Geen veto op verkoop tunnel Zeeland Een middagje snuffelen aan de HZ Zes maanden cel voor belediging en diefstal PW is tegen subsidie voor hogeschool Werkstraf voor hennepkweker Minister Bos wil bod van provincie serieus overwegen. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Minister van Financiën Wouter Bos (PvdA) gaat serieus nadenken over een bod dat de pro vincie begin deze maand heeft uit gebracht op de aandelen van de Westerscheldetunnel. Dat liet hij gisteravond blijken na afloop van een door de Zeeuwse PvdA georga niseerd politiek café in Goes. In december heeft Bos de Nota Staatsdeelnemingenbeleid naar de TWeede Kamer gestuurd. Daarin breekt hij met het beleid van zijn voorganger Gerrit Zalm. Het Rijk verkoopt zijn aandelen voortaan niet als het kan, maar alleen nog als het moet. In het Middelburgse provinciehuis heeft dat de vraag doen rijzen wat dat betekent voor de wens om de aandelen van de Westerscheldetunnel over te ne men van het Rijk. Door genoegen te nemen met een lager rende ment dan de Staat denkt de pro vincie daarmee een tunnel bij Sluiskil te kunnen financieren. Op het ogenblik lijkt dit nog de enige manier om een tunnel bij Sluiskil aangelegd te krijgen. „Het is essentieel anders als de aan delen naar een andere overheid gaan dan wanneer ze naar de markt gaan", verklaarde Bos. Het is een optie die hij wil bestuderen. „Het is wel heel belangrijk dat de Zeeuwse provinciale politiek een dergelijk voorstel heel breed steunt", voegde hij daaraan toen. Dat is het geval, reageerde gedepu teerde Toine Poppelaars opge lucht. Hij bevestigde dat de provin cie 'rond de jaarwisseling' een bod heeft uitgebracht. Over het gebo den bedrag en de voorwaarden wilde hij niets kwijt. 's Middags was Bos op bezoek in de Vlissingse haven. Zowel op zijn rondvaart daar als 's avonds tij- W* Minister Bos vindt verkoop van aandelen van de Westerschelde tunnel aan de provincie princi pieel anders dan aan een markt partij, zei hij gisteren in Goes. dens het politieke café werd hij ge confronteerd met politieagenten die actievoeren voor meer salaris. In Vlissingen werd Bos ook bijge praat over de plannen om het ha venschap Zeeland Seaports te ver zelfstandigen. Over eventuele deel name van het Rijk in een nieuwe NV wilde hij niets kwijt. Wel gaf hij aan de huidige structuur 'niet optimaal' te vinden, omdat zowel de democratische controle van het havenschapsbestuur als de slag kracht van de onderneming onvol doende is. Bos: „In een NV is de zeggenschap van gemeenten en provincie veel eenduidiger. Daar door verbetert de democratische controle en kan de onderneming krachtdadiger optreden." PZC Dinsdag 29 januari 2008 27 DEN HAAG - Volgens de PW-Twee- de Kamerleden De Roon en Frits- ma zet minister van Onderwijs Plasterk een premie op fraude met zijn subsidie van 10 miljoen euro aan de Hogeschool Zeeland. In vragen aan de ministers Plasterk en Hirsch Ballin van justi tie stellen de twee Kamerleden dat ze vinden dat (rechts)personen die fraude hebben gepleegd tegen de overheid, een flink aantal jaren geen subsidie meer zouden moe ten ontvangen van diezelfde over heid. In de vragen aan de minis ters wordt er op gewezen dat de HZ bezig is een terugvordering van 19 miljoen euro aan de Staat te betalen, na de zogenaamde HBO-ftaude. Op die manier wordt de belastingbetaler fors tekort ge daan, menen De Roon en Fritsma. Het ministerie en de provincie Zee land willen over een periode van vijf jaar in totaal 15 miljoen euro aan de HZ beschikbaar stellen. MIDDELBURG - Zijn relatie was naar de knoppen, werk had hij niet meer en zijn geldgebrek was groot. 'Dus' besloot een 31-jarige inwo ner van Eede zijn woning aan de Rijksweg door iemand uit Terneu- zen te laten inrichten als hennep kwekerij. Midden november 2006 werd de politie getipt. De Eedenaar had voor zijn aan deel in totaal vierduizend euro ont vangen. De opbrengst van de kweek verdween in de zakken van de Terneuzenaar. Officier van justi tie J. Zondervan eiste 150 uur taak straf, een voorwaardelijke celstraf van drie maanden en ontneming van 63.000 euro die de man met de teelt zou hebben verdiend. Poli tierechter Van Spronssen ging er echter vanuit dat de man geen cent van de opbrengst had gekre gen. Zij vonniste een taakstraf van 100 uur, één maand voorwaardelij ke celstraf en het betalen van 2492 euro aan energiebedrijf Delta. Politierechter vindt 'teringwijf geen hedendaags taalgebruik. MIDDELBURG - Iemand 'teringwijf noemen is géén belediging, maar naar huidige maatstaven heden daags taalgebruik. Dat vond ten minste de Middelburgse advocaat M. Kalle, gisteren bij de politierech ter. Hij verdedigde daar zijn 21-jari- ge Vlissingse cliënt, die midden juni de zus van zijn vriendin daar voor had uitgemaakt. De vrouw was bewaarder in Torentijd. Zij had - toen hij vastzat - een mobiel tje in zijn cel onderschept en de Vlissinger belandde in de isoleer cel. Eenmaal op vrije voeten kwam hij haar tegen in een super markt. Bij de kassa maakte hij pro vocerende geluiden tegen haar. In die sfeer maakte hij haar uit voor 'teringwijf. Ook had hij haar ge- dreigd 'kapot te maken'. Verder moest de Vlissinger zich verant woorden voor de heling van een pinpas en het pinnen daarmee. Een vriend van hem had een oude man de pas weten te ontfutselen met een babbeltruc. Er werd voor ruim zesduizend euro gepind. Officier van justitie J. Zondervan keek verrast op bij de stellingname van de raadsman. Hij vroeg zich af: „Het zal toch niet zo zijn dat we straks elkaar op de schouder kloppen en zeggen hallo, teringwijf, hoe gaat het met je?" Hij eiste een gevangenisstraf van zes maanden. Politierechter N. van Spronssen vonniste conform. De politierechter heeft gisteren een inwoner van Vlissingen ver oordeeld tot zes maanden cel voor belediging en diefstal van een pinpas. Deze week maken 1200 vo-leerlingen kennis met de hogeschool. door René Schrier VLISSINGEN - Tamelijk druk kwa men ze gisteren het atrium van de Hogeschool Zeeland binnen. Een paar honderd leerlingen van het Reynaertcollege uit Hulst en het Pontes Pieter Zeeman uit Zierik- zee. Maar het groepje dat uiteindelijk in het praktijklokaal van de oplei ding Verpleegkunde terecht kwam was lang zo druk niet meer. Zelfs timide. Ze kregen een casus voor geschoteld over een meisje dat te veel gedronken had en onwel was geworden. Wellicht waren de scholieren uit Hulst en Zierikzee onder de in druk van de omgeving waarin ze terechtgekomen waren. Heuse zie kenhuisbedden met poppen en ba bypoppen in een soort couveuses. Dat was ook precies de bedoeling van de ontmoeting. Niet dat ze on der de indruk raken van de HZ, maar dat ze eens zien hoe het on derwijs in die school eraan toe gaat. In totaal 1200 scholieren uit het voortgezet onderwijs brengen de ze week een bezoek aan de HZ. Ze konden van tevoren opgeven voor welke opleiding ze belangstel ling hadden. In het gebouw van de HZ wacht hen bij die bewuste stu- Onder de indruk van heuse ziekenhuisbedden en couveuses met poppen dierichting een opdracht, zodat ze ook echt aan de slag kunnen. En er staat een rondleiding door het gebouw op het programma. Maandagmiddag gaat de meeste be langstelling van de scholieren uit naar de opleiding economie. Voor die opleiding heeft de groot ste groep zich opgegeven. Overi gens is het niet zo dat al deze scho lieren later ook daadwerkelijk voor een economiestudie kiezen. Het is maar eens snuffelen. Vorig jaar hield de HZ geen kennis- makingsweek. Dit jaar is gekozen voor een wat gewijzigde opzet. Me de naar aanleiding van kritiek van de kant van de schooldecanen. Die vonden het maar niks dat de scholieren een klaslokaal werden binnengeloodst en daar na ruim twee uur weer sufgepraat uitkwa men. Dan hadden ze nog amper iets van de school gezien. Daarom is nu de rondleiding aan het programma toegevoegd. In een van de lokalen van de oplei ding informatica schuiven de vo-ers uit Zierikzee en Hulst vlot achter de beeldschermen. Ze mogen het HZ-game spelen. En de makers van het computer spel zijn ook in het lokaal aanwe zig. Dat spreekt tot de verbeelding. Dat je zo maar kunt leren om een com puterspel te maken. Minister Wouter Bos van Financiën komt aan in Vlissingen-Oost. Rechts gedeputeerde Toine Poppelaars. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49