Verhagen houdt Servische boot af Gijzeling op school Pakistan beëindigd NIEUWS GETIPT VOOR U Missie EU moet grensgebied met Sudan beveiligen Kleine fles. Krachtig resultaat. oMQ} Roadshow AzG trekt zich terug uit Somalië na bermbom 8 Dinsdag 29 januari 2008 PZC Gewapende mannen waren op de vlucht voor de politie. PESHAWAR - De gewapende man nen die gisteren op een middelba re school in het noordwesten van Pakistan tientallen leerlingen en le raren in gijzeling namen hebben hun actie beëindigd. Zij hebben al hun gijzelaars vrijgelaten, aldus het Pakistaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken gisteren. Een van de onderhandelaars zei dat de gij zelnemers een vrije aftocht heb ben gekregen. De politie trad in onderhandeling met de gijzelnemers nadat veilig heidstroepen de school, in de buurt van de plaats Bannu, had den omsingeld. Volgens een van de onderhandelaars bevonden zich 315 kinderen en tien leraren in de school toen de zes gewapen de mannen binnenstormden. De politie houdt het op vijfentwintig kinderen en zeven leraren. De gijzelnemers ontvoerden eer der op de dag een overheidsfunc tionaris uit een nabijgelegen dis trict. Zij werden achtervolgd door de politie en lieten de functionaris uiteindelijk vrij, maar namen ver volgens hun toevlucht tot de school. Tijdens de achtervolging werd een zevende ontvoerder ge dood en raakte een agent gewond. „Het was toeval dat de ontvoer ders een school binnengingen", zei president Pervez Musharraf. Het noordwesten van Pakistan was gisteren ook het toneel van ac ties tegen rebellen. Paramilitaire troepen, ondersteund door heli kopters en tanks, trokken verder op naar een islamitische rebellen- basis bij de stad Dara Adam Khel. Elders in het grensgebied met Af ghanistan, in Zuid-Waziristan, vond één Pakistaanse militair de dood en raakten er negen gewond. Maak kennis met de nieuwe generatie vloeibare wasmiddelen: maak kennis met 0M0 Klein Krachtig! 0M0 Klein Krachtig is 2 x geconcentreerd. 1 dopje is genoeg voor 1 hele was. Daarnaast is de kleine fles een stuk handiger te vervoeren en makkelijk op te bergen. Ook is het beter voor het milieu. 0M0 Klein Krachtig Klein: 2 keer geconcentreerd. Krachtig: barstensvol wasversterkers voor een nog schoner resultaat. Vanaf nu verkrijgbaar in 0M0 Klein Krachtig wit en 0M0 Klein Krachtig Kleun consumenten adviesprijs 5.69. Ifect -ij Februari: Gebitscontrole voor uw hond A op de 5 honden ouder dan dóe jaar hebber, iasl var. gebitsproblemen Daarom roepen dierenartsen en PEDIGREE8 u op, om in februari het gebit van uw hond te laten controleren Als onderdeel van de Maand van de Gebit seen trole trekt een 'Roodshow' door Nederland Bij winkels door heel Nederland geven deskundigen tandenpoetsinstructies en worden brochures uitgedeeld me? een tandenpoets-stappenplan. Kijk op www.gebitscontrole.nl voor de roadshowiocalies Of doe hier de thuistest en lees alles over de perfecte aanvulling op de dagelijkse gebitsverzorging: PEDIGREE* DentaStix Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen) Meer informatie: e-mail info©nrp.nl o.v.v Nieuws getipt voor u' Soepeler handelsregels moeten Servië toch aan Europese Unie binden. BRUSSEL - De EU-minsters van Bui tenlandse Zaken hebben Servië gis teren een versoepeling van de re gels op het gebied van onder meer handel en het verlenen van visa aangeboden. Dat gebeurde nadat Nederland had geweigerd een bre der verdrag te ondertekenen voor uitlopend op het Servische lid maatschap van de EU. Dit Stabilisatie en Associatiever drag moet door alle 27 EU-landen worden ondertekend. Samen met België heeft Nederland zich daar de afgelopen maanden tegen ver zet. Dat het er in geslaagd is de on dertekening te blokkeren wordt ge zien als een overwinning voor mi nister van Buitenlandse Zaken Maxime Verhagen. Nederland vindt dat het verdrag pas getekend kan worden zodra Servië volledig samenwerkt met het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Daarvoor is het nodig dat de Bosnisch-Servische ex-generaal Ratko Mladic, verantwoordelijk voor de genocide op ongeveer acht duizend moslimmannen in 1995 in Srebrenica, aangehouden wordt en 'op een vliegtuig naar Den Haag zit', zoals Verhagen het eer der uitdrukte. Ook moet Radovan Karadzic, tijdens de Bosnische Oor log politiek leider van de Bosni sche Serviërs, overgedragen zijn. Beide mannen zijn aangeklaagd wegens genocide en misdaden te gen de menselijkheid. Servië zegt alles in het werk te stel len om Karadzic en Mladic uit te leveren, maar de twee simpelweg niet te kunnen vinden. Volgens Omdat Nederland wil dat Servië meewerkt met het Joegoslavië- Tribunaal heeft het de onderteke ning van het associatieverdrag met de EU geblokkeerd. Nederland doet Servië niet genoeg en zou het belonen van Servië in strijd zijn met het EU-mensenrech- tenbeleid. Veel EU-landen, zoals EU-voorzit- ter Slovenië, en de Europese Com missie vinden het raadzaam Ser vië aan de EU te binden met oog op toenemend ressentiment je gens het Westen vanwege wester se steun voor de binnenkort ver wachte onafhankelijkheidsverkla ring van de Servische provincie Ko sovo. Zij drongen erop aan het as sociatieverdrag af te sluiten voor dat op 3 februari in Servië de twee de ronde van de presidentsverkie zingen plaatsvindt. Zij hopen dat daardoor de pro-westerse presi dent Boris Tadic sterker komt te staan tegenover zijn nationalisti sche, pro-Russische uitdager To- mislav Nikolic. Nu het verdrag voorlopig van de baan is, moeten onder meer soepeler handelsregels de Serviërs over de Europese streep trekken. Vier doden bij aanslag, dood van Nederlander is later ontkend. KISMAYU - Artsen zonder Grenzen (AzG) evacueert alle internationa le hulpverleners uit de Somalische havenstad Kismayo. De aanleiding is de aanslag gisteren op een auto met medewerkers van AzG. Daarbij kwamen een Keniaanse arts, een Franse logistiek medewer ker en een Somalische chauffeur van de organisatie om het leven. Dat heeft Artsen zonder Grenzen gisteravond bekendgemaakt. Ook een Somalische journalist liet het leven. Urenlang bestond onzekerheid over de nationaliteit van de slacht offers. Kort na de aanslag meldde het Spaanse persbureau EFE dat het Europese slachtoffer een Ne derlander was. De politie verrichtte gisteren met een twee arrestaties. „Een bermbom ontplofte en trof de AzG-auto en doodde twee bui tenlanders, een Keniaan en een blanke man, en een Somalische chauffeur en een Somalische jour nalist", vertelden getuigen tegen persbureau Reuters. De verslagge ver bezweek later aan zijn verwon dingen. De overige drie waren op slag dood. Een verslaggever van Reuters zag drie lichamen in de au to liggen. Volgens een Somalische veilig heidsfunctionaris is in het Oost-Afrikaanse land niet eerder een aanslag gepleegd op een bui tenlandse organisatie van hulpver leners. AzG verricht in Kismayu spoedeisende operaties, waaron der ook keizersnedes voor zwange re vrouwen met complicaties. 3700 militairen naar Centraal-Afrikaanse Republiek en Tsjaad. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Europese Unie zendt een vredesmissie van 3700 militai ren naar Tsjaad en de Cen traal-Afrikaanse Republiek. De vre desmacht moet zorgen voor de vei ligheid in het grensgebied met Su dan. Daar verblijven honderddui zenden vluchtelingen uit de Suda nese provincie Darfur en veel inter nationale hulpverleners. De ministers van Buitenlandse Za ken van de Europese Unie zetten gisteren in Brussel het licht op groen voor de operatie die voorlo pig één jaar zal duren en waarvoor al eerder toestemming was verkre gen van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Veertien landen zullen troepen le veren, maar het leeuwendeel van de vredesmacht - zo'n tweedui zend militairen - zal uit Fransen bestaan. Nederland overweegt ook enkele tientallen militairen voor de Eufor-vredesmacht te leveren. Wanneer de missie van begint is nog onduidelijk, maar de eerste militairen worden volgens Euro pees buitenlandcoördinator Javier Solana 'binnen enkele weken' ver wacht. Zij hadden al in het begin van december vorig jaar actief moeten zijn, maar hun komst werd ernstig vertraagd omdat de EU onvoldoende helikopters en an dere transportmiddelen bij elkaar 'Nederland overweegt ook enkele tientallen militairen voor de macht te leveren' kon krijgen. Veel landen zeiden geen materieel te kunnen missen vanwege hun militaire verplichtin gen in Afghanistan, Irak en de Ser vische provincie Kosovo. Pas enkele weken geleden werd dat probleem opgelost toen België en Polen transporthelikopters be schikbaar stelden en Frankrijk zich garant stelde voor de overige trans portmiddelen. De Europese militai ren moeten zorgen voor de veilig heid in en om de vluchtelingen kampen. Ook moeten zij de aanvoer van voedsel en medicijnen beveiligen tegen bendes. Een VN-vredesmissie voor Darfur zelf, die voor een rem op de stroom vluchtelingen zou kunnen zorgen, is er nog steeds niet. Troe pen van de Afrikaanse Unie (AU) proberen nu zo goed en zo kwaad als het kan de orde in Darfiir te be waren, maar zij zouden door een gemengde AU/VN-missie moeten worden afgelost. Het etnische con flict in deze Sudanese regio heeft al tweehonderdduizend levens geëist. Het hoofdkwartier van wat offici eel Eufor Tchad/RCA heet, komt bij de Franse hoofdstad Parijs. De operatie staat onder leiding van de Ierse luitenant-generaal Pat Nash, terwijl de Franse brigadegeneraal )ean-Philippe Ganascia ter plaatste het bevel voert. De EU trekt voor lopig 120 miljoen euro uit voor de missie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8