Zeeland carnaval dit jaar minder leutig 1 Stunt T 13.- Asbestalarm na brand loods Heikant WD eist rente over energienota's EXTRA VOORDEEL! Oranje boven pzc Donderdag 31 januari 2008 3 Medicijnkast Type Sand. RVS-look. Met afsluitbaar glazen deurtje. 30 x 30 x 12 cm (hxbxd). VMS Aanbieding geldig t/m 3 februari 2008 HET WORDT PRACHTIG MET PRAXIS COMMENTAAR Om de brand te bestrijden, kreeg het Hulster korps bijstand collega's uit Koewacht, Goes en Stekene. foto Camile Schelstraete Kankerverwekkende snippers worden pas vandaag opgeruimd. door Sheila van Ooorsselaer heikant - Bij de verwoestende brand in de loods aan de Magda- lenastraat in Heikant is asbest vrij gekomen. Een gedeelte van de straat blijft nog afgesloten tot mor gen alle asbestresten zijn verwij derd. De Hulster brandweer kreeg woensdagmiddag rond twee uur de melding van de brand binnen. De loods stond toen al gedeeltelijk in lichterlaaie. Wagenbouwers die nog werkten aan hun praalwagen hebben geprobeerd de eerste vlam men te blussen met schuimblus- sers, maar het vuur greep te snel om zich heen. Inmiddels werd van middelbrand opgeschaald naar uit slaande brand. De vuurzee is ver moedelijk ontstaan door kortslui ting in een lamp. De vonken die dit veroorzaakte, zetten de brand bare materialen waar de praalwa gens gedeeltelijk van zijn gemaakt in de hens. De mensen die bij het uitbreken van de brand in de loods aanwezig waren, konden zichzelf tijdig uit de voeten ma ken. De ambulance is uit voorzorg wel opgeroepen, maar er vielen geen gewonden. Om de brand te bestrijden, kreeg het Hulster korps ook bijstand van de blusgroep uit Koewacht. De brandweer van de gemeente Goes zorgde voor de inzet van een wa tercontainer en ook kwam er hulp van over de grens. De brandweer van Stekene hielp met blussen en met het op afstand houden van het massaal toegestroomde pu bliek. Rond half vier werd het sein brand meester gegeven en bleef het bij nablussen. Al gauw bleek dat de dakbedek king van de loods bestond uit as besthoudende golfplaten. Door de Zuidenwind konden de kankerver- De vuurzee in de loods is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een lamp wekkende snippers zich versprei den over de straat en over bos en akkerland. Om veiligheidsredenen werd de Magdalenastraat vanaf de Polenlaan tot aan de Lekestraat af gesloten voor het verkeer. Bewo ners van dit gebied, zo'n twintig woningen in totaal, moesten ra men en deuren gesloten houden. Drie huizen hebben lange tijd vol op in de rook gestaan en daar was extra aandacht voor. De brand weer heeft aan het eind van de middag de twintig woningen weer toegankelijk gemaakt door de stoe pen en de straten goed schoon te spuiten. De rest van de asbestres ten worden vandaag opgeruimd door de 'maanmannen', mannen in beschermende witte pakken. De straat blijft afgesloten tot de klus geklaard is. Een gedeelte van de loods is gisteren al gesloopt uit veiligheidsoverwegingen. Er dreig de instortingsgevaar. De loods was eigendom van de ge meente Hulst. Elf verenigingen bouwden er praalwagens. Negen werden geheel verwoest, twee had den forse waterschade. Het totale schadebedrag is onbekend. Koningin Beatrix is zeventig. Bij dit soort mijlpalen komt de monarchie ter discussie. De afgelopen weken gaf rijp en groen zijn mening over het koningshuis. De conclusie was welwillend. Zelfs notoire republikeinen vinden dat Beatrix het goed doet. Over de relatief kleine stap naar een zuiver ceremonieel koningschap zijn terecht grote aarzelingen. Wie controleert de vorst dan? Nu zit Beatrix goed vast aan de ministeriële verantwoordelijkheid. Haar ruimte is begrensd tot de vertrouwelijke samenwerking met de regering. Zo'n besloten overleg past eigenlijk niet in een open democratie. Maar het werkt tot nu toe goed. Dus het roer hoeft niet om. Koningin Beatrix kan met een gerust hart nog even doorgaan. Als zij uiteindelijk de troon afstaat, komt er verandering. Want Willem-Alexander is toch meer een kind van zijn tijd. Hij lijkt er iets minder zwaar aan te tillen. Wellicht is hij in staat om ontspanning en spontaniteit in de monarchie te brengen. Dat zou de houdbaarheid van dit in wezen archaïsche systeem aanzienlijk verlengen. Delta: voorschotten wijken nauwelijks af van echt verbruik. door Jeffrey Kutterink middelburg - Energiebedrijven moeten volgens de WD rente gaan betalen over 'te grote' voor schotten die ze vragen van consu menten. Volgens Delta ligt 90 pro cent van de voorschotten dicht bij het daadwerkelijk verbruik. WD-Tweede Kamerlid Halbe Zijl stra dient een voorstel in bij minis ter Van der Hoeven (CDA, Econo mische Zaken). Hij stoort zich aan de 'te hoge maandnota's', waar door 'vele huishoudens telkens weer tientjes te veel betalen'. Dat krijgen zij bij de jaarlijkse eindno- ta terug. Volgens Zijlstra zitten er wel 'twee kanten aan de medaille'. Klanten die te weinig hebben be taald, moeten rente betalen over het bedrag dat het energiebedrijf nog tegoed heeft. Consumenten betalen een voorschot, omdat ze in de problemen komen als ze eens per jaar moeten betalen, ver dedigt Peter Couwenberg van Del ta. „Bovendien verbruiken men sen in de winter meer gas dan in de zomer en zouden ze in die maanden veel meer aan energielas- ten hebben. Mensen betalen liever De VVD wil dat energiebedrijven rente betalen over de 'te grote' voorschotten die ze krijgen. Del ta zegt dat de bedragen dichtbij het werkelijke verbruik liggen. elke maand een gelijk bedrag." Del ta berekent - net als andere ener giebedrijven - de voorschotten op basis van meteorologische gege vens en de historie van het ver bruik. „90 procent van de voor schotten ligt dichtbij het daadwer kelijke verbruik. Bij de overige 10 procent moet er maximaal 50 euro worden terugbetaald door ons of betaald door de consument. Met invoering van de slimme meters in 2009 kan per maand worden be taald op basis van het verbruik." www.gall.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3