Beatrix 70 'Ik zei: majes een haring (1 12 I Donderdag 31 januari 2008 PZC Deze foto, van 25 augustus 1982, had nooit gemaakt mogen wor den. Bij toeval ontdekte PZC-fotograaf Ruben Oreel dat de ko ningin die dag een privébezoekje zou brengen aan Neeltje )ans. En toevallig kende Oreel iemand die op het werkeiland werkte. „Hij smokkelde me om 6 uur 's morgens in de kofferbak van zijn auto het ei land op en verstopte me in een container. Om tien uur zou Beatrix ko men. Een half uur eerder stelde ik me verdekt op. Bij wijze van vermom ming droeg ik een blauwe ingenieurshelm. Ik was de hele tijd bang dat iemand me om advies zou komen vragen, want dan zou ik natuurlijk door de mand vallen. Toen om 10 uur die helikopter landde, haalde ik opgelucht adem: nu zouden ze me niet meer terugsturen. Met de tele lens half onder mijn jas begon ik plaatjes te schieten, tot ik, zo halverwe ge het bezoek, betrapt werd door de Rijksvoorlichtingsdienst. Blijkbaar vonden ze dat ik zo goed mijn best gedaan had, dat ze zeiden: ga nu je gang maar. Ook commissaris van de koningin Boertien zei later: 'Knap werk hoor!' Schitterende plaatjes heb ik die dag gemaakt. Puur en alleen voor de PZC." foto Ruben Oreel T aap Struijk werd in 2005 als maker van Zierikzeese mosterd uitgeno- I digd zijn kraampje neer te zetten op een markt met streekproducten I in Goes, die door de koningin met een bezoek zou worden vereerd. <Mijn vrouw stond achter de kraam, ik presenteerde blokjes kaas met vlaggetjes erin. Nederlandse vlaggetjes natuurlijk. Ik dacht: dat doe ik eventjes. Tenslotte sta ik veel op markten, dus babbelen kan ik aardig. Nou, het was toch wel even schrikken toen ze op me afkwam lopen. Ze was ook een beetje kleiner dan ik dacht. Tevoren hadden we een bespre king gehad op het stadhuis in Goes. Toen heb ik nog gevraagd: mag ze proeven? Nou, dat mocht. De koningin at een stukje knoflookkaas met mosterd en boog zich over naar mijn vrouw: „Waar moet ik het vlagge tje laten?" Nou...dat vlaggetje hebben we bewaard. Met DNA van de ko ningin!" Struijks kraam stond aan het begin van de markt. „Dus toen had ze nog wel trek. Maar daarna kwamen nog de andere streekproduc ten: de jam, de advocaat, de schapenkaas... toen hoefde ze op een gege ven moment niet meer, begreep ik." foto Ruben Oreel De hele familie Molhoek uit Wolphaartsdijk was aanwezig bij het bezoek van koningin Beatrix aan de Zeeuwse Koorschool in Goes. Het is al negentien jaar geleden, maar Marianne Molhoek herinnert zich de dag nog precies. „Mijn drie zoons zaten destijds op de koorschool. Mijn man en ik waren vrijwilliger. De koningin praatte wat met de jongens bij de vleugel. Toen de fotografen eenmaal weg waren, was ze zó ontspannen. Ze nam er echt de tijd voor. We hadden van te voren jongens aangewezen die wat tegen de koningin mochten zeggen, maar ze sprak ook anderen aan. De koningin stond maar te wiebelen op haar hakken bij die vleugel. Ze had heel zere voeten, zei ze. Toen deed ze haar schoenen uit. Zó ontspannen was ze". Molhoek lacht: „Stond ze daar op haar panty's. Ik dacht nog: zie je wel, ze is ook maar een mens." Tijdens het concert dat de koorschool gaf voor de koningin, zocht Mol hoek zorgvuldig een plaatsje uit. „We gingen zó zitten, dat we haar goed konden zien. lammer genoeg gingen nét voor het concert de mannen van de beveiligingsdienst voor onze neus zitten." foto Willem Mieras Vandaag viert koningin Beatrix hai wil feliciteren, moet het doen mei website van het Koninklijk Huis persoonlijke ontmoeting met onzi Hoe dat voelt, vertellen zes Zeeu\ door Cornelleke Blok en Ondine van der Vle Zo'n kans krijg ik maar één keer, dacht vishandelaar Henk Marijs uit Arnemui- den. Toen koningin Beatrix in au gustus 1998 op werkbezoek in Vlis- singen kwam en langs zijn vis kraam op 't Bellamypark liep, bood hij haar spontaan een harink je aan. „Ik ben er heel trots op!" Hij herinnert zich de dag nog pre cies. „Ik mocht eigenlijk helemaal niet uit mijn kraam komen. Ik moest een nieuw bloesje aan, een nieuw petje op en een nieuwe ro de zakdoek om. Ik moest ook alle fileermessen uit de kraam wegha len. 's Ochtends om tien uur kwa men ze controleren. Ze keken zelfs of ik me wel geschoren had!" Marijs trok zich niks van alle veilig heidsmaatregelen aan. „Ik dacht: dit is de kans van mijn leven. Ik ga proberen om haar een haring aan te bieden. Ik dacht nog: zal ik ze een kus geven, maar dat had die man in Amsterdam al gedaan." Marijs bedacht een smoes om in de buurt van de koningin te ko men. „Ik deed net of ik naar de wc moest. Ik moest natuurlijk hele maal niet plassen, maar bij de wc's kon ik precies zien wanneer ze er aan kwam. Toen ze er was, ben ik voor m'n kraam gaan staan en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12