Stakingen dreigen in kleinmetaal 3,12 en 13 Dichters bezingen de dingen PSV loopt uit op Ajax EiB kh: 7 HET WEER: Regen Bonus voor plaatsen van zonnepanelen Zeeuwse ontmoetingen met Beatrix Donderdag 31 januari 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 26 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 HEIKANT - Vele maanden werk is voor niks geweest. Voor elf wagenbouwersclubs uit Heikant, Sint-Jansteen, Clinge, Craauw en Hulst is het gedaan met de voorpret voor carnaval. Negen wagens zijn door de verwoesten de brand in de wagenbouwersloods aan de Magdalena- straat in Heikant in de as gelegd. De carnavalsstoeten in Oost-Zeeuws-Vlaanderen worden in lengte gehalveerd, maar ze gaan wel door. foto Camile Schelstraete pagina 2 en 3: Zeeuws-Vlaams carnaval minder leutig pagina 3: asbestalarm na brand loods Heikant Bonden mobiliseren personeel in Zeeuwse bedrijven voor acties. door Jeffrey Kutterink GOES - Duizenden Zeeuwse werk nemers in benzinestations, garages en installatietechniekbureaus ma ken zich op om actie te voeren voor een nieuwe cao. Morgen verloopt het ultimatum dat de vakbonden hebben gesteld aan de werkgevers in de kleinme taal. De inzet is een loonsverho ging van 3,5 procent. Medio deze maand zijn de onder handelingen over een nieuwe cen trale arbeidsovereenkomst voor metaal- en technische bedrijfstak ken (in de volksmond kleinme taal) vastgelopen. Het is opmerkelijk dat niet de werkgevers, maar de vakbonden een eindbod hebben neergelegd. Dat eindbod omvat behalve een sa larisverhoging een eenmalige uitke ring van 250 euro per 1 juni en jaar lijks drie scholingsdagen voor alle werknemers. De bonden willen dat afspraken over werk- en rusttij den uit de oude arbeidstijdenwet gehandhaafd blijven. Ook stellen zij maatregelen voor om het imago van de sector te verbeteren en het werk aantrekkelijker te maken. In de kleinmetaal lijken acties onafwendbaar. Onderhandelin gen over een nieuwe cao liepen half januari vast. Morgen loopt het ultimatum van de bonden af. De werkgevers bieden 2,5 procent, ingaand op 1 juli (de cao loopt op 1 februari af) en 0,5 procent per 1 januari volgend jaar. De vakbon den stellen dat die loonsverhogin gen samen omgerekend neerko men op 1,5 procent op jaarbasis. FNV Bondgenoten en CNV Bedrij- venbond trekken in Zeeland geza menlijk op en benaderen bedrij ven. Behalve dat er deze week 150 Zeeuwse werkgevers een fax is ge stuurd, worden ook bedrijven be zocht. Tijdens de bedrijfsbezoeken wordt het personeel ingelicht over het vastlopen van de cao-onderhande lingen en het gestelde ultimatum. Werknemers worden opgeroepen om in actie te komen als de werk gevers niet opnieuw met de bon den over het eindbod willen pra ten. Waar werkgevers de bonden toegang tot (grote) bedrijven ont zeggen, worden werknemers aan de poort geïnformeerd. De vakbon den hopen dat werkgevers hun brancheorganisaties onder druk zetten om toch een akkoord te be reiken. Als werkgevers morgen niet reage ren op het eindbod, betekent dat niet dat er maandag direct acties worden gevoerd. Gedacht wordt in eerste instantie aan estafettestakin gen, te beginnen in de week na car naval. In 2001 liep Zeeland voorop in de stakingen voor een nieuwe cao kleinmetaal. Op 5 maart 2001 ging Wolter 8c Dros als eerste metaalbe drijf in Nederland plat. autokerkhof Afgeglansd, hun blik omlaag en veel te vaak opnieuw geboren staan ze in rijen min of meer, of zinverloren weg gestapeld op een hoop, zózeer door mens en engel opgegeven, traag gemaakt en plat te koop in onderdelen, zó zeker samenhang verliezend, ding geworden, op achteloze handomdraaien voor de sloop, zóveel eerder al bestemd tot vormverval, onstilbaar roesten, enkelvoudige materie. Thom Schrijer Vandaag is het Nationale Gedich tendag, met dit jaar als thema 'Dingen in gedichten'. Aanslui tend op dit thema schreefThom Schrijer, dichter te Zierikzee, op verzoek van de PZC 'autokerk hof. Schrijer is vandaag ook een van de vele deelnemers - naast onder anderen Johanna Kruit, )an. J.B. Kuipers, Laurens Geerse, André van der Veeke, Marcel Koopman en Theo Raats - aan de Zeeuwse poëziemarathon, die het literaire tijdschrift Ballustrada tussen 14.00 en 17.00 uur houdt in boekhandel De Drukkerij in Middelburg. Het voordragen van gedichten wordt er afgewisseld met muzikale optredens. AMSTERDAM - PSV is in de eredivi sie verder uitgelopen op de concur rentie. De titelhouder won in Am sterdam met 2-0 van Ajax. De ach terstand van Ajax is nu acht pun ten. Feyenoord kwam op gelijke hoogte met Ajax. De Rotterdamse ploeg speelde in De Kuip gelijk te gen AZ: 2-2. Beide duels moesten worden ingehaald wegens de afge lasting half december in verband met stakingsacties bij de politie. pagina 41eredivisie voetbal EN Zeeland: 2, 3, 25 t/m 33; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 8 en 9; Meningen: 11; Beurs: 14; Econo mie: 16; Boeken: 19; Weer: 22; Strips: 23; Cultuur: 34 en 35; Weekagenda: 36 en 37; Agenda: 38; Sport: 41 t/m 45; Televisie: 46 en 47. Koningin Beatrix hoeft nog niet met pensioen reageer op www.pzc.nl Een borrel hoort bij het skiën eens 36% oneens aantal reacties: 513 64%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1