Binnenleid Aanklacht tegen top krijgsmacht CBP treedt hard op tegen datamisbruik Medisch spreekuur voor groep patiënten is sterk in opkomst pen dag 2 februari 4 [Dinsdag 29 januari 2008 PZC ID.3D - 15.uur Twee advocaten laken schending oorlogsrecht in Afghanistan. door Marloes de Koning DEN HAAG - Twee advocaten heb ben gisteren de Nederlandse mili taire top aangeklaagd voor het schenden van het humanitair oor logsrecht in Afghanistan. Volgens Nico Steijnen en Meindert Stel ling, beiden specialist internatio naal recht, maken de Nederlan ders onnodig burgerslachtoffers en liquideren vermeende Talibanlei- ders, die zij volgens de wet krijgs gevangen zouden moeten nemen. Een voorbeeld van de twee juris ten is de strijd in het district Cho ra in Uruzgan, afgelopen zomer. Daarbij vielen tientallen burger slachtoffers door Nederlands vuur. „In Chora werd op 35 kilometer af stand op een dorp geschoten, zon der te overzien wat daar precies ge beurde", zegt Steijnen. „Het aan vullend protocol van het verdrag van Genève verplicht je een aanval op te schorten of zelfs af te gelas ten als blijkt dat burgerslachtoffers gaan vallen." Uit uitspraken van ge neraal Ton van Loon leidt de advo caat af dat het Nederlands beleid is l^j Twee advocaten klagen de top van de krijgsmacht aan wegens het maken van veel burgerslacht offers en het liquideren van ver meende Taliban in Afghanistan. VAN STRAATEN bepaalde Talibanleiders direct af te schieten, zonder te pogen hen ge vangen te nemen. „Dat is liquida- tiepolitiek. Oftewel: moord." Ne derland zou volgens de advocaten bovendien geen gevangenen moe ten uitleveren aan de Afghanen. Zij vinden dat onvoldoende gecon troleerd wordt of de mensenrech ten van gevangenen worden ge schonden. Zij denken juist dat de kans daarop groot is. Steijnen omschrijft de positie van de Nederlanders in Afghanistan als een 'spagaat'. Op kortere af stand schieten vergroot de nauw keurigheid, maar verhoogt de kans op verlies van soldatenlevens. Die keuze ontslaat de Nederlandse mi litaire en ambtelijke top echter niet van verantwoordelijkheid voor de gevolgen van hun bevelen. De jurist vindt dat in het interna tionaal recht met twee maten wordt gemeten, ten gunste van westerse militairen en politici. „Over de hele wereld zijn tribuna len en internationale strafhoven bezig met vervolging. Maar de fo cus pakt daarbij nogal eenzijdig uit. Als je denkt: 'het recht geldt niet voor mij, want mijn intenties zijn goed', dan ben je fout bezig." Als het Openbaar Ministerie wei gert vervolging in te stellen naar aanleiding van de aanklacht, stap pen Steijnen en Stelling naar het Gerechtshof Daarna rest even tueel nog de gang naar het Interna tionaal Strafhof in Den Haag. Privacywaakhond wil groeiende technische moglijkheden voor zijn. door Mayke Calis DEN HAAG - Technisch wordt het makkelijker persoonlijke gegevens van mensen op te slaan. Misbruik daardoor ook. De Nederlandse pri vacywaakhond, het College Be scherming Persoonsgegevens (CBP), wil daar harder tegen optre den, kondigde voorzitter Jacob Ko- hnstamm gisteren aan op de 'Euro pese dag van de privacy'. Waar maakt u zich druk om? Wie niets te verbergen heeft, hoeft toch niets te vrezen? „U zou het vast niet leuk vinden als de seksuele escapades van uw puberdochter op internet te lezen waren. Of uw salarisstrook of me disch dossier. Uit onderzoek in ver band met de kilometerheffing blijkt dat het draagvlak onder bur gers groot is, mits de privacy is ge- Pas op de plaats met probiotica-onderzoek ZWOLLE - Ziekenhuis Isala in Zwol le maakt pas op de plaats met een onderzoek naar toediening van probiotica bij baby's. Dit heeft de neonatoloog Harry Molendijk gis teren gezegd. Het ziekenhuis heeft besloten voorlopig geen nieuwe ba by's te werven voor het onderzoek gezien de onrust die is ontstaan na het rampzalig verlopen onderzoek in Utrecht met alvleesklierpatiën- ten die probiotica kregen toege diend. In Zwolle loopt nog een on derzoek met 25 baby's die flesvoe ding met probiotica krijgen. Commercieel pluimvee kan weer naar buiten DEN HAAG - Commercieel gehou den pluimvee mag sinds gistera vond zes uur weer naar buiten. Op 21 december stelde minister Gerda Verburg van Landbouw de afschermplicht in, nadat in Duits land en Polen bij pluimveehou ders de ook voor mensen gevaarlij ke H5Ni-variant van de vogelgriep was aangetroffen. Die dreiging is nu minder, aldus Verburg, die er op wees dat er al drie weken geen besmette vogels zijn gevonden. Al leen in Groot-Brittannië bleken en kele zwanen onlangs besmet. Gezamenlijk consult acht tot vijftien mensen met dezelfde kwaal. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Het gezamenlijk me disch spreekuur is sterk in op komst. In 2005 begonnen zes zie kenhuizen met een groepsspreek- uur, waarbij acht tot vijftien pa tiënten met dezelfde kwaal groeps gewijs worden behandeld. Inmid dels zijn er zeker dertig groeps- spreekuren in het hele land. Dat zegt het kwaliteitsinstituut van de zorg CBO, dat artsen traint in het houden van groepsconsul- ten. Patiënten zijn positief omdat zij tips en ervaringen met elkaar kunnen delen. Artsen en verpleeg- waarborgd - kom niet aan hun rij dende huiskamer." Nederlanders reageren altijd een beetje laconiek op de hele privacydis- cussie. Hoe komt dat? „Er wordt een te simpele voorstel ling van zaken gegeven: 'Wilt u wat privacy inleveren of heeft u lie ver een terroristische aanslag?' Dat is demagogie van politici of van de politie die daardoor hoopt op meer bevoegdheden of geld." 'Er wordt een te simpele voorstelling van zaken gegeven' Waar maakt het CBP zich het meest druk om? „We moeten oppassen voor het glazen huis. Dat zoveel gegevens worden verzameld dat niemand meer onbespied door het leven kan gaan. Voor criminelen is dat natuurlijk prima, maar 95 procent Hulp voor Bulgaarse weeskinderen BRUSSEL - Nederland wil op korte termijn helpen bij het verbeteren van de erbarmelijke levensomstan digheden van Bulgaarse weeskin deren, Een BBC-documentaire daarover schokte vorige week Euro pa. Staatssecretaris Frans Timmer mans van Europese Zaken zal mo gelijk nog deze week samen met de Bulgaarse minister Gergana Grantsjarova het weeshuis bezoe ken dat figureerde in de documen taire. De kinderen, vaak geestelijk gehandicapt, bleken in uiterst pri mitieve omstandigheden te leven. Tandarts sjoemelt met declaraties TILBURG - Zorgverzekeraar CZ heeft bij justitie en de Nederland se Zorgautoriteit alarm geslagen over een tandarts in Amsterdam die patiënten niet zou behandelen maar wél rekeningen aan zorgver zekeraars stuurt. CZ vroeg de pa tiënten of zij bij de tandarts waren geweest, maar die verklaarden mas saal dat gedeclareerde behandelin gen niet hadden plaatsgevonden of dat zij al lang bij de tandarts weg waren. De tandarts declareerde voor ge middeld 5000 euro per patiënt. kundigen vinden hun werk afwis selender geworden. Het gezamenlijk spreekuur komt in alle geledingen van de zorg voor. De meeste groepsspreekuren worden gehouden voor kinderen met diabetes (in vijf ziekenhui zen), maar ook vaak voor hiv-pa- tiënten en hart- en vaatpatiënten. Gezamenlijke spreekuren werken goed bij aandoeningen waar groepsdruk een rol speelt. Patiën ten met obesitas, diabetes of een vaatziekte spreken elkaar erop aan als ze blijven roken of te veel eten. Zij nemen vaak meer van elkaar aan dan van hun arts. Acht op de tien patiënten is en thousiast over het gezamenlijk me disch spreekuur, aldus onderzoek van het instituut CBO. van de samenleving bestaat uit eer zame burgers. Informatie die ie mand in een bepaalde context geeft, moet niet op een ander mo ment tegen hem worden gebruikt. Een voorbeeld: Een jongetje kwam op een nieuwe school en werd daar door de leraren als een paria behandeld. Zijn moeder vroeg om opheldering; bleek de vo rige school zijn hele dossier te heb ben doorgestuurd, zonder haar daarvan op de hoogte te stellen. Het jongetje was destijds onhan delbaar vanwege de scheiding van zijn ouders, inmiddels was de si tuatie weer stabiel. Toch hield hij het stempel problematisch." Gaat de overheid onzorgvuldig om met de verzamelde gegevens? „Er wordt niet altijd even goed na gedacht over doel, veiligheid en be waartermijn. Vorig jaar zijn 1,8 mil joen telefoontaps vastgelegd. Wie gaat dat allemaal afluisteren? Ook is het vastleggen van gegevens niet altijd even zinvol." Cel voor voordringen met mes bij huisarts ARNHEM - Een 39-jarige Nijmege- naar die met een mes in de hand een voorkeursbehandeling wilde afdwingen bij zijn huisarts, heeft daarvoor gisteren zes maanden cel waarvan twee voorwaardelijk, ge kregen. De astmapatiënt nam het mes mee om bij zijn huisartsen praktijk een portie Ventolin tna- len. Naar eigen zeggen had hij een acute behandeling nodig. Het wachten duurde hem al vaker te lang. Hij maakte stekende bewegin gen, maar werd ingerekend zonder dat hij medicijnen had gekregen. 'Geen wilde dieren meer in circussen' DEN HAAG - Er moet een einde ko men aan het houden van wilde dieren in circussen. In navolging van de PvdD zn GL wil ook de PvdA af van op redens van wilde dieren in het circus. De PvdA mis te dit voorstel in de nota dieren welzijn, die de Kamer gisteren be sprak. Daarin geeft minister Gerda Verburg aan dat zij een onderzoek wil naar het welzijn van circusdie- ren. „Maar moet je ook geen brede re afweging maken of het doel waarvoor je dieren houdt wel rede lijk is?", aldus de PvdA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4