Meningen 'Waterschappen moet ie koesteren' Fiets- en Wandelvakanties KRAS.NL boek online of bel 0900 - 9697 PZC Donderdag 31 januari 2008 1 1 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 iezersredacteur@pzc.nl (max 150 woorden) Licht overdag In de PZC van woensdag van 23-01 las ik een artikel over verlichting overdag en onder de vermelding van de Europese landen waar ver lichting overdag verplicht is. Bij Tsjechië stond dat licht overdag in de winter op alle wegen verplicht was. De schrijver van dit artikel is niet goed geïnformeerd. Aange zien we regelmatig voor lange tijd, zowel in de zomer als winter, in Tsjechië verblijven en ook gebruik maken van de auto in Tsjechië, kunnen we stellen dat het sinds half 2007 het ganse jaar verplicht is dimlicht te voeren. We werden er door de Tsjechische buren op gewezen dat het in 2007 verplicht was gesteld. Aan alle automobilis ten dus het advies: altijd dimlich ten voeren en vergeet ook het vig net niet voor de autowegen. Beter voorkomen dan hoge boetes te be talen. F. De Jonghe Bosjesweg 91, Sluiskil Bouwbeleid Het artikel over de bouwplannen van Middelburg van 17 januari, geeft aanleiding voor een goede discussie. Wethouder De Vries stelt dat de mensen de woningen volgen (daar waar gebouwd wordt, gaan mensen wonen), maar dit geldt niet voor de mensen die op zoek zijn naar duurdere koopwo ningen, want daar is een toename van de leegstand. Als deze stelling juist is, zullen we ons moeten af vragen wat voor soort huizen we moeten bouwen en voor welke mensen. Waarom moet Middel burg groeien naar 56.000 inwoners in 2030, waar komen die mensen vandaan, komen er overal banen bij in Middelburg en zo nee, moet het dan komen van 55-plussers? Om de groei in relatie te brengen met het aantal studenten en de asielzoekers lijkt me niet zo'n sterk argument. Het aantal studen ten zal vrij contstant blijven en of er voldoende werk is voor asielzoe kers betwijfel ik en willen de asiel zoekers wel in Middelburg blijven? Het lijkt met dat bovenstaande punten voldoende stof opleveren om de kwaliteitsatlas Middelburg 2030 te evalueren. F. de Konink, Nieuwenhovenseweg 4, Middelburg Veteranen-oorlog? Steggelen over de plaats waar de Veteranendag in Zeeland gehou den moet worden (PZC, 30-01). Mannen toch, waar zijn we mee bezig? Kon deze tweespalt niet bin nenskamers worden opgelost? En waarom kan dit eigenlijk niet ge woon plaatsvinden op de 28e juni, de landelijke veteranendag zelf. Naast degenen die naar het lande lijke evenement gaan, zijn er nog velen die die dag gewoon thuis be leven, omdat het verre reizen e.d. voor hen niet meer haalbaar is. Ik weet waar die dag hun gedachten zijn. Laat hen die dag ook beleven, maar dan dicht bij huis. Eén dag per jaar heeft de veteraan dat toch wel verdiend? Daarom organiseer ik, na samenspraak met de SZVD, op de Veteranendag zelf 28 juni, voor alle thuisblijvers een Vetera- nenmiddag in 'Ter Reede' in Vlis- singen. Iedere veteraan of belang stellende is welkom. En voor de be trokken partijen nog dit: los jullie problemen op als 'sobats'. Dick Nelemans (Nieuw Guineaveteraan), Vredehoflaan 262, Vlissingen Muziekvereniging Zaterdag was er een winterconcert van de muziekvereniging Breskens /Groede. Er werden vijf jubilaris sen gehuldigd, twee maal 12,5 jaar, twee maal 40 jaar en een maal 50 jaar lid. Op ons verzoek om een fo to in de krant te plaatsen werd ons verteld dat dit alleen gebeurt voor iemand die 60 jaar lid van een ver eniging is. Er kwam alleen een stukje in de krant (PZC, 28-01). Nu is het natuurlijk geen spectacu lair nieuws, maar 50 jaar lid van een club is toch ook niet niks. Mis schien volgend jaar naar 70 jaar verhogen? Arie Vinke Nieuwstraat 23, Breskens Politie Over de salaris-eisen van de poli tie. In een democratie gaat men uit van mondige min of meer ver standige mensen, die zich laten vertegenwoordigen om hun belan gen te behartigen. Het gaat dus niet tegen de minister maar tegen diegenen die de minister gekozen hebben. Weliswaar langs een flin ke omweg, maar dat is nu eenmaal ons systeem. Bij het bedrijfsleven kan ik mij nog iets voorstellen als er een loonconflict is. Beide par tijen willen zo veel mogelijk van de onderneming profiteren. Maar hier is de democratisch gekozen overheid de tegenpartij, dus eigen lijk wij allemaal. Zoek daarom naar min of meer gelijkwaardige beroepen en bekijk de loonontwik keling daar eens. Niet alleen kijken naar het eigen beroep en vooral de moeilijke en zware kanten bena drukken. Ik heb veel beroepen langs zien komen en gedacht: het moet vaak zuur verdiend worden. N. vd Wekken Midden straat 1Kats Aardpeer In het artikel van 25 januari over wintergroente staat een recept met o.a aardperen. Aardpeer is een grillig gevormd knolgewas met ste vige stengels. Ze staan al jaren in mijn tuin. In de winter graaf ik zo nu en dan wat flinke knollen op, boen ze schoon, snijd ze in plakjes (chips) en bak ze ongeveer 5 minu ten in hete olie lichtbruin. Meteen serveren en met een beetje zout bestrooien. Heerlijk. K. Zwager de Visser Botterlaan 41, Kortgene TE CAST Cees Maas uit Kapelle is journalist en schrijver. De twee Zeeuwse water schappen moeten fuseren, lees ik in de PZC. Althans, dat wil het provinciebestuur. En sommige gemeentebesturen zijn er ook niet direct afkerig van. De waterschappen zelf steigeren een beetje, maar blijven beleefd en al om klinkt de roep om 'een onder zoek' en verder overleg over deze heikele kwestie. Waar gaat het hier feitelijk om? Om de macht, in dit geval, in Zee land. Het gepraat eromheen: dat een gefuseerd waterschap doelma tiger zou zijn, dat het beter in deze tijd van schaalvergroting zou pas sen, dat het waterschap een on doorzichtig parlement is met antie ke namen zoals 'ingelanden' en 'hoogheemraadschap', het is verba le franje en leidt af waar het poli- tiek-bestuurlijk echt om gaat. Om macht dus. De discussie is niet nieuw. Al sinds het midden van de jaren tachtig knabbelt het provinciebe stuur aan de positie van de Zeeuw se waterschappen. Waterschappen - je moet ze eigen lijk koesteren en er per Zeeuws schiereiland eentje nieuw oprich ten in plaats van de laatste twee te bundelen - zijn de oudste vormen van democratie in Nederland. Ze bestaan al sinds de middeleeuwen en zijn gevormd door kleine buurt schappen die hun eigen bestuur ders kozen om hun belangen te be hartigen. Maar een enkel buurtschap kon de zorg voor dijkbouw en afwatering van de polders niet aan, dus zocht men samenwerking. Het water schap in zijn prilste vorm. Zo rond het jaar 1850 bestonden er in Ne derland ongeveer 3500 van deze polderbesturen. Door de voortdu rende roep om grotere bestuurlijk) eenheden is dat aantal nu terugge bracht tot ongeveer 50. Deze overgebleven polderbesturer zijn machtig, omdat de taken die ze verrichten (onderhoud waterke ringen en polderwegen, afwate ring en een sterk toenemende zorg voor en toezicht op het Zeeuwse milieu en de ecologie) van groot belang zijn en omdat ze van oudsher staatsrechtelijk gezien een autonome bestuurslaag zijn met eigen verkiezingen, eigen be- Voorstel om de waterschappen te fuseren komt voort uit macht lastingheffing en eigen mores. De waterschappen wortelen in de klei en hebben nog altijd een ster ke democratische legitimiteit. Al: het om een nieuwe waterschapsfu sie gaat, is voor de Zeeuwen df echte vraag: is mijn waterschap zo als het nu is op zijn taken bere kend en is het niet te duur voor de diensten die het levert? Ik denk dat de twee waterschap pen meer dan prima op hun taken zijn berekend. En of de water schapsheffing na de laatste grote füsieronde voor mij als gewone Zeeuw zoveel goedkoper is gewor den, dat betwijfel ik hevig. Goed beschouwd is er ook nog een emotioneel argument, want als je over het opheffen van alweer een polderbestuur praat, dan heb je het ook over een vorm van ont- poldering? We weten wel hoe we daarover denken in Zeeland. ande\; akafd.'ieS Vraag de atis brochuri aan! A vanaf 5-/6-/7-/8-/1 O-daagse groeps- en individuele vakanties Li i i Actieve zomervakanties naar de mooiste plekjes van Europa! Wandelen en fietsen... dat doet u deze zomer met KRAS! Want u kunt met ons de fiets en wandelpaden van véle mooie Europese plekjes verkennen! Wordt het één van de Duitse of Oostenrijkse vakantiestreken of kiest u voor een actieve vakantie met Franse of Italiaanse flair? Ook Ierland, Mallorca, de Azoren, Kreta, MaltaenMadeirabehorentotdemogelijkheden! Wij bieden u gezellige groepsvakanties en individuele actieve reizen. Vraag nu onze gratis zomerbrochure aan of kijk voor het complete aanbod op KRAS.NL! Hiernaast een greep uit onze fïetsreizen. 8 dgn IN HET VENETIAANSE LAND v.a.€275 8 dgn NORMANDIË v.a.€519 Voor meer informatie, zie www.kras.nl/21538 Voor meer informatie, zie www.kras.nl/21550 5 dgn VLAANDEREN v.a.€398 8 dgn DUITSLAND/DENEMARKEN v.a.€529 Voor meer informatie, zie www.kras.nl/21500 Voor meer informatie, zie www.kras.nl/21505 6 dgn EAST ANGLIA v.a.€459 8 dgn LANGS DE LOIRE v.a.€529 Voor meer informatie, zie www.kras.nl/21562 Voor meer informatie, zie www.kras.nl/21551 7 dgn In en om BERLIJN v.a.€469 10 dgn ADRIATISCHE KUST v.a.€599 Voor meer informatie, zie www.kras.nl/21509 Voor meer informatie, zie www.kras.nl/21537 7/8 dgn RONDOM DE BODENSEE v.a.€516 10 dgn BALATONMEER v.a.€659 Voor meer informatie, zie www.kras.nl/21566 Voor meer informatie, zie www.kras.nl/21547 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11