'We willen Zeeland iets teruggeven' Rust keert terug op het dam- en schaaktoernooi Strijd om databunker is voorbij mamm Oplossing voor verkeer winkel 's- Gravenpolder Omega Combi: mm~ 3 halen 2 betalen! Drogisterij Kruiderij DE RODE PILAREN Omega Combi Q10: mm 3 haleni 2 betalen! 0ME^ PZC Donderdag 31 januari 2008 27 ar«ivV' '-■**^£-.31 ®*-& V" SS*a&-V r foto Willem Mieras Anthonia van Rappard voor de schuur van haar hofstede, tegenover landgoed Rijckholt in Geersdijk. Haagse galerie Lijn 3 verhuist naar het landelijke Geersdijk. door Lilian Dominicus GEERSDIJK - De Haagse galeriehoud ster Anthonia van Rappard (65) kwam al enkele jaren regelmatig naar Zeeland, voor vakantie, voor werk. En ze werd verliefd. Op het landschap, de mensen en de cul tuur. „Er is zoveel cultuur hier, en van zo'n hoge kwaliteit, daar heb ben ze in de Randstad geen idee van. Kijk maar naar het Nazomer festival en de Kunstschouw", zegt ze in de grote woonkeuken van haar nieuwe woonst. Ze werd zelfs zó verliefd dat ze haar huis in Den Haag verkocht en een boerderij met schuur en land ervoor terug kocht, tegenover land goed Rijckholt in Geersdijk. Gale rie Lijn 3, verwijzend naar de tram lijn in Den Haag, verhuist mee en krijgt dezelfde naam met een klei ne toevoeging: Hofstede Galerie Lijn 3. „Dat tekent ook echt de sfeer hier. Een landgoed kun je het niet noemen, daarvoor is het weer te klein." Hier, in deze boerderij uit 1840, waarin bedsteden, oorspronkelijke deuren, ramen en trappen, ge- potdekselde planken, varkenskot, bakkeet en zelfs de oude paarden- en koeienstallen nog aanwezig zijn, begint ze samen met haar nieuwe liefde, Claude de Vries (75), een nieuw leven. Toeval wil dat Claude architect is en dat komt nu goed van pas. Het 'spulletje' wordt een omvangrijk restauratieproject. „We willen Zee land iets teruggeven." Zo herstel len ze het oude bakhuisje, dat van onder een verwilderde klimop een 'De cultuur is hier van zo'n hoge kwaliteit, dat weten ze in de Randstad niet' authentieke klokgevel prijsgaf, in ere. De oven zit er nog in. De aan gevreten oude balken in de schuur, die nu op bijna instorten staat, krijgen een opknapbeurt. Het huis is nog niet bewoonbaar en dus woont ze zolang in een va kantiehuis in Burgh-Haamstede. Anthonia heeft grootse plannen voor haar 'hofstede'. In de eerste plaats komt er de galerie, met bui ten een mijmer- en beeldentuin. In de stallen worden twee zelfstan dige appartementen gebouwd. Op de eerste verdieping van het nog te bouwen koetshuis komt een ruimte voor onder meer de yoga- lessen, die ze zelf wil geven. Ook wil Anthonia concerten, tarotda- gen en kunstworkshops houden, en huisgemaakte jams verkopen. Er waait dus een nieuwe wind op Noord-Beveland. „Ik trek kunste naars aan, maar ik werk alleen maar met mensen die met liefde en passie bezig zijn. Anders hoeft het niet. Een manier van werken waar je niet rijk van wordt, maar het zij zo." Publiek houdt zich rustig tijdens de tweede selectieronde in Tholen. door Paulus Houthuijs THOLEN - De eerste ronde van de Thoolse selectierondes voor het Zeeuwse dam- en schaakkam pioenschap voor basisscholieren, verliep vorige week woensdag be hoorlijk onrustig. Gisteren was de tweede ronde en dat verliep 'per fect' volgens toernooileider Andries de Meyer. Op 23 januari was er een scheldpar tij en een klein opstootje tussen een aantal toekijkende leerlingen. „Een vervelend incident", zei de Meyer. De organisatie besloot hier op dat er per twee teams minstens één begeleider moest zijn. De winnaars van het schaaktoer nooi waren de leerlingen van de Eben-Haëzer uit Tholen. Dit team had niet één wedstrijd verloren. De tweede plek was voor de leer lingen van De Regenboog, ook uit Tholen. Bij het dammen was de eerste plaats voor het team van Die Heenetrecht uit Oud-Vosse- meer. De leerlingen van basis school de Casembroot uit Sint-An- naland werden nipt tweede. De winnaars hebben behalve een wisselbeker ook een plek verdiend in de Zeeuwse finale van het dam- en schaaktoernooi. De teams die tweede werden, kunnen mis schien ook door naar deze finale. Vorig jaar was dat immers het ge val voor het tweede schaakteam. Het is nog niet bekend wanneer het Zeeuwse kampioenschap wordt gehouden. In totaal deden 27 teams van elf Thoolse scholen mee aan de denksportwedstrijd. Stichting Wasteland mag data blijven opslaan in Kloetinge. door Frank Balkenende KLOETINGE - Stichting Wasteland mag digitale gegevens van derden blijven opslaan in de vroegere com mandobunker in Kloetinge. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten geen verdere stappen te ondernemen om het datacentrum op te heffen. Volgens de gemeente was de zoge heten datahosting in strijd met de nog steeds geldende bestemming 'militaire doeleinden'. Het college wilde de stichting Wasteland dan ook geen vrijstelling van het be stemmingsplan geven. De stichting Wasteland (beheer der) en stichting Somm (eigenaar) benutten de bunker al jaren voor dataopslag. De gemeente gedoog de dat al die tijd, maar wilde de huidige functie niet legaliseren. De Goese burgemeester Dick van der Zaag dreigde zelfs met ontruiming als de stichtingen zouden door gaan met datahosting. De eigenaren repten van brood roof en stapten vorig jaar naar de bestuursrechter. Die veegde de ar gumenten van de gemeente van ta fel. De rechter zag niet waarom de gemeente opslag van digitale gege vens wil weren als ze tegelijkertijd pleit voor een andere bedrijfsmati ge functie in de recreatieve sfeer. Dat er in 2002 een xtc-lab werd ontdekt, was voor de rechter even min reden het huidige gebruik uit te bannen. Het ging destijds om huurders van de stichting. Het college heeft deze week een beslissing genomen op het be zwaarschrift van Wasteland en dat gegrond verklaard. Daarmee is de strijd om de bunker gestreden. 's-GRAVENPOLDER - Het is gelukt een oplossing te vinden voor de verkeers- en parkeersituatie bij de Golff-supermarkt in 's-Gravenpol- der. De winkel kwam knijp te zit ten door de bouwactiviteiten rond sporthal De Zwake. Het parkeerter rein was kleiner geworden en nog maar via één in- en uitrit bereik baar. Deze week was er overleg tus sen onder meer gemeente, winkel eigenaar en aannemer. Het is mo gelijk gebleken extra parkeerplaat sen en een tweede uitrit te maken door bouwcontainers te herschik ken. Een ander punt was de bereik baarheid van de wijk Magnolia straat voor hulpdiensten. De afslui ting van de Magnoliastraat bij De Zwake blijft, maar wordt gemakke lijker verplaatsbaar gemaakt. Nu 150 capsules van 50,85 voor 33,90! normale prijs 16,95 per stuk www.derodepilaren.nl Nü 120 capsules van 74,85 VOOr 49,90! normale prijs 24,95 per stuk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41