Circusdieren 10 Woensdag 30 januari 2008 PZC Beestenboel in de piste Een mogelijke meerderheid in de Tweede Kamer tekent zich af voor een verbod op wilde dieren in circussen. Welk lot wacht de dieren zelf bij een eventueel verbod? 'In het uiterste geval moeten we ze laten inslapen.' door Joost Bosman en Tanja Kits foto Amaury Miller/HH Mensen willen nu eenmaal dieren in het circus, zegt Marcel Bergema van de Vereniging van de Nederlandse Circusonderemingen (VNCO). „We krijgen vaak bezoekers die niet de voorstelling bijwonen, maar alleen even in de kooien willen kijken. Bij de kassa vragen ze altijd weer: 'Wel ke dierenacts hebben jullie?'." Voor Robert Ronday, directeur van het nationaal cir cus Renz, lijdt het geen twijfel: een verbod op wilde dieren betekent het einde van zijn circus. „Het pu bliek eist gewoon dat een circus als het onze wilde dieren heeft", aldus Ronday. Samen met enkele colle ga's zette hij Circus Renz voort na het overlijden van Herman Renz en zijn vrouw Diana. „Het punt is dat de dieren goed moeten worden verzorgd. Dat is wat anders dan alles verbieden. Dan maken ze ons levens werk kapot." Van de tien tot twaalf in Nederland rondreizende cir cussen heeft ongeveer de helft 'wilde' (roof)dieren in de voorstelling, schat Bergema. Het gaat dan vooral om de grotere circussen, kleinere doen het meestal zonder of houden het bij ezeltjes of honden. Het rondreizende stadscircus Magie Circus heeft vijf tien jaar geleden al besloten geen wilde dieren meer te laten optreden. „Geen principiële keuze, hoor", zegt directeur Maurice Veldkamp. „Wij wilden meer de theaterkant op met ons circus. Met dieren is dat moeilijker. Dit jaar hebben we alleen ganzen en var kens in onze voorstelling. En voor 2009 zoeken we nog iets met paarden." Dieren horen wat Veldkamp betreft gewoon bij het circus. „Ik ben elk jaar ook spreekstalmeester bij het Kerstcircus in Ahoy. Hèt 'kodak-moment' is de show met wilde dieren. Dan zie je ineens alle fototoestellen flitsen."Minister Verburg van Landbouw wil tot eind 2008 wachten met een uitspraak. Dan moet nieuw onderzoek naar het direnwelzijn in circusssen be kend zijn. Wat zou een verbod op dieren in een circus voor de beesten betekenen? „Dat vragen wij ons ook af', zegt Bergema van de circussen. Hij denkt niet dat de die rentuinen bereid zijn om de dieren op te nemen. „Ze zitten zelf met een overschot aan gefokte diren", zegt Bergema. „In het uiterste geval moeten we die dieren laten inslapen." Volgens directrice Marielle van Aggelen van de Neder landse Vereniging van Dierentuinen (NVD) valt dat wel mee. „Dierentuinen zijn allang ingericht om in beslag genomen dieren op te nemen." Onlangs heeft Burgers Zoo in Arnhem nog twee olifanten overgeno men van een Duits circus dat ermee ophield. „Die dieren waren er treurig aan toe," aldus Van Aggelen. De dieren van Magie Circus zijn indertijd overgegaan naar andere circussen. „Die treden nog ergens op", weet directeur Veldkamp. De verantwoordelijkheid voor het uiteinde lijke lot van de dieren (bij een eventueel wilde dierenverbod in circussen), vindt de NVD nadrukkelijk niet de hare. Het zal zo'n vaart ook niet lopen, denkt Van Aggelen. „Of er uiteindelijk dieren zullen moeten inslapen, weet ik gewoon niet. Maar mochten de Nederlandse dieren tuinen te weinig opvangcapaciteit hebben, dan zijn er nog 300 andere dierentuinen in heel Europa waar we ze kunnen uitzetten." Dat daar ook heel louche parken tussenzitten in met name Oost-Europa erkent Jeroen van Kernebeke van de actiegroep Wilde dieren de tent uit, die ijvert voor wilde-dierenvrije circussen. „Maar de circusdieren zullen in Oost-Europa niet snel worden geaccepteerd: ze zijn daarvoor niet raszuiver genoeg." Kernebeke vindt de reactie van de VNCO over het af maken van dieren bij een mogelijk verbod geen pas geven. „Juist nü creëren de circussen zelf het opvang- probleem. Ze gebruiken de dieren maar een beperkt aantal jaren en dan worden ze afgedankt. Ze gaan naar plaatsen die je geen dier gunt. Naar China, waar tijgers tot medicijnen worden verwerkt of naar Span je, waar ze door de liefhebbers gewoon worden afge knald." Baviaan Mei 2004 Wagen van circus Alt- hoff met lama's en kamelen over de kop na aanrijding tussen Assen en Leeuwarden. Augustus 2002 Incident met cir- December 2006 Tijger verwondt circusmedewerker ernstig aan schouder, borst en pols in kerstcir cus Den Haag. Een spoedoperatie was noodzakelijk. November 2006 Circus verliest controle over olifant tijdens wande ling door Huissen. Olifant vernielt een fiets. Oktober 2006 Een kameel en meerdere lama's ontsnappen in Lochem. September 2006 Aap bijt meisje in arm in Heerhugowaard Juni 2006 Kamelen ontsnappen en lopen over straat in Zwanenburg. December 2005 Leeuw breekt uit kooi bij kerstcircus Ahoy in Rotter dam. Er staat nog een hekwerk om heen. Juni 2005 Olifant ontsnapt uit cir cus in Rotterdam. Mei 2005 Zeeleeuw ontsnapt uit circuswagen op snelweg bij Haren. Kameel cusvrachtwagen met een neus hoorn, vier lama's en een ezel op de A4 bij Ypenburg, geen dieren ontsnapt. December 2000 Twee circusleeu- Olifant wen ontsnappen uit wintercircus in Heerenveen. Een baviaan ontsnapt uit wintercircus Eindhoven. Oktober 2000 Tijger bijt Nederland se dompteur Gaston Bosman dood Leeuw WÊÊEÊÊÊÊÊB I DompteurTom Dieck Junior ontving op het circusfestival van Monte Carlo een bronzi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10