Liever in een plastic zak, olieboer PZC Woensdag 30 januari 2008 1 7 KOOPWAAR door Wouter Klootwijk De beste olijfolie is moeilijk te vinden. Ik wist niet dat olijfolie zo onwerelds lekker kon zijn. Een paar Ne derlandse culi-journalisten waren uitgenodigd door een Spaanse olijf oliefabrikant. Hij organiseerde een proeverijtje met drie van zijn beste oliesoorten. Ras van de olijf en de grond waarop die groeit maken de smaak. De wijnproevers onder ons had den er de woorden voor, geleerd op de cursus vinologie. De neus en de afdronk en een toon van ba naan of zoiets. (Hoe komt het toch dat wijnproevers nooit pret hebben?) Ik was met stomheid geslagen. Zulk smakelijke olietjes had ik nooit in Nederland gevonden. De fabrikant, José Valderrama, heeft een Nederlandse agent. Hij brengt niet alle soorten die Valderrama produceert in Nederland op de markt. Omdat volgens de agent Ne derlanders voorkeur hebben voor 'mildere' olijfolie en liever geen olie gebruiken met een bijzonder en eigenwijs karakter. Daar gaat-ie weer. Omdat ik hem niet kan kopen en uit armoe maar een 'neutrale' koop, zegt Spanje: „Zie je wel, Hollanders willen neu trale smaken, doe de lekkerste fles jes maar naar Japan." Was ik zelf standige winkelier (een gouden tip bij deze!), dan zou ik een eigen importlijntje opzetten. Er zijn hier en daar al wel bijzondere olijfolie adresjes, maar je wordt er vaak niet echt gelukkig. Deftige ambach telijke praatjes over olietjes waar je veel voor moet betalen. De olie van Valderrama is in Ne derland niet in supermarkten te koop, maar in speciaalzaken en in winkeltjes naast de garderobe van chique eethuizen. In aanstellerige flesjes die eerder wantrouwend maken dan kooplust wekken. Lie ver had ik de olie in een plastic zak met een kraantje. Om de zuurstof Ik leg het uit en niks romantiek van handgeplukte illustratie Judith Hofmann handgeperste ambachtelijkheid. Goede olijfolieproductie gaat snel, met de modernste middelen. De olijven, geoogst op het ideale moment, worden onmiddellijk na de machinale oogst in een fabriek je in de olijfgaard (korte afstand tussen boom en oliemachines) tot pulp vermalen. Een centrifuge slin gert daarna de olie er uit. Tijdens dat korte verwerkingspro ces mogen pulp en olie niet war mer worden dan 20 graden Cel sius. Om de smaak en om het be houd van ingrediënten in de olie die, naar men zegt, de gezondheid bevorderen. De olie vers uit de centrifuge ziet er anders uit dan in de fles. Het is een mooie gele vla, en onweer staanbaar lekker. Dat wordt hierna eigenlijk alleen maar beetje bij beetje minder. De dikke gele olie uit de centrifuge bevat nog water uit de olijf zelf (vruchtensap?). In tanks zakt dat water er uit en wordt afgetapt. De olie is nu hel derder. Door zuurstof tijdens de opslag in tanks uit te bannen, be houdt de olie zijn topkwaliteit. Meteen in de fles en direct gebrui ken in de keuken is het beste. Tijd sloopt olie. En licht. En lucht. De fles moet in een donker keu kenkasje staan en als hij open is ge weest en zuurstof bij de olie komt gaat de olie oxideren. Een zak zou beter zijn. Wijn in een plastic zak in een doos met een kraantje heeft geen last van zuurstof en licht. Als er van getapt wordt schrompelt de zak ineen, lucht komt er niet in. Er is geen goede reden meer om wijn in flessen te verpakken. En al le reden is er om de beste olijfolies ter wereld in een zak in een doos met een kraantje te doen. Waar te koop? Avontuurlijke kruidenier, een vette uitdaging! En laat het me weten als het lukt. www.valderrama.nl ALLEMENSEN Gwen Stefani zwanger van tweede kindje Gwen Stefani is in verwachting van haat tweede baby. Dat heeft de popster bevestigd tegenover de Britse krant The Sun. Stefani en haar man Gavin Rossdale heb ben al een zoontje samen, Kingston. Volgens een bron is het paar zeer verheugd over het nieuws. In oktober liet Stefani nog weten dat ze dolgraag meer kinderen wil. „Ik kan niet wach ten om weer zwanger te zijn. Het is geweldig en romantisch." Stefani en Rossdale ontmoetten elkaar in 1995. In 2002 stapte het koppel in het huwelijksbootje. Britney Spears mag kinderen wel bellen Ze mag haar kinderen nog altijd niet zien, maar Britney Spears mag ze wel weer bellen. Dat is gebleken uit officiële documen ten die zijn vrijgegeven, aldus het Amerikaanse showbizzblad People. De 26-jarige zangeres heeft haar twee zoontjes niet meer gezien sinds ze begin ja nuari haar kroost niet wilde mee geven aan ex-man Kevin Federli- ne en die avond zelfs korte tijd werd opgenomen in het zieken huis. Sarn Lutfi, een vriend van Spears, heeft een Amerikaanse talkshowpresentatrice laten we ten dat de popster professionele hulp zoekt voor haar geestelijke problemen. Patrick Kluivert trouwt Rossana Lima Patrick Kluivert en Rossana Li ma zijn in het huwelijk getre den. De voetballer trouwde de styliste maandag in het geheim, zo vertelde hij gisteren in het ra dioprogramma Evers Staat Op van Radio 538. Kluivert vroeg zijn geliefde met kerst in Parijs om haar hand. Alleen de broer van Lima en de zaakwaarnemer van de sporter waren bij de hu welijksvoltrekking. „We willen het later ergens in het buiten land groter aanpakken, maar we hebben het nu even zo gedaan vanwege alle rompslomp", zei Kluivert gisteren. Het kersverse echtpaar kreeg in september vo rig jaar een zoon, Shane Patrick. Michelle Williams krijgt even rust Actrice Michelle Williams krijgt de tijd om de dood van haar ex-vriend en vader van haar dochter Heath Ledger te verwer ken. De opnames van haar nieu we film zijn uitgesteld. De actri ce zou eind februari op de set van Blue Valentine moeten ver schijnen, maar de start van de opnames is uitgesteld. Dat heeft het Amerikaanse tijdschrift People gemeld. Williams was nog op de set van de film Mam- muth in Zweden toen ze vorige -JÊÊ. week dins dag hoor- f. de dat haar voor malige geliefde was over- den. Michelle Williams foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17