Cultuur Tenoren staan voor verenigd Ierland Een middag vol poëzie Manifest in kaarten pzc Dinsdag 29 januari 2008 29 Twee protestanten en een katholiek als hecht zangtrio op het podium. door Harry de Jong middelburg - Twee protestanten en een katholiek uit het noorden en zuiden van Ierland die als een hecht trio op het podium staan. De befaamde drie tenoren van The Celtic Tenors, die komende zondag optreden in Middelburg, vertegenwoordigen naar eigen zeg gen het Nieuwe Ierland. Want vol gens Daryl Simpson, Matthew Gil- senan en James Nelson zouden Ie ren met een achtergrond als die van hen elkaar dertig jaar geleden de hersens in hebben geslagen. Maar de tijden zijn veranderd. De bloedige aanslagen van de IRA en de dagen dat protestanten en ka tholieken met het mes tussen de tanden tegenover elkaar stonden, zijn alleen nog maar een donkere schaduw van het verleden. Toch is de 'geestelijke wederop bouw' van hun land nog lang niet voltooid, weten de Tenors ook. Da ryl Simpson: „We zijn alle drie op gegroeid in moeilijke tijden en daar hebben we blijvende littekens aan over gehouden. Ik kom uit een protestants gezin in Noord-Ierland en was getuige van een bomaan slag in mijn woonplaats Omagh, het grootste drama van de oorlog in 35 jaar. De datum 15 augustus 1998 staat voor altijd in mijn ge heugen gegrift. Er was een auto bom geplaatst in de winkelstraat en daarbij kwamen 29 mensen om het leven, terwijl er honderden ge wonden vielen. Ik liep net over straat toen het gebeurde. Rook en vlammen, schreeuwende mensen, dode lichamen op straat, het leek zo onwerkelijk, alsof ik naar een oorlogsfilm zat te kijken." De aanslag was gepleegd door een splintergroep van de IRA op een moment dat bijna iedereen de wa pens had neergelegd. „Ik heb altijd gebeden dat er een eind zou ko men aan dat zinloze gemoord in ons land; ik heb de motieven van de IRA nooit begrepen. Mijn ouders hebben me geleerd elk le vend wezen met respect te behan delen. Na de aanslag in Omagh heb ik een jeugdkoor opgericht, waarin ik probeerde protestantse en katholieke jongeren bijeen te brengen door samen te zingen. Dat was mijn antwoord op dat ge weld." James Nelson: „In het zuiden van Ierland, waar ik opgroeide, is 95 procent van de bevolking katho liek. Als Zuid-Ierse protestanten waren mijn familie en ik dan ook een minderheid. Daar kwam nog bij dat mijn moeder oorspronke- 'lk heb altijd gebeden dat er een eind zou komen aan dat zinloze gemoord in ons land' lijk uit Noord-Ierland afkomstig was en mijn vader uit het zuiden. Dat was in die tijd een bijna onmo gelijk huwelijk. De familie van mijn moeder heb ik dan ook nooit gekend, want die weigerde bij ons langs te komen. Daar is het nu ook te laat voor, want ze zijn allemaal dood. Dwaas eigenlijk, maar het noorden en zuiden van het land stonden nu eenmaal lijnrecht te genover elkaar. Mijn vader geloof de onvoorwaardelijk in een vere nigd Ierland en daarom stond hij op de zwarte lijst bij de familie van mijn moeder. Daar kon het feit dat ze beiden protestant waren niets aan veranderen." Matthew Gilsenan: „Ik ben een ka tholiek uit het zuiden van Ierland en kom uit een familie met repu blikeinse ideeën. We wilden hele maal geen bemoeienis van Enge land meer met ons land. Maar toch hadden we geen sympathie voor de IRA, althans niet voor de gewelddadige organisatie die het la ter werd. Als jongetje van tien woonde ik met mijn ouders vlak bij de grens met Noord-Ierland. Omdat aan de overkant alles goed koper was, deden we meestal onze inkopen in Noord-Ierland. En dan werd er bijna altijd wel een keer de loop van een machinegeweer door het raam van de auto van mijn vader gestoken, met daarach ter het hoofd van een soldaat die precies wilde weten wat wij kwa men doen. Dat was voor ons als kinderen behoorlijk angstaanja gend. Vooral ook omdat het in de buurt waar wij woonden, wemel de van de IRA-acties. Ik word er nog steeds aan herinnerd door het feit dat vlakbij mijn tegenwoordige huis gezocht wordt naar mensen die daar destijds door de IRA zijn vermoord en begraven." „Ik zat op een school met alleen katholieke kinderen. De protestan ten gingen naar speciale scholen en ze spraken met een typisch En gels accent. Dat zorgde voor een enorme kloof Als kind had ik de indruk dat zij zich boven ons ver heven voelden. Maar er werd mij dan ook steevast voorgehouden dat de protestanten de rijken wa ren, in grote huizen woonden en de arme katholieken uitbuitten. Gelukkig is in de afgelopen twin tig jaar het grootste verschil tussen arm en rijk in Ierland verdwenen en daarmee ook de verschillen tus sen protestanten en katholieken. De laatste tien jaar is het helemaal bergopwaarts gegaan met de vrede in ons land en dat komt voorname lijk door bemoeienissen van men sen als Bill Clinton. Ook de media en de opkomst van internet heb ben eraan bijgedragen. De hele we reld keek naar ons en daardoor voelden wij ons dwaas om onze ruzies. In het huidige Ierland kun nen nog lang niet alle katholieken en protestanten door één deur, maar het feit dat wij als The Celtic Tenors met onze verschillende ach tergronden als vrienden op een po dium kunnen staan, geeft aan dat we op de goede weg zijn." The Celtic Tenors, zondag 3 februari in de Stadsschouwburg Middelburg. Aanvang: 15.00 uur. André van der Veeke is een van de dichters die meedoen aan de poëziema- rathon in Middelburg. foto Wim Kooyman middelburg - In het kader van Na tionale Gedichtendag wordt don derdag een poëziemarathon gehou den in De Drukkerij in Middel burg. De marathon is een initiatief van het literaire tijdschrift Ballu- strada, dat de Nationale Gedichten dag beschouwt als 'een dag om het bestaan van poëzie te vieren'. Van 14.00 uur tot 17.00 uur lezen Zeeuwse dichters hun werk voor op het Binnenplein van De Druk kerij, afgewisseld met muzikale op tredens. Medewerking verlenen onder anderen Thom Schrijer, San dra Burgers, lohanna Kruit, Emma Burns, Theo Raats, Nelleke Mal- jaars. Jan J.B. Kuipers, Laurens Geerse, André van der Veeke, An neke Schenk en de Middelburgse stadsdichter Marcel Koopman. Be langstellenden kunnen ook gesigneerde bundels aanschaffen. Het landelijke thema van Gedich tendag is dit jaar 'Dingen'. Het gaat daarbij om gewone voorwer pen uit het dagelijks leven die op allerlei manieren in de poëzie wor den bezongen. De deelnemers aan de Middelburgse marathon voelen zich overigens niet gebonden aan dat thema. Popkorenfestival beleeft tweede editie kamperland - In de Zeeland- net-studio in Kamperland wordt zaterdag 9 februari het tweede Pop korenfestival Zeeland gehouden. Initiatiefnemer en organisator is popkoor Seaside Rendez-Vous uit Goes. Behalve dat koor doen Eigen wijs uit Temeuzen, X-stream uit Middelburg en Popwave uit Zierik- zee mee. De koren komen 's middags bijeen om workshops te volgen onder lei ding van bekende namen uit de muziekwereld, 's Avonds, vanaf 20.00 uur, presenteren de deelne mers zich aan het publiek. Film van Susanne Bier in voorpremière vlissingen - 'Film by the Sea door het jaar' heeft vanavond de voor première van Things we lost in the fire, de nieuwe film van de Deense regisseur Susanne Bier (vooral be kend van Brothers en After the wed ding De film gaat over een vrouw (ge speeld door Halle Berry) die haar man verliest door zinloos geweld en daarna een onwaarschijnlijke re latie krijgt met de beste vriend van haar man. De film is te zien in de Vlissingse bioscoop Cinecity en begint om 19.30 uur. Bijzonder concert met muziek uit Madagascar middelburg - Muziekpodium Zee land biedt morgen een optreden van Ricky Randimbiarison en Va- zimba, een vooraanstaand ensem ble uit Madagascar. Zanger en instrumentalist Randim biarison is een kenner bij uitstek van de Malagassische muziek. Hij gebruikt deze als basis voor zijn composities, waarin hij op eigen tijdse wijze vocale polyfonieën ver mengt met percussie- en snaarin strumenten. Het concert - aanvan kelijk op het programma voor 2 fe bruari - is in het Middelburgse ca fé 't Schuttershof (21.30 uur). Nieuwe galerie stelt Kunstkring centraal middelburg - Pieter Ham heeft in de Lange Noordstraat in Middel burg galerie In de Schellevisse ge opend. De nadruk ligt in 2008 op de Zeeuwse Kunstkring, die dit jaar zijn vijftigjarig bestaan viert. Er komen telkens drie leden aan bod. Tot en met 29 februari zijn dat Cobi Boone (beelden), Rijn- hard Schregardus (schilderijen en keramiek) en Ben Game (schilde rijen). De galerie is op werkdagen open van 14.00 tot 17.00 uur, op za terdag en de eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. Artistieke actie platform van kunstenaars moet uitmonden in expositie. middelburg - Het twee maanden geleden opgerichte Platform ter Be scherming van de Bron van de Kunsten komt in actie, onder het motto 'We zijn er'. Het platform, dat de aandacht vestigt op de slech te inkomenspositie van veel kun stenaars, nodigt Zeeuwse kunste naars uit een blanco ansichtkaart die dezer dagen wordt verspreid te veranderen in een kunstwerk. De resultaten worden vanaf zaterdag 16 februari getoond op een exposi tie in kunstwerkplaats KipVis in Middelburg. De tentoonstelling is bedoeld als alternatief manifest, om te laten zien hoe Zeeuwse kun stenaars denken over het huidige kunstbeleid. Een deel van de kaar ten wordt later verspreid tijdens de regionale debatten die eind fe bruari en begin maart worden ge houden rond de nieuwe cultuur nota. Half maart worden de kaar ten ook uitgedeeld op straat. ■F| www.museumvooractuelekunstaan- gaandehetlevenopaarde.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61