Zeeland Palingvissers hoeven niet te wanhopen Boomkapvergunning is niet meer nodig Thoolse wethouder ziet nieuw bedrijventerrein wel vol komen Woonzorgcomplex op Herdenking Prins Lex Daniëls weg na elf jaar 22 Dinsdag 29 januari 2008 pzcB_ Verbod op vangst van paairijpe aal slechts één van de ideeën. door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - Een verbod op de vangst van paairijpe paling (schier aal) in de laatste vier maanden van het jaar zou vernietigend zijn voor palingvissers in Zeeland. Het ministerie van Landbouw maakte onlangs melding van deze maatre gel in de lijvige notitie Perspectief voor een duurzame visserij. On danks de onheilspellende bood schap is Jaap Geleijnse uit Zierik- zee, voorzitter van de federatie van beroepsvissers in zuidwest-Ne derland, allerminst geschrokken. „Het zal nog moeten blijken", stelt hij, „of dit verbod er komt en hoe het dan wordt ingekleed." De palingstand en -visserij staan wereldwijd onder druk. longe aal (glasaal) wordt massaal gevangen in Spanje en Frankrijk, voordat hij de binnenwateren kan bereiken en daar kan opgroeien. Glasaal wordt voornamelijk verkocht aan paling kwekers, met name in China. Van de andere kant is de visserij op vol wassen paairijpe paling (schieraal) te groot. Veel schieraal krijgt niet de kans om naar de Sargassozee bij de Verenigde Staten te zwem- Voorzitter Jaap Geleijnse van de federatie van beroepsvissers in zuidwest-Nederland verwacht 'hier en daar wel beperkingen', maar geen vangstverbod op aal. men om zich daar te kunnen voortplanten. De Nederlandse overheid wil in het kader van een Europese aan pak onder meer iets doen aan de visserij op schieraal in de Neder landse wateren. Een nationaal aal- beheerplan is in de maak. Een (wellicht beperkt) visserijverbod voor schieraal kan daarvan onder deel uitmaken. „Zover is het nog lang niet", weet vissersvoorman Geleijnse. „Er lig gen momenteel twee dikke rappor ten met allerlei voorstellen. Eind dit jaar moet het nationaal aalbe- heerplan naar Brussel." Hij heeft de indruk dat Zeeuwse palingvis sers niet te maken krijgen met een vangstverbod voor schieraal in de trekperiode. Er moet worden aan getoond dat 40 procent kan ont snappen. Dat is volgens Geleijnse mogelijk. „De Brouwerssluis is af gelopen seizoen constant open ge weest. Vissers op het Grevelingenn- meer hebben 6o procent minder schieraal gevangen." Geleijnse verwacht 'hier en daar' wel beperkingen. Die worden per stroomgebied (Maas, Rijn, Schel de) uitgewerkt. Als het nationaal aalbeheerplan klaar is, moet het nog door de Europese bestuurlijke molen. Geleijnse hoopt dat Neder land niet het braafste jongetje van de klas probeert te spelen, terwijl landen als Spanje en Frankrijk de dans ontspringen. Een eis is al wel dat 6o procent van de glasaal in Eu ropa moet blijven. Veel meer gaat nu naar China. wolphaartsdijk - Wolphaartsdijk herdenkt vrijdag zijn slachtoffers van de watersnoodramp in '53. Bij de ramp verloren twaalf inwoners van het dorp het leven. De herdenking vindt vanaf 13.00 plaats bij het watersnoodmonu ment op de dijk bij het recreatieter rein de Schelphoek. Daar zullen leerlingen van de Ichtussschool bloemen leggen. In het kader van de herdenking wordt in restaurant De Meerkoet een tentoonstelling over de ramp gehouden. Grondprijs zou maar licht stijgen na een financiële tegenvaller. door Rob Paardekam THOLEN - De grondprijs voor be drijven op het nieuwe deel van be drijventerrein Welgelegen bij Tho- len zullen wat hoger uitvallen nu de gemeente te maken heeft met een financiële tegenvaller. Deson danks is wethouder K. Heijboer er van overtuigd dat er nog voldoen de belangstelling zal zijn. De gemeenteraad trok ruim twee jaar geleden 5,3 miljoen euro uit om de gronden aan te kopen, die nodig zijn voor verdere uitbrei ding van het bedrijventerrein. Het college dacht op dat moment over eenstemming te hebben met zo wel de pachters als de eigenaar van de grond. Die laatste was ech ter helemaal niet zo happig om te 'Waardevolle bomen' binnen Goes worden in kaart gebracht. door Lilian Dominicus GOES - Inwoners van Goes hoeven over een tijdje ook al niet meer naar het gemeentehuis om een ver gunning voor de kap van een boom aan te vragen. Dat maakte burgemeester Dick van der Zaag gistermorgen bekend tijdens het bezoek van staatssecretaris lan Kees de Jager van Financiën aan Goes. Binnenkort begint de gemeente aan een inventarisatie van alle waardevolle bomen in de tuinen van particulieren. Voor de kap van deze bomen moeten eigenaren nog altijd in het stadskantoor een vergunning aanvragen. „We heb ben de bijzondere bomen op onze eigen grond al in kaart gebracht", verklaarde de burgemeester. De afschaffing van de verplichting om een boomkapvergunning aan te vragen, is een van de maatrege len die de gemeente heeft geno men om de wildgroei aan regels te verkopen. „We hebben er tweeën half jaar hard aan moeten trekken om hem zover te krijgen", stelde Heijboer gisteren tijdens de verga dering van de commissie ruimte. Het gevolg is dat de prijs is geste gen naar ruim zes miljoen euro. Zo'n zeven ton meer, dus. Maar elk nadeel heeft z'n voordeel. Doordat de gemeente de 5,3 mil joen euro destijds niet heeft uitge geven, is volgens Heijboer nog wel rente over dat bedrag ontvangen. De wethouder sprak over 580.000 euro. Zo bekeken, bedraagt de fi nanciële tegenvaller door de moei zame onderhandelingen nog maar iets meer dan een ton. Daarom is Heijboer ook niet bang Wethouder Heijboer ziet weinig nadelige gevolgen van het feit dat de gemeente Tholen meer moet betalen voor de gronden voor het Thoolse bedrijfsterrein. verminderen. Zo hoeft ook de aan leg van een uitrit niet meer op het stadskantoor gemeld te worden. Bij zaken als een bouwvergunning en aanleg van riolering houdt de gemeente liever wel een vinger in de pap. Een loffelijk streven, vond de staatssecretaris. De geboren Kapel- lenaar beloonde het college van burgemeester en wethouders hier voor gisteren met een taart. „Er zijn vijftig regels in de algeme ne plaatselijke verordening ge schrapt. Mensen hoeven voor veel documenten niet meer naar het stadskantoor, omdat ze ze van het internet kunnen halen. In de nieu we wijk Mannee mag welstands- vrij gebouwd worden. We spreken van een besparing van 65.000 euro per jaar voor het bedrijfsleven. Jul lie zijn een voorbeeld voor de rest van de gemeentes", aldus staatsse- creataris De lager. Staatssecretaris van Financiën Jan Kees de Jager prijst de ge meente Goes voor het afschaffen van onnodige en voor het be drijfsleven 'dure' regels. dat de gemeente de grondprijzen voor ondernemers straks heel fors moet verhogen en zich op die ma nier uit de markt prijst. „Ik denk dat we straks qua prijs nog prima kunnen concurreren met omlig gende gemeenten", zei hij. Geen enkele fractie leek veel moei te te hebben met de hogere prijs die de gemeente nu moet neertel len. Wel vroegen meerdere par tijen aandacht voor een goede landschappelijke inpassing van het nieuwe deel van Welgelegen. De Reformatorische Fractie Tho len (RFT) vroeg zich zelfs af of dat er wel moet komen. „Weer offeren we 25 hectare van ons buitenge bied op aan industrie", sprak R. Klippel. Hij kreeg weinig steun. SGP'er I. Aarnoudse wees op het belang van werkgelegenheid. „Ja, maar niet ten koste van de teloor gang van het Thoolse landschap", kaatste Klippel de bal terug. GOES - Het Goese carnaval moet Goes oftewel Hanzehat geweest, op zoek naar een nieuwe prins, maar met tussenpozen. De eerste Lex Daniëls die elf seizoenen het keer was in 1992. De organisatie ambt heeft vervuld, stopt. Hij mag van het carnaval in Goes, stichting zaterdag om 15.15 uur voor het Arti carnaval, hanteert als regel dat laatst in het stadhuis de sleutel een prins na elf jaar met 'pen- van Goes in ontvangst nemen van sioen' moet. Arti zoekt nog een op- burgemeester Dick van der Zaag. volger. Hij of zij hoeft niet per se Lex is niet onafgebroken prins in al Arti-medewerker te zijn. Leuke fauteuil In lime of petrol kleur, met metalen frame. Ook in andere leerkleuren leverbaar. Van 475,- voor 375,- Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 - 64 12 13 Nieuwbouw bij Nieuwdorp R B Wonen ontwikkelt nieuwe wijk in Nieuwdorp. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - Op het terrein van transportbedrijf Boot en Buteijn aan de oostkant van Nieuwdorp komt een wijk met 69 woningen, waarvan een aantal starterswonin- gen en 23 appartementen in een woonzorgcomplex. Woningstichting R B Wonen neemt de ontwikkeling voor haar rekening. De Walcherse Bouwunie (WBU) was eerst in beeld, maar de besprekingen met dat bedrijf wilden niet zo vlotten. „Wij wa ren in Nieuwdorp op zoek naar een locatie voor een kleinschalig pzciF.iuB,n.ct»,« woonzorgcentrum", vertelt direc teur Kees Krijger van R B Wo nen, „en kwamen in contact met de adviseur van Boot en Buteijn, Hans Sonke. Zo is het balletje ver der gaan rollen. De WBU trok zich terug. Wij gaan nu de volledi ge ontwikkeling doen." De stap past in de bedrijfsstrategie van de sociale verhuurder van Reimers- waal en Borsele: dé ontwikkelaar worden van woningplannen in de twee gemeenten. Boot en Buteijn, het bedrijf dat zes tig jaar op de huidige locatie is ge vestigd, laat een flinke lap grond achter. Krijger heeft het over bijna drie hectare. Met de gemeente Bor sele is een stedenbouwkundige op zet gemaakt voor een wijk met 69 woningen. Er zal niet van vandaag op morgen gebouwd worden. Boot en Buteijn HUI Nieuwe woonwijk die op de plaats van het bedrijfsterrein Booten Buteijn moet komen Havenweg ÖO I Pr. Margrietstraat Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36