Stavenisse wil geen nieuwe huizen meer Plan bedrijventerrein Kruiningen valt slecht Ruzie over raadsenquête naar Scheldekwartier in Vlissingen 's-Heerenhoek krijgt primeur van eerste multifunctionele speelkooi 26 Donderdag 31 januari 2008 PZC Het splinternieuwe boerenbedrijf van P. Poleij in de polder bij Kruiningen, waar een 'nat' bedrijventerrein zou moeten komen. foto Willem Mieras Bewoners polder Kanaal door Zuid-Beveland willen blijven. door Harmen van der Werf kruiningen - Veehouder en akker bouwer P. Poleij (6o) zit nog maar twee jaar op zijn splinternieuwe landbouwbedrijf aan de Zouteweg bij Kruiningen. Hij moest verkas sen voor uitbreiding van het Krui- ningse bedrijventerrein Nishoek. Nu zit hij alweer op de schopstoel. Zijn bedrijf is gevestigd in de pol der langs het Kanaal door Zuid-Be veland, waar de provincie en de ge meente Reimerswaal een 'nat' in dustriegebied willen maken. Poleij voelt zich bekocht. „Als ik dit van tevoren had geweten, had ik hier natuurlijk nooit geïnvesteerd. Dan had ik dit risico niet genomen, 't Is van de gekke." Het was al een tijdje in de publici teit, dat de polder ten oosten van het Kanaal door Zuid-Beveland in beeld was voor herhuisvesting van onder meer watergebonden bedrij ven uit Goes. Op de plek waar die bedrijven zijn gevestigd, wil Goes een woonwijk bouwen. Ze zullen dan ergens anders heen moeten. De werkhaven bij Kats op Noord- Beveland leek favoriet, maar viel af Alle ogen richtten zich vervol gens op de polder bij Kruiningen. 'Zo'n vaart zal het wel niet lopen', was de eerste gedachte bij bewo ners van de polder. Vorige week viel toch nog vrij on verwacht een brief in de bus bij de bewoners, waarin de gemeente Reimerswaal meldde dat er voor keursrecht op hun gronden is ge vestigd. Willen zij hun eigendom men verkopen, dan moeten ze die eerst aan de gemeente aanbieden. Dit moet voorkomen dat project ontwikkelaars met de polder aan de haal gaan. De brief viel Poleij rauw op zijn dak. Bij hem niet alleen. Mevrouw Polderman, die aan de Kersenweg op een boerderij woont, is er ook hoogst ongelukkig mee. Zij wil ab soluut niet weg. Haar man - 'hij is hier 71 jaar geleden geboren' - wil er evenmin iets van weten. „Dit is echt ons stekkie.." C. Kuyper (75) is tien jaar geleden aan de Zouteweg neergestreken. Hij stopte met zijn landbouwbe drijf op Schouwen-Duiveland en zocht een plekje om rustig verder te boeren. Hij houdt uit liefhebbe rij schapen. „Ik geef dit niet zo maar op. Niemand trouwens in de polder", weet Kuyper. De gemeente houdt vanavond voor de bewoners een besloten in formatiebijeenkomst. Poleij: „Ik be grijp eigenlijk niet waar de provin cie mee bezig is. Gedeputeerde Van Waveren zegt dat hij het land schap langs de A58 open wil hou den en dan komen de gemeente en provincie met dit plan." 1^ Vestiging 'nat' bedrijventerrein langs Kanaal door Zuid-Beveland leidt tot verzet. Eén landbouwer heeft er nog maar twee jaar gele den een nieuw bedrijf gesticht. Interesse voor kavels in wijkje Poststraat-Zuid valt behoorlijk tegen. door Rob Paardekam stavenisse - Stavenisse lijkt nau welijks behoefte te hebben aan nieuwe huizen. Kavels voor parti culieren in de nieuwbouwwijk Poststraat-Zuid gaan moeizaam van de hand en Castria Wonen heeft zijn plannen om er iets te doen zelfs helemaal ingetrokken. „We gaan niet bouwen voor leeg stand." Waar andere dorpen vaak staan te springen om bouwkavels en goed kope huur- en koopwoningen lijkt Stavenisse er niet warm voor te lo pen. „De vraag die wij registreren is minimaal", vertelt directeur Jaap Kloet van Castria. Om die reden is de woningcorporatie niet langer van plan om sociale woningbouw te plegen in het dorp. En dat terwijl daar in de nieuwe wijk nog wel ruimte voor is gere serveerd. Castria kreeg daarvoor zelfs korting op de grondprijs. Be halve de geringe vraag kampt de corporatie overigens ook met het probleem dat het steeds moeilijker wordt om aan sociale woning bouw te doen zonder verlies te lij den. „Maar dat is niet de reden dat we nu niets doen", benadrukt Kloet. „Als er wel behoefte aan wo ningen was geweest, hadden we die zeker gebouwd." Overigens wil wethouder Karei Heijboer de indruk wegnemen dat er helemaal niets gebeurd in het nieuwbouwwijkje. „Er is onlangs nog een kavel verkocht", klinkt het hoopvol. „Dus het ligt niet he lemaal stil." Heijboer gaat er nog altijd van uit dat het wijkje Post ij Ondanks tegenvallende interesse voor kavels in het nieuwbouw wijkje Poststraat-Zuid in Stavenis se denkt wethouder Heijboer dat het in 2014 goeddeels is gevuld. straat-Zuid - waarin zeventig wo ningen zijn voorzien - in 2014 voor een groot deel gevuld is. Op de planning staat nog een se niorencomplex met twaalf huur woningen, dat de oud gereformeer de gemeente wil bouwen. Dat is één van de redenen waarom Cast ria niet van plan is om zelf ook nog eens nieuwe seniorenwonin gen te gaan bouwen. Raadslid Rien Klippel (RFT) zegt dat hij de huidige situatie heeft voorzien. „Destijds vroegen inwo ners al of het wel verstandig was dat er zoveel kavels voor nieuw bouw kwamen", zegt hij. „Ze stel den dat er ruim twintig huizen te koop stonden, waarvan een deel al heel lang." Een kijkje op huizensi te Funda leert dat die situatie niets is veranderd. In Stavenisse staan 2t huizen te koop. Ter vergelijking: in Scherpenisse en Poortvliet - dor pen met dezelfde omvang - wor den zestien en elf huizen aangebo den. Beduidend minder, dus. Fruitschilderen voor kinderen in Kapelle kapelle - In het fruitteeltmuseum in Kapelle is zaterdag een cursus fruitschilderen voor kinderen. Ze gaan onder begeleiding aan de slag en na afloop mogen ze hun kunst werken mee naar huis nemen. De schildermiddag is voor kinderen vanaf acht jaar. Voor de ouders die komen is er een gratis rondleiding in het mu seum. De schildermiddag en de rondleiding begint om 14.00 uur. Herdenkingsdienst voor watersnoodramp geersdijk - De Bijzondere Dien sten Commissie Wissenker- ke-Geersdijk houdt zondag in Geersdijk een herdenkingsdienst voor de watersnoodramp. Deze week is het 55 jaar geleden dat de Ramp plaatsvond. Na de dienst kunnen de bezoekers een kijkje ne men bij de mini-expositie over de ramp. De herdenkingsdienst is in de Ontmoetingskerk in Geersdijk. Modelauto's ruilen in Stenge Heinkenszand heinkenszand - Liefhebbers van modelauto's kunnen zaterdag te recht op de Zeeuwse modelauto ruilbeurs in Heinkenszand. Op de beurs zijn allerlei automodellen en onderdelen te koop of te ruil. De aanwezige modelauto's varië ren van Matchbox tot Dinky Toys. Het is de zevende editie van de ruilbeurs. Het evenement begint om 10.00 uur in congrescentrum De Stenge in Heinkenszand. Jeugddienst in de Ichtuskerk van Tholen tholen - In de Ichtuskerk van Tho len wordt zondag een jeugddienst gehouden met als thema 'klein steentje'. De preek wordt geheel ge bracht door middel van geprojec teerde beelden. Verder is er een ge legenheidsformatie die samen met de bezoekers zingt tijdens de dienst. De preek is voor iedereen toegankelijk. Aanvang 17.00 uur in de kerk aan de Doelweg in Tholen. Lezing over de historie van slot Oostende goes - Communicatiemedewerk ster Willy van Meegen van de ge meente Goes, houdt maandag een lezing in Historisch Museum de Bevelanden. De lezing gaat over de zoektocht naar slot Oostende en gaat onder andere in op de volgen de vragen: wat is er nog over van de vesting en wat weten we over het slot? De lezing begint om 19.45 uur in de schutterszaal van het museum in Goes. School De Kring krijgt cheque Jantje Beton goes - Meivin van de Endt uit groep 3 van SBO (speciaal basison derwijs) De Kring in Goes kreeg gisteren een cheque ter waarde van 700 euro uitgereikt van Jantje Beton. Meivin was de leerling die het winnende lot van de Jantje Be ton Loterij 2007 heeft verkocht. De 700 euro wordt gebruikt voor nieu we speelattributen op school en de aankleding van het schoolplein. Borsele 'beloont' Don Bosco-school voor de vele sportactiviteiten. door Harmen van der Werf 's-heerenhoek - 's-Heerenhoek heeft een primeur. Het dorp krijgt vlakbij de brede school in aan bouw de eerste multifunctionele speelkooi in de gemeente Borsele. In de kooi komen voetbaldoelen en baskets voor basketbal. Het bij zondere aan de speelkooi is ook dat die voor meerdere gebruikers is: voor de school, voetbal en kin deropvang. Of, zoals Borsels wet houder Jan Zandee (SGP/Christen- Unie, onderwijs) zegt, 'de speel kooi is voor het hele dorp'. Dat 's-Heerenhoek de primeur krijgt, is te danken aan de Don Bosco-school die extra veel aan dacht besteedt aan sport. Wethou der Zandee hoopt dat nog meer scholen dit voorbeeld volgen. „Het hoeft dan ook zeker niet bij deze éne speelkooi in Borsele te blij ven." 's-Heerenhoek moet nog wel even wachten op de kooi. Tegen het ein de van het jaar, is de planning. Het hele gebied waar de kooi komt, op een deel van het trapveldje van voetbalvereniging Patrijzen vlakbij de brede school, wacht namelijk een herinrichting. Dat heeft te ma ken met de bouw van de nieuwe Don Bosco-school en zorgwonin- gen. Half juni is overigens de ver huizing van de school naar de nieuwbouw gepland. GroenlinksLPV laat zich alsnog onder druk zetten door PvdA. door Wendy van den Hurk vlissingen - De raadsenquête naar het Scheldekwartier in Vlissingen dreigt te mislukken. Om die te la ten doorgaan, heeft initiatiefne mer GroenLinks de steun van de Lokale Partij Vlissingen nodig. En juist daarmee ligt ze in de clinch. De talloze tegenstrijdige rapporten duizelen GroenLinks. De partij wil precies weten wat Vlissingse colle ges de afgelopen tien jaar hebben gedaan in de aanloop naar het Scheldekwartier. Samen met SP, CDA, Christenunie en de Partij Souburg Ritthem heeft fractievoor zitter Peter Kruizinga vragen opge steld voor de raadsenquête en daar een commissie voor samengesteld. De gemeenteraad zou zich daar vanavond over uitspreken. Zou, want GroenLinks heeft haar initiatiefvoorstel weer van de agen da gehaald. Ze was bang om stem men mis te lopen, nu de LPV haar medewerking aan de raadsenquête tóch weer heeft ingetrokken. De lo- Eerst wilde de LPV wel meedoen aan de raadsenquête naar het Scheldekwartier, toen niet, toen wel en nu voorlopig toch weer niet. GroenLinks is argwanend. kale partij wil eerst het Intégis-rap- port afwachten. Dat zou een dezer dagen moeten verschijnen. AI verwacht Kruizinga daar weinig van. Er circuleren al wat concep ten en uit de wandelgangen heeft hij vernomen dat het rapport niet genoeg antwoorden geeft. „In dat geval zou de LPV alsnog insprin gen. En ik hoop dat ze haar rug recht houdt, maar ik hoor ook ge luiden dat ze onder druk staat van de PvdA die de enquête per se wil tegenhouden. Dat ligt volledig in lijn met eerdere dreigementen die Henk de Haas heeft geuit." Met een krappe minderheid in de Vlissingse gemeenteraad ligt de sleutel nu in handen van de LPV.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40