis te laten borrelen. Het aantal raadsborrels is teruggebracht tot tien per jaar. GroenLinks stelde het grote aantal borrels in het stad huis in het najaar van 2007 aan de orde. Volgens de partij was er vrij wel elke week wat te drinken. OM schuift aangifte tegen legertop terzijde den haag - Het Openbaar Ministe rie neemt de aangifte tegen de Ne derlandse militaire en poli- tiek-ambtelijke top wegens schen ding van het humanitair oorlogs recht in Afghanistan niet in behan deling. De twee advocaten die de aangifte deden, gaan in beroep. Zij vinden onder meer de inzet van zwaar ge schut onverantwoord gezien het hoge aantal burgerslachtoffers. Kamer akkoord met verlenging missie Irak den haag - De Tweede Kamer heeft gisteren haar goedkeuring uitgesproken voor de verlenging van de Nederlandse bijdrage aan een Navo-trainingsmissie in Irak met een halfjaar. Zeven Nederlandse militairen zul len helpen bij de opbouw van de veiligheidssector door het Iraakse leger te trainen. Alleen de SP en GroenLinks stemden tegen. 'Verbondenheid' deel van naturalisatie den HAAG - Buitenlanders die Ne derlands burger willen worden, moeten binnenkort een verklaring van verbondenheid afleggen. Zij beloven daarmee de Nederlandse rechtsorde en vrijheden te respec teren, evenals hun rechten en plichten als staatsburger. De Twee de Kamer steunt het wetsvoorstel. Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie spreekt over een 'symbool in de positieve zin van het woord'. Zeven jachthutten op Veluwe totaal vernield nunspeet - Dierenactivisten heb ben volgens pachter en jager Jaap van Ree huisgehouden in de Ve- luwse bossen. Hij is er van over tuigd dat activisten in de afgelo pen maand zeven jachthutten op de Veluwe totaal hebben vernield. Gisteren deed de Nunspeter aangif te van de vernielingen bij de poli tie. De schade loopt in de duizen den euro's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4