S3o tas/sa oji <zSandsn[rUï(jli PZC Dinsdag 29 januari 2008 31 NAMEN Ter Haghen Tussen De Bontekoe en Nieu- wemolen ligt Ter Haghen. Zijn de eerste twee buurt schappen bij Koewacht, Ter Haghen is een boerderij. Niet zo maar een hoeve, maar een zeer oude hofstede, eenzaam en afgelegen en met een zeer rijk verleden. Als je de plattegrond goed be kijkt, dan lijk je een soort car ré te zien, omsloten door grachten. Dat klopt. Dit is Ter Haghen, gesticht als klooster complex èn boerderij. In 1230 of 1220. Toen vestigden de nonnen (Cisterciënzernes sen) zich ten zuiden van Axel in een moeilijk toegankelijk gebied. Ze noemden hun ne derzetting: Huis van Maria's Blijdschap. De lokale bevolking vond die naam veel te moeilijk en te lang, en noemde de plaats Ter Haghen. Eenvoudig om dat de nonnen uit de abdij bij Haagen kwamen, een plaatsje in de buurt van Assenede, ten zuiden van Philippine. De beginjaren waren moei lijk: vaak was de kloosterhoe ve vanwege overstromingen alleen per bootje bereikbaar. In de veertiende eeuw begon het bezit te groeien. Dat ging door met ups en downs tot 1565. Toen was de hoeve onge veer 1600 geniet groot, bijna 500 hectare. Veel van de grond werd door de formida bele nonnen zelf geëxploi teerd. Ze brouwden ook zelf bier en maakten boter. Boven dien exploiteerden ze mo lens. Aan het begin van de 80-jari- ge oorlog ging het klooster ten onder. De toenmalige ab dis had een neefje - Jonker Jan van Hembijze - die zich bij de watergeuzen had aange sloten. Onder zijn leiding wer den zijn tante (de abdis) en al le andere nonnen verjaagd en de kloosterboerderij geplun derd. Daarna, in 1573, werden de gebouwen verwoest. Sinds dien wordt Ter Haghen (ook gespeld als Terhagen) als een groot privé-bezit beboerd. Gerard Smallegange heren die in de archieven opduikt, is Nicolaas, heer van Borsele, tussen 1243-1258 in oorkonden. Zijn oudste zoon Pieter wordt later ook heer van Goes. It goed op de kaart gezet door Wolfert I, geboren omstreeks 1250 en in 1299 te Delft vermoord. Hij is heer van Veere en Sandenburgh. it vermeld tussen 1303-1316. Hij en zijn drie broers verzoenen zich met de graaf van Holland, Willem III. circa 1313, kiest in de strijd tussen Kabeljauwen en Hoeken voor de Kabeljau- illem V van Beieren als landsheer in Zeeland, in plaats van diens moeder Margaretha. slag tussen Arnemuiden en Veere, vlucht hij naar Middelburg, waar hij in 1351 sterft. )lfert IV, ridderen raadsheer van ruwaard Albrechtvan Beieren, sterft kort na 1379 nderloos en zijn broer Hendrik I wordt heer van Veere en Sandenburgh. zijn zoon Wolfert V aan, die in 1409 overlijdt. Opvolger Hendrik II is dan nog maar 5 jaar en komt onder voogdij van Floris, heer van Sint-Maartensdijk. familie Van Borsele kent verschillende takken, met als belangrijkste de Andere zijn van Brigdamme en Souburg, van Ellewoutsdijk, van dijk en van Kortgene. PZC Rolant Quist bron: Encyclopedie van Zeeland, deel I en Merkwaardige kastelen in Nederland 474, vergaart grote rijkdommen en macht. Heer van Veere, Vlissingen, Westka- Brouwershaven, Biggekerke, admiraal van de zee van Zeeland en Vlaanderen, ridder het Gulden Vlies. Hij koopt in 1447 het Franse graafschap Grandpré. Wolfert VI. Hij trouwt met Maria, zuster van Jacobus I van Schotland en later met Bourbon. Stadhouder van Holland en Zeeland voor Maximiliaan van Bourgondië, aal en admiraal van de zee. Met hem komt een eind aan de grote invloed van de Van Borseles. circa 1471-1518, maakt van Sandenburgh een ontmoetingsplek van geleerden en trouwt met Philips van Bourgondië (bijgenaamd de Grote Bastaard). Zo kwamen de het geslacht van Borsele, de tak van Veere, in de familie Van Bourgondië terecht. Van kasteel Sandenburgh, de woonst van de Van Borseles, is maar weinig bekend. Gebouwd: rond 1280 door Wolfert I Verbouwd: regelmatig (majestueus resultaat) Neergang: In 1505 brandt een flink deel af. Eind 16e eeuw vervalt het kasteel door armoede van de eigenaren tot ruïne. De stenen worden gebruikt voor de bolwerken van Veere en versterkingen in Geertrui- denberg. In 1812 worden de laatste resten door de Fransen opgeruimd. De fundamenten liggen nu onder een akker. De Berg van Troje in Borssele; in de nabijheid bouwden de Van Borseles hun inmiddels verdwenen stamslot. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63