Extra Goedkoop geld lenen in Finland of Slovenië PZC Donderdag 31 januari 2008 21 <'2jp2» Wie snel geld nodig heeft en nooit iets spaarde, stapt naar de bank en sluit een lening af. Het kan geen kwaad daarvoor ook eens over de landsgrenzen te kijken. door Hans de Bruijn illustratie Ruben L. Oppenheimer De Nederlander die krap bij kas zit en een nieuwe auto, een plasma-tv of een duur bankstel nodig heeft, stapt voor een lening meest al naar zijn vertrouwde huisbank. Of naar een van die financiële in stellingen die op televisie reclame maken voor goedkoop lenen. Maar waarom niet naar de Tapiola Bank in Finland of de Nova Ljubl- janska Banka in Slovenië? Gere nommeerde banken, die veelal een lagere rente berekenen dan banken in Nederland. Hoewel er al jaren één Europese fi nanciële markt is (met dank aan oud-Eurocommissaris Frits Bol- kestein), is bankieren over de grens allerminst ingeburgerd. Slechts procent van alle leningen wordt bij een 'vreemde' bank afge sloten. Gebrekkige talenkennis, het ontbreken van persoonlijk con tact en de vrees dat de kleine let tertjes in het buitenland iets héél anders betekenen, zijn enkele van de redenen. Er is kortom weinig vertrouwen in buitenlandse geld- verstrekkers. De EU wil dat veranderen door de concurrentie tussen de banken te vergroten en de burgers te laten profiteren van lagere kosten die daarvan het gevolg zijn. Maar dan moeten de voorwaarden van die buitenlandse banken wel glashel der zijn en liefst in alle EU-landen hetzelfde. Dat is de filosofie achter de EU-richtlijn voor het consu mentenkrediet, waarover de Euro pese Commissie en het Europees Parlement het eens zijn geworden. De klant kan straks via een Euro pees standaardformulier in één oogopslag zien wat de kosten van een lening zijn. En omdat dat for mulier er in alle EU-landen exact hetzelfde uit moet zien en dezelf de informatie moet geven, kan de consument, zelfs als hij de andere talen niet beheerst, aanbiedingen van buitenlandse banken goed ver gelijken. En daar valt behoorlijk aan te verdienen. De rente op persoonlijke leningen (onder 75.000 euro, het gaat dus niet om hypotheken) is in Neder land bij de reguliere bankinstellin gen gemiddeld 8,9 procent, maar in Finland, het goedkoopste EU-land, slechts 6,3 procent en in België 7,9 procent. Portugal is met 12,2 procent het duurste land, ge volgd door Griekenland. De wijze waarop de geldverstrekkers de jaar lijkse rente (de zogeheten APR, of Annual Percentage Rate) bereke nen, moet overal gelijk zijn, an ders heeft vergelijken natuurlijk geen zin. Wie wil profiteren van het milde Finse rentetarief, kan contact leggen via internet. De Fin se bank kan op haar beurt in Tiel bij het Bureau Krediet Registratie nagaan of u niet al tot uw nek in de schulden zit. De Europese Com missie heeft afgedwongen dat alle erkende financiële instellingen ge bruik kunnen maken van dergelij ke bureaus in alle lidstaten. n de hele EU gaat verder gel den dat een klant na het afslui ten van een lening veerden da gen de tijd heeft om die, zon der opgaaf van reden en zonder kosten, weer ongedaan te maken. Ook het vervroegd aflossen van een lening wordt makkelijker. Ban ken mogen maximaal 1 procent boete vragen over het vervroegd af geloste deel. Kleine lettertjes die daar van afwijken, zijn niet rechts geldig meer. Die compensatie voor vervroegd aflossen is nu nog in alle landen anders geregeld, maar straks geldt dus één norm. De banken hebben zich daar hevig tegen verzet, om dat die 1 procent de kosten van het oversluiten of vervroegd beëindi gen niet zouden dekken. Ook in het Europees Parlement is er lang over gesteggeld, het debat over de richtlijn heeft vijf jaar ge duurd. Maar uiteindelijk werd de richtlijn toch met een ruime meer derheid aangenomen. Voor Neder land gaat er wat binnenlandse kre dieten betreft niet zo veel verande ren. Veel zaken die 'Brussel' wil, zijn hier volgens de Consumenten bond al goed geregeld, mede door het bestaan van de financiële bijs luiter. Maar voor landgenoten die bereid zijn in hun zoektocht naar 'goedkoop geld' ook eens óver de grens te kijken, valt er dankzij de nieuwe richtlijn en de garanties die daarin zijn vastgelegd, zeker winst te behalen. Overigens hebben de Europese lid staten twee jaar de tijd gekregen om de nieuwe richtlijn in te voe ren. ALLEMENSEN Renate en Winston verwachten een kindje Presentatrice Renate Verbaan is zwanger. Dat heeft haar vriend Winston Gerschtanowitz ont huld. „Het is waanzinnig, hele maal fantastisch", glunderde de 31-jarige presentator. Het is het eerste kind voor het stel, dat ze ven jaar een relatie heeft. De ba by wordt deze zomer verwacht. Vorig jaar zei Verbaan in een in terview dat ze in Gerschtano witz de man van haar leven had gevonden. „Ik wil over een jaar, misschien over vijf jaar met hem trouwen en kinderen krijgen." Actrice Sean Young naar een afkickkliniek De Amerikaanse actrice Sean Young (48) is opgenomen in een afkickkliniek vanwege haar alco holverslaving. Haar vrijwillige opname volgt op een incident tij dens de uitreiking van de Direc tors Guild Awards van afgelopen zaterdag. De actrice beledigde re gisseur Julian Schnabel terwijl die zijn speech afstak ter ere van de nominatie van zijn film The diving belle and the butterfly. Schnabel kaatste de bal direct te rug door te roepen dat Sean Young nog maar een cocktail moest nemen. Young maakte in de jaren tachtig naam als actrice in bekende films als Blade run ner, No way out en Stripes, maar ze staat inmiddels vooral bekend om haar bizarre gedrag. Angelina Jolie zwanger van haar tweede kind Angelina Jolie is zwanger van haar tweede kind. Dat bevestigt de actrice aan het Amerikaanse tijdschrift OKI. Volgens een vriendin van Angelina Jolie zijn zij en haar partner, de bekende acteur Brad Pitt, dolblij. „Als je naar haar glimlach kijkt, zie je dat ze de gelukkigste vrouw van de wereld is." Angelina Jolie en Brad Pitt hebben samen al een biologische dochter, Shiloh. Daarnaast hebben ze drie ge adopteerde kinderen. Oerlemans trouwt in juni met Overgaag Reinout Oerlemans en Daniëlle Overgaag zul len elkaar op 28 juni het jawoord geven, voor dat het koppel naar Hol lywood verhuist. De hu welijksceremonie is op een nog onbekende lo catie in Nederland. Dat bevestigt de woordvoer der van Reinout Oerle mans. Oerlemans ver huist naar de VS om vanaf daar leiding te Daniëlle gaan geven aan zijn pro ductiebedrijf Eyeworks. Na een relatie van tien jaar ging hij een maand geleden in New York door de knieën voor zijn Daniël le, die onder meer bekend is als tv-presentatrice. Het koppel heeft drie kinderen, Thijmen (6), Fiene (3) en Benjamin (1). Overgaag en Reinout Oerlemans. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21